Tatry widziane z Gór Słonnych nad Wujskim
Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie
Zdjęcie wykonane z: Gór Słonnych nad Wujskim koło Sanoka
Odległość: do Gerlacha – 165 km, do Koziego Wierchu – 171 km
Zdjęcie wykonano dnia: (pierwsze i drugie) 2008.03, (trzecie i czwarte) 2009.01
Autor: Krzysztof Pecka
Autor: Krzysztof Pecka
Nie chcę się wymądrzać koledzy (i koleżanki) ale ten układ (mlask, mlask) szczytów przypomina mi sytuację z poprzedniego zdjęcia Krzyska. Zoom tylko większy i Gerlacha widać a na poprzednim zdjęciu https://dalekieobserwacje.eu/?p=6316 wcale go nie ma.
Nie wiem od czego to zależy ale często pojawiają się na DO pojedyncze zdjęcia jako kolejne wpisy.
Kiedy ja podesłałem różne zdjęcia wszystko do kupy wrzucono do jednego wpisu i sam często nie potrafię swoich zdjęć na DO odnaleźć.
Jeśli zdjęcie przedstawia ten sam obiekt i robione jest z tego samego punktu to wrzucamy je do istniejącego wpisu a nie tworzymy nowy.
P.S. Nie wiem czemu to jest nowy wpis, może Mateuszowi się nudziło ;-D
Zależy tylko od tego, czy wcześniej już pojawił się wpis z tego samego miejsca tego samego obiektu. Tak było w przypadku Twoich foto z Dorotki na Jeseniki i tak jest w każdym innym przypadku. Tutaj lokalizacja jest inna, więc i drugi wpis.
A ze znalezieniem wszystkich Twoich zdjęć na DO nie miałem żadnego problemu, bo w pasku kategorie kliknąłem na “Vrg” i już miałem wszystkie przed oczami.
Kategorie autorów zdjęć są moim zdaniem totalnie bez sensu, tylko robia zamieszanie. Jak wpiszesz w pasku “szukaj” Vrg to efekt jest ten sam.
Drugą sprawą jest kategoria 100-200km oraz 150-200km. Masło maślane 😉
“Jeśli zdjęcie przedstawia ten sam obiekt i robione jest z tego samego punktu to wrzucamy je do istniejącego wpisu a nie tworzymy nowy.”
Pilsko, Babia i Tatry to ten sam obiekt ? 😛
Zrobiłem symulację w Kashmirze również dla tego zdjęcia i jeśli on się nie myli to mamy na tym zdjęciu Kozi Wierch!!! Pomiędzy Płaczliwą Skałą a Hawraniem wystaje leciutko szczyt, który Kashmir wskazuje jako Kozi, a to już odległość prawie 171km!
Tak w ogóle od lewej mamy: Sławkowski Szczyt, Gerlach, Lawinowy Szczyt, Pośrednia Grań z lekko widocznym Żółtym Szczytem, Łomnica z leciutko widoczną Poślednią Turnią?? w przełęczy, Durny Szczyt, Mały Durny Szczyt, Lodowa Kopa, Lodowy Szczyt, na zboczu Czarny Szczyt, Kołowy Szczyt, Jagnięcy Szczyt, po dłuższej przerwie (gdzie znajdują się Jatki) Szalony Wierch, Płaczliwa Skała, lekko widoczny Kozi Wierch!!! w przełęczy, Hawrań, Waksmundzki Wierch oraz Wielką Koszystą. Te dwa ostatnie to również Polskie szczyty, do których jest prawie 170km!!!
A Wy jak myślicie, jest to możliwe?
Fryta a zrobiłbyś mi symulację czy widać Tatry z szybowiska w Bezmiechowej?
@Fryta – Krzysiek_S zajmuje się opisem tej panoramki. Zobaczymy czy dojdzie do takich samych wniosków.
Fryta ja mam Kashmira tylko brakuje mi tych map polski do niego w formacie hgt nie wiesz z skąd je wsiąść ?
@Mariusz, mapy SRTM (Alpy i Tatry w rozdzielczości 1”, reszta (południowa Polska, Czechy, Słowacja, trochę Ukrainy) w rozdzielczości 3” mam ze stronki http://www.viewfinderpanoramas.org/dem3.html.
Następnie programem Global Mapper 10 – trzeba poszukać ;), skonwertowałem dane 3” na 1” (manual gdzieś jest na Astro-Forum – nie jest to specjalnie trudne – jedynie pracochłonne). Łącznie zajmuje mi to ponad 3GB, ale co tam, mam full wypas :D.
Jakby co mogę pomóc.
@Krzysztof, jakbyś mi podał szczegółowe współrzędne PO w Lisznej, Wujskiem i Bezmiechowej to mogę zrobić symulacje.
Czekam na komentarze dotyczące Koziego!.
Aha, mam również dość rozbudowany plik NDB do Kashmira z nazwami szczytów, prześlę go Mateo, jeśli chcecie, to wstawi uaktualnioną wersję do działu DEM.
Fryta mam wszystko i mogę działać ale nie wiem jak skonwertować w Global Mapper i nie mogę znaleźć instrukcji jak cos GG: 1828045 będzie łatwiej
Prawdopodobny punkt obserwacyjny, to szczyt ok. 670 m npm, 49.5766 N 22.2796 E.
Z niego najlepiej mi się – jak na razie – wszystko zgadza. Nie mam, niestety, drukowanej mapy i nie wiem, jak górka się nazywa.
Wstępnie potwierdzam Kozi z tego punktu :).
Aha, no i jeszcze przydałaby się data. Marzec 2008 to trochę zbyt ogólnie… Chodzi mi o pomiary temperatury, a w koncu w marcu jak w garncu…
@Krzysiek_S., czyli teza z Kozim jest całkiem prawdopodobna :-D.
Jeśli chodzi o lokalizację obserwacji to skłaniałbym się bardziej ku szczytowi oddalonemu o kilometr na południowy wschód od tego, który podajesz, współrzędne 57.5716 N, 22.2908 E, ok. 660m n.p.m. Stamtąd bardziej pasuje umiejscowienie wspomnianego Koziego oraz Pośledniej Turni przy Łomnicy… Najlepiej niech wypowie się autor zdjęcia :-).
Fryta szacuneczek dla Ciebie bo to jest dokładnie ten punkt. jest to szczyt 660mnpm miedzy górą Słonny a Słonna. Szczyt ten nie ma nazwy( jak mi przyjdzie do głowy jakaś nazwa to go nazwę)
Chciałbym zaprezentować coś szanownym rozmówcom na marginesie tej dyskusji. Coś co wiele razy już się przewijało – symulacja skąd widać Lomnice (czyli de facto Tatry Wysokie)
http://www.heywhatsthat.com/?view=TOASUS2Q
Oglądałem obszary w pobliżu G. Słonnych, znalazłem coś nawet za Birczą (z resztą sprawdźcie sobie sami), Ustrzyk Dolnych a nawet Bezmiechowej! Jednak to wszystko NIC! Tatry bowiem bez żadnego problemu widać z Sandomierza, z bardzo wielu lokalizacji w i poza miastem, nawet z samego centrum 🙂 Stamtąd Lomnica jest oddalona o 200 km!
A piszę to tylko dlatego, że to praktycznie niemożliwe, aby w tak dużym mieście ktoś jeszcze ich nie widział. Stąd apeluję o czujność, bo być może w Internecie można takie zdjęcia znaleźć.
Na Górze Św Anny tez mieszka dużo ludzi i jakoś sobie tym głowy nie zaprzatają czy widać stamtąd Łomnicę. Mało jest takich pasjonatów jak my ale może w Sandomierzu się tafi.
@Fryta – brawo, @Krzysztof Pecka – dzięki za potwierdzenie. Skoro jesteś z nami, to ponawiam pytanie – czy pamiętasz dokładną datę wykonania zdjęcia?
@Mateo – z jakim przestajesz, takim się stajesz. Dyskutując w naszym towarzystwie, można sobie pomyśleć, że ludzie ślipią przy każdej okazji po horyzoncie. Wicio ma razję. Wiele lat temu, mój starszy kolega – studencki przewodnik sudecki – twierdził, że widział z Pradziada Tatry. Inni, niby też przewodnicy, gdy się im o tym mówiło, jak reagowali? Ha ha ha, Marek na pewno wypił o jedno piwo za dużo w restauracji na Pradziadzie. To o czym gadać? Ktoś widział, ale nawet tego nie uznał za interesujące. A jeśli uznał, to pewnie prędzej czy później wyląduje tutaj 😉
A Wicio ma rację, a nie razję.
Mateo – też na marginesie – na symulacji z Łomnicy podesłanej przez Ciebie widać, że na 290 kilometrze w kierunku SE pojawiają się tak często przywoływane prze ze mnie rumuńskie góry Gutii. Otóż na potencjalnie najlepszy punkt widokowy w tej okolicy – szczyt Pietroasa (1201 m npm.) budowana jest właśnie kolejka linowa i ze szczytu wytyczane są trasy narciarskie (co zresztą widać nawet na satelitarnym zdjęciu w powyższej symulacji). Nie wiem, kiedy ośrodek ten ruszy (tu jedyne informacje, jakie udało mi sie odnaleźć o nim w necie: http://www.negresti-oas.ro/english/tourism/index.htm ) ale przybędzie na pewno nowy punkt obserwacyjny Tatr – wyobraźcie sobie, że w okolicach górnej stacji wyciągu powstaną na pewno knajpki, może nawet ich tarasy zaopatrzone zostaną w jakieś lunety na wrzucane pieniązki: ogólnie pojawi się tam dużo ludzi z któych ktoś ( może jakiś pasjonat) dostrzeże w końcu Tatry i nawet je sfotografuje. Ta górka to zresztą potencjalnie świetny punkt widokowy także na inne góry, m in. najwyższe rumuńskie pasmo – Góry Fogaraskie w odległości ok. 250 km, zresztą spójrzcie sami: http://www.heywhatsthat.com/?view=KCOA00SP – wniosek z tego, że trzeba będzie śledzić Panoramio lub Flickera, bo może już wkrótce pojawią się jakieś zdjęcia Tatr z tak dużej odległości…
zdjęcie zrobiłem 6 marca 2008
Co do tego Sandomierza to czy na forum tego już nie poruszaliśmy ?
Jest tam takie jedno pole na granicy woj.podlaskiego i podkarpackiego pomiędzy wsiami Szczecyn, Józefów i Salomin przy drodze nr 855, 223km do Łomnicy 😀
@Krzysztof_Pecka – dziękuję za datę, zawsze to jakiś punkt zaczepienia. Zobaczcie zresztą:
http://pracus.ch.pwr.wroc.pl/~strasbur/widoki/Wujskie/Wujskie-opis.jpg
– Beskidy wychodzą “w powietrzu”, pozycje szczytów są pomiędzy widocznymi liniami grzbietów. Zresztą mam z tym pewien problem. Jeśli Wysokie Bereście jest górką poniżej punktu wskazującego na nią, to co jest pomiędzy nią a Tatrami? Musiałoby mieć ponad 1000 m npm. Magura Spiska jest chyba za daleko na północ, by zawadzić o to zdjęcie.
Wracając do Tatr, na prawo od Bielskich pojawił mi się jeszcze sam czubek Świnicy i jest to najdalszy widoczny szczyt. Małego Durnego nie mam, bo jego współrzędnych z warstwicówek Google sam diabeł nie odczyta.
@Krzysiek_S – Beskidy, które wskazałeś wychodzą “w powietrzu”, ponieważ na dobrą sprawę tych szczytów oddalonych o 80-100km w ogóle nie widać, są zasłonięte przez bliższe wzniesienia.
Z Beskidu Niskiego najdalszym widocznym szczytem jest Busov (1002m – 85km), który dość znacznie wystaje ponad resztę wzniesień, ale bardzo zlewa się z Tatrami, trzeba się dobrze przypatrzeć troszkę w prawo od Jagnięcego Wierchu, dokładnie nad pozycją w której wskazałeś Bereście.
Z widocznych gołych okiem wzniesień widać pasmo Beskidu Dukielskiego z Piotrusiem (728m – 40,5km), natomiast to co oznaczyłeś jako Bereście to najprawdopodobniej wzniesienia oddalone jedynie o 30-35km od punktu popełnienia zdjęcia, w okolicach Rymanowa (góra niedaleko Odrzechowej – 556m).
Jeśli chodzi o opis zdjęcia to wszystko ładnie-pięknie, jednak niestety muszę się przyczepić do rzekomej Świnicy, wg mnie jej tam po prostu nie ma i pozostanę przy swoim, że najdalszym punktem widocznym na mapie jest Kozi Wierch :)!
@Fryta – masz rację, co do Beskidów. Wczoraj wypróbowałem temperatury z pomiarów z najbliższych punktów sondowania, co nic nie dało. Bereście zrobiło się mocno podejrzane. W przypływie rozpaczy 😉 zacząłem przeglądać słowackie mapy i znalazłem Busov. Na usprawiedliwienie mam tylko to, że nie znam tamtych terenów, a na moich polskich mapach Busov nie figuruje… Świnica natomiast wyszła mi z obliczeń dokładnie na widocznej linii grzbietu. Jeśli na prawo od Hawrania jest coś, co mogłoby ją zasłonić, to jestem otwarty na informacje, bo to, czego nie włożę do danych, nie pojawi się w wynikach (np. Wielka Koszysta jest ewidentna, a nie ma jej na opisie, bo jeszcze nie miałem jej współrzędnych). Na pewno sprawdzę resztę Granatów.
Krzysiek – Świnica znajduje się dokładnie za Hawraniem, a więc na zdjęciu z całą pewnością jej nie ma…
Krzysiek, jest dokładnie jak napisał Luki, Świnica jest za Hawraniem. Robiłem symulacje na kilka różnych sposobów (z kilku różnych miejsc i wysokości) i ani razu Świnica nie pokazała mi się na prawo od Hawrania. Co do Granatów się zgodzę, są widoczne, choć bardzo słabo. Zresztą zobaczcie symulację tej części zdjęcia z maksymalnym zoomem jaki można zaaplikować w Kashmirze (kąt widzenia 1 stopień): http://img4.imageshack.us/i/swinica.jpg/
Muszę zweryfikować w takim razie współrzędne punktu, z którego liczyłem moją symulację. Tu jest wczorajsza wersja:
http://pracus.ch.pwr.wroc.pl/~strasbur/widoki/Wujskie/index.html
na której oprócz Świnicy jest jeszcze Zadni Granat. Na oko trudno to wszystko zweryfikować, bo szczyty w tym miejscu zdjęcia to już tylko ciemniejsze plamy.
Poza tym wczoraj przekonałem się, że nie należy zanadto ufać publikowanym współrzędnym. Długość geograficzna Pośredniego Granatu, odczytana z warstwicówek dostępnych przez Google maps, różni się o kilka sekund kątowych od tej, która jest na mapie topograficznej 1:10000. Komu wierzyć? W terenie to się przekłada na około 100 m, a to w zupełności wystarczy, żeby Świnica schowała się za Hawraniem.
W Beskidach Busov i sąsiednia Palenica są widoczne, ale rzeczywiście zlewają się z Tatrami. Nawet po daleko idącej obróbce pozostają tylko ciemnymi plamami na tle Tatr. Dość poważnie przesunięty jest Piotruś – czyżby kolejna niedokładność, czy zdjęcie nie było robione z samego szczytu? Bo tu wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów, a wzajemny układ szczytów zauważalnie się zmieni.
A poza tym, żeby możliwie szybko wyjaśnić sprawę, bardzo Was proszę o współrzędne Świnicy w symulacjach. Sprawdzę moje, do tej pory miałem 49°13’14″N 20°0’31″E, w sieci znalazłem współrzędne GPS 49°13’10”N 20°00’36”E. Skonfrontuję to wszystko jeszcze z mapą topograficzną. Tak jak pisałem, różnica kilku sekund ma w tym przypadku zasadnicze znaczenie.
Kashmir podaje następujące współrzędne Świnicy: 49.13’11”N 20.00’36”E.
Przeliczone z poprawioną Świnicą, która na mapie też jest odrobinę bardziej na południu. No i macie rację, schowała się za Hawraniem. Może nie tak daleko, jak u Was, ale wystarczająco ;). Pod podanym we wczorajszym poście adresem jest poprawiony opis, tym razem już z Małym Durnym i Żółtym Szczytem, których współrzędne znalazłem w wikipedii. Przy okazji dowiedziałem się, że szczyt podpisany “Mały Lodowy” po polsku nazywa się Lodową Kopą, a Mały Lodowy to słowacka Siroka Veza.
W ogóle całą tę zabawę można było sobie darować, bo opis podany w zeszłym tygodniu przez Frytę jest prawidłowy w 100%. Wyrazy uznania.
Jakie tam wyrazy uznania ;), przecież to program robi za mnie całą robotę, jedynie trzeba go dobrze wyposażyć w plik z danymi szczytów oraz choć trochę znać się na geografii aby się na niej odnaleźć.
Apropos pliku z danymi, przesłałem nową wersję tego pliku koledze Mateo, plik powinien się wkrótce pojawić w dziale DEM, może ktoś się zainteresuje :).
O, jest symulacja z kashmira. Szkoda, że nie zamieszczono jej wcześniej. Martwiłem się, że Piotruś wyszedł w złym miejscu, a to po prostu całe zdjęcie jest trochę obrócone i opadający w prawo stok wygląda, jakby się wznosił.
Dodaliśmy dwa ostatnie zdjęcia z Gór Słonnych w wykonaniu Krzyśka, tym razem za dnia.
Wiecie co? Po pierwsze tamte Tatry są z Lisznej, więc?
https://dalekieobserwacje.eu/?p=6316
Po drugie jak można nawet pomyśleć, by TAKIE zdjęcia wrzucać do jednego worka? Coś zgrzytło, aż zabolały zęby.
Bo zdjęcia Krzysztofa są modelowo piękne, jest tu nie tylko cudnie wyeksponowany obiekt, ale i barwa, kompozycja, klimat i czar. To naprawdę Wasza wizytówka, z której tylko być dumnym.