Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Tatry i Beskid Żywiecki z Choronia koło Częstochowy

Zdjęcie przedstawia: Beskid Żywiecki oraz Tatry

Zdjęcie wykonano z: N 50°41’10.10’’   E 19°15’58.13’’ spod wieży ppoż w pobliżu Choronia

Zdjęcie wykonano dnia: 19.11.2019

Odległość: Babia Góra 125km, Tatry 170-180km

Autor: Marcin Witczak

Aparat: Canon Eos 400D+ Pentacon 4/200 + konwerter Carl Zeiss Jena 2x

Podobne wpisy:

24 komentarze

 1. mateo pisze:

  Czyli da sie jednak jeszcze zaskoczyc w tym regionie. Gratuluje, wspanialy wynik!

 2. Czarny pisze:

  Co moje oczy widzą. Northwood ożył!

 3. mateo pisze:

  Uderz w rejony Cz-wy, Northwood się odezwie 😉

 4. Northwood pisze:

  :)) uśpiony, ale czuwam.

 5. Łukasz pisze:

  Czy to zdjęcie było robione z tej wierzy obserwacyjnej między Choroniem a Biskupicami ? BTW gratulacje tak świetnie wykonanego zdjęcia

 6. Piotr_Long_Island pisze:

  Bardzo ładne. Gratulacje.

 7. Marcin73 pisze:

  Witam. Zdjęcie zrobiłem z poziomu gruntu. Aczkolwiek stałem tuż przy siatce ogradzającej wieżę. Praktycznie z pobocza drogi Biskupice-Choroń. Z wieży pewnie byłoby dużo ciekawsze.

 8. Marcin73 pisze:

  Ale przede wszystkim.
  Wielkie dzięki dla Northwood’a za czas poświęcony na ogarnięcie fotek.

 9. karku999 pisze:

  pora na zdjecie z GÓRY KAMIEŃSK !!

 10. Adam_1986 pisze:

  Obawiam się,że z góry Kamieńsk jest to nie możliwe.Z ów góry można co jedynie dostrzec to kominy z elektrowni Bełchatów czy wieże kościelną na Jasnej Górze

 11. rafix44 pisze:

  Super,
  Mnie udało sie jakiś czas temu z Biskupic wypatrzyć jedynie Babią. Gratulacje.

 12. Adi pisze:

  Gratuluję, Jura zawsze cieszy oko i serce 🙂

 13. Tucznik pisze:

  Super. Dawno tu już czegoś takiego nie było 🙂
  Stary sprzęt m42 daje radę, dziś każdy ma rurę z autofocusem minimum 300 mm, i pierdylion megapixeli a jeszcze około 6-7 lat temu większość obserwatorów fotografowała właśnie takim sprzętem.

 14. Ja pisze:

  Jak sie ro i symulacje jak na ostatnim slajdzie ?

 15. Marcin73 pisze:

  Obserwacja wykonana całkowicie przypadkowo a ja nie należę do łowców dalekich obserwacji. 19 listopada impulsem do całej akcji był poranny widok bardzo wyraźnej sylwetki Babiej Góry, jaką przy sprzyjających okolicznościach mogę oglądać wprost z okna domu w Biskupicach. Podejrzewając, że z lepszej lokalizacji mógłbym zobaczyć coś więcej, pojechałem pod wieżę obserwacyjno-przeciwpożarową koło Choronia. Świadomość, iż mogłaby to być dobra lokalizacja to efekt dawnych zabaw z Kashmirem. Myślę, iż dużo dobrego przy tej obserwacji zrobiła refrakcja atmosferyczna. Gdy po wykonaniu tych fotek ponownie odkurzyłem Kashmira to wyszło mi, że panoramę Tatr w takim kształcie jak na fotkach to można otrzymać, ale po uniesieniu się około 50 m ponad poziom gruntu. Z samych Biskupic może być problem z podziwianiem Tatr bo przesłania je wyniesienie Jury w okolicach Przybynowa i Wysokiej Lelowskiej. Wzgórze nad Choroniem, choć niższe o 20 m od najwyższego punktu w Biskupicach, dzięki temu, że jest wysunięte na zach. względem kuesty Jury, pozwala “ominąć” przeszkody terenowe.

 16. Pjoter87 pisze:

  Udeuschle pokazuje, że Pilsko, Skrzyczne i Klimczok też powinno się z tej lokalizacji złapac.

 17. Marcin73 pisze:

  Potwierdzam. I nie tylko z tej lokalizacji, ale generalnie z każdej wyżej położonej części Biskupic z ekspozycją w kierunku południa. Jedyny problem to z reguły wysoki poziom zadymienia nad Aglomeracją przez co obserwacje takie nie należą do zbyt częstych i wyrazistych.

 18. michals pisze:

  EL coraz bliżej, już niedługo, już niebawem. Czekamy więc na warun a nasz majster zapewne coś przywiezie!

 19. Artur pisze:

  Piękne zdjęcie. Gratulacje. Mam pewną niejasność, trochę z innej beczki. Biorąc pod uwagę uzyskaną odległość najdalszego obiektu 180 km i uwzględniając krzywiznę wynikającą z kulistości Ziemi, to Tatry nie powinny być widoczne. Wykorzystując dane z anglojęzycznego portalu w postaci kalkulatora krzywizny Ziemi http://earthcurvature.com/ , można policzyć, że przy odległości 180 km od obserwatora, podstawa obiektu czyli Tatr, powinna być “schowana” około 2500 metrów poniżej linii horyzontu.

 20. Northwood pisze:

  Wszystko prawda, ale pod warunkiem, że patrzelibyśmy na Tatry z poziomu morza. A tutaj punkt obserwacji to ok 350 mnpm.

 21. Tucznik pisze:

  @ Artur – dobre spostrzeżenie 🙂 Ale wyobraźni przestrzennej trochę brak 🙁
  W jaki sposób chcesz żeby “podstawa Tatr” (czyli poziom 0 n.p.m.”) była widoczna skoro jest pod ziemią. UWAGA Zakopane leży na wysokości 700 m ! n.p.m. Policz sobie wszystko od początku dla wierzchołków Tatr i dodaj uwagę poprzednika, że obserwator znajduje się na wysokości około 350 m n.p.m. Do tego mała poprawka na refrakcję i tajemnica rozwiązana.

  Nawiasem mówiąc, to na fotografiach widać wyraźnie, że fotografowany fragment Tatr to 300-400 m partii szczytowej, grani, a nie całe 2500 m Tatr od podstawy i razem z Zakopanem.

  Taki sam przypadek jak tutaj:
  https://3.bp.blogspot.com/-skURUadFIbs/WVYtS2xzVXI/AAAAAAAACqA/fCOlAN6xAysB56dRsNb5wRyGW9f_zpMjACLcBGAs/s1600/00.jpg

 22. kowal TM (Tomek K) pisze:

  ja też odżyłem 🙂 po tylu latach warto wracać na stronę DO, jak widać, nadal możliwości są niewyczerpane , chociaż wiele z “Most Wanted” pękło już.

  Czego można jeszcze oczekiwać? Tatr i Babiej z Cz-wy z wieży klasztornej, Tatr z G.Chełmo k. Radomska, Jesioników w woj. łódzkiego. Wydaje się mało realne.. ale może kiedyś??
  Pozdrawiam z województwa łódzkiego!
  Tomek

 23. Mateo pisze:

  Witaj Tomku. Bardzo sie ciesze, ze znowu nadajesz! Tatry z JG to na pewno cos, na co DO czeka i bedzie mialo wartosc emocjonalna (przynajmniej dla mnie) podobna jak Alpy z Polski.

 24. SPro pisze:

  W zeszłym tygodniu ustrzeliłem Tatry z Biskupic. Info dla Marcina – z niezbudowanego terenu naprzeciwko sklepiku, chyba Lewiatan?; to moja ulubiona miejscówka. Ja, niestety nie widzę z okna Babiej (zazdroszczę!), dlatego często po przyjeżdzie na miejscówkę podziwiam komin w Myszkowie, smog i zamglenie 🙂

  “Z samych Biskupic może być problem z podziwianiem Tatr bo przesłania je wyniesienie Jury w okolicach Przybynowa i Wysokiej Lelowskiej.” – problem jest taki, że te przeszkody ograniczają wschodni zasięg do Gerlacha. Można jescze spróbować z polnej drogi, na którą jest wjazd z Olsztyńskiej, troche wcześniej od strony Olsztyna. Kiedyś krzaczory tam przeszkadzały, a teraz nie wiem, czy to juz nie jest zabudowana działka. Największy potencjał w okolicy ma jednak wieża kościelna…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *