Team

O nas:

Nasz zespół składa się z ludzi w różnym wieku, rożnych zainteresowań, różnych zawodów… To co nas łączy, to wspólna pasja do gór, fotografii oraz dalekich obserwacji, jak również chęć rozwijania swoich zainteresowań i dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Od 2008 roku, na łamach naszego portalu staramy się umieszczać najciekawsze zdjęcia wykonane przez nas samych, nadesłanych przez dalekich obserwatorów i znalezionych w sieci. Platformą, na której od samego początku działalności wymieniamy się informacjami jest fragment forum astropolis.pl, gdzie od 2006 roku systematycznie przybywa coraz więcej osób chętnych do “poszerzania horyzontów”. W internecie znajdziesz Nas również na Facebook w postaci fanpage Dalekie Obserwacje i na grupie Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje gdzie kilkutysięczna społeczność dalekich obserwatorów cały czas dogląda idealnych warunków do wykonania jak najdalszych obserwacji. To właśnie dzięki nim możecie oglądać niesamowite zdjęcia z różnych części Polski ale i z najdalszych zakątków świata ! Dalekie Obserwacje bowiem poszerzają horyzonty od Alp, Sudetów i Karpat, poprzez Apeniny i Pireneje a skończywszy na Górach Skalistych w Ameryce Północnej. Dziękujemy wszystkim za pomoc !

Każdy z nas spontanicznie wnosi do grupy rzeczy nowe, nietypowe i dzięki temu rozwijamy się jako społeczność, choć dzieli nas wiele to łączy nas, ta jedna najważniejsza rzecz – nietuzinkowa pasja ! Często można spotkać nas w terenie na Punktach Obserwacyjnych, wypatrujących przez najróżniejszy sprzęt optyczny zarysów gór lub słabiutkich światełek wież i kominów – im dalej, tym lepiej 🙂 Czasem aż trudno uwierzyć w to, co kryje znany nam tak dobrze horyzont…

Jeśli z ciekawością spoglądasz na horyzont lub jesteś autorem ciekawej fotografii, napisz do nas – zapraszamy do działu Kontakt.

Aktualny Team:

do_mateo

Imię: Mateusz
NICK: mateo
Funkcja: Redaktor, moderator astropolis.pl
Sprzęt: Nikon D5000

Interesują go góry, a w szczególności polskie Bieszczady, choć najchętniej zobaczyłby je spod domu w Katowicach… W okolicy można go zastać spacerującego z podręczną lornetką Celestron SkyMaster 25×100 – dla nie wtajemniczonych 8 kg… – a ostatnio także z lunetą, dzięki której z Katowic zagląda do talerzy turystom w schronisku na Skrzycznem 😉 W wolnym czasie chętnie przerzuca żelazo na siłowni lub spontaniczne wyjeżdża w Bieszczady, aby na połoninach “zostawiać to co go męczy”. Jego marzeniem jest zjednoczyć ze sobą wszystkich pasjonatów dalekich obserwacji i chociaż w połowie poznać góry tak dobrze, jak ORJ 😉

Imię: Andrzej
NICK: Andis
Funkcja: Redaktor
Sprzęt: Nikon D90 + Sigma 70-300 mm, Tokina 500 mm

Poszukiwacz widoków odległych z południowo-wschodnich rubieży Rzeczypospolitej. Góry przemierzający od dawna, od niedawna wszakże z długim obiektywem. Troglodyta nie wahający się ciągnąć kobiety w ciąży po górkach celem ustrzelenia Tatr spod Rzeszowa. Na co dzień operujący krótkimi i jasnymi szkłami, gdy poczuje zew Dalekich Obserwacji widywany nocami na łąkach i w zagrodach kmiecych z długimi ogniskowymi.

Imię: Michał
NICK: michals
Funkcja:
Redaktor, wieloletni administrator grupy Facebook “Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje
Sprzęt:
Canon 6D mark II, Canon 400 mm, Sigma S 150-600 mm

Administrator grupy Tatry z Podkarpacia i inne DO pochodzący z Rzeszowa. Od dawna zakochany w górach i we wszystkim co z nimi związane. Swoje pierwsze kroki w DO stawiał na rzeszowskiej Magdalence, a później inne obserwacje potoczyły się już u niego lawinowo. Jego marzeniem jest zaszczepienie Dalekich Obserwacji w jak największym gremium. Przy dobrych warunkach widzialnościowych potrafi przemierzyć setki kilometrów, a czasem zerwać noc by ustrzelić coś ciekawego na horyzoncie. Swoje “strzały” publikuje na blogu: Z długiej rury.

Imię: Tomek
NICK: tomekz
Funkcja: Redaktor, wieloletni administrator grupy Facebook “Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje
Sprzęt: Canon 1300D, Tamron 150-600 mm

Administrator grupy Tatry z Podkarpacia i inne DO. Miłośnik obserwacji z okolic Sędziszowa Małopolskiego w każdym kierunku. Nasz specjalista od łączności dalekich obserwacji z astrofotografią. Przemierzający często nocą i przed świtem zacne miejscówki, z których widać dla przykładu jak Księżyc lub inne ciała niebieskie chowają się za odległe szczyty górskie.

 

Redaktorzy niekatywni i byli redaktorzy:

do_ravImię: Rafał
NICK: Rav
Dawna funkcja: Administrator serwera, kamery wysokiej rozdzielczości
Sprzęt: Nikon D90, Orestegor 500 mm

Preferuje dwa kółka, gdyby dało się wjechać na nich na Giewont, zapewne by to zrobił, jak na razie przesiaduje w domu. Dzisiaj z sąsiedniej dzielnicy swoim MTO strzelał do kumpla w Alpach Szwajcarskich bo wysłał mu maila, że właśnie się wybiera. Na fotkach widać  jak mocno ma zużyte klocki hamulcowe w swoich tarczówkach i że brakuje mu trochę płynu w układzie hydraulicznym. Zaraz wyśle mu fotki żeby to sprawdził.

Imię: Wojtek
NICK: Voytas
Dawna funkcja: Redaktor, dyrektor artystyczny
Sprzęt: Canon EOS 7D i EOS 450D, Canon 70-200 mm, Sigma 135-400 mm, Falcon 650-1300 mm

Plastuch, góral niskopienny. Zainteresowania: szeroko rozumiana sztuka, no i oczywiście góry. Są jeszcze inne, ale chyba nie warto tu o nich pisać. Większość dzieciństwa spędziłem w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim. Obecnie, kiedy ciągnie mnie w góry, a nie mogę się wyrwać, idę na jakąś pobliską górkę z aparatem i “natycham się” ich widokiem z daleka 🙂

Imię: Darek
NICK: Fryta
Dawna funkcja: Redaktor, specjalista ds. identyfikacji obiektów
Sprzęt: Canon 350D, Pentacon 300 mm

Od dziecka pasjonowały go góry oraz dogłębna analiza wszelkiego rodzaju map górskich, już w podstawówce na wycieczce prowadził po beskidzkim szlaku całą klasę – i to z powodzeniem! Po kilkunastu latach nabyte doświadczenie oraz dobrodziejstwa naszej cywilizacji pod postacią programów symulujących ukształtowanie terenu, pozwalają mu w miarę łatwy sposób identyfikować obiekty widoczne na każdym zdjęciu, nie są mu obce nawet Alpy czy Pireneje! Oczywiście nie samym komputerem człowiek żyje, więc w wolnych chwilach pojawia się w okolicy i próbuje udowodnić innym, a w szczególności samemu sobie, że centrum Górnego Śląska leży w górach…

do-northwoodImię: Zbyszek
NICK: Northwood
Dawna funkcja: Redaktor
Sprzęt: Canon EOS 50D + 400 mm / f: 6.3@m42

Mój pierwszy wyjazd w góry, i stało się coś magicznego. Od tamtego dnia oddaję im większość swojego życia. Urzekają mnie o każdej porze roku. Idąc szlakiem odczuwam ich magię i siłę. Urokiem każdego wejścia na szczyt są niepowtarzalne widoki i przeżycia, które mogę uchwycić i utrwalić na zdjęciach. Moją pasję połączyłem z dalekimi obserwacjami odległych gór i obiektów.

Imię: Krzysiek
NICK: VRG
Dawna Funkcja: Moderator astroforum.pl
Sprzęt: Fujifilm HS10 720 mm, Kodak Z812IS 432 mm

Jedyny Zagłębiak w ekipie DO, jedyny wierny kompaktowym superzoom’om. Aby  móc na bieżąco śledzić warunki pogodowe na horyzoncie, najchętniej zamieszkałby na swoim dachu albo na Górze św. Doroty, na którą przyjeżdża co najmniej 3 razy w tygodniu. Oczywiście na “góralu”. Stąd też wierność kompaktom. Najbardziej lubi wędrówki po Pieninach, internecie i swoim mieście, w którego życie społeczne i samorządowe stara się angażować. Członek kilku lokalnych stowarzyszeń i fotoreporter portalu www.czeladz.org.pl.

Imię: Maciek
NICK: MMateusiak
Dawna funkcja: Redaktor
Sprzęt: Nikon D40 + Sigma 300 mm

Od dziecka uwielbiam góry, którymi zainteresował mnie wujek. Przez wiele lat z niecierpliwością czekałem na wakacje, żeby pojechać znów w tereny “niepłaskie” i do swojego życiorysu dopisać nowe górskie zdobycze. Od 5 lat, kiedy to przypadkiem wypatrzyłem coś na horyzoncie, jestem uzależniony od szukania dalekich obiektów, a dzięki temu w górach nie jestem tylko w wakacje, a ich widok mogę sobie zafundować każdego dnia, jeśli pogoda jest łaskawa. Tatry zdobyte z centrum Katowic cieszyły bardziej niż wygrana w totka. Kończę studia, jestem muzykiem, człowiekiem z głową czasami za bardzo w chmurach, może dlatego, że nad nimi czają się najwyższe wierchy.

 

Zloty:


Wyprawa inwersyjna – Tatry z Pradziada 10.10.2010 r.
Zlot Dalekich Obserwatorów Dorotka 8. 08. 2010 r.
Zlot Dalekich Obserwatorów Dorotka 1.08.2010 r.
Spotkanie obserwacyjne ‘GSA’ na Górze Św. Anny 18.04.2009 r.
Wielkie spotkanie miłośników dalekich obserwacji na Hałdzie Skalny 4.04.2009 r.
Spotkanie obserwacyjne na hałdzie Skalny 17.10.2008 r.

O nas w mediach:

Staramy się także poszerzać horyzonty ludzi spoza środowiska. Aby dotrzeć do jak najszerszej grupy czytelników, aby każdy mógł dowiedzieć się co może dostrzec z “własnego podwórka” współpracujemy z różnymi mediami, głównie lokalną prasą i telewizją.

Dalekie obserwacje w telewizji:

Alpy z Polski w Dzień Dobry TVN

Dalekie obserwacje w radiu:

Dalekowidzący. Co można zobaczyć z Kopy Biskupiej – “Smak dalekich obserwacji” w Radiu Opole

Dalekie obserwacje w prasie:

Dalekowidzący. Co można zobaczyć z Kopy Biskupiej – Alpy ze Śnieżnika – Wyborcza.pl
Dalekowidzący. Co można zobaczyć z Kopy Biskupiej – artykuł w Nowej Trybunie Opolskiej
Tatry z gliwickiej Radiostacji – artykuł w Nowinach Gliwickich
Fotograficzne wyżyny w Będzinie – reportaż TVS
Oczy zwrócone na Dorotkę – artykuł w Ziemi Będzińskiej
Święto Dorotki – relacja ze ze zlotu na www.czeladz.org.pl
Widok na Tatry z okolic Kolbuszowej – artykuł w ekolbuszowa.pl
Wieżowiec Sky Tower widać z Biskupiej Kopy – artykuł na tuwroclaw.com
Ministerstwo Środowiska o Tatrach ze Świętego Krzyża
Góry z Czeladzi – artykuł na www.czeladz.org.pl
Samochód demonstracyjny na Auto Moto Show 2010
Tatry widziane z 202km na Wykop.pl
Tatry widziane ze Szkodnej na Nowiny24.pl
Tatry widziane z Warzyc na Nowiny24.pl
Galeria Tatr z woj.podkarpackiego na Nowiny24.pl
Galeria Tatr z woj.podkarpackiego na dobrapogoda24.pl
Galeria Tatr z Gliwic i okolic na twojegliwice.com
Dalekie obserwacje, czyli Tatry z Katowic, Sosnowca, Żor i nie tylko na dziennikzachodni.pl
Robi zdjęcia polskich szczytów z Góry św. Anny. Na opole.naszemiasto.pl

 

– dalekie obserwacje na Demotywatory.pl

Znalazłeś inny ciekawy artykuł ? Napisz do nas !

Dla wszystkich, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasz portal przygotowaliśmy materiał informujący o naszym hobby – pobierz broszurę PDF.

Zachęcamy do lektury! Nie zapomnij przesłać jej wszystkim swoim znajomym, dla których także fotografia i góry to największa pasja.

www.dalekieobserwacje.eu


Zapraszamy wszystkich do współpracy!!

19 thoughts on “Team

 1. Thank you for the page. I found it by accident, when I tried to find view from Babi Lom near Brno to Schneeberg. I started to develop simple program which renders panoramas similar to http://www.viewfinderpanoramas.org/ (not so good renderings so far) and I noticed that there are some “view simulation” in the galleries. Is there any (free) software available already? Rendering is easier part of the program annotations are harder and more boring to do. So far I can click in the image, write distance/azimuth/latitude/longitude to console type lat/lon to googleearth/mapy.cz, go to the location and write text above mountain in some image editor, but this is not comfortable.
  Thank you
  Pavel

 2. Powiedzcie mi jedną rzecz. Widziałem foto gdzie z Babiej Góry widać klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Jak to ugryźć jeśli chodzi o to że ziemia jest kulą i pewne obiekty powinny być za horyzontem nie widoczne. Lina horyzontalna tez jest prosta a powinna się na końcach już schodzić w dół. Jak to ugryźć ?

 3. Pytanie z cyklu mało realne do odpowiedzi.
  Czy jest ktoś w stanie sprawdzić info skąd można było zobaczyć mityczny maszt radiowy w Konstantynowie?
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

 4. @ astro 92
  Proszę bardzo 🙂 Czerwone pole to poziom miejsca na poziomie gruntu, z których widać by było ostanie 46 m konstrukcji.

  https://www.heywhatsthat.com/?view=BIQABTX1

  Parametry symulacji:
  latitude 52.367622 N longitude 19.802364 E
  elevation 712m above sea level (600m above ground)

  Oczywiście symulację robisz jakby z drugiej strony. Tak jakbyś spoglądał z masztu. Więcej symulacji możesz sobie sam zrobić. Oczywiście stawianie symulacji na max wysokści masztu daje najlepsze rezultaty ale jest bez sensu bo w praktyce kawałek masztu musi wystawać, choćby to 46 m.

 5. Wow! Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź! Nie sądziłem, że byłoby to widoczne aż z takiego areału od Łodzi, przez Warszawę aż po prawie Olsztyn

 6. Zastanawiałem się czy byłoby to możliwe do zobaczenia z któryś ze szczytów górskich albo w drugą stronę czy z masztu możliwa była by obserwacja któregoś pasma górskiego (Tatry, Beskidy), ale teraz sobie to zobrazowałem, że ukształtowanie terenu nie pozwoli na to

 7. Faktycznie, zasięg niesamowity jak na obiekt antropogeniczny. Przy czym przejrzystość powietrza na nizinach Polski spowodowałaby, że zasięg byłby maksymalnie do połowy tej odległości.

 8. @astro92,mateo,Seba1234: W dobrych warunkach (na nizinach też się takie trafiają) i w dodatku nocą, gdy na masztach włącza się światła sygnalizacyjne, zasięg wcale nie musiałby być ograniczony.

 9. Panowie śledzę waszą stronę o wielu wielu lat i byłem przy każdym “złamanym,, most wanted praktycznie od 2015 roku. Nie udzielałem się ale obserwowałem Wasze osiągnięcia i cieszę się, że jest grono takich osób bo traktuje tą stronę jako hobby. Uwielbiam patrzeć na zdjęcia na których jest możliwość zobaczenia z odległych i wydawać mogło by się nie możliwych miejsc np pasm górskich czy też wysokich budynków w Polsce ale i nie tylko. Cieszę się tym bardziej na takie skarby jak np industrial górnego Śląska z Pradziada ponieważ wiem, że nigdy w takie miejsce nie wejdę. Uwielbiam patrzeć na góry i mam do nich wieeeelki respekt ale nigdy nie wejdę na którą kolwiek z nich Sam mieszkam na wyżynie górnośląskiej dokładnie na Zagłębiu w Sosnowcu gdzie jest kilka fajnych miejsc do obserwacji dalekich. Pamiętam jak byłem małym brzdącem jeździłem do babci w Beskidy gdzie widziałem góry z bliższej odległości jakie na mnie robiło wrażenie zobaczenie pasma Beskidów z Sosnowca z mostu klimontowskiego. To było coś Może ktoś z Was mieszka nie daleko to fajnie było by spotkać się z którymś z dalekich obserwatorów i zobaczyć np. jakąś kolekcję zdjęć które nie były dotąd publikowane?!

 10. Przydałoby się w tej zakładce, jak i w zakładce “Kontakt” nieco posprzątać. Trzeba podać, którzy redaktorzy są nieaktywni, zawieszeni, a którzy aktywni, gdzieś się podział Robert J. ? który zrezygnował ale był latami aktywnym redaktorem. No i podać właściwe adresy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *