Tatry z Biskupic koło Częstochowy
Zdjęcia Tatr z Jury Krakowsko-Częstochowskiej jednej z najdalszych znanych odsłon. Dzięki doskonałej widzialności i dzięki zastosowaniu przez autorów zdjęć dużych ogniskowych przy ich wykonywaniu, widać dokładnie ośnieżone połacie stoków i ostre granie tatrzańskich wierzchołków z odległości około 180 km.
Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, fragmenty Pasma Policy i Pasma Babiogórskiego
Zdjęcie wykonane z: Biskupic koło Częstochowy, GPS: 50.70633° 19.28125°
Odległość: do Gerlacha – 182 km, do Wysokiej – 180 km, do Bystrej – 174 km, do Salatyna – 168,5 km
Zdjęcia wykonano dnia: 2021.05.26 (fot. nr 1, 2, 3, 4, 5, 6), 2021.12.04 (fot. nr 7, 8, 9), 2022.03.27 (fot. 10 i 11)
Autor: Sławomir Prokopowicz (SPro) (fot. nr 1, 2, 3, 4, 5, 6), Marcin Witczak (fot. nr 7, 8, 9), Adi (fot. nr 10 i 11)
Opis: Sławomir Prokopowicz (SPro) z poprawkami
Aparaty: Nikon D7000 + tuba 102/500 mm, achromat (Sławomir Prokopowicz), Canon EOS 80D + Canon 75-300 mm (Marcin Witczak), Panasonic TZ 80 (Adi)
Brawo, zamiast zastanawiać się nad niedostępną w najlepszych godzinach wieżą na Jasnej Górze, Autorzy znaleźli miejsce niedaleko Częstochowy, na którym można pojawić się o dowolnej porze. Nawet jeśli jest kilka kilometrów bliżej, to lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu :-).
Czy Kozi Wierch, Świnica i mur Hrubego budzą wątpliwości?
Zdjęcie z Kozim i Hrubym jest ok myślę, ale 3 foto od góry -na prawo od Wysokiej jest czubek Miegusza Czarnego. Też z Biskupic mam Tatry, może warto dodać. Pozdr
W takim razie poprosimy oryginały zdjęć wraz z opisem na skrzynkę redaktorzydo@gmail.com
wydaje mi się, że ten rzekomy czubek mięgusza czarnego to w rzeczywistości ciężki szczyt, ponadto na zdjęciu z kozim i hrubym ten pierwszy w ogóle nie jest widoczny (to raczej świnica), tymczasem ,,podpisana” świnica to właśnie hruby wierch (główny wierzchołek masywu grani hrubego)
Zgodzę się z Czarkiem ws. czwartego zdjęcia od góry. “Kozi Wierch?” z opisu zdjęcia to Świnica, natomiast “Świnica?” z opisu to główny wierzchołek Hrubego. Natomiast co do trzeciego zdjęcia od góry, zgodzę się z Adim, że Kozi Wierch to faktycznie – Mięguszowiecki Szczyt Czarny. Warto porównać z siódmym zdjęciem od góry, na którym w większym stopniu widoczna jest grań Tatr na tym odcinku.
Zdjęcie 4: Kozi Wierch ? – to Świnica, Świnica ? – to Hruby Wierch , Mur Hrubego? – to Grań Hrubego z Wielką Teriańska Turnią.
Przy tych warunkach refrakcyjnych była szansa na Tatry z Jasnej Góry.
Dziękujemy za próbę rozwikłania, nazw szczytów. W swoim czasie opis zostanie poprawiony, albo przez autora, albo sami go poprawimy.
Stwierdzenie o warunkach refrakcyjnych traktowalibyśmy raczej z dużą dawką ostrożności.
Trzeba pamiętać (o czym nie każdy wie), że cyfrowy model terenu używany do symulacji we wszystkich symulatorach zawiera błędy. Różnice wysokości pomiędzy modelem SRTM a rzeczywistością w Tatrach mogą dochodzić nawet do 30-50 m. Przy czym model zawsze jest na minusie względem stanu faktycznego, co oznacza, że wysokości szczytów są wyraźnie zaniżone. Taki stan rzeczy zawsze wpływa na symulację i przy nadinterpretacji i traktowaniu refrakcji atmosferycznej jako panaceum na wszytko, prowadzić może do błędnych winsoków.
Współczynnik refrakcji umożliwiający obserwację danego szczytu można sprawdzić w inny sposób. Należy obliczyć promień okręgu, na którym leżą 3 punkty – szczyt, punkt, z którego jest wykonywana obserwacja oraz punkt pośredni, czyli najdalszy punkt widoczny przed szczytem na tym samym azymucie. Dzieląc promień Ziemi przez promień tego okręgu, otrzymujemy współczynnik refrakcji, przy którym szczyt byłby widoczny dokładnie za ww. punktem pośrednim. Na terenie Polski wysokości punktów można odczytać z bardzo dokładnych modeli NMT i NMPT w Geoportalu – ten drugi uwzględnia m.in. wysokość drzew. Metoda jest na chwilę obecną żmudna i uciążliwa, ale w tym przypadku sprawdza się zdecydowanie lepiej od modeli z siatką rzędu 90 metrów.
a zdjęcie 3 to nie Kozi Wierch a Mięguszowiecki Szczyt Wielki (nie Czarny ale Wielki)
Nie przeczę. Ja sugerowałem się symulacją Udeutschle -wg niej to Czarny ale warto to mocniej rozpracować szczególnie ze zdjęcia Marcina przed wschodem są idealne do identyfikacji. Wrzucam poglądowo moje foto z symulacją może się przydadzą.
https://astropolis.pl/topic/30795-dalekie-obserwacje-z-g%C3%B3r/?do=findComment&comment=957346
Owe wątpliwości rozwikła nalożenie symulacji na zdjęcia i po sprawie. Co do refrakcji błędy siatki modelu SRTM 3 mogą istotnie wpływać na symulacje. Przypomnę że ten model widzi Łomnicę o wysokości 2578 m