Refrakcyjne cuda z Góry Chełmo (Tatry z woj. łódzkiego) MOST WANTED!!!

Tak jak zaznaczaliśmy w kryteriach dotyczących naszego portalu, że miejsca które  już publikowaliśmy będziemy aktualizować w oparciu o nowy materiał, tak tym razem musimy zrobić wyjątek, gdyż to co dokonał Kamil w poniedziałek 18 grudnia 2023 roku przechodzi ludzkie pojęcie.

Do tej pory znaliśmy już fotografie z Góry Chełmo w powiecie radomszczańskim z wcześniejszego wpisu, gdzie wydawałoby się zostało osiągnięte maksimum obserwacyjne z tego miejsca ale okazuje się ze jednak nie.

Tatry i Babia Góra z Góry Chełmo ( woj. łódzkie) 200+ MOST WANTED

Niestandardowa refrakcja atmosferyczna, której współczynnika nie będziemy tutaj liczyć by czytelnika nie zanudzać ( a zważywszy na niedokładność modeli terenowych nie jesteśmy w stanie podać jej co do setnego miejsca po przecinku) wyniosła grubo ponad 0,22.

Był to ten sam ośrodek wyżowy,  który Arturowi przyniósł pionierski strzał z Ślęży, w którym wytworzyła się inwersja radiacyjna przygruntowa na linii strzału  oraz druga warstwa inwersji na wysokości ok 800 m w okolicach Tatr. Obydwa zjawiska przyczyniły się do finalnego wyglądu tej obserwacji, do której serdecznie zapraszamy.

 

Dane radiosondażowe z Popradu 18.12.2023 – zwraca uwagę inwersja temperatury pow 800 m

Najpierw na szeroko 150 mm APSC:

Tatry z Góry Chełmo – fot. Kamil Gołąb
Tatry z Góry Chełmo 300 mm APSC fot Kamil Gołąb
Opis szczytów

Dokonaliśmy również redakcyjnej analizy fotografii na ogniskowej 150mm, gryż uwagę zwróciły subtelne cienie na prawo od Mięguszowieckiego Szczytu. W postprodukcji udało się wyodrębnić subtelne zarysy zniekształconych przez refrakcję kolejnych tatrzańskich szczytów. Co ciekawe niejednorodność warstw atmosfery nad Tatrami i w przebiegu linii obserwacji spowodowała spłaszczenie  wierzchołków gór a wyniesienie zboczy górskich stąd tak nieregularne kształty na zdjęciach, które nie będą zgadzać się kształtem z obrazem z symulatora z tego względu, że symulator generuje panoramę w oparciu o zadany współczynnik dla każdej wysokości.

Tatry z Góry Chełmo – fot. Kamil Gołąb

Dla potwierdzenia dopasowanie poziome azymutów:

 

Dopasowanie azymutów w poziomie

Kamilowi serdecznie gratulujemy tej obserwacji. Są to najlepsze zdjęcia z tego miejsca pokazujące dalekim obserwatorom, że warunki refrakcyjne mogą wydobyć zza horyzontu to co normalnie nie widać ze względu na krzywiznę Ziemi – dlatego cierpliwość popłaca, nie trzeba inwestować w drogie drony, które robią już zdjęcia lotnicze tylko zaufać czasem refrakcji.

 

Symulacja online 0,26 wg UDEUSCHLE

 

Zasięg obserwacji:

Zdjęcia przedstawiają: Tatry Wysokie

Zdjęcia wykonano z : Góra Chełmo

Zdjęcia wykonano dnia: 18.12.2023

Odległości: max: Kończysta 213km, Gerlach 212,4 km, Łomnica 209,8 km

Autor: Kamil Gołąb

Aparat: Canon EOS 250D + Sigma 150-600

Podobne wpisy: