Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Góra Rip i komin Elektrowni Horni Pocaply widziane ze Śnieżki

[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: (z prawej) Bezdez z zamkiem na szczycie, (z lewej) góra Rip i najwyższy komin Elektrowni w Horni Pocaply
Zdjęcie wykonane z: Śnieżki (1602 m n.p.m., Karkonosze)
Odległość: 110 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2011.06.12
Autor: Tomek Nasiółkowski

Podobne wpisy:

102 komentarze

  1. Grześ pisze:

    Tomek, nie wysyłaj fotek ze Śnieżki, bo się następnym razem komentatorzy pozabijają o to, co skąd widaty… A panom proponuję jakąś knajpę, bo jak mawiał prezydent Kwaśniewski: biez pał litra nie razbieriosz…

  2. Krzysiek_S pisze:

    @Andis – tak, w moim modelu rozkład temperatury jest wszędzie jednakowy; no, można go przesuwać w pionie według jakiejś funkcji, wzdłuż linii obserwacji. Myślałem kiedyś o zrobieniu modelu dwuwymiarowego, ale musiało by to polegać na interpolowaniu danych między stacjami sondowania, a z tym jest kupa roboty, zaś wynik – wątpliwy. Stacje sondowania są bowiem daleko od siebie, a pomiar jest na ogół wykonywany 2 razy na dobę, akurat w połowie czasu między porami najlepszych obserwacji, czyli świtem i wieczorem. Gdyby np. ICM wystawiał gdzieś w sieci odpowiednie wyniki ze swoich modeli meteorologicznych – to byłoby się o co bić, bo można byłoby nie tylko potwierdzać już wykonane obserwacje, ale przewidywać z dobrym prawdopodobieństwem ich wystąpienie z dwudniowym wyprzedzeniem. Do Dumbieru wystarczyło dobrać zbliżony do rzeczywistego, efektywny model pionowego rozkładu temperatury.
    @Janusz – nie stawiaj please części z nas tu, gdzie są, a części tam, gdzie stało ZOMO, bo to nieprawda ;). Koledzy potrafią, za pomocą świetnych narzędzi, znakomicie wymodelować krajobraz, czego ja z kolei nie umiem i gdyby nie przekroje Fryty, to nawet bym nie pomyślał, że niewysoki dwutysięcznik może się “załapać”. Praca była zespołowa, choć została wykonana na drodze ewolucji, a nie inteligentnego projektu ;).
    A z moich obliczeń wynika tylko tyle, że są wyobrażalne, a może nawet realizowane czasem przez przyrodę, takie warunki w ziemskiej atmosferze, w których istnieje droga optyczna łącząca Milesovkę z Klosterwappen. Ten ostatni zaś nawet w owych nadzwyczaj korzystnych warunkach byłby ledwo widoczną, zniekształconą tak, że może nawet nie przypominającą szczytu góry, maleńką plamką nad horyzontem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *