Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Karkonosze widziane z Parzynowa k/Kobylej Góry


DSC06214 Obraz 846

Zdjęie przedstawia: Śnieżkę, Studnicní hore i Lucní hore
Zdjęie wykonane z: Parzynowa k/ Kobylej Góry (woj. wielkopolskie)
Odległość: Śnieżka 165 km, Studnicní hora 168 km, Lucní hora 169 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1,2)2013.05.31, (3,4)2015.01.13
Autor: (1,2)Tucznik, (3,4)Szyszak
Aparat: (1,2)Sony Alfa 100 + Orestegor 500 mm, (3,4)Sony DSC-H10

Podobne wpisy:

53 komentarze

 1. rosim pisze:

  Rewelacja, jeszcze tak wyraźnie widać. Brawo!

 2. Krzysiek_S pisze:

  Brawo! Czy to miejsce też zostało wcześniej sprawdzone, czy tym razem wyjazd był “na czuja”?

 3. Andriu pisze:

  Niezła odległość. Szacun.

 4. miszak84 pisze:

  Gratulacje!!

 5. rosim pisze:

  Biorąc pod uwagę wysokość miejsca, z którego jest zrobione to zdjęcie, to odległość jest rewelacyjna!

 6. Artur pisze:

  Ależ cudowna seria w ostatnim czasie jesli chodzi o DO oby trwała jak najdłużej:) Gratulacje. Masz racje Rosim ,pozdrawiam:)

 7. Artur pisze:

  chodzi mi oczywiście o serie z Karkonoszami ;p z zachwytu zapominałem dopisać:)

 8. merti pisze:

  Pięknie, Karkonosze oddają co chowają za horyzontem 😉

 9. jan1960 pisze:

  Gratulacje, wiedziałem, że rejon Kobylej Góry ma potencjał, szkoda że za daleko mieszkam by łapać okazje do obserwacji, pozdrawiam JG.

 10. Laus pisze:

  Ile kolega Tucznik ma kilometrów z domu do Kobylej Góry? Wyjazd był przypadkowy czy celowany? Gratulacje za fotosy!

 11. Rymek pisze:

  To jest jak Tatry z Sandomierza, albo i lepiej! Niewiele bliżej, a Śnieżka aż o jakiegoś tysiaka niższa od Łomnicy, Lodowego i Gerlacha… Brawo!

 12. kowalTM pisze:

  Rewelacja! I pomyśleć, ze z tego samego miejsca widać tez pewnie kominy elektrowni Bełchatów…

 13. gawain74 pisze:

  Miło popatrzeć, gratuluję 🙂

 14. Krawat pisze:

  Skąd dokładnie robiłeś zdjęcie? Z samej Kobylej Góry widać Jeseniki, ale na Karkonosze widoku nie ma, sprawdzałem w zeszłym roku.

 15. marikamy pisze:

  Moje gratulacje kolejnego rekordu odległości punktu, z którego zobaczyć można Śnieżkę dominującą nad pozostałymi górami masywu Karkonoszy.

 16. Krzysiek_S pisze:

  @Krawat: Wydaje mi się, że mapka dobrze oddaje lokalizację PO, na południe od drogi Ignaców-Parzynów, trzeba ją tylko powiększyć. Na geoportalu obok tego miejsca jest zaznaczone wysypisko śmieci. Mam nadzieję, że Autor się wkrótce wypowie, jak to tam wygląda.

 17. ad241280 pisze:

  Rewelacja . także proszę autora o dokładną lokalizację tej miejscówki 🙂

 18. Laus pisze:

  Kolejne Most Wanted padło 🙂

 19. Tucznik pisze:

  @ Krzysiek_S: Miejscówkę kiedyś sprawdził Krawat i jest dobrze opisana na Astropolis, jednak moim głównym celem były Sudety Wschodnie ze wzniesienia Kobyla Góra w Zmyślonej Parzynowskiej. Po sesji na Kobylej udałem się właśnie w pobliże tego starego wysypiska i upolowałem to co widać. Aczkolwiek wcześniej sprawdzałem kilkakrotnie metodami komputerowymi czy warto się fatygować. Wyjazd nie był też na czuja, bo sprawdzałem widzialność we Wrocławiu przed wyjazdem.

  @ Laus: Wujek Google mówi że do miejscówki mam 81 km, wypad jak najbardziej celowy.

  @ Rymek: Co coś w tym jest, bo Lucni hora od Gerlacha jest niższa o 1100 m. Różnica odległości Gerlach z Sandomierza a Lucni hora z Parzynowa to tylko 34 km.

  @ Krawat: W tytule chodzi o Kobylą Górę – miasteczko (a w zasadzie wieś) z zalewem, a nie o wzniesienie Kobyla Góra w Zmyślonej Parzynowskiej. Masz rację, bo dobrze sprawdziłeś miejscówki. Lokalizację zdjęć dobrze oddaje mapka, z samego wzniesienia Kobyla Góra Śnieżki nie zobaczymy dopóki rośnie las.

  @ ad241280: Lokalizacja taka jak na mapce, a teren jest na tle odsłonięty że 50 m w tą czy w tamtą nie robi różnicy, nawet można zejść niżej ze wzniesienia.

 20. mateusz pisze:

  Co prawda juz gratulowalem, ale na forum DO pogratulowac moge raz jeszcze 🙂 Ciekawe jest to, ze wg symulacji Sniezki juz dalej z tego kierunku zobaczyc nie mozna. Wszelkie “plamy” na heywhatsthat, ktore bylyby bardziej oddalone, przypadaja juz na tereny zarosniete badz z innymi przeszkodami terenowymi. Doswiadczenie z polowania na Pradziada ze wschodu nauczylo mnie, ze warto jeszcze sprawdzac potencjalne punkty obserwacyjne +10m nad powierzchnia gruntu, raz ze wzgledu na margines bledu map google, a dwa na potencjalne podwyzszenia (wieze obserwacyjne, bloki etc.), ktore zawsze w bliskim sasiedztwie znalezc mozna.

  Osobiscie cieszy mnie, ze w DO zachod “ruszyl”, bo przez dluzszy czas mielismy zastoj w obserwacjach Sudetow. No bo ile mozna ogladac Beskidy i Tatry? 😉

 21. Danka Zet pisze:

  Szacunek ! Ale daleko ! Podziwiam zapalczyczowość !

 22. glaps pisze:

  zdjęcie zrobione z wału trzebnickiego:) ja widze ostrzeszowskie wzgórza ze wzgorz krosnickich gdzie mieszkam
  pozdrawiam. niestety gor nie widze bo widok na poludnie przyslania mi wlasnie wal trzebnicki. jak na dloni widac twardogore z 20 km. pozdrawiam

 23. Krzysiek_S pisze:

  @Tucznik: Rozumiem, że zdjęcie, które Krawat zrobił prawie 2 lata temu, doczeka się na DO kontynuacji… To tak do Sudetów Wschodnich.
  Poza tym jeszcze raz gratuluję, bo chyba wyeksplorowałeś dokładnie tamtą okolicę – najpierw Stogniewice, teraz rejon Kobylej Góry.
  A tak na marginesie, to Kobyla Góra aż się prosi o postawienie jakiejś wieży widokowej…

 24. Krawat pisze:

  @Tucznik: sprawdzałem kiedyś symulację, i z tego miejsca można sfotografować zachód Słońca za Śnieżką dokładnie w razy w roku (bodajże w listopadzie i styczniu). Myślę że byłoby to nie lada osiągnięcie. . A na tym wysypisku byłem parę razy, ale nigdy nie było widoczności, jednak zdawałem sobie sprawę że jest to miejscówka nie Karkonosze. Jesteś może z okolic Ostrzeszowa?

 25. Tucznik pisze:

  @Krzysiek_S: Krawat ułatwił mi bardzo zadanie, bo umieścił na forum zdjęcia horyzontu z miejscówek i jadąc na miejsce wiedziałem +/- co mnie czeka. Z tego powodu jemu też należą się podziękowania. Miejsc dobrych do DO w tej okolicy jest jeszcze kilka, a Karkonosze to nie jedyne góry, i nie ma mocnych, zbyt szybko ich nie wyeksploatuje. Na Karkonosze/Śnieżkę z okolic na północ od Krotoszyna nie ma na co liczyć, już sprawdziłem:( Wieża widokowa na Kobylej mogła by być strzałem w dziesiątkę i to nie tylko dla dalekich obserwatorów, teren jest przepiękny a z takiej konstrukcji łatwo można by go podziwiać.

 26. A czy to nie jest przypadkiem Ślęża pod Wrocławiem?

 27. jan1960 pisze:

  A więc jest możliwe zobaczyć więcej niż zakładają symulacje, jest więc nadzieja na moje aspiracje, dzięki i pozdrawiam JG.

 28. Krzysiek_S pisze:

  @Marek Radziszewski: W żadnym razie; Ślęża nie ma Luczni hory obok siebie ;). Tym niemniej, można z tamtych okolic zobaczyć Ślężę, choć prawdopodobnie nie z tego punktu obserwacyjnego.
  Mnie się to kiedyś zdarzyło ze stacji benzynowej w Słupi pod Bralinem: http://chkw386.ch.pwr.wroc.pl/~strasbur/widoki/Wzgorza_Trzebnickie/Slupia/Sleza1.jpg

 29. merti pisze:

  Chciałem powiedzieć że ta obserwacja jest zaje, a porównał bym to do zdobywanie Pradziada z Trzebini – ciężkie do zdobycia ale możliwe 😉
  Trza tą Śnieżkę ponownie ustrzelić na tle słońca 😉

 30. Szyszak pisze:

  Witam od pół roku jezdze po wioskach ostrzeszowa i szukam miejscowek wysłałem mnóstwo zdjeć wysokiej rozdzielczosci np belchatów 94km z wygody tokaskiej kalisz 50 km wzgórza czestochowskie i wielunskiej 70km wiatraki z sieradza ok70km góre sw anny z drogi koło olszyny i parzynowa komin z poloa z kobylej gory 106km mój rekord 😀 sleza z supi 80km ok syców 59km z sycowa sky tower czemu zadne zdjecie niezostało obublikowane nieogarniam

 31. Szyszak pisze:

  góre sw anny z drogi koło olszyny i parzynowa komin z poloa z kobylej gory 106km mój rekord 😀

  kominy z opola 70km z kobylej góry z drogi miedzy olszyną parzynowa i góra s anny 106km

 32. ad241280 pisze:

  Szyszak witaj w klubie 🙂

 33. Szyszak pisze:

  witam ma pare miejscówek w ktrym niebył żaden z DO ty gdzie mieszkasz i ps. krawat to mój kuzyn ale ja mam 14 lat o on po 20 wiec jest róznica a ja mam aparat http://www.bing.com/images/search?q=sony+cyber+shot+1080P+10x&FORM=AWIR#view=detail&id=7107F8A4B8C4B7DF657A7724AC7FA82FBF4A4242&selectedIndex=64

 34. Szyszak pisze:

  Przepraszam wszystkich których uraziłem w komentarzu oraz za ortografie.

 35. Krzysiek_S pisze:

  Brawo, Szyszak! Mam cichą nadzieję, że trochę więcej się nas rozlazło po różnych miejscówkach (też dotarłem 🙂 i z czasem wypłyną kolejne zdjęcia z 13 stycznia, bo warunki były wyborne.

 36. wicio pisze:

  Pełen szacun dla autora! Gdy tak obserwowałem Karkonosze tego dnia po zachodzie słońca z dachu na Osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu – dosłownie żyleta, to tak sobie pomyślałem, że z przeciwnego kierunku pewnie je widać z bardzo daleka.

 37. jan 1960 pisze:

  Witam, faktycznie , przed wyjazdem na obserwacje warto sprawdzić co można zobaczyć i z jakiego kierunku a potem już tylko dobra widzialnośc i sprzęt, tak szukałem Sycyli z Malty i znalazłem , a ostatnio Góry Hermonu z G. Tabor, może jutro coś się ukaże z Lubszy ? 13.01 byłem bez sprzętu a DO przez lornetkę cudne, pozdrawiam JG.

