Tatry z polskich Sudetów Wschodnich.
Tadziu podjął się kiedyś pewnego projektu polegającego na uwiecznieniu Tatr z dostępnych szczytów Gór Opawskich po polskiej stronie lub ze szczytów granicznych. Oto efekty jego polowań:
Na początek znane już nam Tatry z Granicznego Wierchu (50,169920N; 17,603040E), które kiedyś przedstawił nam Robert
(Tatry Zachodnie z Granicznego Wierchu)
Kolejny szczyt, który zaatakował autor to Gołąbki (50,163992N; 17,641897E) wznoszące się na wysokość 485 m n.p.m.
Inny szczyt – również nie wysoki, ale za to z jakim potencjałem to Kowarz (50,149141N; 17,647531E) o wysokości 458 m n. p .m
Ostanim miejscem jest zbocze wzniesienia o nazwie Widnogóra (50,142902N; 17,720122E) o wysokości 433 m. n. p. m, którego szczyt jak podaje autor jest niedostępny z uwagi na zlokalizowaną na nim kopalnię odkrywkową piaskowca w Braciszowie.
Zdjęcie przedstawia: Tatry Zachodnie
Zdjęcie wykonane z: Graniczny Wierch, Gołąbki, Kowarz i Widnogóra (Góry Opawskie)
Odległość: Błyszcz 195 km, Starorobociański 193 km, Baraniec 190 km
Zdjęcia wykonano dnia: 16.10.2017, 10.05.2021, 24.05.2021, 07.01.2022
Autor: Tadeusz Bieg
Aparat: Canon 90D + Canon 70-300 L
Ogromne gratulacje zważywszy, że odkąd znam Tadka i miałem przyjemność zapolować z Nim 2x 200+, zawsze powtarzał jak pragnie zdobyć Tatry z wszystkich sudeckich szczytów po stronie Pl. To unikatowa kolekcja i kawał dobrego dalekoobserwacyjnego rzemiosła. Brawo !
Ps. Dziękuję redakcji za obszerny i dlugowyczekiwany wpis
Dziękuję za miłe słowa, a na marginesie to jestem związany z tą okolica od prawie 30 lat i zwykle doceniałem jej walory jako doskonałe tereny na grzybobranie. Niestety mocne zalesienie tych niezbyt wysokich szczytów spowodowało, że nigdy nie stanowiły one dla mnie celu dla DO (może za wyjątkiem Granicznego Wierchu). Dopiero pandemia COVID-19 która zablokowała możliwość wyjazdu w Czeskie Jesioniki oraz dość intensywna gospodarka leśna w tym rejonie spowodowała, że zajrzałem na te szczyty. I tu miłe zaskoczenie “małe też jest piękne”. Do tych 4 szczytów z Gór Opawskich we wrześniu udało mi się dołożyć do kolekcji widok z Biskupiej Kopy i zostało już niewiele punktów do sfinalizowania projektu.
Kiedyś już pisaliśmy o tym że młyny DO mielą powoli ale skutecznie, skromnie i bez rozgłosu. Kropla drąży skałę a stopniowanie emocji w oczekiwaniu na nowy wpis to nasza specjalność – wtedy się nie znudzi z natłoku informacji, a tych mamy w rękawie jeszcze trochę…
Brawo Tadeusz. Zwracam jeszcze uwagę (co już robiłem), że u Ulricha w spisie szczytów jest Błyszcz, który nie jest żadnym szczytem, tylko punktem zwornikowym na grani głównej, a nie ma Bystrej – najwyższego szczytu Tatr Zachodnich.
Dlatego trzeba uważać z opisami – np. Starorobociański Wierch, widziany z Biskupiej Kopy, jest “na tle” Bystrej. Jest zresztą bardzo prawdopodobne (nie sprawdzałem), że tutaj, u tadeusza, błędów w opisach nie ma, bo punkty obserwacyjne leżą na tyle nisko, że grań Bystrej nie wystaje wyżej od Starorobociańskiego. Na zdjęciu z Kowarza, “Max Dist. 2209 m”, to właśnie ona :-).
A poza tym sugeruję, w Górach Opawskich, wycieczkę na Přičny vrch, pod szczytem którego było wiosną “wyrąbane” okienko, być może z widokiem na Krywań. Nie mogłem sam zweryfikować, czy mieści się w tym okienku, ze względu na zby słabe warunki.
Byłem na szczycie Přičny vrch jakieś 2-3 lata temu i nie było żadnej luki na jakikolwiek “strzał” do DO. Skoro ruszyła wycinka, to warto ponownie się wybrać i zrobić rekonesans 🙂
U Tadeusza(!) Przepraszam.
18 października 2023r uzupełniłem projekt o kolejny szczyt z Gór Opawskich Masłowiec(462m).
Tadziu podrzuć zaktualizujemy