Szczyty Tatr Wysokich widziane ze Średniej k. Przemyśla
Aktualizacja – zachód Słońca za szczytami Tatr Wysokich ze Średniej – 1.11.2019. Fot. Bartosz Siedlecki
Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie (szczyty Lomnica, Lodovy, Pysny, Kezmarsky)
Zdjęcie wykonane z: Średniej koło Przemyśla
Odległość: do Lodovego – 187 km, do Łomnicy – 185 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2016.04.02, 2019.11.01 -zachód Słońca
Autor: BartekS
Aparat: Nikon d5200 + Nikkor 18-105 + Tamron 200-400 + Sky Watcher 100ED
Jak zauważył sam Autor najdalsze Tatry z Pogórza Przemyskiego! Zresztą widok ledwo wystających szczytów świadczy o tym dobitnie. Gratulujemy!
ale precyzyjny strzał! Przepięknie! Tymbardziej cenne, że Udeuschle, (o ile dobrze ogarnąłem), daje taką mozliwość dopiero po wspięciu się na wysokość 10 metrów.
Rewelacyjne Słońce odbite w churach (zjawisko halo)!
Ale przede wszystkim świetna, graniczna, najdalsza możliwa w tym kierunku obserwacja Tatr. Jeździłem przez 6 ostatnich lat około 20 razy w rejon Huciska Nienadowskiego i Jawornickiego, aby je ustrzelić i dotąd mi się nie udało.
Gratuluję więc tym bardziej!
Przypierdzielił zumem że szok. A podobno ziemia jest okrągła?
Najfajniejsze jest to ze ktos wogóle wyczaił ze z tamtad widac wierzcholki szczytów Tatr. to jest 185 km czyli tyle ile z połoniny wetlińskiej i 30 km dalej niz ode mnie. Te wierzchołki sa malusienkie, gołym okiem pewnie ledwo je widać. Gratulacje dla autora!!!
I to jest najpiękniejsze że wszelkie symulacje nie dają szans a warunki lubią pokazać swoje:)Gratulacje za wynalezienie miejscówki, 2.04 idealne warunki, między Tatrami a zachodzącym Słońcem było “czysto” tak że kilkadziesiąt minut po tym jak kulka się schowała można było strzelać:)
Czyli nawet jak udeuschle pokazuje kilka czerwonych pikseli to warto się miejscówką zainteresować!
Dzięki za miłe komentarze,
@Piotr_Long_Island: analizując symulacje uważam, że podniesienie wyniosło około 25m
@pg_89: W tym hobby bardzo często zdarzają się nieudane wyjazdy – trzeba próbować do skutku 🙂
@Pecuś: Przyjrzałem się odległościom z polskich Bieszczadów. Pod względem odległości do Łomnicy to Średnia ustępuje jedynie Rozsypańcowi (186,6km), a przebija: Tarnicę -183,3, Pol. Caryńską – 173,9, W. Rawkę – 172,3 i Poł. Wetlińską – 170km
@gezeb: warunki były bardzo dobre, ale i tak dużo gorsze niż np. 31 grudnia 2015r, do tego kwietniowe Słońce zachodzące daleko od Tatr.
http://www.heywhatsthat.com pokazuje w Średniej malutki punkcik…Czyli spokojnie można łapać tam gdzie jest bardzo czerwono, czyli z okolic Salomina/Józefowa na północny wschód od Sandomierza! Super obserwacja. Gratuluje!
Myślę, że Tatry z Salomina są częściej widoczne niż się nam wydaje. Przeważnie jest tak, że jeśli są widoczne z 120/130 to również są widoczne z 160/180km. Analogicznie myślę, ze jest w tym przypadku. W te wszystkie dni, kiedy je oglądamy z Podkarpacia bez większych problemów z 150/160km to są widoczne też z Salomina.
Takich dni, w zależności od roku, jest co najmniej kilka lub może nawet kilkanaście.
@BartekS – zapweniam Cię, że nie są widoczne. Z Sanomierza również nie są zwykle wtedy widoczne. To aż 70 km tuż nad czubkami drzew Puszczy Sandomierskiej, a potem następne 160km. Po drodze jeszcze Mielec i wyziewy z jednej takiej fajnej fabryki. Mnie ostatnio jedno małe ognisko popsuło świetne warunki z 160km.
Trudno prorokować, nie da rady jednoznacznie orzec w tej kwestii. Niemniej fakt faktem, że czasem fotografuje odległą, dobrze widoczną górkę, a dalsze szczyty odległe o 20-30 km to już ciężko z RAWa wyciągnąć.
Na Tatry z Salomina potrzeba takich warunków jak te, które panowały 5.10.2012 oraz takiego magika jak BartekS, Maciej, Damian, któryś z Radków lub też ja 😉
nie wiem kto moderuje tą stronę ale może czas na pobudkę? wysłałem jakiś czas temu obserwacje +250km i cisza. Jak to się nie nadaje na publikację to co się nadaje??? +400km????? dramat z tą stroną…
Na swoje pierwsze pytanie znajdziesz odpowiedź w zakładce “team”. Na pozostałe pytania nie znam odpowiedzi…
Hej! Bulizzor, czy nie chodzi o Twój strzał z Teide? Najwięksi maniacy tematu, już na forum widzieli i docenili 🙂 Jeśli chodzi o stronę, to niewątpliwie się korkuje. Nawet sam zauważyłem, że wiele RAWów już zaginęło w odmętach sieci pomiędzy moim mailem, a mailem redakcji 🙂 Niemniej myślę, że nie warto się irytować. Można pozostać na forum, albo założyć “własną działalność” vide Rymek, Tucznik, BartekS tudzież moja. Zawsze to jakieś rozwiązanie…
@Maciej Majewski, masz rację. Odpuszczam sobie tą stronę. Mam w dorobku osiem obserwacji +200 km (jedna +300km, pięć +250km, dwie +200km) i nadal jestem traktowany niepoważnie? W takim razie dziękuję i bez odbioru.
gdzie można zobaczyć Wasze “strzały”?
@jacek. Moje wpisując na tej stronie w pozycji “Szukaj” mój nick: bulizzor.
Koledzy natomiast prowadzą własne blogi. Wystarczy kliknąć np: w nazwę Maciej Majewski i Cię przekieruje na jego stronę. Pozdro.
@Bulizzor: jak będziesz miał coś nowego, ciekawego daj namiar choćby linkiem. Szkoda się wkurzać, a na Twoje strzały z pewnością nie ja jeden czekam. Reszta bez komentarza. Pozdrawiam
@AdrianS – Dzieki! Nie omieszkam wrzucać na astropolis 🙂
No właśnie,
a ziemia ma być okrągła
30.09.2018 udało mi się powtórzyć obserwacje Tatr ze Średniej, zdjęcia i opis na moim blogu https://obserwacyjny.blogspot.com/2016/04/tatry-ze-sredniej.html
Oj jak ja lubię takie obserwacje na krawędzi widoczności obiektu. Czuć wtedy, że zrobiło się coś naprawdę nieprzeciętnego. Brawa (ponowne) dla autora!
Bartosz – ale masz oko.
Gdy drzewa urosną jeszcze o kilka metrów, miejscówka zniknie :-(. Ten proces właściwie już trwa, chyba że poprzedni strzał został wykonany w lepszych warunkach termicznych i obserwowane pozycje gór były wyżej. Czy jest tam jakaś wieża, czy zdjęcia zostały zrobione z poziomu gruntu?
Witam,
nikt mądry nie powie, że ziemia jest zakrzywiona! prostym wzorem możemy określic jakie obiekty, jakie powinny zniknąć za horyzontem na odcinku 185km!
Jeśli mam coś stwierdzić na pewno, to musze zobaczyć – coś innego niż photoshop Ziemi z “kosmosu”.
Pozdrawiam
Już miałem “mless” (more is less?) zacząć tłumaczyć, że jest jeszcze refrakcja, ale… chyba nie warto, bo wyraźnie nie o to mu chodzi.
mless = mindless
@Krzysiek_S: Jak widać na zdjęciach w 2,5 roku niestety miejscówka mocno zarosła i pewnie za kilka lat obserwacje Tatr z tego miejsca będą niemożliwe. Zdjęcia wykonywałem z poziomu gruntu. Wieży widokowej żadnej tam nie ma. Jest obok BTS, z którego z pewnością byłoby więcej widać, ale jest ogrodzony i monitorowany.
Czesi fajnie to rozwiązali na Ruprechtickym Spicaku, gdzie maszt telekomunikacyjny jest “obudowany” wieżą widokową. Szkoda, że u nas nie ma takich hybrydowych rozwiązań.
@Bartek S
Różnica 130 czy 160 km nie jest juz taka istotna, gdyż próg widzialności obiektu warunkowany jego kontrastem w stosunku do tła (niebo na horyzoncie) zachowuje się tak, jak funkcja logarytmiczna. Na mniejszych odległościach różnicę w jego wyglądzie widać, a na dalszych już ta różnica jest mniejsza.