Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Popadia (1740 m n.p.m.) w Gorganach z Rozsypańca


popadia_z_rozsypanca

Zdjęcie przedstawia: Popadia (1740 m n.p.m.) – góra w Gorganach.
Zdjęcie wykonane z: Rozsypanca
Odległość: 100 km do Popadii, 111,6 km do zbocza Bertu (Max distance)
Zdjęcie wykonano dnia: 2011.02.15
Autor: Marek (Markus)
Aparat: DSLR-A390 225mm
Opis: Rav

Podobne wpisy:

8 komentarzy

 1. mateo pisze:

  Gorgany w tej jakości z polskich Bieszczadów to kolejny krok milowy DO w całej jego historii. Mamy wielką prośbę do Kolegów dysponujących wiedzą z zakresu nazw szczytów w Gorganach o identyfikację najdalszego szczytu widocznego na sylmulacji pod nazwą “Max distance”.

 2. luki pisze:

  @Mateo – jeśli się nie mylę, to jest to fragment zbocza góry Bert (1666 m npm), aczkolwiek nie mam przy sopbie teraz mapy, tak więc potwierdzę tą wersję jutro (jak tylko w domku sprawdzę).
  BTW – zauważyłem, że symulacje w udeuschle.de wzbogaciły się o kilka nazw szczytów w Karpatach Wschodnich – pewnie to robota któregoś z naszych (Voytas, Fryta?). Tak trzymać! Z tym, że moja drobna uwaga – nazwy poszczególnych wierzchołków zaznaczono tu w tkz. transkrypcji międzynarodowej, np. Popad’ya, Parenkye itp. Może to i zgodne z ogólnym trendem “poprawności politycznej”, ale szczyty te mają od dawna swoje polskie nazwy (Popadia, Parenki) i myślę, że skoro my, jako Polacy uzupełniamy w Geonames brakujące nazewnictwo, moglibyśmy spokojnie wprowadzać tam “nasze” wersje (tak jak robi to sam autor w/w strony z symulacjami np. w stosunku do Alp włoskich – na wygenerowanych panoramach pojawiają się niemieckie wersje nazw szczytów).
  P.S. – Mateo – możesz śmiało słać do mnie po dawnemu na maila swoje wątpliwości odnośnie opisów zdjęć w Karpatach Wschodnich, jak zresztą i w każdej innej grupie górskiej…

 3. Andis pisze:

  Ja sprawdziłem na mapie Compassu i to na pewno są zbocza Bertu.

 4. Maciek B pisze:

  Tak, rewelacja! Niesammowicie cieszę się widząc te góry, które może raz, może 2 widziałem z moich Bieszczadów w takiej jakości, w takim przybliżeniu.
  A to pasmo z za którego wyłania się najdalszy widoczny szczyt ciągnące się na prawo to Dodina (1529), czy coś innego?

 5. luki pisze:

  @Maćku – to są pasma w otoczeniu miejscowości Synewirska Polana (Gorgany zakarpackie – ten szczyt, zza którego wyłania się zbocze Bertu to Kancz – 1578 m npm).
  Mam natomiast pytanie do redakcji – czemu nie wykorzystaliście opisu własnego Markusa: http://wrota-bieszczadow.pl/zdjecie/gorgany-z-rozsypa%C5%84ca – jest on przecież dokładniejszy (tak jak już kiedyś wspominałem na forum opis do tej fotki pan Marek zaczerpnął z mojego opisu zdjęcia Gosi Sułowicz, które już od jakiegoś czasu wisi na DO).
  Ponieważ zdjęcie Markusa jest jeszcze dokładniejsze od zdjęcia Gosi, można by się pokusić o wyróżnienie większej ilości szczytów, które są tu lepiej rozpoznawalne, np. w pasmie znajdującego się na pierwszym planie Berda, byłby to jeszcze Płaj i Wałecznina, natomiast z tyłu zza Oziernej (na prawo od Kancza) wyłania się zdaje się szczyt Busztuła w Gorganach (to prawie taka sama odległość jak do najdalszego na zdjęciu Bertu).

 6. Maciek B pisze:

  Dzięki! Teraz moja orientacja w tych zdjęciach jest znacznie większa 😉

 7. czis pisze:

  Tyle razy byłem w bieszczadach i ani razu nie doświadczyłem takiej widoczności… rewelacja…

 8. Voytas pisze:

  @luki – mówisz, masz 🙂 Dodałem zdjęcie Markusa z opisem, o którym piszesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *