Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Warszawa z Przypek i Mniszewa

1

2

3

4

5

Zdjęcie przedstawia: zabudowania centrum Warszawy

Zdjęcie wykonano z: (1,2,3) miejscowość Przypki,  (4,5) Mniszew – z wieży widokowej Skansenu Militarnego.

Zdjęcie wykonano dnia: 5.10.2019

Odległość: max 49 km (PKiN)

Autor: Karol Pągowski

Aparat: Nikon D7200 + Nikkor 70-300.

Podobne wpisy:

  None Found

36 komentarzy

 1. mateo pisze:

  Bardzo ciekawe obserwacje i rzetelny opis. Teraz jak wybudują Varso Tower do grupy dołączy kolejny kolos. Światełka na jego szczycie (wg heywhatsthat) powinny być widoczne istotnie dalej niż na PKIN, choć różnica w wysokości nie będzie tak kolosalna. Zgodnie z moimi obserwacjami wysokościowce w Warszawie są ciut za niskie, aby dało się je zobaczyć z odległości przekraczających 60 km. Wystarczyłoby +50 m do takiego PKiN, aby nagle zaczął być widoczny z odległości 80km+, oczywiście w teorii.

 2. Łukasz W. pisze:

  Z ok. 65 km coś powinno być jeszcze widać, z 70-80 km możliwa jest widoczność świateł na budynkach i kominach przy zwiększonej refrakcji, przynajmniej w teorii.

 3. karku999 pisze:

  Z Uchania Górnego obok Łyszkowic z wzniesienia teoretycznie jest mozliwosc zaobserwowania PKIN 🙂 Z tamtad z okolic Nadolnej jest mozliwosc widoku na komin z Kutna 🙂 47 km 🙂

 4. Przemek Płonka pisze:

  Piękne!

 5. przemek123 pisze:

  Może kiedyś wybudują taki nasz World Trade Center 400 m to byłby widoczny z Gór świętokrzyskich 😀

 6. Karol pisze:

  Sprawdzałem wiele lokalizacji z heywhatsthat w okolicach grójca ( około 43 km) niestety zazwyczaj na drodze stoją drzewa. I z tamtąd widać tylko swiatełka
  I jak widać na 2 zdjęciu na 300mm z 49km wieżowce są już naprawdę malutkie.
  Wystarczy kilka małych drzew aby je zasłonić

 7. Łukasz W. pisze:

  Przykładowo w okolicach Stoczka Łukowskiego koło Łopacianki są szanse z ok. 65 km, a niedaleko Ciechanowa między Żochami a Kraszewem z 67 km.
  W pobliżu Grójca Warszawa może być widoczna z ponad 50 km z okolic Zaborowa i Maciejówki, przynajmniej teoretyczna (teren jest dość płaski, może coś zasłonić). Ciekawie wygląda teren między Wilczogórą a Odrzywołkiem – wysokie wzniesienie, nie powinno nic zasłaniać, ale to tylko 44 km.

 8. Karol pisze:

  Wilczogórą a Odrzywołkiem
  byłem tam, szału nie ma , horyzont ładny ale akurat w miejscu gdzie warszawa jest pare krzaków

 9. mateo pisze:

  Najlepszą weryfikacją tego, skąd dałoby się zobaczyć warszawski skyline jest badanie horyzontu z tarasu PKiN. Robiłem to już kilka razy (cholernie drogie wejściówki…) i za każdym razem ta sama refleksja – dobrze rokujący horyzont jest wyłącznie w kierunku północnym i wschodnim (bardziej NE i E niż SE). Wydaje się to potwierdzać projekcja horyzontu na heywhatsthat.

  Obstawiam, że są miejscówki w okolicach Nasielska, Płońska czy Wyszkowa, z których w dobrą pogodę PKiN jest bezproblemowo widoczny. Podobnie kierunek Węgrów.

  Południe z pewnością też, zresztą w tym kierunku robi się tylko wyżej.

 10. michals pisze:

  No i wrzucić Wam kochani coś innego niz góry i dyskusja kwitnie. Super!

 11. Łukasz W. pisze:

  Tego właśnie brakowało – ciągle góry i góry, zwłaszcza Tatry zrobiły się już trochę nudne.
  Im dalej, tym mniejsza część budynków może być widoczna. Taras widokowy PKiN jest dość nisko, ledwie w połowie jego wysokości, więc nie widać z niego miejsc, z których widoczne są górne części najwyższych budynków.
  Drzewa i krzaki często przeszkadzają, ale czasami (zwłaszcza jeśli ta roślinność jest blisko) warto dokładnie przeanalizować mapę – zdarzają się punktowe prześwity odsłaniające widok, mimo że 20 m dalej nie widać nic.

 12. Łukasz W. pisze:

  Niewykluczone, że ta wieża widokowa jest najdalszym miejscem, z którego tak dobrze widać warszawskie wieżowce (prawie w całości). Z poziomu gruntu z takich i większych odległości nawet jeśli coś widać, to prawdopodobnie małe fragmenty tych budynków.

 13. Piotr_Long_Island pisze:

  3 lata temu pod zdjęciami kominów w Kozienicach była dyskusja, Czy da się z PKiN zobaczyć kominy w Płocku. Ktoś próbował?

 14. Czarny pisze:

  @Łukasz W – Bo jakby nie patrzeć, to Tatry są naprawdę jakimś wyzwaniem dopiero jak przymierzamy się do czegoś +200 km, albo jak próbujemy złapać obraz ledwo wystający zza przeszkód. Tak jak to ma miejsce w przypadku np. Średniej gdzie wystaje dosłownie kilka pikseli w kadrze. Z industrialem, czy takimi Górami Świętokrzyskimi sytuacja zaczyna się komplikować. Stąd mniej chętnych i mniej tego typu zdjęć.

 15. Łukasz W. pisze:

  Tatry po raz n-ty z tych samych miejsc, z których nic nowego nie można wyciągnąć, to już nic ciekawego. No chyba że np. w połączeniu z jakimś spektakularnym zjawiskiem astronomicznym (zachód Saturna z widocznymi pierścieniami? przelot ISS?) albo z ogromnym zbliżeniem w idealnych warunkach – ludzi na Łomnicy z 200 czy nawet 100 km jeszcze chyba nikt nie sfotografował.
  Niestety obecnie całe zainteresowanie DO skupia się wokół Tatr – do tego stopnia, że obiektywy kierowane są w jedynym słusznym kierunku, mimo że w drugą stronę widać coś, czego nikt jeszcze nie sfotografował.
  Rzeczywiście mamy takie, a nie inne ukształtowanie terenu – jedynie Tatry są łatwym do obserwacji obiektem widocznym z >200 km, widocznym nawet gołym okiem i poza nimi trudno o bicie rekordów.
  Jednak na przeważającym obszarze kraju, choćby refrakcja osiągała niespotykane wielkości, nie widać gór i DO mogą mieć jedynie charakter industrialno-pagórkowaty, nie przekraczając przy tym kilkudziesięciu kilometrów. Miasta, kominy, wiatraki czy obłe wzgórza może nie wyglądają tak ciekawie jak potężny masyw Tatr, zwłaszcza dla osoby, która pierwszy raz się z tym spotyka, ale niewątpliwie jest to coś innego – urozmaicenie, którego brakuje wśród dziesiątków zdjęć tych samych szczytów.

 16. Karol pisze:

  Ale jaki jest smaczek jeśli na nizinach uda nam się znaleźć Daleki obiekt, lub miejsce z którego coś widać. Do gór są symulacje typu Heywhatsthat, itp nie obsługują one niestety budynków
  Niedawno udało mi się zaobserować czubek komina w kozienicach z około 52km
  Teraz czekam az spadną wszystkie liscie i będzie lepsza widoczność
  https://www.flickr.com/photos/185749366@N08/49116485503
  z tego miejsca
  51.950360, 20.845718

  na płaskie mazowsze
  50 km z poziomu gruntu to już bardzo dużo

 17. Gruby pisze:

  ładne ale 27km ? co to jest…

 18. Czarny pisze:

  W przypadku dużych obiektów antropogenicznych, takich jak wieżowce w centrum Warszawy, to 27 km jest rzeczywiście wynikiem z kategorii “takie se”, ale pierwsze zdjęcia mają duże walory estetyczne i są publikowane raczej przy okazji dwóch perełek na końcu wpisu. 50 km w górach to śmieszny wynik, ale na takiej płaskiej tacy jak ten rejon Mazowsza, ten dystans stanowi już pewne wyzwanie.

 19. mateo pisze:

  W każdym razie, jeśli są tu osoby z Mazowsza zainteresowane podjęciem tematu lokalnego poszerzania horyzontów, to proszę o kontakt 🙂 Zawsze co kilka głów to nie jedna a jestem przekonany, że DO tutaj może być podobnie ekscytujące co na wyżynach. Głównie dlatego, że to ciągle tabula rasa, jak DO na Śląsku 20 lat temu.

 20. walaszek pisze:

  Gdyby kroiło się jakieś spotkanie to też mógłbym z ciekawości przyjechać i zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Jestem spod Warszawy (Sulejówek), postaram się w najbliższym czasie zagłębić się w temat i poszukać jakiś miejscówek obserwacyjnych w stronę Siedlec/Węgrowa.

 21. Karol pisze:

  Trzeba utworzyć jakąś grupę, aby tam się kontaktować 🙂

 22. Czarny pisze:

  Dla chętnych mam pewną propozycję. Moglibyście zarejestrować się na forum Astropolis i w nowym, lub w jednym z istniejących wątków dogadać odnośnie wyjazdów. Link do kącika DO na forum w linku poniżej:

  https://astropolis.pl/forum/115-poszerzamy-horyzonty-dalekie-obserwacje/

 23. Tucznik pisze:

  Pierwsze trzy zdjęcia to mistrz mistrzów. W tle stolica a na pierwszym planie zabudowania kryte azbeztem i Ursus c-330 🙂

 24. walaszek pisze:

  W okolicach Węgrowa jest Sowia Góra – znajduje się tam punkt widokowy. Nie znalazłem dokładnych informacji na temat wysokości npm, ale to chyba jedyne takie miejsce w okolicy. Co do Siedlec, to znalazlem informacje na temat Świniar – najwyższego wziesienia powiatu siedleckiego – 201,8 m n.p.m. Z tamtych rejonów jeszcze Drohiczyn i góra zamkowa, ale to już podlaskie – pewnie dużo za daleko. Mieszka może ktoś bliżej tamtych rejonów żeby to w jakiś sposób zweryfikować?

 25. Mateo pisze:

  O Sowiej Gorze wiem juz od jakiegos czasu, gdyz pojawila sie w wynikach heywhatsthat w kontekscie widocznosci PKiN. Wynikalo, ze powinien byc on stamtad widoczny w co najmniej polowie wysokosci, jesli tylko drzewa nie zaslaniaja. Nie wiedzialem za to o wiezy widokowej, jesli faktycznie jest dostepna, to szanse rosna.

  Dla uproszczenia na poczatek skoncentrowalbym sie wlasnie na SG i wybral tam przy sprzyjajacych warunkach meteo, a najlepiej zahaczajac o wieczor, zeby zapolowac na swiatelka. Jesli ktos z Was jest chetny na taka wycieczke, to zapraszam do kontaktu: mateusz(malpa)dlutko.com.

 26. walaszek pisze:

  Niestety, ale chyba nie ma tam wieży widokowej – punktem widokowym określono po prostu samą górkę z racji tego iż jest to chyba jedyne wzniesienie w tym rejonie. Z tego co widziałem to chyba są tam właśnie drzewa, ale na pewno warto sprawdzić tą miejscówkę.

 27. Łukasz W. pisze:

  Nie ma szans na Pałac Kultury z Sowiej Góry w Jarnicach, nawet przy zwiększonej refrakcji. Wzniesienie ma 145 m n.p.m. i nie ma na nim wieży widokowej.
  Chyba że chodzi o inne miejsce o tej nazwie.

 28. Maciek pisze:

  pierwsze zdjęcia trochę w prawo i komin ciepłowni Kawęczyn by się załapał.

 29. Maciek pisze:

  Warszawskie wieżowce można zobaczyć z wiaduktu przy zjeździe z S7 na drogę 62 w kierunku płocka odległość to ok 34 km

 30. mateo pisze:

  @Maciek – Dzięki za informację! Skręt na DK62 jest “standardem” widoczności W-wy z większej odległości, podobnie Twierdza Modlin. Wyzwanie zaczyna się właśnie od tej linii w górę w kierunku Płońska. Teoretycznie jest to mozliwe, ale znaleźć linie patrzenia nieprzecietą drzewami zakrawa o cud 🙂

 31. Domin66 pisze:

  Zastanawia brak wieżowców Hub Hub w pobliżu Warsaw Spire, które w październiku były już bardzo wysokie.

 32. Konrad pisze:

  Ostatnio jadąc nocną porą w okolicach Wyszogródu dostrzegłem całą połać świateł warszawskich wieżowców. Okolice 60-65 w linii prostej.

 33. Łukasz W. pisze:

  @Konrad Skąd dokładnie było je widać?

 34. mateusz pisze:

  Poświatę tak, ale same budynki – to praktycznie niemozliwe przez znajdujący sie w tym kierunku Kampinos.

 35. Też_Konrad pisze:

  Poświatę Warszawy przy niskich chmurach widać zaraz po wyjeździe z Płocka drogą 62 (jakieś 10-15 km). Same wieżowce widziałem spod Wyszogrodu wielokrotnie. Z Wyszogrodu samego jest kilka zdjęć na Astropolis. Komin Pruszkowa teoretycznie widzialny jest z lewobrzeżnego krańca Płocka.

 36. Konrad pisze:

  Nie miałem na myśli samej poświaty, a wieżowce i ich światła widoczne w nocy.
  1,5-2km od Wyszogrodu – miejscowość Chmielewo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *