Tatry i Babia Góra z Góry Chełmo ( woj. łódzkie) 200+ MOST WANTED
Zapewne niektórzy zastanawiali się dlaczego tak późno publikacja…otóż wchodzimy przytupem w Nowy Rok i publikujemy rzecz niemożliwą odrzucaną przez wielu sceptyków, a za razem tak długo wyczekiwaną przez niektórych mieszkańców woj. łodzkiego i całą społeczność DO.
Dlatego Panie i Panowie przed Wami Karpaty z Góry Chełmo – powiat radomszczański, woj. łódzkie:)
Na początek pierwsza potwierdzona obserwacja – Paweł Kłak z dnia 20.10.2021…
…oraz wyśmienite warunki widzialnościowe w dniu 04.12.2021 i mały zlot dalekoobserwacyjny:
fot. Paweł Kłak
fot. Maciej Majewski
fot. Michał Skiba
Kierunek obserwacji Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej przyniósł nieoczekiwany przyłów w postaci Babiej Góry:
fot. Paweł Kłak
Na koniec ujęcie Tatr na ogniskowej 150 mm na na aparacie pełnokaltkowym
fot. Michał Skiba
W symulacji został uwzględniony współczynnik refrakcji 0,17 ze względu na niwelację błędów zastosowanych modeli terenu.
Jednakże uprzedzając komentarze porównać prosimy i odnieść się do obserwacji kol. Natana z Baraniej Góry z tego samego dnia o tej samej porze i porównać ją z symulacją, co przemawia za tym, że refrakcja wcale nie musiała być taka znaczna – no ale to przyp. red. – zapraszamy więc do dyskusji:)
Zasięg widoczności:
Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie, Babia Góra, Wyżyna Krakowsko – Częstochowska
Zdjęcie wykonane z: Góra Chełmo (woj. łódzkie)
Odległość: 212km – Gerlach, 209,5 km – Łomnica, 165,5 km – Babia Góra
Zdjęcie wykonano dnia: 2021.12.04
Autorzy: Paweł Kłak, Maciej Majewski, Michał Skiba
Aparaty: Canon 1100D + Sigma 150-500 mm – Paweł, Pentax K50 + Sigma 120-400 mm – Maciej, Canon 6D 2 + Sigma 150-600 mm – Michał
Uwielbiam tą Górę Chełmo ! Mógłbym tam jeździć co tydzień! Warunki 04.12.2021 kapitalne!
Panowie czapki a raczej hełmy z głów ! Ta Babia to kosmos !!!
Co ciekawe kształt Durnego identyczny jak Widły
To jest zdecydowanie dla mnie obserwacja roku, przy czym duzo tu wzgledow subiektywnych. Natomiast sam widok rozleglego pierwszego planu i ta niesmialo wychylona glowka poteznego Gerlacha… Widzisz syneczku, tak wyglada DO 🙂
Takie obserwacje to ja lubię.Obserwacja dla koneserów
Lata poszukiwań w końcu przyniosły porządny skutek. Te wszystkie próby były trochę jak “wyprawa po pierścień” z wieloma chwilami zwątpień.
No to co… Moi drodzy do zobaczenia przy następnym rekordzie, być może w tym samym gronie :).
No to już wiem, kto był ten trzeci… Panowie – gratulacje!
@Czarny, chyba chodzi Ci raczej o wyprawę po złote runo. Pierścień, o ile dobrze pamiętam, trzeba było wrzucić do magmy. Chyba, że jeszcze czegoś nie wiem :-).
Na przykładzie obserwacji Tatr z G. Chełmo widać piękno dalekich obserwacji. Często wydaje się ze dalej się nie da, że już osiągnięto maksimum, a tu proszę, odpowiednie warunki, przygotowana ekipa i jest sukces. Brawo i wielkie gratulacje.
Super, gratulacje dla autorów.
Zdjęcie roku, nawet dekady; a dla mnie prywatnie (z racji że to moje strony i że cyknąłem kiedyś Tatry z niedalekiego Dobromierza),to chyba zdjęcie – the best of DO 🙂
Wlasnie jak pierwszy raz zobaczylem Tatry z Chelmo, pomyslalem o Rafale44 🙂 Dawne czasy, w ktorych takie widoki nawet sie nie snily.
No to teraz G. Kamieńsk i można umierac.
@Ben. Tam hektolitry jak to kiedys Mateo napisał ciezkiego samogonu mogą pomóc,ale w zeszly piątek dzialy sie cuda a w sobote szlaki my przetarli. Wiec nie jest powiedziane że to nie siądzie…
@ben a może jeszcze alpy z barańca?
Account
Bełchatów tak blisko…byłaby petarda. Zdjęcia są niesamowite…to kwintesencja DO. Gratulacje.
@Krzysiek_S Jazon to miał wyprawę z ekipą i pełnym zapleczem. Nas była garstka i lubimy jeść jak Hobbici ;), a porównania to nie równanie, tylko raczej “korytarz z drzwiami”. Różne furtki, różne interpretacje.
A co do furtek, to ta obserwacja otwiera szanse na kolejne. Tak samo jak ostatnie rekordy ze skraju Wyżyny Lubelskiej.
Czarny dobrze prawi. Furtka na Roztocze zostala otworzona, a nadmienię i zacytuję Krzysztofa iż z magicznej roztoczanskiej miejscowki obraz Łomnicy ryje przy gruncie po lasach wiec może być łatwiej anizeli w Polichnie.
“Lokomotywa DO” rozpędza się coraz bardziej. Zostało już chyba tylko kilka naprawdę “trudnych” tematów. Ale taki skład foto maszynistów ze swoją determinacją i konsekwencją rozwiąże każdy temat. Wielkie gratulacje i mała prośba zostawcie coś dla naszych wnuków 🙂
@Rav: Na astropolis wrzuciłem wczoraj obliczenia widoku na Tatry z Góry Kamieńsk. Wychodzi, że może się udać. Tylko czy tam ktokolwiek sprawdza? Może się okazać tak, jak z Salominem – długo, długo nic, bo mało kto próbował, a potem nagle raz za razem. Mamy kogoś z okolic Wielunia, Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego?
Krzysku szturm uderzeniowy podkarpacko swietokrzysko małopolsko lubelski juz tam sie odbył bezskutecznie no ale….potencjał tkwi.
Michał, w takim miejscu, jak Góra Kamieńsk, na jeden szturm zakończony powodzeniem może przypaść wiele nieudanych, co niejednokrotnie odczuwaliśmy na własnej skórze :-(. Przynajmniej ja, bo gdy czytam Wasze wpisy, to odnoszę wrażenie, że wystarczy, że wychodzicie za próg domu i już macie widok na przynajmniej 150 km :-).
BTW, na astropolis pokazało się przepiękne zdjęcie Bieszczadów i Borżawy z Radziejowej (210 km). Wprawdzie to już było i to 2 razy, ale o poranku jeszcze nie.
Autora znamy jest na grupie. Nowy wpis to Jeseniki z Klaka bo tego jeszcze nie bylo
Tam nie ma Tatr. To złudzenie optyczne.
Kol. Harry prosimy o dziesięciopunktowy wywód twojej tezy tylko w miarę logiczny.
Harry ma na swój sposób rację, tylko że wyraża się (nie wiem, czy zamierzenie) w sposób trochę prowokacyjny i w dodatku tak nieprecyzyjny, że nie wiem, czy on wie, że ma rację :-).
Zacznijmy od astronomii. Adepci tej dyscypliny nauki mówią o pozornych (obserwowanych) pozycjach ciał niebieskich, które są inne, niż rzeczywiste, chyba że dane ciało niebieskie jest akurat w zenicie. Odpowiada za to… nasza stara przyjaciółka, refrakcja atmosferyczna, która – przypominam – występuje zawsze.
Jeśli teraz przeniesiemy się na nasze poletko, to okaże się, że KAŻDEJ dalekiej obserwacji towarzyszy ten sam efekt, co obserwacjom astronomicznym. Obserwowane pozycje odległych obiektów są pozorne. Jeśli polecielibyśmy wzdłuż linii prostej, stycznej do linii widzenia w miejscu, w którym stoi obserwator, to stwierdzilibyśmy, że w spodziewanym miejscu nie ma tego, co widzieliśmy. To coś (jego pozycja rzeczywista) jest gdzieś niżej. Widzimy coś naprawdę, ale nie tam, gdzie faktycznie jest.
Harry, wiedziałeś i wypuściłeś kolejnego, zdechłego szczura? Tylko gadaj szczerze!
Aha, Michał – na Jesioniki z Kl’aka czekam niecierpliwie i mam nadzieję, że na lewo od nich będzie widać Śnieżnik :-).
No nie bedzie. Autor skupil sie na Jesionikach
Śnieżnik widać tuż obok… No, ale dość tego, jak by powiedziało młodsze pokolenie, spoilerowania :-).
Piękna obserwacja.
A co do marzeń “co-by-tu-jeszcze” to mi ciągle siedzi w glowie Turcja z Krymu przez Morze Czarne.
Z mojego poletka czeka mnie miejscówka na Windham Mt. Symulacje podają 200+ mi się udało w zeszłym roku 130-140. Trzeba by tam wejść przed świtem…
Wow, zaniemówiłem 🙂 Ode mnie to tylko godzina jazdy do G.Chełmo…
Ta obserwacja przez wiele lat pozostawała legendą i była niemożliwa to realizacji ze względów m.in technicznych. Jak widać, teraz jest to możliwe.
Gratulacje dla autora!!
A tak swoją drogą to ciekaw jestem czy lokalna społeczność jest w ogóle świadoma, że w tej okolicy “widać Tatry”.. Zakładam, że nie. A lokalne media powinny podjąć temat i napisać o tym.. bo jest o czym. 🙂
Kowal TM, pisał o tym jeden z portali radomszczańskich, ale chyba bez większego zainteresowania. Co do lokalnej społeczności – pytałem niedawno osobę (raczej nie jest w temacie),i która mieszka niedaleko góry Chełmo czy wie że widać stamtąd Tatry? – stwierdziła “No z góry to chyba normalne że widać… 😀
eeeh…
Media podchwyciły temat, akurat zbiegło się to w czasie z moimi obserwacjami z Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. Dzwinym trafem nie te lokalne a ogólnopolskie. Miałem kilka telefonów z różnych redakcji, trafiło nawet na Główna stronę Wirtualnej Polski.
Gratuluje Paweł! To są tak niezwykłe obrazki, że w zasadzie powinna być stała rubryka dla DO na mainstreamowych portalach. Dla społeczności lokalnych to przecież jak nowe odkrycie Ameryki 🙂
Wie ktoś z jak daleka widać maszt Łódź – zygry? I na odwrót co najdalej widać z masztu?
Pozdrawiam
No, to z most wanted zostały jeszcze Tatry z Jasnej Góry. 🙂
Czy z Góry Chełmo widać dobrze Olsztyn i Częstochowę?
Jak wspomniał Kris Tatry z Częstochowy Most Wanted ☝
Właśnie, należałoby w tym miejscu zastanowić się, jakie “Most Wanted” jeszcze zostały.. Jasna Góra – Tatry + Pradziad? Jesioniki z Łódzkiego? 🙂
Na pewno Tatry z Jasnej Góry i z Lubelszczyzny, gdzie jest potencjał na 240 km+, zwłaszcza gdyby znalazła się jakaś wieża kościelna. Z okolic Rzeszowa i Kielc również można by pokusić się o 200+, gdyby trafić na jakieś punkty widokowe. Z Polski to chyba tyle.
Ja bym poszukał jeszcze jakiegoś miejsca z łódzkiego i śląskiego.
Przede wszystkim Kamiensk, ktory co prawda odleglosciowo zostal juz pobity przez Roztocze, ale bedzie to najdalsza na N (w ogole mozliwa) obserwacja Tatr.
O ile to sie uda… Kiedys z ORJtem mowilismy, ze otwarcie parasola w tylku i obserwacja Tatr z Kamienska to dwie rzeczy, ktorych na pewno nie da sie zrobic. Szzerze mowiac, to pierwsze wydawalo sie bardziej realne.
Tatry z Kamieńska? Udało się już z Kielcami, zastanawiałem się kiedyś nad Radomskiem, ale Kamieńsk (o ile mówimy o tej samej miejscowości) jest jeszcze dalej. Ile to km od najdalszego szczytu Tatr? I najważniejsze – jakie miejsce? Wzgórze, komin, wieża? Aż trudno uwierzyć, ale byłoby to chyba w okolicach rekordu, jeśli chodzi o odległość.
@Greg. Jak chodzi o Kamieńsk to chodzi rzecz jasna o wielka hałdę czyli Górę Kamieńsk. Jak chodzi o odległość, to niestety nie byłby to rekord. Do Łomnicy jest stamtąd 230 km. To mniej więcej tyle ile do najdalszych szczytów, które można zobaczyć z Salomina.
Kojarzę. Tam jest, zdaje się, stok narciarski. Co do punktów z Lubelszczyzny – myślałem o którejś z wież kościelnych w Kraśniku. Leży on niemal idealnie w linii Tatry-Salomin, tyle, że 20 km dalej, więc teoretycznie byłaby możliwość nawet na 250 km. 😉
@Greg: Kraśnik leży niżej, niż punkty widokowe na Wzniesieniach Urzędowskich (260-300 m n.p.m.). Do tego Tatry z tej odległości szybko chowają się za krzywizną Ziemi, gdy się od nich oddalamy. Wieża musiałaby mieć ze 150 metrów wysokości.
A jeśli chodzi o najambitniejsze cele obserwacyjne, z Polski, to mamy jeszcze kilka nie zarejestrowanych, ale możliwych widoków inwersyjnych: Babia Góra z Gór Sowich (Kalenica, Wielka Sowa) i w drugą stronę – do 250 km, Grosser Rachel (Szumawa/Las Bawarski) ze Śnieżki – 258 km i wreszcie Alpy (Schneeberg) z Wielkiej Raczy – prawie 296 km. Myślę, że nawet ten ostatni mógł się urzeczywistnić 2.I.2020 wieczorem, w postaci ciemnej smugi na horyzoncie, podobnie jak Rax ze Śnieżnika – tylko że nikt nie patrzył, a przynajmniej nie patrzył świadomie.
Schneeberg z Wielkiej Raczy wymaga średniego współczynnika refrakcji sporo ponad 0,3 – to wydaje się bardzo dużo. Ze Śnieżnika wystarcza ok. 0,2.
@Piotr_Long_Island Nad Morzem Czarnym możliwa jest jeszcze dalsza, rekordowa obserwacja – z gór w północno-wschodniej części Turcji widać Elbrus z odległości ponad 480 km.
Jeśli wierzyć wizualizacjom, z Mount Everestu możliwe są rekordowe obserwacje nawet na 600 km, gdyby ktoś chciał się kiedyś pokusić o rekord wszechczasów. 😉 Co do Polski – tu rekord 250+ może rzeczywiście paść między Babią Górą a Gorami Sowimi albo między Lubelszczyzną a Tatrami. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni punkt bądź wieżę na Lubelszczyźnie. Trochę masztów i kościołów tam jest, ale nie są niestety zbyt wysokie. Kraśnik pasowałby idealnie, gdyby leżał wyżej. Najłatwiejsze z most wanted wydają się Tatry z Jasnej Góry.
Padnie i 260 z hakiem, jak ktoś złapie maszt w Bożym Darze z Tatr przy zwiększonej refrakcji. Szansa jest, ale zobaczenie czegoś więcej niż światło na maszcie będzie skrajnie trudne. Ewentualnie obserwacja w drugą stronę, jeśli ktoś z pracowników konserwujących nadajnik wejdzie na maszt z aparatem.
Klosterwappen z Wielkiej Raczy wymaga większej refrakcji, niż ze Śnieżnika, ale podobnej, jak Heukuppe z tego drugiego. A ta obserwacja miała miejsce 2 stycznia 2020. Obliczenia wskazują, że Schneeberg z Wielkiej Raczy też był wtedy możliwy. Trzeba “tylko” doczekać podobnego dnia cudów inwersyjnych. Współczynnik refrakcji lokalnie zbliżał się do 1!
Przejrzałem mapę poziomicową Lubelszczyzny i znalazłem na wschód od Salomina trzy szczyty – 342, 344 i 281-metrowy. Tak się zastanawiam czy były one już badane, czy są tam jakieś wieże i punkty widokowe i co by można stamtąd ewentualnie zobaczyć.
https://www.google.com/search?q=mapa+poziomicowa+polski&oq=&aqs=chrome.1.69i176j69i59l4.-1j0j7&client=ms-android-xiaomi-rvo3&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=gsE-M9Xzl-n_6M
344 m? To pewnie Dąbrowa na Roztoczu niedaleko Zwierzyńca. Nie ma szans stamtąd, już lepiej byłoby szukać w pobliżu Lipowca, Panasówki i Tereszpola. Jedyna wieża widokowa (a właściwie coś niewiele wyższego od ambony myśliwskiej), z której może cokolwiek wyjść jest w Radzięcinie na północ od Frampola. Wszystkie te miejsca wymagają jednak dużej refrakcji atmosferycznej.
Tak, to chyba te okolice, mocno zalesione niestety. Te wzniesienia są na tyle wysokie, że właściwie wystarczyłaby zwykła ambona z punktem widokowym ponad lasem, aby dokonać obserwacji na Tatry na 250-260 km. Oczywiście trzeba by dobrej pogody i dużej refrakcji atmosferycznej. Z Radzięcinem też można by spróbować. 🙂
Korzystając z wolnej chwili, zrobiłem kilka symulacji na What’s That i wyszło mi, że rzeczywiście możliwe są z tych wzgórz obserwacje na 260 albo i więcej km. Wystarczyłby tylko jakikolwiek punkt widokowy ponad lasem, w którym są one położone.
Piękny wynik, gratuluje!
Cześć, chyba macie jakąś infekcje na stronie bo w losowych momentach przekierowuje na inne, podejrzane strony. Pozdrawiam
Okazuje się, że Tatry z Góry Chełmo wyszły nawet wcześniej niż 20.10.2021 r. Otórz okazało się, że mam Lodowy Szczyt w kadrze z dnia 15.03.2020 r. aczkolwiek o tym fakckie dowiedziałem się dopierow domu, podczas obróbki RAW-ów. Szczegóły w wątku na Astropolis:
https://astropolis.pl/topic/39303-dalekie-widoki-w-centralnej-polsce/?do=findComment&comment=1038012