Tatry i Babia Góra z Góry Klonówki [200+]
Aktualizacja z dnia 18.9.2020
Rozszerzamy wpis o zdjęcia Tatr Zachodnich odległych o ponad 200km.
Zapraszamy do lektury.
Maksymalna odległość: Baraniec – 206,1 km
Autor: Sławomir Cyzio [więcej zdjęć H300.pl]
Aparat: Nikon D5300 + Sigma 150-500
Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie, Babia Góra
Zdjęcie wykonane z: Góra Klonówka (Pasmo Masłowskie, Góry Świętokrzyskie)
Odległość: Gerlach – 199 km, Lodowy Szczyt – 194.5 km, Babia Góra – 172.1 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2018-10-31
Autor: Natan Bugajski
Aparat: Nikon D3300 + Tamron 70-300 mm
To jest jedna z wielu wspaniałych obserwacji z 31 10. z wałem fenowym w roli głównej. Gratulacje Natan! Tego dnia były obstawione prawie wszystkie miejscówki 200 + z północy oprócz Występy i padło wiele ciekawych strzałów. Czekamy na publikację z Gór Pieprzowych od Mariusza!!
Świetna obserwacja, teraz tylko polować na jeszcze lepsze warunki i przekroczyć 200km (według symulacji maks to 206km). Gratulacje
czemu takie opóźnienie publikacji???
Michał Skiba: Wał fenowy roli głównej? Bez przesady – tylko w drugoplanowej! Gdyby nie było gór, to kto by przyszedł oglądać wał fenowy? 🙂
Wiedzieliście, co się święci, że -jak piszesz – obstawiliście wszystkie miejscówki?
emka: DO odrabiają zaległości :-).
Krzysiek S. To było wiadome od rana tego dnia gdy w pełnym słońcu o 9.00 był widoczny śnieg na Łomnicy ze 170 km gołym okiem. Wystarczył jeden wpis na grupie i poleciało. Ale adrenalina była do końca gdyż mimo arcyżylety Tatry zachmurzyły się do ok 14.30. Widać to było z kamery na Łomnicy. Ja dopiero w Nisku na CPEnie czyli już w drodze do Salomina zobaczyłem że najwyższe szczyty wyszły ponad mur halniakowy, tak więc było ryzyko powrotu na tarczy.
Sytuacja fenowa daje spore możliwości obserwacyjne, pod warunkiem iż zarówno obserwator, jak i odległy obiekt są po stronie zawietrznej. Więcej wspomniałem o tym tutaj:
http://www.mkrgeo-blog.com/horizontal-visibility-as-a-main-factor-of-long-distance-observation-part-1-weather-astronomical-and-optical-elements/
Gratuluje obserwacji, bo zdjęcie jest super 🙂 Pamiętam z innych fotografii, jak Tatry były częściowo zasłonięte wałem fenowym.
Panowie, w tytule obserwacji widnieje [200+] a opisie obserwacji maksymalna odległość, czyli do Gerlacha podana jest jako 199 km. Wiem, że tu wał chmur namieszał ale zdecydujcie się na jakąś jedną wersję, bo wychodzi na to, że obserwacja nie jest 200+ tylko miejscówka ma potencjał na 200+ a to różnica.
No ale widać tam wyraźnie Kończystą (200 km) a na ostatniej panoramie przebija Błyszcz (201,6 km) więc chyba 200+ się należy…
Ostatnim dobrze widocznym szczytem w kierunku zachodnim jest Batyżowiecki. Dalej reszta jest pod chmurą. Co do Kończystej, to wygląda na tyle niewyraźnie, że ciężko powiedzieć czy ją jeszcze widać, czy już nie widać. Jak chodzi o wspomnianego przebijającego się Błyszcza, to musiał by się przebijać przez białe tło strony poza kadrem, więc jego obecność jest poza wszelką dyskusją.
Macie rację, 200+ km tam nie ma. Przynajmniej nie na 100% pewności. W takim razie zmieniamy tytuł 🙂 A wieczorem kolejna zaskakująca obserwacja 😉
coraz blizej do fajnej ryby, góry chełmno i góry kamieńsk !! uda sie zrobia to w ciagu 5 lat !!
Pięknie. Tylko proszę o poprawienie podpisu nad Starorobociańskim Wierchem. Jego nazwa nie pochodzi od starego bociana!
fantastyczne.
Nota bene: Bardzo bym chciał się kiedyś nauczyć, jak odgadywać z prognoz pogody warunków widokowych w Appalachach, żeby też parę miejscówek obstawić… Byłem tej zimy na Windham High Peak, skąd wg symulacji widać na 200-230km. ale tego dnia niestety widok urywał się na 150km. Ktoś coś?
Wydaje mi sie iż na opisie babiej góry jest błąd. Chodzi o Cyl. jest on za niski(+1500) w stosunku do Policy(1360+). Na zdjęciu widać, że jest niższy od pasma Policy, przy podobnej odległości. obstawiam na Romankę, ewentualnie Pilsko(ale też za niskie w stosunku do Polic)
@janek – odnośnie Góry Kamieńsk mamy dalekosiężne plany. Po udokumentowaniu
wyraźnego Schneeberga ze Śnieżnika to kolejny polski Most Wanted, który must be 🙂
Czekam jeszcze na widok z diablaka na Częstochowę i np. Górę kamieńsk
@jacek: Cyl (czyli Mała Babia Góra) wydaje się niższy, ponieważ jest o 8.5 km dalej od Policy i bardziej chowa się za krzywizną Ziemi. Jest na pewno na swoim miejscu, popatrz na załączona symulację.
Uwaga do administratorów: najnowsze zdjęcia są przesyłane do przeglądarki, jako spakowane programem compress, co nie jest prawdą – to zwykłe JPG. Ze starymi nie ma tego problemu.
@Krzysiek_S dzięki za wyłapanie błędnej nazwy Starorobociańskiego Wierchu. Właśnie po to są takie wpisy żeby wyłapywać błędy które czasem się wkradają nieoczekiwanie.
@astro92 Przecież Częstochowa z Diablaka już była jakieś 2 lata temu 🙂 Mnie np. bardziej Częstochowa z Pasma Oblęgorskiego na ten moment intryguje.