Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Tatry widziane z Rudawca

Rudawiec1 Rudawiec2 Rudawiec3 sim

Zdjęcie przedstawia: Tatry
Zdjęcie wykonane z: Rudawca
Odległość: Łomnica – 150km, Lodowy – 152km, Gerlach – 157km
Zdjęcie wykonano dnia: 2015.10.02
Autor: BartekS
Aparat: Nikon d5200 + Nikkor 18-105 (1 i 2 zdjecie) + Sky-watcher 100ED (3zdjecie)

Podobne wpisy:

8 komentarzy

 1. kaz pisze:

  Przepiękne. Byłem tam wiosną o wschodzie słońca, ale nie miałem szczęścia do takich widoków. Gratuluję i czekam na Bieszczady z tamtej miejscówki. Pozdrawiam.

 2. RadekW pisze:

  No, w końcu są! Polowałem kiedyś z tego miejsca, ale bezskutecznie.

 3. jacek pisze:

  Przepiękne, bardzo klimatyczne

 4. Paweł J. pisze:

  Fajnie widać obserwatorium na Łomnicy

 5. mlukasz pisze:

  Witam wszystkich. Obserwuję tę super stronkę od dosyć dawna.

  Mam pewne pytanie dot. fotografii za pomocą teleskopu. Ta jak domyślam się była robiona w ognisku głównym, czy może w projekcji okularowej? Jak przy fotografii w ognisku głównym ma się ogniskowa teleskopu do ogniskowej obiektywu? Rozumiem, że zarówno dla np. APSC jak i m43 ogniskowa dla tego konkretnego teleskopu to ekwiwalent 900mm dla pełnego obrazka, czyli ok 600mm dla obiektywu APCS i 450mm dla obiektywu m43. Dobrze myślę? Czy światłosiła teleskopu np. tego f/9 to to samo co przysłona obiektywu np. f/5,6? Czy światłosiły nie porównuje się z przysłoną obiektywu? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 6. mlukasz pisze:

  Dziękuję za odpowiedź.

  Aha, czyli inaczej niż myślałem 🙂 Teleskop traktuje się jako obiektyw i jego ogniskową mnoży przez tzw. crop w zależności od rozmiaru matrycy.

  Jeszcze jedna sprawa: do dalekich obserwacji nadają się lepiej teleskopy o krótszej ogniskowej typu 80/400 (mniejsze powiększenie ale większa światłosiła) czy może takie o dłuższej ogniskowej 90/900 ? Czy zwykły achromat da dużo gorszy obrazek od tego ze szkłem ED i czy może być sensowną, tańszą alternatywą dla teleobiektywu? Bo widzę, że za wiele zdjęć z teleskopów tu na tej stronie nie ma. Czy może lepiej kupić jakiś obiektyw lustrzany niż teleskop.

  Nie wiem czy komuś zechce się to przeczytać i odpowiedzieć, ale byłoby super. 🙂

 7. BartekS pisze:

  Witam,
  Ogniskowa rzędu 400/500mm jest w zupełności wystarczająca. Większa ogniskowa oczywiście da nam większe góry na zdjęciu, ale detali tam więcej nie będzie (obserwujemy bardzo nisko nad horyzontem).

  Achromat tez sobie bardzo dobrze radzi, kilka zdjęć zrobionych achromatem Sky Watcher 120/600 Tatry z Korczyny i tu Tatry z Leszczawy Górnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *