Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Połonina Piszkonia z Rozsypańca


[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: Połonina Piszkonia
Zdjęcie wykonane z: Rozsypańca
Odległość: 93 km do Piszkonia, 128 km do Szanty (grzbiet Tempa)
Zdjęcie wykonano dnia: 2011.02.15
Autor: Marek (Markus)
Aparat: DSLR-A390 450mm
Opis: Voytas

Podobne wpisy:

15 komentarzy

 1. VoytasOsuch pisze:

  Mam nadzieję, że nie przekręciłem którejś z nazw szczytów lub grzbietów. Nie były łatwe do odczytania z poradzieckich wojskowych map topograficznych.
  U nas każda górka ma swoją nazwę. U sąsiadów całe grzbiety ciągnące się przez wiele kilometrow mają tą samą, jak Kamienka i Grabowa.

 2. mateo pisze:

  Wojtek, świetna robota z tym opisem. Sam przyznam, że wymiękłem po kilku h próby rozszyfrowania co tam widać. No a ta Szanta to myślę, i pewnie Luki się ze mną zgodzi, nie lada zaskoczenie.

 3. VoytasOsuch pisze:

  W bazie Kashmira są tylko 2 szczyty z tego regionu.

  Byłoby nieporównanie prościej, gdyby w bazie danych “niemieckiej rewelacji” (udeuschle.selfhost.pro) były opisy ukraińskich szczytów. A tam pustka…

  Na szczęście kliknięcie na szczyt w symulacji przenosi do mapy Google i wskazuje gdzie się on znajduje. Potem pozostaje ślęczenie na skanami rosyjskich map i porównywanie 🙂

 4. luki pisze:

  Tak jest, grzbiet Szanty to zaskoczenie (to jest po prostu fragment opadającego na południe zbocza góry Tempa w Świdowcu). Natomiast Voytas – co to takiego ten Grebień? Z tyłu za Negrowcem nie ma góry o takiej nazwie, a już na pewno nie o takiej wysokości. Kawałek dalej na SE jest Strimba (1719 m npm) ale na pewno zasłonięta przez Negrowca, a tuż za nim samym jeszcze Jasnowiec (1600 m npm), zapewne też niewidoczny.
  Nie wiem z jakiej mapy korzystałeś, ale jeśli to robota radzieckich sztabowców, to wiele by wyjaśniało. Moim zdaniem ten tajemniczy Grebień to po prostu fragment opadającego na południe zbocza Negrowca (po naszemu byłby to grzebień) oznaczony na mapie taką sama wysokością, jak główny szczyt.
  Poza tym w pasmie Połoniny Piszkonii na prawo od Negrowca warto by wyróżnić jeszcze szczyt Gropy (1667 m npm), ale to już szczegóły.
  Żeby nie korzystać z map sowieckich odnośnie tych terenów polecał bym mapę “Gorgany, Połonina Krasna i Świdowiec” wydawnictwa Ruthenus. Jest to obecnie najdokładniejsza i najbardziej aktualna mapa tych obszarów wraz z prawidłowym nazewnictwem poszczególnych szczytów (wydaje mi się, że są tam także koordynaty GPS większości wierzchołków).

 5. Voytas pisze:

  @luki – zgadza się. Ten Grebień (Grzebień?) to południowa “odnoga” Nergowca. Nazwa wzięta z rosyjskiej mapy 🙂 Nie było na niej natomiast innych nazw widocznych szczytów w Połoninie Piszkonia. Robiąc opis miałem tylko taką dostępną 🙂

 6. Marek (Markus) pisze:

  Dzięki za opis 🙂 i za publikację fotki. Grebień to faktycznie boczne zbocze Połoniny Piszkoni (wys. 1511m) a dokładnie Gropy (1667m) tak wynika z Mapy Gorgany Ruthenusa.
  Co do samych widoków w tym dniu (15.02.2011), były niesamowite: od Beskidów Skolskich poprzez Gorgany, Świdowiec, Połoninę Krasną, Wyhorlat po Tatry.

 7. Rafał K. pisze:

  Można zarejestrować się i dodać Ukraińskie szczyty na tej stronie. http://www.geonames.org/maps/mountains.html

  Po dodaniu pojawią się na symulacji udeuschle.selfhost.pro

 8. VRG pisze:

  Za pomysł z nałożeniem symulacji z “udeuschle” na zdjęcie masz Voytas ode mnie pokłon do samej ziemi !

 9. luki pisze:

  Ja mam za to do Markusa inne pytanie: Czy nie robiłeś może jakichś zoomów w obszarze pomiędzy Pikujem a Ostrą Horą? Bo jest tam szansa na uwiecznienie gór rumuńskich, a konkretnie fragmentów zboczy szczytu bodajże Tiganul w odległóści ok. 150 km. Nie było by tego sporo, ale wg. udeuschle mniej więcej tyle, ile grzbietu Szanty w Świdowcu, czyli wystarczająco dużo, żeby to coś załapało się na zdjęciu w tej rozdzielczości. Nie muszę chyba wspominać, że byłby to pierwszy przypadek uwiecznienia Rumunii z terytorium Polski…

 10. Marek (Markus) pisze:

  O cholera… 🙂 gdybym wiedział, że przejdę do historii to bym sie postarał :). A na poważnie, robiłem, a czy Tiganul złapałm prawdę mówiąc nie wiem. Wiem gdzie on leży i coś tak jakby jaśniejszego na fotce tam sie pojawia ale nie mam pewności. Parę fotek przesłałem do DO, pewnie są w tej chwili w trakcie opisywania przez …? Voytasa? Między innymi z panoramą od Jajka Ilemskiego do Połoniny Równej.

 11. Maciek B pisze:

  Znakomity widok! Fantastycznie, nareszcie Piszkonia ze szczegółami.
  Zgadzam się widać Gropę (1667), Grebień (na mapie wydawnictwa ruthenus Gorgany, Połonina Krasna, Świdowiec nazywa się on Hrebiń ma 1511 rzeczywiście). I taki szczególik na tej mapie Negrowiec ma 1709. Czekamy na Rumunię! 🙂

 12. Jurek K. pisze:

  Świetne fotki i rewelacyjny “nakładany” opis !!

 13. Fryta pisze:

  Świetne zdjęcie, gratulacje dla autora!

  Marek – Rumunię sprawdzimy, dysponuję na razie jednym zdjęciem (od Jajka Ilemskiego do Połoniny Równej) jeśli masz większe zoomy to prześlij fryta@dalekieobserwacje.eu :).

  Wojtek – pomysł na opis super, już drugi raz to zastosowałeś i drugi raz wyszło super (pierwszy to Triglav z Marmolady).

  Rafał – należało by dodać, że aby opis szczytu pojawił się na symulacji http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm trzeba odczekać aż autor strony zaktualizuje bazę danych – zwykle jeden, dwa dni. Niestety taka niedogodność…

 14. VoytasOsuch pisze:

  @Fryta – trzeci. Marmolada była dwa razy i takimi opisami 🙂 No może nie z takimi, bo oryginalnymi, tu trzeba było nanieść ręcznie. Okazuje się, że symulacje z udeuschle.selfhost.pro są bardzo dokładne i niemal idealnie pasują do zdjęć. Wielki ukłon dla autora tego “silnika”…

  … dla Markusa również!

 15. luki pisze:

  Edit: małe sprostowanko odnośnie Rumunii – załapał by się nie fragment Tiganula, ale szczytu o nazwie Rotund (dokładnie zbocza po lewej i prawej stronie wierzchołka).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *