Miejscówki

Zachęcamy do odwiedzania proponowanych punktów obserwacyjnych, ale także wyszukiwania nowych w swoim regionie, które moglibyśmy zamieścić na ogólnopolskiej mapie dalekoobserwacyjnych punktów widokowych. Na Wasze propozycje czekamy pod adresami mailowymi zamieszczonymi w zakładce Kontakt.

25 thoughts on “Miejscówki

 1. Dobry punkt do obserwacji to Kolbuszowa (Górka Weryńska) i okolice (Werynia, dokladnie górki za tą miejscowiścią – najwyższy punkt w powiecie kolbuszowskim – 240m. n.p.m)

 2. Ja bym tu dodał Vladeasę i Borżawę tak dla zasady i Ostry Dział w Górach Sanocko Turczańskich (Stoj – ponad 100 km, Tatry niespełna 180 km)

 3. Wzgórze 500m.n.p.m wznoszące się w przedłużeniu kulminacji Królewskiej Góry nad Czarnorzekami (Pogórze Dynowskie) jest świetnym miejscem widokowym na centralną i zachodnią część Beskidu Niskiego oraz odległych pasm górskich Karpat w kierunku południowym oraz zachodnim (Cergov, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Wyspowy) nie wspominając już o Tatrach Wysokich wystających znad wału Magury Wątkowej

 4. Czy ktoś próbował obserwować Bornholm z latarni morskiej w Kołobrzegu albo w Niechorzu? Według Google Earth to około 90 km.

 5. @Tomek – Z Kołobrzegu raczej nie zobaczysz (szukaj na DO hasła ‘klif Gosań”), a z latarni morskiej w Niechorzu wyspy Bornholm też nie ma możliwości, najdalej z tej miejscówki widać wyspę Uznam. Robiłem w tym roku symulacje i wynikało z nich że latarnia jest stanowczo za mała (dwa razy do Bornholmu się przymierzałem będąc nad Bałtykiem). Ale nie wykluczam że w warunkach mirażu nie można zobaczyć, tak samo światło latarni na Bornholmie z latarni w Niechorzu. Ale to już trudniejsza technicznie sprawa bo trzeba by było być na latarni w nocy. Niby nie jest daleko ale Polskie wybrzeże jest niskie a Bornholm też wysoki nie jest.

 6. W aspekcie obserwacji często zastanawiałem się nad kominami EC Łęg Kraków, może jest to nieco abstrakcyjny pomysł, niemniej jednak jest to zdecydowanie najwyższy punkt w mieście z którego na pewno można by przeprowadzić wiele ciekawych obserwacji. Na kominach są już zamontowane różne przekaźniki radiowe, a gdyby w ich towarzystwie mogła znaleźć się kamerka moim zdaniem byłby to strzał w 10. Jednak pozostaje pytanie czy w ogóle możliwe byłoby zezwolenie na coś takiego..

 7. Jestem Tu chwilkę , a już mi się podoba.
  1. Ciekawi mnie czy Ktoś dokonywał obserwacji z Kobylej Góry /284 mnpm / koło Ostrzeszowa /woj. Wielkopolskie, 140 km do Śnieżnika, 160 km do Śnieżki, 220 km do Babiej Góry, i wreszcie 280 km do Tatr ?
  2. 29.12.2007 oglądałem przez lornetkę Tatry z Pradziada , niestety mój Kodak nie dał rady ściągnąć, dziś dopiero uwierzyłem ,że można robić obserwacje na ponad 200 km.

 8. Informacja dla miłośników -DO- chodzi o komin 142 m, Zakładów Azotowych w Chorzowie – ma być wyburzony w dniu 09.03.2013 o godz 15:00 – zbudowany w latach 60-tych XX w. Jest okazja by porobić zdjęcia.

 9. Jestem z Ostrzeszowa dokładnie tak jak Tucznik pisze z Kobylej Góry Śnieżkę zasłania niestety las, ale jest ponoć miejsce gdzieś miedzy Parzynowem gdzie teoretycznie można złapać Śnieżkę (symulację robił kolega Krawat)

 10. Witam!przypadkiem trafilem na te strone.Mam pytanie-czy naprawde komukolwiek udalo sie zrobic fotke tatr z salomina?zaintrygowal mnie ten opis mojej wsi na wikipedii Salomin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, w gminie Gościeradów. Leży na skraju Wyżyny Lubelskiej, z najwyższego punktu tej wsi rozpościera się widok na Kotlinę Sandomierską. W pogodny dzień zobaczyć można zarys Gorzyc i Stalowej Woli, a także Tatry odległe o ponad 220 km. Wieś nie posiada żadnego źródła wody, mówi się że jest najbardziej suchym miejscem w Polsce. Wodę czerpano z 3 studni o głębokości ok. 30 do 60 m. Obecnie działa wodociąg, ale woda jest pompowana z Kolonii Gościeradów odległej o ok. 3 km.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

  pozdrawiam!mariusz

 11. Nikomu się nie udało, ale pewnie kilka osób trzyma rękę na pulsie. Generalnie udało się dostrzec Tatry z Sandomierza, a wszystkie symulacje wskazują na to że z Salomina też to można zrobić.

 12. Mili,
  Prześwietnym punktem obserwacyjnym jest taras widokowy na PKiN w Warszawie. Widać i farmy wiatrowe pod Nasielskiem, i Elektrownię w Kozienicach – na płaskim jak naleśnik Mazowszu:-)

 13. Witam!
  Chciałbym, jako totalny laik nie obeznany zbytnio w meteorologii i fotografii, dowiedzieć się jaka pogoda jest najlepsza na ujrzenie czegokolwiek daleko? Dzisiaj (14.02.15) było bardzo pogodnie, ale chyba aż za nadto, bo niebo było strasznie jasne i rozmyte. Zauważyłem, że duża część zdjęć robiona jest wieczorem, gdy niebo jest czerwone/pomarańczowe. Sam kiedyś chciałem zaobserwować coś gołym okiem (blisko bo 38 km) w bardzo pogodny i bezchmurny dzień, ale słońce za mocno dawało? Czy w przypadku dalekich obserwacji słońce jest wrogiem? 🙂 Bo mi się zdaję, że często nie sprzyja widokom 🙂
  Pozdrawiam, Artur.

 14. z kołobrzegu jedynie co mi się udało zaobserwować to farmę wiatrakową w jeżyce, jak na położenie kołobrzegu to i tak sporo bo ponad 58 km natomiast obserwacja Bornholm lub latarni tam się znajdującej to być może jest to osiągalne przy ekstremalnych dobrych warunkach.

 15. Tatry widać też z Przybówki w Województwie podkarpackim , droga wyżej Kościoła doskonale miejsce z widokiem na tatry wysokie przy dobrej pogodzie

 16. W sprawie Punkt Widokowy Wzgórze Gołonowskie
  41-300 Dąbrowa Górnicza. Najlepsza pozycja do dalekich obserwacji to; idziemy aleją główną na cmentarzu do krzyża w prawo skos patrząc na krzyż w odległości około 30 m rośnie kasztanowiec. Stojąc plecami do niego widzimy w prawo Babią Górę w NK=137° odległość 88,5 km w namiarze NK=145° Tatry do Gerlacha 142,4 km

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *