Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Widok na Tatry Wysokie z Lisznej

Sunset_1

Sunset_2

Sunset_3

Sunset_4

Sunset_5

Sunset_6

Sunset_7

Sunset_8

Sunset_full

Tatry_Gora_Moczarki

Sunset_opis_2

Tatry z Liszna

Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie
Zdjęcie wykonane z: Lisznej k/Sanoka z Gór Słonnych, (ostatnie) Góra Moczarki nad Liszną
Odległość: do Gerlacha – 161 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2009.10.21, (ostatnie) 2008.12.30

Autor: Krzysztof Pecka

Podobne wpisy:

38 komentarzy

 1. Andis pisze:

  Rewelacja! Gratulacje dla autora. Zdjęcie nie tylko dalekie, ale i klimatyczne. Tak trzymać!

 2. wicio pisze:

  Niesamowite fotki! Gdyby nie słońce zachodzące akurat w tym miejscu to Tatry nie byłyby widoczne. Gratulacje dla autora.

 3. Rafał pisze:

  Jestem ciekawy czy to zdjęcie przypadkowe czy autor specjalnie czekał na Ten dzień w wyliczonej wcześniej lokalizacji za pomocą http://stephentrainor.com/tools

 4. Mateo pisze:

  Zdjęcia są do prawdy świetne, do tej pory zazdrościliśmy takich naszym kolegom z innych krajów, teraz widzimy na rodzimym podwórku. Również gratuluję autorowi.

  Nie potrafię tylko tak na szybko z GE nazwać szczytów. W ogóle taki układ wierzchołków nie pasuje mi z perspektywy Lisznej.

 5. Krzysztof Pecka pisze:

  od lewej Łomnica, Durny (lub Pyszny), Lodowy

 6. Sławek pisze:

  Zastanawiam sie jaka jest teoretyczna granica odległości takich obserwacji gór podświetlonych przez słońce. Jak daleko można w ten sposób zaobserwować? Czy przejrzystość powietrza ma aż tak istotny wpływ?

 7. marol pisze:

  Świetne fotki 🙂 Podobne do Pierenejów z Marsylii ale klimaty zawsze bliższe.
  http://www.canigou.univ-mrs.fr/fp081199.html

 8. Fryta pisze:

  Mateo, sprawdziłem w Kashmirze, układ szczytów się minimalnie różni od tego na zdjęciu, ale ogólnie wszystko pasuje, od lewej Gerlach, Łomnica, Durny Szczyt, Lodowa Kopa, Lodowy Szczyt, leciutko wystający Kołowy Szczyt. W “przełęczy” pomiędzy Gerlachem, a Łomnicą widać albo Lawinowy Szczyt albo Pośrednią Grań.

  Co mi nie pasuje to trochę za wysoki Gerlach (w Kashimrze majaczy jakby mniej – ale może to jego wina) oraz całkowity brak Sławkowskiego, którego zarys powinien być dość pokaźnie widoczny na lewo od Gerlacha. No chyba, że lokalizacja jest inna i Sławek siedzi za Gerlachem :).

 9. wicio pisze:

  Gerlach jest za wysoki bowiem zdjęcia są pochylone w prawo o około 1,5st. Po wyprostowaniu wszystko się zgadza. Sławkowski jest niższy od Gerlacha o 220 m i dlatego może juz być niewidoczny.
  Mielismy na forum podobne zdjęcie McKinleya z odl 350 km i widac na nim było, że to wcale nie jest kres. Zimą w naszych górach nad inwersja widać podświetlone smugi kondensacyjne samolotów tuż nad horyzontem a to prawie 500 km. Do tego musi byc jednak przejrzyste powietrze inaczej światło zostanie rozproszone oraz pochłonięte i słońce zniknie nam np 1 st nad horyzontem, który będzie ciemny i nic na nim nie zobaczymy.

 10. Mateo pisze:

  A mi ten Gerlach w ogóle nie pasuje. I to nie dlatego że nie powinien tam być, tylko przez to, że jest aż tak wysoki. Dla mnie to na początku była bankowo Łomnica. Z resztą potwierdziła tą tezę ta fotka – https://dalekieobserwacje.eu/?p=3124.
  To co prawda nie ten sam kierunek, ale zbliżony i widać, że Gerlach mimo że wyższy, to dostaje w łeb przez odległość od niewiele niższych Łomnicy i Durnego. Inna sprawa ten “ostry” kształt…

  Zwróćcie jednak uwagę, że z tego azymutu Tatr jeszcze nie mieliśmy, więc może się okazać, że mamy nową odsłonę dobrze znanych nam gór.

 11. Mateo pisze:

  Zapomniałem oczywiście o Sławkowskim, który z Lisznej przy tak mocno wystającym Gerlachu musiałby być widoczny. Chyba że zdjęcie było wykonane bardziej na południe niż Liszna, wtedy miał prawo przy takim naświetleniu zlać się w jedno z Gerlachem.

 12. admin pisze:

  Na moje oko, szczyt pierwszy z lewej to Łomnica a nie Gerlach

 13. mateo pisze:

  Koledzy, wrzucam opis zasugerowany przez Was, ale mam co do niego bardzo duże wątpliwości. Do swojej wersji jednak (pierwsza Lomnica) też mam wątpliwości, głównie z racji na za dużą odległość między nią a Pysnym. Pomyślcie 🙂

 14. Andis pisze:

  Gerlach nie ma prawa tak wyglądać z naszej strony. Symulacja Mateo z linku powyżej i zdjęcia Krzyśka https://dalekieobserwacje.eu/?p=6341 przekonuja mnie do Łomnicy.

 15. Fryta pisze:

  Macie rację panowie, opcja z Łomnicą po lewej pasuje bardzo dobrze, na tym zdjęciu nie ma Gerlacha :-), o Sławkowskim nie wspominając, są po prostu za daleko, żeby były widoczne. Wg mnie, od lewej: Łomnica, Durny Szczyt, Mały Durny Szczyt, Lodowa Kopa, Lodowy Szczyt, czubek Kołowego. Co myślicie na taki scenariusz?

 16. wicio pisze:

  Masz racje Fryta, Gerlacha tam nie ma bo jest za niski. To ciekawe bo jest dalej tylko o 7 km a katowo z tej odległości jest duzo niższy od Łomnicy a nawet od Kołowego! To aż sie w głowie nie mieści!

 17. wicio pisze:

  Mateusz, Łomnica od Durnego jest tak daleko bo zdj jest w dużym powiększeniu. Zwróc uwage na wielkość tarczy słonecznej. Zreszta mając ją jako skalę porównawczą można to dokładnie policzyć. Opis wg Fryty jest prawidłowy.

 18. mateo pisze:

  A co to za cudo ten Maly Durny? Bo do tej wersji opisu wstrzymywała mnie tylko ta odległość od Durnego i to co nazywasz Fryta Małym Durnym. Nie przypominam go sobie wcześniej na fotkach

 19. Krzysztof Pecka pisze:

  Na zdjęciu tym nie widać Gerlacha, ponieważ była słaba widoczność. Widoczne były tylko szczyty podświetlone przez słońce. W rzeczywistości Gerlach jest na lewo od Łomnicy. Jako dowód prześlę zdjęcie Tatr z tego samego miejsca podczas dobrej widoczności. Pozdrawiam i cieszy mnie tak duże zainteresowanie tematem.

 20. Fryta pisze:

  Mateo, Mały Durny to Mały Durny, po prostu jego mniejszy brat :), znajduje się na jego północnym zachodzie, w grani prowadzącej z Pysznego do Baranich Rogów. Nie jest to przy tym jakaś mała górka, bo mierzy aż 2590m n.p.m. :D. Zresztą zobaczcie sami na tej super mapie on-line:
  http://www.e-gory.pl/index.php/Mapy-online/Tatry-Podtatrze-Sygnatura/Tatry-Wysokie-slowackie-i-polskie.html

  Krzysztof, zdjęcie wypasione :)!!!

 21. mateo pisze:

  Zamieszczamy zdjęcie Krzyśka pokazujące, gdzie i jak duży powinien być Gerlach na zdjęciu z zachodem Słońca. Poprawiony został także opis.

 22. vrg pisze:

  To co podpisane jest jako Lodowa Kopa to wg mnie Barania Rogi. Reszta jest ok. Sprawdzicie sobie na jakichś zdjęciach z Jaworzyny Krynickiej.

 23. wicio pisze:

  Lodowemu w opisie ubyło 1000 m, a Lodowa Kopa to rzeczywiście moga być Baranie Rogi.

 24. wicio pisze:

  Lodowemu w opisie ubyło 1000 m, a Baranie Rogi rzeczywiście mogą tam być.

 25. mch pisze:

  Witam Panowie i Panie. Wiem, że to bardzo naciągane, ale wydaje mi się, że na przyjamniej dwóch zdjęciach z zachodem Słońca Gerlach jednak majaczy. Spójrzcie proszę na to:
  http://mchopin.satro.pl/do/gerlach.jpg
  Po bardzo szybkiej i prymitywnej obróbce tych zdjęć, we właściwym miejscu pojawia się niby-cień o pasującym do Gerlacha kształcie. Być może dłuższa zabawa fachowca jeszcze uwypukli efekt.

  Przy okazji pozdrawiam społeczność DO. Śledzę Waszą pasję chyba od roku, wspaniała sprawa, dziś mój pierwszy komentarz, “niestety” w sensie DO mieszkam w płaskich jak stół okolicach Poznania…

 26. Fryta pisze:

  Wg Kashmira Baranie Rogi są przed Lodowym, a to co widać to Lodowa Kopa. Krzysiek, jakbyś mi podał dokładne współrzędne to zrobiłbym dokładną symulację i przesłał Mateo, mielibyśmy pewność.

 27. Krzysztof Pecka pisze:

  Fryta przesyłam Ci współrzędne szybowiska w Bezmiechowej, zrób symulacje i powiedz mi czy widać z niego Tatry. Dane to 49stopni31’22″N oraz 22stopnie24’54” E . Bardzo bym Cię prosił!. Wpółrzędne tego miejsca skąd robilem zdjecie Tatr mogę Ci podać jak pójdę tam z GPS-em.

 28. Fryta pisze:

  @Krzysztof – niestety, jak wskazuje Kashmir, z samego szybowiska Tatr nie zobaczysz, przeszkadza szczyt Skibce / Zrubań (778m) w Beskidzie Niskim, poprzednie PO są zdecydowanie lepsze do obserwacji Tatr.

  @mch – chyba masz rację, też doszukiwałem się Gerlacha w tamtym miejscu, ale nie obrabiałem zdjęć, wygląda na to, że i on się uchował na zdjęciu :).

 29. Paweł G. pisze:

  Zdjęcia są powalające, niesamowity kontrast, jak na tę odległość 🙂
  Wielkie gratulacje dla Autora.

  I teraz moje pytanie – na tym najbardziej czarno-pomarańczowym, a więc przedostatnim zdjęciu widać po prawej wystający szczyt z krzyżem? O co chodzi, przecież Giewont jest za niski (ok. 1850m tylko) i jest on w grani Tatr Środkowych, nie powinien być widoczny… Jest inny szczyt tatrzański z tak wielkim krzyżem? A może to nie jest krzyż, tylko co innego?

 30. Fryta pisze:

  @Paweł G., wygląda mi to na jakieś przekłamanie prawdopodobnie spowodowane przez poruszenie w trakcie naświetlania. To co widać to Kołowy Szczyt (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/Kolowyszczyt.jpg/800px-Kolowyszczyt.jpg), który na innych zdjęciach jest widoczny na tle tarczy słonecznej i żadnych krzyży tam nie ma.

 31. Athomer pisze:

  @Paweł G – to na pewno jakiś artefakt tak jak pisze Fryta. Jakby to był jak piszesz krzyż/maszt to musiałby być pooootężny i gruuuubaśny żeby w taki sposób był widoczny z tej odległości.

  @mch – mocne wejście! Twoja obrobione zdjęcia bronią postawioną przez Ciebie tezę o Gerlachu – myślę że faktycznie go tam widać chociaż mamy na takie obserwacje już nazwę – pixeloza 🙂

 32. Mateo pisze:

  Mch – witamy i dzięki za analize. Ja opisując na początku to zdjęcie również tuningowałem ją pod kątem wyciągnięcia Gerlacha, bo byłem przekonany, że coś tam być musi (jak nie Gerlach, to Sławkowski) i wyszła mi wtedy Cervena Veza, którą z fanfarami miałem ogłosić na forum 😉 Na Twoich fotkach nie widzę ani jej ani Gerlacha.

 33. Krzysztof Pecka pisze:

  Dzięki Fryta! Jak tylko wezmę dzień urlopu to pójdę z gps-em na te punkty i podam Ci współrzedne(moze przy okazji będzie inwersja to od razu zdjecie Tatr pyknę)

 34. Krzysztof Pecka pisze:

  Co do szczegółów to ogladając Tatry przez lornetkę mialem wrażenie ze na szczycie Łomnicy widać kontury obserwatorium-czarny kwadracik na szczycie!

 35. Ola pisze:

  Niesamowite! Urzekło mnie to zjawisko! nooo boskie. PERFECT

 36. ew pisze:

  Pozornie mało w Was panowie romantyzmu – rozłożyliście wpis na czynniki pierwsze. 🙂 No ale to nieprawda, bo ktoś kto zwalnia migawkę w takich momentach…

  Przepiękna jest ta koroneczka Tatr. Cudowna.

 37. mateo pisze:

  Ktoś musi być pozytywistą, żeby kto inny romantykiem być mógł 😉

  A zdjęcia Krzysztofa to faktycznie wizytówka DO.

 38. ew pisze:

  Gdybym miała dom, albo chociaż więcej ścian, to takie widoki wstawiam w wielkie antyramy i napawam się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.