Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Babia Góra z Fajnej Ryby (woj. łódzkie)

Symulacja widoku ze strony udeuschle.de:

Zdjęcie przedstawia: Babia Góra
Zdjęcie wykonane z: Fajna Ryba – 316 m n.p.m. (gm. Przedbórz, woj. łódzkie); 51.01983° N 19.97846° E
Odległość: Babia Góra – 164 km
Zdjęcie wykonano dnia: 01.10.2019
Autor: Maciej Majewski [refraktor.pl]
Aparat: Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Podobne wpisy:

31 komentarzy

 1. michals pisze:

  Piękny strzał Maćku.

 2. PPB pisze:

  Najlepszy tytuł na DO 😉
  A i obserwacja nielicha. Gratulacje!

 3. Mateo pisze:

  Zaraz po Pradziadzie z Rybnej (sic!) jest to dla mnie druga, a moze nawet na rowni, obserwacja z ostatniego okresu. Atmosfera tego zdjecia – az mnie ciarki biora. Wielkie gratulacje!!!

 4. michals pisze:

  @Mateo kolejny Pradziad z dalszych koordynatów już w przygotowaniu

 5. BartekS pisze:

  Świetna obserwacja, jedna z lepszych ostatnimi czasy. Gratulacje za “odkrycie” takiego miejsca.

 6. Mateo pisze:

  Powstaje takie pytanie – czy aby nie jest to najdalej wysuniety na polnoc punkt, z ktorego widac Karpaty? Ta obserwacja moze byc na swoj sposob przelomowa!

  Ostatnimi czasy chodzilo za mna takze pytanie, na ile “rzutow” obserwacyjnych da sie ze soba polaczyc polnoc i poludnie naszego kraju Jesli uznac to jako poerwszy krok, to ciekawe dokad siega widzialnosc FR na polnoc. Kiedys na DO pojawialy sie glosy o takiej mozliwosci z lodzkiego industrialu, ale wydaje mi sie to malo realne. No i gdziekolwiek ta widocznosc siega, to kolejne kroki beda juz bardzo trudne do wykonania 🙂

 7. merti pisze:

  Wreszcie coś innego niż Tatry. Gratulacje wybitnego strzału 🙂

 8. Mieszko pisze:

  Babia jest świetnym punktem odniesienia dla wielu “dalekich” zdjęć, ale żeby z Przedborza!

  Ps. a mówią, że Ziemia jest płaska

  Brawo!

 9. Czarny pisze:

  Dzięki za uznanie. Z tego wzgórza teoretycznie widać również Tatry. Tyle że właśnie teoretycznie… W praktyce nie jest to możliwe, gdyż punkt z którego fotografowałem jest zbyt nisko i Tatry się chowają. Byłem na miejscu z kompasem i wychodzi na to, że brakuje jeszcze z 5 stopni od miejsca gdzie horyzont styka się z lasem na grzbiecie Kozłowej Góry.

  Pewną ewentualnością było by wspięcie się na drzewo, ale tu też jest pewien problem. Tuż nad polem jest trochę dębów i buków. Tyle, że są to karzełki przy rosłych sosnach które rosną dookoła. Na takie drzewa, trzeba by mieć już sprzęt do arborystyki. Z resztą każdy wie jak wyglądają takie sosnowe “zapałki” wysokie na circa 25 metrów, bez konarów poniżej korony.

 10. Mateo pisze:

  Z drzewem zaczyna sie robic troche nie fair i malo koszernie. Natomiast gdybys ustrzelil stamtad Tatry z powierzchni gruntu przy silnej inwersji, to zaczynam sie do Ciebie modlic 😉

 11. Slawek_Slawek pisze:

  Z tego co widać na mapie i zdjęciach prześwit jest dosyć wąski. Kiedy nie jest ukierunkowany w odpowiednim azymucie, to praktycznie niemożliwe jest już zrobienie Tatr. Jest to bolączka niejednej miejscówki. Z tym wspinaniem na drzewo to Czarny pewnie żartował ;). Super obserwacja i fajne zdjęcia.

 12. Czarny pisze:

  Z tym drzewem to nie żartowałem. Zabrałem ze sobą nawet liny i sprzęt speleologiczny do asekuracji. Tyle, że po tym jak zmierzyłem azymuty to stwierdziłem, że całe gramolenie się na najbardziej obiecujący dąb nie ma sensu. Był po prostu zbyt niski w stosunku do sosen które robią problem.

  Krzątałem się w tamtym rejonie dwa razy. Niestety, ale ani Kozłowa Góra, ani położona ciut bardziej na zachód góra Chełmo nie dają szans na ustrzelenie Tatr. Wszystko rzecz jasna przez gęsty las. Pozostaje sprawdzone, nawiasem mówiąc świetne miejsce w Bożej Woli koło Dobromierza. Widok stamtąd jest bardzo ładny, nawet jak nie widać Tatr 🙂

 13. Mateo pisze:

  OK, no wlasnie. A wieza TV w Dobromierzu?

 14. Czarny pisze:

  I jeszcze taka ciekawostka a propos dystansów. Odległość z Fajnej Ryby do Babiej Góry jest większa niż np. z Fajnej Ryby do Kolumny Zygmunta w Warszawie.

  Jak chodzi o najdalej na północ wysunięty punkt z którego widać Karpaty, to faktycznie jest to rekord. Choć obserwacja Tatr z Występy i Góry Siniewskiej, są zlokalizowane naprawdę niewiele bliżej na południe.

 15. 500mm pisze:

  Bardzo fajnie kierunek na Babią Górę wyznacza ta turbina wiatrowa. Niestety padłeś Maćku ofiarą podziału katastralnego, gdyby jedna z tych wąskich lecz długich działek była zorientowana nieco inaczej… No ale, mimo wszystko pokazałeś, że można fotografować z trudnych miejscówek i należy ich szukać.

 16. Emil pisze:

  Według tych kalkulatorów do obliczania zakrzywienia Ziemi, tych obiektów nie powinno widać, powinny być schowane pod horyzontem. To dlaczego je widzimy z takich dalekich odległości?
  https://www.metabunk.org/curve/

 17. Bulizzor pisze:

  Brawo Maciej! Jakby trzeba było to też bym wlazł na drzewo 😀

 18. Czarny pisze:

  @Emil Z kalkulatorów nic takiego nie wynika. Wszystko się zgadza. Ponadto kalkulator uwzględnia tylko wysokość obserwatora, bez uwzględniania wysokości obserwowanego punktu.

  Problem stanowi też morfologia wzgórza. Stoki północne są strome, a południowe bardzo łagodne. Gdyby było odwrotnie, to być może było by łatwiej znaleźć jakąś lukę w zadrzewieniu.

  Jak zwykle zapraszam do siebie po więcej zdjęć:

  http://www.refraktor.pl/2020/09/karpaty-sa-fajne-ryba-rowniez.html

 19. Slawek_Slawek pisze:

  @Emil W obliczeniach trzeba uwzględnić również refrakcję która też nie jest bez znaczenia. I tak jak pisał Czarny kalkulator uwzględnia tylko wysokość obserwatora. Trzeba więc postawić obserwatora na obu górach, posumować i poodejmować wysokości najniższych punktów. Łatwiej użyć znanych symulatorów typu Udeuschle, PeakFinder, Heywhatsthat.

  @Czarny ciekawe porównanie z tą Kolumną Zygmunta. I taka moja dygresja – turbina wiatrowa rewelacyjnie nadaje klimat zdjęciu.

 20. 500mm pisze:

  @ Emil – ten kalkulator będzie dobry gdy stoisz na klifie i chcesz wiedzieć jak daleko da się zobaczyć coś na morzu, do niczego innego się nie nadaje. On liczy jakby dla poziomu 0 m n.p.m. i nie uwzględniania tego, że parzysz na obiekt o wysokości Babiej Góry (1725 m n.p.m.) Ale można zrobić odwrotnie. Wpisać wysokość Babiej Góry i wychodzi, że z Babiej G. widać na 160,14 km, jeśli ten punkt na 160,14 miałby 0 m n.p.m. No ale z racji tego, że obserwacja z Fajnej Ryby była robiona na 316 m n.p.m., to wszystko wychodzi prawidłowo.Tutaj uwzględniamy wys. obserwowanego obiektu…. Brakuje niby 4 km, ale przecież obserwowaną 316 m górkę zobaczysz z 4 km 🙂 Tutaj wszystko się zgadza, temat tych kalkulatorów już był wałkowany wiele razy i za każdym kolejnym ten sam problem.

  Swoją drogą Fajna Ryba ma 347 m n.p.m i jest to najwyższe naturalne wzniesienie woj. łódzkiego. Sztuczna Góra Kamieńska ma 386 m n.p.m. Gdyby na szczycie Fajnej Ryby była przecinka to jest 31 m wyżej i Tatry zapewne mogły by być osiągalne. Może kiedyś tak będzie.

 21. kowalTM pisze:

  Obserwacja zdecydowanie przełomowa. Jeśli mamy jeszcze brać pod uwagę jakieś punkty wysunięte jeszcze dalej na północ, to pozostają obiekty industrialne i radiotelekomunikacyjne. Mamy jeszcze kominy Elektrowni Bełchatów czy maszty na Hałdzie Kamieńsk. Jeśli chodzi o łódzki industrial to jest opcja uchwycenia z nich jedynie Łysogór.

 22. rafal44 pisze:

  Super ujęcie. Gratulacje.
  Pamiętam tą adrenalinę jak 10 lat temu strzeliłem Tatry z okolic Bożej Woli i Dobromierza :). Babia wtedy niestety była za chmurami.
  Tak na marginesie, zupełnie niedawno byłem na Fajnej, w jej najwyższym punkcie i rzeczywiście nie ma najmniejszych szans na obserwacje z powodu ilości drzew.
  Kilka dni temu widziałem Babią z Biskupic k/Czestochowy i zastanawiałem się czy widać ją w tym dniu również z okolic Dobromierza – chyba było 🙂

 23. Krzysiek_S pisze:

  Wracając do dyskusji o fotografowaniu z drzew – koszernie czy nie, pierwszy krok został już zrobiony. Ze znakomitym skutkiem:
  https://naobzore.net/clanok/259-vyhlady-na-vtacniku-velmi-kosate

 24. Czarny pisze:

  Na Vtáčniku jest taka heca, że tam nie ma świerczyn tylko karłowate i rosochate buki, rosnące w zasadzie na górnej granicy tamtejszego zasięgu. Więc autor zdjęcia specjalnie wysoko nie musiał się wdrapywać. Na Spoko Rybie jest tak jak wspomniałem: na wyrośnięte sosnowe “tyczki” bez sprzętu do arborystyki ani rusz.

  Tak czy owak włażenie na drzewa wg dekalogu dalekich obserwatorów jest jak najbardziej na miejscu, tak jak wchodzenie na wieże czy wysoki budynek.

 25. Piotr_Long_Island pisze:

  Co do tematu “najdalej wysuniety na polnoc punkt, z ktorego widac Karpaty”: na szybko przejrzałem dokonania i to, co znalazłem:
  Udokumentowane:
  Fajna Ryba: 51.01983 N
  Występa 50.98259 N
  Klonówka 50.90908 N
  Święty Krzyż: 50.85902
  Symulacje teoretycznie dały mi jeszcze kilka “plamek” nieco na północ od Fajnej Ryby:
  Góra Chełmno, 51.060278°
  okolice Kłucka 51.03°

 26. Czarny pisze:

  Zrobiłem już rekonesans w terenie na górze Chełmo. Nie mam dobrych wieści: cały szczyt pokrywa gęsty las. Aczkolwiek przy zwiększonej refrakcji widzę nikłą, ale jednak nie zerową szansę z kamieniołomów kredowych piaskowców, na południowych stokach tego wzgórza.

 27. Dawid pisze:

  Cześć pięknie. Byłem kiedyś na fajnej rybie ale niestety nie znalazłem tak fajnego miejsca. Masz jakieś współrzędne z których była robiona fotka? Z góry dziękuję. Super!!

 28. Czarny pisze:

  Współrzędne można odczytać ze stopki znajdującej się tuż pod mapą, a nad komentarzami.

 29. Dawid pisze:

  Ok dziękuję za informację. Szkoda, że na tak zalesionej górze nie ma żadnej wieży widokowej :/ Była by nie lada atrakcją i fajny miejscem na dalekie obserwacje. Pozdrawiam i dalekich potwierdzonych zdjęciem.

 30. Pioter SK. pisze:

  Cały czas czekam na Babią z Częstochowy (z Jasnej Góry lub z osiedli)… Gratuluję tego strzału.

 31. rafal44 pisze:

  Pioter SK
  Była juz Babia z Czestochowy, konkretnie z góry Ossona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *