Dalekie obserwacje na Grenlandii.
Tym razem wędrujemy daleko na północ, aż za koło podbiegunowe. Na Grenlandii, w okolicach miasta Ilulissat, udało się zaobserwować odległe pasmo gór – w większości bezimiennych szczytów otaczających zatokę Disko. Gratulujemy autorowi zdjęć w tak bardzo egzotycznym miejscu i dziękujemy za ich przesłanie do redakcji.
Zdjęcia przedstawiają: Góry na półwyspie Nuussuaq
Zdjęcia wykonano z : Okolice lotniska Ilulissat
Zdjęcia wykonano dnia: 26 kwietnia 2024
Odległości: max: 168km
Autor: Maciej Łuczkiewicz
Aparat: Nikon d3300
Podobne wpisy:
- None Found
Widac, ze na Grenlandii problemow z widocznoscia nie ma…. Tam odleglosci warunkowac bedzie pewnie tylko krzywizna Ziemii. Ktos z Was kiedys badal tam mozliwosci DO?
Mam wrazenie, ze Grenlandia i Islandia moga sie widziec. Najwyzszy szczyt Grenlandii (Gunnbjorn) to prawie 3.800 m i jest zlokalizowany akurat w kierunku wysokich klifow NW Islandii. A to “raptem” 400 km przez wode.
Moja szkolna koleżanka mieszka na Islandii i już lata temu ją podpuszczałem na tę Grenlandię, gdy wybierała się na wycieczkę na wybrzeże. Tylko że bez wsparcia refrakcyjnego ani rusz i trzeba jeszcze trafić na dobrą pogodę, która podobno nie należy do islandzkiej codzienności…
Widzialność mieli na kilkanaście metrów :-(.
Jeszcze sprawdziłem – są tam (blisko północno-zachodniego wybrzeża Islandii) miejsca wyniesione na około 600 m n.p.m., z których przy średnim współczynniku refrakcji 0.35 (czyli warunki dość ekstremalne, bo lokalnie to co innego, niż średnio) byłoby widać na Grenlandii górę, nie nazwaną na mapie google, o wysokości około 3300 m n.p.m., odległą o 365 km. Proszę bardzo – jest wyzwanie dla Islandczyków :-).
No proszę. Dopiero co napisałem w innym wątku, że tutaj już wiosna i koniec sezonu. Na Grenlandii wiosna nie taka straszna.
Do tego – jakie miraże nad wodą. Widać, że temperatura powietrza bardzo się zmieniała w stosunkowo cienkiej warstwie.
Podziękowania dla autora. Zza koła podbiegunowego jeszcze chyba nic na DO nie było.
Rzeczywiście chyba nie było, Choć już na grupach na FB wysyłałem Lofoty widziane z okolic Bodo (ponad 130 km), kontynentalną Norwegię widzianą z Lofotów (podobne odległości) i jakieś też bezimienne szczyty widziane na Svalbardzie (80-100 km)
A z polskiego wybrzeża z jakiejś wieży lub wzgórza możliwa byłaby obserwacja Bornholmu?
Można próbować uchwycić światła masztu w Rø z wysokich budynków w Kołobrzegu, ale to wymaga dość silnej inwersji temperatury nad wodą.
Pierwsze próby już były. Zabrakło niewiele.
Fajna obserwacja z fajnego, niecodziennego miejsca. Kurcze, lubię czasem “odpocząć” od Polski niebawem wrzucę na swoje podwórko coś na przekór, z południa Europy, pozdrawiam.