Góry Ignis i Gutai z Bradla
Zdjęcie przedstawia: Góry Ignis i Gutai
Zdjęcie wykonane z: Góry Bradlo (Góry Tokajsko-Slanskie, Słowacja)
Odległość: do Pietroasa 179km, Vf. Rotund 182 km, do Muntii Oas 179km, do Virful Rotunzilor 184 km, do Virful Gutii 205km
Zdjęcie wykonano dnia: 2012.07.18, (ostatni) 2013.10.19
Autor: Czerghow (Peter Beňo)
Aparat: Nikon D90@200mm
Opis: Luki, Andis, Czerghow
Widok powalający, odległość niesamowita, kolejny krok milowy w DO!!!
No Czerghow, ponownie duże brawa! Tak daleki widok tym razem w środku upalnego lata!
Z tym, że należy się tu małe sprostowanie i drobna uwaga skierowana do redakcji DO 🙂 :
Pierwsze zdjęcie – panorama ogólna (od lewej) przedstawia Karpaty Wschodnie począwszy od pasma Tupoj nad miastem Chust na Ukrainie, potem widoczne jest obniżenie górnej Cisy a za nim na prawo graniczne UA/RO pasmo gór Oas, przed którym wyraźnie widoczne powulkaniczne wzniesienie Czarnej Góry koło Winogradowa na Ukrainie. Ostatnim dobrze widocznym szczytem na ostatnim planie jest Bradul (Bradului) już w Rumunii, a dalej na prawo widoczna jest burza (przed nią doskonale widoczne jest z kolei niewysokie (up to ok. 360 m npm, ale za to w odległości ok 100 km!) pasmo wzgórz koło Berehowego na Ukrainie. Chmury burzowe kończą się gdzieś na wysokości szczytu Rotund już w górach Ignis-Gutii, w których to dalej na prawo można wyróżnić słąbo niestety widoczną Pietroasę i Muntele Mic.
Kolejne zdjęcie – zoom przedstawia fragment powyższej panoramy od Tupoja po Berehowe, kolejne to samo mniej więcej od Czarnej Góry po Rotund.
Natomiast panoramka z opisem na DO przedstawia jedynie fragment pierwszej panoramy od Rotunda po Pietroasę i Muntele Mic i czytelnik (internauta) nie ma w zasadzie możliwości zorientowania się, czego ten opis na szerszej panoramie dotyczy – czy jakiegoś fragmentu owej panoramy, czy któregoś z dwóch zoomów. Dodatkowo jeszcze mapka z Google Maps oznaczona jest nieprecyzyjnie – w zasadzie trzeba by na niej poszerzyć zakres widzianego terenu kawałek do góry tak, żeby objął też pasmo Tupoja na północ od Cisy na Ukrainie.
Wiedziałem Luki, że ze zdjęciami ze Wschodu trzeba najpierw do Ciebie iść:) Poprawimy błędy…
Przedewszystkim dziekuje Andrzejowi za poprawke panoramki. Kawal pracy -wyciagnac kontrast zeby zdjecie wygliadalo co najbardziej prawdziwo. Lukimu (jak zawsze) za opis. Virful Gutii pewnie nie widac. 180 km bylo juz widac bardzo trudno, to 205 km – nie mysle. To juz bym zalapal pewnie tez Pop Iwan.
jescze jeden detal: zdjecie jest zrobione 1,5km na poludnie od wierzcholku Bradlo (prosto na Bradle jest las, nic nie widac). dlatego Rotund pojawia sie po prawej od koty 360 nad Berehowem (nie po lewej jak na symulaciji). tutaj dokladnie: 48°36’13.10″N, 21°26’21.99″E
Dzięki szybkiej reakcji Lukiego mamy panoramę z opisem, poprawiłem też symulację w oparciu o nowe dane od czerghowa. Te najdalsze odległości podałem “na zapas”, one tam czekają na “odkrywcę”.
Super fotki.
Przydałaby się mapka z Google z “zasięgiem” obserwacji.
Nie mamy 205 km a TYLKO 180 km, jak na środek lata to rewelka!, no i egzotyczny jak dla mnie teren obserwacji.
Gratulacje – teraz już chyba 200 km pękło. Na granicy szumów, ale jednak jest.
ależ pięknie na Łomnicy.
http://www.webkamery.sk/webkamera-live/55-lomnicky-stit
Widziałem te góry z Negrowca i Strimby