 38. O))) pisze:

  Rewelacyjna obserwacja, nie przypuszczałbym, że z tej lokalizacji cokolwiek widać – brawa dla autorów, za konsekwencje.

 39. ortograf pisze:

  Skrót od “koło” pisze się z kropką (“k.”). W języku polskim nie stosuje się ukośnika w skrótach!

 40. ad241280 pisze:

  Brawo wreście się doczekałeś swoich fotek na DO 🙂

 41. szyszak pisze:

  Krzysiek_S niedokońca zrozumiałem też przyjechałeś tego samego dnia na miejscówke wicio chciałbym zabaczyć panorame ze śnieżki w strone polski
  jan 1960 to racja tego dnia żyleta

 42. Krzysiek_S pisze:

  @Szyszak: Tak, tylko oczywiście na inną. Zdjęcia czekają na swoją kolej.
  Wicio obserwował z Wrocławia, a widoków ze Śnieżki możesz poszukać w galerii DO – kilka wpisów tam jest.

 43. Matrix pisze:

  Mieszkam niedaleko Parzynowa i nie sądziłam, że można stamtąd dostrzec Śnieżkę tym bardziej, że często przykryta jest chmurami i nawet będą w samym Karpaczu niekiedy jej nie widać w całości 😉 ogromny szacunek za te zdjęcia. Aż ciarki przechodzą jak się je ogląda 🙂 Gratuluję !!

 44. kriss321 pisze:

  Czy możliwe jest zrobienie zdjęcia Śnieżki z komina w EC Karolin w Poznaniu ? Jak myślicie ?

 45. Sebatian pisze:

  Zdjęcia piękne tylko góra nie ta 🙂 to nie Śnieżka a Masyw Ślęży znajdujący się w odległości ok. 100km od Kobylej Góry

 46. Sebatian pisze:

  Zwracam honor Autorowi zdjęcia i przyznaję się do błędu!!! (choć wydaje się niemożliwe) to Śnieżka!!!!!! 😮

 47. Tucznik pisze:

  Tutaj znajdują się publikowane wyżej zdjęcia, ale w większej rozdzielczości i trochę lepszej kolorystyce:
  https://500-mm.blogspot.com/2018/07/parzynow-koo-ostrzeszowa.html

 48. Tucznik pisze:

  A tutaj zdjęcia z Parzynowa wykonane w 2018 roku, których dotąd na DO.eu nie było.
  https://500-mm.blogspot.com/2018/10/parzynow-koo-ostrzeszowa.html

 49. KF pisze:

  Ja wypatrzyłem sudety z mojego okna z odległości ok170km.Co prawda pogoda była wyjątkowa i zdarza się taka tylko kilka razy wroku.Było to w niedzielę 8 grudnia 2019 od godz.13 do 16.Góry widziane były z miejscowości Tarnowa.k.Grodziska wlkp.

 50. Tucznik pisze:

  Ze wspomnianego Tarnowa nie widać nawet Karkonoszy, a co dopiero reszty Sudetów. Przykro mi ale widziałeś wał chmur fenowych. Wszytko można sprawdzić.

  https://kamery.humlnet.cz/archiv.php?kamera=prkenak&datum=1575811260&velikost=640

  Sudety zobaczysz z wieży widokowej w Siekowie.

 51. Tucznik pisze:

  Tak wyglądają Karkonosze ze Świętna koło Wolsztyna, podobna orientacja i okolica:

  https://500-mm.blogspot.com/2019/10/swietno-koo-wolsztyna.html

 52. Tucznik pisze:

  Nowa obserwacja z Parzynowa z dokładnymi mapami lokalizacyjnymi, oraz podsumowanie poprzednich :
  https://500-mm.blogspot.com/2020/08/parzynow-koo-ostrzeszowa.html

 53. Bardzo lubię górskie krajobrazy. Niestety nie mieszkam w górach, ale często zaglądam na stronę z transmisją na żywo z panoramy Tatr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *