Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Tatry Zachodnie, Babia Góra i Pilsko ze Św. Krzyża

Zdjęcie przedstawia: Tatry Zachodnie, Babia Góra i Pilsko
Wykonane z: pierwszego piętra budynku klasztornego na Św. Krzyżu (595 m npm, Łysogory, Góry Świętokrzyskie)
Odległość: Tatry Zachodnie – 207 km, Babia Góra – 180 km, Pilsko – 193 km
Data wykonania: 2010.01.25

Autor: Janusz Kuszewski

Podobne wpisy:

37 komentarzy

 1. merti pisze:

  Ha ha, ciąg dalszy niespodzianek…

 2. mike pisze:

  Albo mnie się zdaje, albo widać też Pilsko – w postaci takiej ciemnej plamy już bliżej tego skręconego świerku.
  Ciekawe czy w nocy (przy takiej przejrzystości) widać stąd oświetlenie masztu RTCN Chorągwica. Z Buska-Zdroju jest 75km i widać rewelacyjnie, widać też światła na Przechybie.

 3. merti pisze:

  …jednak teraz czas obalić kilka rzeczy. I tak, Kotoń jest w połowie od Lubomira do niby Kotonia, a sam winowajca to Diablak. Nie łudźmy się, że 2x mniejszy Kotoń robi taką wielką plamę na horyzoncie, a Babia jest ledwo widoczna. Niby Babia to moim zdaniem Pilsko, które dzięki inwersji wypiętrzyło się ponad nią. Więcej grzechów nie widzę 😀 No, można by dodać jeszcze, że tam gdzie podpis Tatry to pod nim gdzieś tam pląta się Turbacz….

 4. Leon pisze:

  Podtrzymuje zdanie Mertiego co do Babiej i Pilska.

  Wg mnie Babia (wraz z dość głęboko nałożoną od lewej Policą, są tu nierozróżnialne) jest tam gdzie pisze Kotoń.

  A tam gdzie pisze Diablak, jest Pilsko.

 5. mateo pisze:

  Merti będzie miał racje. Nie pasuje mi to tylko z symulacją na Kashmirze, gdzie ewidentnie Pilsko chowa się pod mgłe. Z resztą jak góra niższa o 200 m i dalsza o 10 km od Babiej mogłaby tutaj wystawać, skoro Babia wychodzi na styk?

  No chyba że Babia wcale ledwo nie wystaje, a jedynie jest mocno rozciągnięta w poziomie i jednocześnie Pilsko wyciągnięte refrakcyjnie nad mgłę?

 6. wicio pisze:

  Wg mnie Babia nie może aż tak być rozciągnięta bo od tej strony jest szpiczasta, a Police o ponad 400 m niższe, więc nie zleje się to kreskę. Ja skłaniam się do opisu, że wystaje czubek Babiej a Kotoń, wraz z sąsiednimi szczytami o podobnej wysokości daje właśnie taki obraz. Tyle, że to już Beskid Makowski a nie Wyspowy.

 7. merti pisze:

  Wicio, włącz sobie w przeglądarce terenowe mapy Googla i zobacz jak bardzo rozciągnięte jest pasmo Diablaka (prawie 4 km) i porównaj to z tymi małymi wypierdkami 🙂 Przypominam, Diablak jest prawie 2x większy, a Pilsko ok półtora razy od reszty.
  Moim zdaniem trzeba uznać za sukces, że Pilsko oddalone o 193 km pojawiło się tu jako niewielka plama. Pozostałe odległości to: Diablak ~ 179 km, “maluchy” ~ 145 km

 8. Rafał pisze:

  Kotoń wraz z sąsiednimi pasmami chyba został podniesiony przez inwersję. Jest trochę wyżej od pozostałych rozciągniętych plam. (patrząc na linię horyzontu) Raczej nie możliwe aby Babia się tak rozciągnęła.

 9. mateo pisze:

  @Rafał – opublikuj może tego Kashmira nałożonego na zdjęcie. Jak po zobaczeniu tej prezentacji nie miałem wątpliowści co do tej wersji opisu, ale teraz zaczynam się wahać.

 10. mateo pisze:

  Teraz chyba nikt już nie ma wątpliwości? 🙂

 11. Czaki pisze:

  Mnie jakoś nie do końca, bo:
  1. Jakoś na symulacji wsiąkło rzekomego Kotonia.
  2. To tylko 30 pare km. różnicy, a już góra o wysokości nie całych 900m.n.p.m. robiła by się większa od 1725m.n.p.m.
  3. Wg mnie Babia siedzi skryta za tym czubkiem świerka, a to co widać na lewo od niego to Pasmo Policy, które jest na sporej długości większe od tych pagórków w Makowskim.
  4. Skoro to Kotoń, to gdzie Koskowa Góra, która jest wyższa a jest tuż obok Kotonia.
  5. Zmieniłem w Kasmirze współżędne Świętego Krzyża na właściwe, bo te które ktoś tam wprowadzał (ściągnąłem z forum) są w większości błędne i wychodzi na to: http://img19.imageshack.us/img19/3654/swietykrzyz.jpg
  W odniesieniu do układu pobliskich górek, chyba mamy jasność ; ).

 12. Czaki pisze:

  Jeszcze mały dodatek, taki przykładowy fotomontaż, to, że jednak szczyt Babiej nie pokrywa się ze świerkiem wynika z tego, że nie mam dokładnych współrzędnych okna z którego była robiona fota.
  http://img651.imageshack.us/img651/7698/rysunek1o.jpg

 13. Leon pisze:

  Admin, a spróbuj tą symulację z kashmira troszkę zmniejszyć tak, aby Babia Góra znalazła się pod Babią Górą Mertiego i moją. Wydaje mi się że pośrednie górki będą lepiej pasować.

  Spróbuj 🙂

 14. Leon pisze:

  aha, i wogóle nie zalewaj inwersją, tak aby Pilsko też wyszło.

  spróbuj 🙂

 15. Rafał pisze:

  Symulacja od Czakiego przekonuje mnie, ze tam gdzie jest Kotoń powinna być Babia. Najlepiej gdyby Czaki zrobił symulacje w Kashmir od Tatr Bielskich aż po babią i umieścił tutaj. Do symulacji dopasuje 2 fotografie i sprawa będzie jasna.

 16. Czaki pisze:

  Oto i ona:
  http://img689.imageshack.us/img689/4412/rysunek2k.jpg
  Chociaż teraz przy tym porównaniu zrodziło się w moim umyśle sporo pytań…
  Przepraszam za jakość, ale Print Screen i importy i eksporty w Corelu robią swoje.

 17. […] uprzejmości miłośników  strony internetowej  Dalekie obserwacje możemy dowiedzieć się jakie pasma  Tatr i jakie szczyty były widoczne na zdjęciu wykonanym ze […]

 18. mateo pisze:

  @Czaki – niestety link nie działa, poprzednie też

 19. Czaki pisze:

  U mnie wszystko jak należy, ewentualnie mogę podesłać na prv

 20. Fryta pisze:

  Witajcie :), nie było mnie na tej stronce jakiś czas, a tu taka żywa i interesująca dyskusja mnie omija :/…

  Zrobiłem symulację w Kashmirze o jaką prosił Czakiego Rafał, na której widać całe pasmo od Tatr Bielskich do Pilska, oto ona:
  http://img28.imageshack.us/img28/3945/ysagra595m.png

  Nas interesuje prawa strona symulacji:
  http://img59.imageshack.us/img59/3535/ysagrazoom595m.png

  Niestety nie mam już sił na analizę, w dniu jutrzejszym się tym zajmę.

 21. wicio pisze:

  U mnie też linki nie działają

 22. mike pisze:

  U mnie również działa – może coś u Was blokuje. Już kiedyś się spotkałem z tym że ktoś nie mógł otworzyć strony Imageshack.
  Podrzuciłem na inny serwer, mam nadzieję że to będzie chodzić: http://i49.tinypic.com/vx2bf7.jpg

 23. mateo pisze:

  U mnie dalej nie działa. Ale nieważne, dzisiaj spróbuję rozgryźć ten problem metodą tradycją z GE i powinno być wszystko jasne. Usiadłem z kolei chwilę nad masztem na Kralovej Holi i niestety faktycznie powinna się pojawić w innym miejscu. Stąd wniosek, że na 230 km popatrzeć się stamtąd jednak nie da.

 24. mateo pisze:

  OK. Poanalizowałem uwiecznioną sytuację na GE i jestem gotów jej bronić 🙂 Zaraz opublikuję poprawiony opis. Kotonia praktycznie na zdjęciu nie widać.

 25. Fryta pisze:

  A ja przygotowałem dwie panoramki, jedną porównawczą:
  http://img193.imageshack.us/i/porwnanieh.jpg/

  a drugą jako nakładkę z przezroczystością:
  http://img535.imageshack.us/i/nakadka.jpg/

  Dla tych, którym nie działają linki w ImageShack, zamieściłem je również na chomiku w folderze DO:
  http://chomikuj.pl/frytapl

  Swoją drogą wynika z tego, że całkiem po prawej stronie mamy Krywania, a to już są Tatry Wysokie (204km), natomiast najwyższe szczyty Tatr Zachodnich ukryły się niestety za drzewem…

 26. Fryta pisze:

  Chyba jakiś chochlik się wkradł do mojego postu, oczywiście Krywań pojawia się po lewej stronie, hehe :).

 27. Sławek pisze:

  Jestem ciekaw, czy w takim razie był widoczny św. Krzyż z Babiej. czy w ogóle ist
  istnieją zdjęcia na ten azymut w podobnych warunkach?

 28. Mateo pisze:

  @Sławek – biorąc pod uwagę wypłaszczenie Babiej, a co za tym idzie bardzo mocne efekty refrakcyjne tego dnia nad inwersją nie zdziwiłbym się, gdyby dało się zobaczyć Babią z Św. Krzyża i już nie na odwrót. Fotki w drugą stronę mają szanse się pojawić, bo Łysogóry z Babiej wychodzą w jednej linii z Krakowem.

 29. Fryta pisze:

  Hej, chyba wklejanie linków do zewnetrznych stron z własnymi symulacjami nie jest zabronione? Dwa razy wysyłałem posty i oba zostały odrzucone / niezmoderowane, stąd mój powyższy post o Krywaniu w kontekście całej dyskusji kompletnie nie ma sensu :/.
  Apropos wspomnianego Krywania, z moich symulacji wynika, że pojawia się on całkiem po lewej stronie przed samym drzewem. Jak wrócę do domu z pracy to spróbuję jeszcze raz wysłać linki do symulacji.
  Pzdr.

 30. Czaki pisze:

  Hehe, widzę, że jednak na coś się przydały te moje symulacje (o ile udało się je otworzyć). Pare metrów różnicy w Kashmirze, a różnica w symulacji dość pokaźna. A co do widoku vice versa to robiłem symulacje z Babiej z tą samą inwersją (370) i z Świętego Krzyża przy takim zgniataniu przez inwersje powinien zostać cienki placek. Także wątpię, żeby coś było widać z Babiej w tym kierunku tego dnia. Ale symulacja: http://images45.fotosik.pl/261/de1b98fc4fb84de3.jpg a jeśli to nie zadziała link w wersji drugiej http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/de1b98fc4fb84de3.html

 31. wicio pisze:

  Kiedys, bardzo dawno temu widziałem taki obrazek z Kościelca, więc jest to mozliwe.

 32. mateo pisze:

  @Fryta – OK, już przepchnąłem Twoje komentarze na strone. Twoje symulacje, wraz z pomocą Czakowych, wyjaśniają wszystko w zupełności i potwierdzają moją wczorajszą zabawę w GE i analizę pierwszego planu.

  Fakt ‘zgładzenia’ Tatr Zachodnich (dopiero szczyt o wysokości 2.5 km daje rade się utrzymać nad horyzontem) na zdjęciu tłumaczy przedziwną postać Babiej Góry, ale zaskakuje w kontekście Pilska, bo inwersja 25.01 zdaje się być inwersją ‘chowającą’ a nie ‘wyciągającą’.

 33. Fryta pisze:

  Dzięki Mateo, nie wiedziałem czemu moje posty się nie pojawiły (był jeszcze jeden sobotni), stąd to trochę niegrzeczne pytanie… Najważniejsze że doszliśmy do najważniejszego, czyli określiliśmy wspólnymi siłami co na tych zdjęciach widać :).

 34. mateo pisze:

  Dziękujemy wszystkim przy okazji, także w imieniu ŚPN, za twórczą i merytoryczną dyskusje nad zdjęciami!

 35. […] Tatry a miłośnicy fotografii o dalekim zasięgu rozpoznali i opisali widoczne szczyty…   https://dalekieobserwacje.eu/?p=6612 50.867433 20.637663 Dodaj […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *