Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Team

Jeśli chciałbyś współtworzyć z nami portal Dalekich Obserwatorów – dołącz do naszego Team’u!

Jeśli z ciekawością spoglądasz na horyzont lub jesteś autorem ciekawej fotografii, napisz do nas – zapraszamy do działu Kontakt.

www.dalekieobserwacje.euO nas:

Nasz zespół składa się z ludzi w różnym wieku. To co nas łączy, to pasja do gór oraz dalekich obserwacji, jak również chęć rozwijania swoich zainteresowań i dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Na łamach naszego portalu staramy się umieszczać najciekawsze zdjęcia wykonane przez nas samych ale i znalezione w sieci. Platformą, na której od samego początku działalności wymieniamy się informacjami jest FORUM astropolis.pl (wcześniej jako astro-forum.org), gdzie od 2006 roku systematycznie przybywa coraz więcej osób chętnych do “poszerzania horyzontów”.  To właśnie głównie dzięki nim możecie oglądać niesamowite zdjęcia z różnych części nie tylko Polski ale i najdalszych zakątków całego świata ! Dalekie Obserwacje bowiem poszerzają horyzonty od Alp, Sudetów i Karpat, poprzez Apeniny i Pireneje a skończywszy na Górach Skalistych w Ameryce Północnej. Dziękujemy wszystkim za pomoc!

Staramy się także poszerzać horyzonty ludzi spoza środowiska. Aby dotrzeć do jak najszerszej grupy czytelników, aby każdy mógł dowiedzieć się co może dostrzec z “własnego podwórka” współpracujemy z różnymi mediami, głównie lokalną prasą i telewizją – przeglądaj zbiór “O nas w mediach”.

Planujemy również w przyszłości założyć Stowarzyszenie Miłośników Dalekich Obserwacji, które byłoby nie tylko zrzeszeniem wszystkich dalekich obserwatorów ale przede wszystkim poważnym podmiotem i partnerem do rozmów z mediami, organizatorami imprez czy właścicielami potencjalnie interesujących nas wysokich budynków. Umożliwi to także pozyskiwanie środków na promocję naszego hobby czy profesjonalne przygotowanie materiałów na Zloty.

Każdy z nas spontanicznie wnosi do grupy rzeczy nietypowe, w związku z tym dobrze się przy tym bawimy. Często można nas spotkać w tych Punktach Obserwacyjnych wypatrujących przez najróżniejszy sprzęt optyczny zarysów gór lub słabiutkich światełek wież i kominów – im dalej, tym lepiej 🙂 Czasem aż trudno uwierzyć w to, co kryje znany nam tak dobrze horyzont…
Dlatego też do Państwa dyspozycji oddajemy również dział DEM, w którym przygotowaliśmy opisy programów z których korzystamy a także cenne porady przydatne przy identyfikacji dalekich szczytów i obiektów.

www.dalekieobserwacje.euTeam:


do_ravImię: Rafał
NICK: Rav
Administrator serwera, kamery wysokiej rozdzielczości
e-mail: rav@poczta.fm
Zdjęcia: Kliknij TU
Sprzęt: Nikon D90 + Orestegor 500mm

Preferuje dwa kółka, gdyby dało się wjechać na nich na Giewont, zapewne by to zrobił, jak na razie przesiaduje w domu. Dzisiaj z sąsiedniej dzielnicy swoim MTO strzelał do kumpla w Alpach Szwajcarskich bo wysłał mu maila, że właśnie się wybiera. Na fotkach widać  jak mocno ma zużyte klocki hamulcowe w swoich tarczówkach i że brakuje mu trochę płynu w układzie hydraulicznym. Zaraz wyśle mu fotki żeby to sprawdził.

do_mateo

Imię: Mateusz
NICK: mateo
Redaktor DO, moderator astroforum.pl
e-mail: mateusz@dalekieobserwacje.eu
Zdjęcia: Kliknij TU
Sprzęt: Nikon D5000

Interesują go góry, a w szczególności polskie Bieszczady, choć najchętniej zobaczyłby je spod domu w Katowicach… W okolicy można go zastać spacerującego z podręczną lornetką Celestron SkyMaster 25×100 – dla nie wtajemniczonych 8 kg… – a ostatnio także z lunetą, dzięki której z Katowic zagląda do talerzy turystom w schronisku na Skrzycznem 😉 W wolnym czasie chętnie przerzuca żelazo na siłowni lub spontaniczne wyjeżdża w Bieszczady, aby na połoninach “zostawiać to co go męczy”. Jego marzeniem jest zjednoczyć ze sobą wszystkich pasjonatów dalekich obserwacji i chociaż w połowie poznać góry tak dobrze, jak ORJ 😉

Imię: Wojtek
NICK: Voytas
Redaktor DO, dyrektor artystyczny
email: voytas@dalekieobserwacje.eu
Zdjęcia: Kliknij TU
Sprzęt: Canon EOS 7D/EOS 450D + Canon 70-200mm, Sigma 135-400mm, Falcon 650-1300mm

Plastuch, góral niskopienny. Zainteresowania: szeroko rozumiana sztuka, no i oczywiście góry. Są jeszcze inne, ale chyba nie warto tu o nich pisać. Większość dzieciństwa spędziłem w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim. Obecnie, kiedy ciągnie mnie w góry, a nie mogę się wyrwać, idę na jakąś pobliską górkę z aparatem i “natycham się” ich widokiem z daleka 🙂

Imię: Darek
NICK: Fryta
Redaktor DO, specjalista ds. identyfikacji obiektów
email: fryta@dalekieobserwacje.eu
Zdjęcia: Kliknij TU
Sprzęt: Canon 350D + Pentacon 300mm

Od dziecka pasjonowały go góry oraz dogłębna analiza wszelkiego rodzaju map górskich, już w podstawówce na wycieczce prowadził po beskidzkim szlaku całą klasę – i to z powodzeniem! Po kilkunastu latach nabyte doświadczenie oraz dobrodziejstwa naszej cywilizacji pod postacią programów symulujących ukształtowanie terenu, pozwalają mu w miarę łatwy sposób identyfikować obiekty widoczne na każdym zdjęciu, nie są mu obce nawet Alpy czy Pireneje! Oczywiście nie samym komputerem człowiek żyje, więc w wolnych chwilach pojawia się w okolicy i próbuje udowodnić innym, a w szczególności samemu sobie, że centrum Górnego Śląska leży w górach…

do-northwoodImię: Zbyszek
NICK: Northwood
Redaktor DO
e-mail: northwood@dalekieobserwacje.eu
Zdjęcia: Kliknij TU
Sprzęt: Canon EOS 50D + 400mm/6.3@m42

Mój pierwszy wyjazd w góry, i stało się coś magicznego. Od tamtego dnia oddaję im większość swojego życia. Urzekają mnie o każdej porze roku. Idąc szlakiem odczuwam ich magię i siłę. Urokiem każdego wejścia na szczyt są niepowtarzalne widoki i przeżycia, które mogę uchwycić i utrwalić na zdjęciach. Moją pasję połączyłem z dalekimi obserwacjami odległych gór i obiektów.

Imię: Krzysiek
NICK: VRG
moderator astroforum.pl
email: vrg@vp.pl
Zdjęcia: galeria DO, Panoramio,Picasa
Sprzęt: Fujifilm HS10 720mm, Kodak Z812IS 432mm

Jedyny Zagłębiak w ekipie DO, jedyny wierny kompaktowym superzoom’om. Aby  móc na bieżąco śledzić warunki pogodowe na horyzoncie, najchętniej zamieszkałby na swoim dachu albo na Górze św. Doroty, na którą przyjeżdża co najmniej 3 razy w tygodniu. Oczywiście na “góralu”. Stąd też wierność kompaktom. Najbardziej lubi wędrówki po Pieninach, internecie i swoim mieście, w którego życie społeczne i samorządowe stara się angażować. Członek kilku lokalnych stowarzyszeń i fotoreporter portalu www.czeladz.org.pl. Ponadto wieczny student, którego potencjału managerskiego nikt jeszcze nie odkrył, nawet on sam. Póki co stara się zorganizować sam siebie, nie licząc oczywiście kolejnego dużego zlotu dalekich obserwatorów na Dorotce.

Imię: Andrzej
NICK: Andis
Redaktor DO
email: aiskrzycki@gmail.com
Zdjęcia: Kliknij TU
Sprzęt: Nikon D90 + Sigma 70-300mm, Tokina 500mm

Poszukiwacz widoków odległych z południowo-wschodnich rubieży Rzeczypospolitej. Góry przemierzający od dawna, od niedawna wszakże z długim obiektywem. Troglodyta nie wahający się ciągnąć kobiety w ciąży po górkach celem ustrzelenia Tatr spod Rzeszowa. Na co dzień operujący krótkimi i jasnymi szkłami, gdy poczuje zew Dalekich Obserwacji widywany nocami na łąkach i w zagrodach kmiecych z długimi ogniskowymi. Owoce swoich (a także innych obserwatorów z Podkarpacia) z zapałem publikuje na blogu a13.one.pl.

Imię: Maciek
NICK: MMateusiak
Zdjęcia: galeria DO, Panoramio
Sprzęt: Nikon D40 + Sigma 300 mm

Od dziecka uwielbiam góry, którymi zainteresował mnie wujek. Przez wiele lat z niecierpliwością czekałem na wakacje, żeby pojechać znów w tereny “niepłaskie” i do swojego życiorysu dopisać nowe górskie zdobycze. Od 5 lat, kiedy to przypadkiem wypatrzyłem coś na horyzoncie, jestem uzależniony od szukania dalekich obiektów, a dzięki temu w górach nie jestem tylko w wakacje, a ich widok mogę sobie zafundować każdego dnia, jeśli pogoda jest łaskawa. Tatry zdobyte z centrum Katowic cieszyły bardziej niż wygrana w totka. Kończę studia, jestem muzykiem, człowiekiem z głową czasami za bardzo w chmurach, może dlatego, że nad nimi czają się najwyższe wierchy.

Imię: Michał

Nick: michals

Redaktor DO

e-mail: michaldoskiba@gmail.com

Sprzęt: Canon 6D MarkII +Canon 400 mm + Sigma S 150-600 mm

Administrator grupy Tatry z Podkarpacia i inne DO pochodzący z Rzeszowa. Od dawna zakochany w górach i we wszystkim co z nimi związane. Swoje pierwsze kroki w DO stawiał na rzeszowskiej Magdalence, a później inne obserwacje potoczyły się już u niego lawinowo. Jego marzeniem jest zaszczepienie Dalekich Obserwacji w jak największym gremium. Przy dobrych warunkach widzialnościowych potrafi przemierzyć setki kilometrów, a czasem zerwać noc by ustrzelić coś ciekawego na horyzoncie.

 

Imię: Tomek

Nick: tomekz

Redaktor DO

e-mail: tomekziajor@gmail.com

Sprzęt: Canon 1300D +Tamron 150-600

Administrator  grupy Tatry z Podkarpacia i inne DO. Miłośnik obserwacji z okolic Sędziszowa Małopolskiego w każdym kierunku. Nasz specjalista od łączności dalekich obserwacji z astrofotografią przemierzający często nocą i przed świtem zacne miejscówki, z których widać dla przykładu jak Księżyc czy inne ciała niebieskie chowają się za odległe szczyty.

 

 

 

 

 

 

Zloty:


Wyprawa inwersyjna – Tatry z Pradziada 10.10.2010 r.
Zlot Dalekich Obserwatorów Dorotka 8. 08. 2010 r.
Zlot Dalekich Obserwatorów Dorotka 1.08.2010 r.
Spotkanie obserwacyjne ‘GSA’ na Górze Św. Anny 18.04.2009 r.
Wielkie spotkanie miłośników dalekich obserwacji na Hałdzie Skalny 4.04.2009 r.
Spotkanie obserwacyjne na hałdzie Skalny 17.10.2008 r.

O nas w mediach:


Oszukać atmosferę – artykuł Mariusza Krukara w ‘Geografii w Szkole’
Dalekowidzący. Co można zobaczyć z Kopy Biskupiej – artykuł w Nowej Trybunie Opolskiej
Tatry z gliwickiej Radiostacji – artykuł w Nowinach Gliwickich
Fotograficzne wyżyny w Będzinie – reportaż TVS
Oczy zwrócone na Dorotkę – artykuł w Ziemi Będzińskiej
Święto Dorotki – relacja ze ze zlotu na www.czeladz.org.pl
Widok na Tatry z okolic Kolbuszowej – artykuł w ekolbuszowa.pl
Wieżowiec Sky Tower widać z Biskupiej Kopy – artykuł na tuwroclaw.com
Ministerstwo Środowiska o Tatrach ze Świętego Krzyża
Góry z Czeladzi – artykuł na www.czeladz.org.pl
Samochód demonstracyjny na Auto Moto Show 2010
Tatry widziane z 202km na Wykop.pl
– dalekie obserwacje na Demotywatory.pl

Znalazłeś inny ciekawy artykuł ? Napisz do nas !

Dla wszystkich, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasz portal przygotowaliśmy materiał informujący o naszym hobby – pobierz broszurę PDF.

Zachęcamy do lektury! Nie zapomnij przesłać jej wszystkim swoim znajomym, dla których także fotografia i góry to największa pasja.

www.dalekieobserwacje.eu


Zapraszamy wszystkich do współpracy!!

19 komentarzy

 1. zdravím vás pisze:

  veľmi zaujímavá stránka, pekná činnosť, ktorú vyvíjate.

 2. MMateusiak pisze:

  Ďakujeme vám za tie milé slová. Sme radi, že sa vám páči. S pozdravom

 3. Pavel Perina pisze:

  Thank you for the page. I found it by accident, when I tried to find view from Babi Lom near Brno to Schneeberg. I started to develop simple program which renders panoramas similar to http://www.viewfinderpanoramas.org/ (not so good renderings so far) and I noticed that there are some “view simulation” in the galleries. Is there any (free) software available already? Rendering is easier part of the program annotations are harder and more boring to do. So far I can click in the image, write distance/azimuth/latitude/longitude to console type lat/lon to googleearth/mapy.cz, go to the location and write text above mountain in some image editor, but this is not comfortable.
  Thank you
  Pavel

 4. Fryta pisze:

  Hi Pavel,

  Be our guest :).
  You can try to use this online panorama rendener, it’ really easy to use: http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm

  BR.

 5. Adrian pisze:

  Powiedzcie mi jedną rzecz. Widziałem foto gdzie z Babiej Góry widać klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Jak to ugryźć jeśli chodzi o to że ziemia jest kulą i pewne obiekty powinny być za horyzontem nie widoczne. Lina horyzontalna tez jest prosta a powinna się na końcach już schodzić w dół. Jak to ugryźć ?

 6. Ola pisze:

  Ciekawy portal

 7. Esclusiva pisze:

  Strona z prawdziwymi pasjonatami fotografii

 8. astro92 pisze:

  Pytanie z cyklu mało realne do odpowiedzi.
  Czy jest ktoś w stanie sprawdzić info skąd można było zobaczyć mityczny maszt radiowy w Konstantynowie?
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

 9. Seba1234 pisze:

  @ astro 92
  Proszę bardzo 🙂 Czerwone pole to poziom miejsca na poziomie gruntu, z których widać by było ostanie 46 m konstrukcji.

  https://www.heywhatsthat.com/?view=BIQABTX1

  Parametry symulacji:
  latitude 52.367622 N longitude 19.802364 E
  elevation 712m above sea level (600m above ground)

  Oczywiście symulację robisz jakby z drugiej strony. Tak jakbyś spoglądał z masztu. Więcej symulacji możesz sobie sam zrobić. Oczywiście stawianie symulacji na max wysokści masztu daje najlepsze rezultaty ale jest bez sensu bo w praktyce kawałek masztu musi wystawać, choćby to 46 m.

 10. astro92 pisze:

  Wow! Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź! Nie sądziłem, że byłoby to widoczne aż z takiego areału od Łodzi, przez Warszawę aż po prawie Olsztyn

 11. astro92 pisze:

  Zastanawiałem się czy byłoby to możliwe do zobaczenia z któryś ze szczytów górskich albo w drugą stronę czy z masztu możliwa była by obserwacja któregoś pasma górskiego (Tatry, Beskidy), ale teraz sobie to zobrazowałem, że ukształtowanie terenu nie pozwoli na to

 12. mateo pisze:

  Faktycznie, zasięg niesamowity jak na obiekt antropogeniczny. Przy czym przejrzystość powietrza na nizinach Polski spowodowałaby, że zasięg byłby maksymalnie do połowy tej odległości.

 13. Krzysiek_S pisze:

  @astro92,mateo,Seba1234: W dobrych warunkach (na nizinach też się takie trafiają) i w dodatku nocą, gdy na masztach włącza się światła sygnalizacyjne, zasięg wcale nie musiałby być ograniczony.

 14. astro92 pisze:

  No dokładnie nocą lub przed świtem była by dobra okazja do zobaczenia takiego obiektu

 15. astro92 pisze:

  Panowie śledzę waszą stronę o wielu wielu lat i byłem przy każdym “złamanym,, most wanted praktycznie od 2015 roku. Nie udzielałem się ale obserwowałem Wasze osiągnięcia i cieszę się, że jest grono takich osób bo traktuje tą stronę jako hobby. Uwielbiam patrzeć na zdjęcia na których jest możliwość zobaczenia z odległych i wydawać mogło by się nie możliwych miejsc np pasm górskich czy też wysokich budynków w Polsce ale i nie tylko. Cieszę się tym bardziej na takie skarby jak np industrial górnego Śląska z Pradziada ponieważ wiem, że nigdy w takie miejsce nie wejdę. Uwielbiam patrzeć na góry i mam do nich wieeeelki respekt ale nigdy nie wejdę na którą kolwiek z nich Sam mieszkam na wyżynie górnośląskiej dokładnie na Zagłębiu w Sosnowcu gdzie jest kilka fajnych miejsc do obserwacji dalekich. Pamiętam jak byłem małym brzdącem jeździłem do babci w Beskidy gdzie widziałem góry z bliższej odległości jakie na mnie robiło wrażenie zobaczenie pasma Beskidów z Sosnowca z mostu klimontowskiego. To było coś Może ktoś z Was mieszka nie daleko to fajnie było by spotkać się z którymś z dalekich obserwatorów i zobaczyć np. jakąś kolekcję zdjęć które nie były dotąd publikowane?!

 16. astro92 pisze:

  https://www.heywhatsthat.com/?view=BIQABTX1

  sprawdzi ktoś poprawność symulacji dla wydziału nauk o ziemi w Sosnowcu ?

 17. astro92 pisze:

  sorry błąd w linku

 18. astro92 pisze:

  https://www.heywhatsthat.com/?view=P48BJXT6
  Tu jest poprawny link. Ustawiłem 84m tyle ile wynosi wysokość budynku

 19. 500mm pisze:

  Przydałoby się w tej zakładce, jak i w zakładce “Kontakt” nieco posprzątać. Trzeba podać, którzy redaktorzy są nieaktywni, zawieszeni, a którzy aktywni, gdzieś się podział Robert J. ? który zrezygnował ale był latami aktywnym redaktorem. No i podać właściwe adresy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *