Elektrownia Opole widziana ze Śnieżki
Zdjęcie przedstawia: Elektrownię Opole w Dobrzeniu Wielkim
Zdjęcie wykonane z: Śnieżki (1602 m npm, Karkonosze)
Odległość: 151 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1,2)2011.07.19, (3,4)2014.06.16; (5) 2013.12.13
Autor: (1,2)Tomek Nasiółkowski, (3,4)Tucznik; (5) Paweł Uchorczak
Aparat:(1,2)Nikon D50 + 300 mm, (3,4)Sony a100 + Orestegor 500mm; (5) Canon 50D + Canon 100-400mm
Aparat:(1,2)Nikon D50 + 300 mm, (3,4)Sony a100 + Orestegor 500mm; (5) Canon 50D + Canon 100-400mm
Uuu, grubo! Tak więc potwierdza się praktycznie teoretyczna możliwość zobaczenia tych kominów z Karkonoszy! (o czym pisał onegdaj Witek w komentarzach do zdjęcia pt. “Panorama z Łomnicy” – nadmienił on tam, że widział rzeczony komin ze Szrenicy przy b. niskiej inwersji).
Niesamowicie majaczy zza tak dalekiego horyzontu.
150 km to bardzo daleko jeśli widzimy góry z gór a tu mamy “malutkie” budynki z gór, z takiej odległości niewiarygodne!
Brawo! Odległość niesamowita!
Do autora: o której godzinie/porze dnia to było robione?
Piękne 🙂 Super odległość. Czekam teraz na Pragę ze Śnieżki 🙂
Tomku rozwalasz tu wszystko, pewnie na następnej fotce będzie Góra Św. Anny:)
Gratuluje udanych łowów.
Będzie lepiej 🙂
Łoł, tu pewniom bedom Głóry Świntokszyzkie abo jakie ine Rostocze?
Zdjęcie było zrobione dokładnie o 6:45 rano, mniej więcej w tym samym czasie kiedy uchwyciłem Sky Tower i kolejne obiekty, które dopiero mają pojawić się na DO.
Hoj! Ze Ślonsko piszom. Ło widzioł ty czasom noszo hutem koło Kotowic z tej Śnieszki?
Patrząc na tą obserwację mogę tylko zacytować Marcellusa Wallace’a z Pulp Fiction: “niech mnie h…j”……niesamowita i piękna obserwacja.
Zdjęcia wyglądają jakby była możliwość ujrzeć coś jeszcze znacznie dalszego. Następne zdjęcie to będzie hyba hardcore 😀
Niesamowite! Gratulacje…
W telefonie mam podobny zoom i do tego cyfrowy, a nie jakiś tam przestarzały optyczny.
Oj, strona staje się bardzo popularna, bo trolle już się pojawiają 🙁
Dzisiaj jesteśmy na Joemonsterze, wiec moderatorzy proszeni o zwiększoną czujność.
Niesamowite… prawie przez pół południowej Polski strzelone.. aż nie mogę się doczekać tych innych obiektów ustrzelonych tego dnia. Gratulacje! Coś mi tu pachnie obserwacją roku 2011… pozdrawiam!
@Rafał K.
Ze niby my jacys gorsi :>?
Co się stało, że tyle czasu zdjęcia nie przybywają, urlop redaktorów czy posucha w bazie? 😀
Nie narzekać ;). Gratulacje dla pana Tomka – tym bardziej, że tegoroczne lato nas (no, mnie…) nie rozpieszcza dobrą widzialnością. Czekajmy cierpliwie, zapewne będzie letni Fichtelberg.
Pytanie do redakcji – co zrobiliście z galerią? Jeszcze miesiąc temu był to elegancki katalog wszystkich wpisów, a teraz można sobie najwyżej obejrzeć po jednym zdjęciu z każdego, a całość jest przeplatana komunikatami o błędach:
Warning: curl_setopt() [function.curl-setopt]: Invalid curl configuration option in /home/admin/domains/dalekieobserwacje.eu/public_html/wp-content/plugins/post-thumb/lib/post-thumb-functions.php on line 246
Krzysiek, strona została przeniesiona na nowy serwer. Błędy w galerii poprawie w najbliższych dniach. Jeśli są jeszcze jakieś inne problemy proszę dać znać.
Ale ja tam widzę dwa kominy ( może się mylę ) a w EC Opole jest jeden…
no gdzie jest kolejne zdjęcie? 🙂
ożesz, jest moc! gratulacje!
Niesamowite, a “strzał” przechodzi poniżej mojego Brzegu.
Do MŁODEGO co sie wypowiadal kilka postow wyzej a mianowicie pracuje w elektrowni Opole i powiem tak, rzeczywiscie w elektrowni jest jeden komin który ma wysokosc 250m i oprócz tego są dwie chłodnie kominowe po 130m każda z nich. Moim zdaniem na zdjęciu widać własnie pare kondensacyjna wydobywającą sie z chlodni.
Wpis wzbogacony o zdjęcia kolegi Tucznika 🙂
PatB wspomniał w komentarzu o obserwacji Pragi ze Śnieżki – zapytam wprost, czy to jest możliwe taka obserwacja?
Patrze na mapę i w sumie jest – przeszukałem D.O i takie fotki już są (Praga i Mlada Boleslav ze Śnieżki)
Zdjęcia Tucznika są zdecydowanie lepsze i realniejsze. Z pełnym szacunkiem dla osiągnięć kol. Tomka – te są mocno obrobione, aż rażą sztucznością a do tego horyzont wydaje się być znacznie powyżej kominów. Wielkie gratulacje dla obu Autorów, bo odległość jest naprawdę imponująca. Należy pamiętać, że to nie obserwacje zimowe ponad inwersją a letnie.
Drogi wicio, zechciałbyś wyjaśnic owe sztuczności w zdjęciach skrytykowanego Tomka? Natomiast jeśli chodzi o horyzont, z pewnością jest on na miejscu, a ponad nim zawisnął smog z mglistym zachmurzeniem. To bardzo częste zjawisko, w przeciwieństwie do czystosci po horyzont. Pozdrawiam
Spóźniłem się o jeden dzień. Byłem akurat na Łysej Górze, gdybym był na Śnieżce o ten jeden dzień wcześniej zdjęcia mogłyby wyglądać tak jak te z Łysej Góry:
http://500-mm.blogspot.com/2014/06/ysa-gora-w-gorach-kaczawskich_30.html
…no ale kto to wiedział, w zasadzie nie żałuję bo z Łysej nie było jeszcze żadnych dalekoobserwacyjnych zdjęć, a ze Śnieżki jest ich całkiem sporo.
W dużej mierze rozumiem Wicia, w końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia. Kiedyś wystarczyło coś ‘uwidocznić’ na zdjęciu, aby mogło być uznane jako dalekoobserwacyjne odkrycie. Dziś trzeba to ‘sfotografować’, żeby sprostało rozkapryszonym gustom. Jest to jeden z powodów, dla których nie publikujemy już wszystkiego, co do nas przychodzi, bo jak wyróżnić tych, którzy faktycznie osiągają coś dużego. Ot powyższe Opole ze Śnieżki. Zresztą mam na warsztacie kolejną obserwację z kategorii dużych, tym razem z Grecji.
A dla Tucznika wielkie brawa. Zaczynasz gonić Roberta i Tomka. Btw znacie się z Tomkiem, autorem zdjęć 1 i 2? Pracuje na Śnieżce 🙂
Pana Tomka nie znam, za to często, a w zasadzie notorycznie fotografuję jego miejsce pracy 🙂
Tucznik, masz może wieżę ratuszową w Strzelinie? powinna być tuż za kadrem po lewej stronie zdjęcia :]
@Mat – zapewne o takie zdjęcie chciałeś zobaczyć:
http://static.panoramio.com/photos/original/109966692.jpg
Czy aby nie przesadzacie z długoscią eksponowania tego tematu?
A moze to urlopowy wypoczynek.
Niestety nie ma żadnego nowego materiału do publikacji. Przynajmniej do mnie nic ostatnio nie doszło na skrzynkę. A odgrzewać “starych kotletów” już mi się nie chce 😉
Czekamy za to na materiał, który równie dobrze mógłby powisieć na głównej DO przez cały kwartał. Na razie jeszcze bez zdradzania szczegółów…
Alpy ze Śnieżnika? Jeżeli tak, to mogę kłaść się do mogiłki.
Jeśli materiał będzie wisiał cały kwartał to mu być to Etna z Wezuwiusza (autentycznie możliwe ! – 360 km) lub Góry Pontjskie z Gór Krymskich (też możliwe – jakieś 310 km)
Co do Alp ze Śnieżnika to jest tak jak mówił Ferdek Kiepski:
“…są rzeczy Panie Paździoch które się filologom nie śniły…”
Znajdzie się odpowiednia inwersja i człowiek z aparatem w odpowiednim czasie i Alpy z Polski zostaną zdobyte !
Panowie. 360 km?
Dalej!!!
To jak nie Alpy-Śnieżka, to może zostając w bliskim polskim klimacie coś na ponad 300km z Gerlacha?
Dalej niż 360 km? Jeśli nie wychodzimy poza Europę, to pozostaje Barre des Ecrins i może coś jeszcze w Alpach Delfinatu, widziane z któregoś szczytu w Pirenejach, o wschodzie Słońca. Tam można osiągnąć nawet 440 km. Jeśli faktycznie coś takiego dotrze na DO, to chyba będzie udokumentowany rekord świata.
….albo będzie widok na Tatry z Krakowa 😉
albo babia góra z brzeszcz 😛
@Krzysiek_S – ze bedzie to udokumentowany rekord swiata, to jest pewne. Z tej odleglosci na pewno nikt nie obserwowal do tej pory.
Ciekawe jaki trzeba mieć sprzęt, żeby taki widok uwiecznić dla potomnych. Prawdopodobnie gołe oko odpada, telefon kom i zwykły kompakt też…
Z pomocą Słońca nie trzeba mieć nie wiadomo jakiego sprzętu. Sam wiem bo 310 km gołym okiem widziałem bez problemu 🙂
Publikacja rekordu w poniedzialek rano. Zapraszamy na DO.
Już się nie mogę doczekać. Trzeba będzie uaktualnić Wikipedię.
Bulizzor ma stuprocentową rację. Z pomocą słońca da się o wiele więcej, ja przy odpowiednim położeniu słońca widziałem gołym okiem na 237 km, Bulizzor na 310 km, więc większe odległości z pomocą słońca nie powinny być problemem jeśli znajdziemy się w odpowiednio przejrzystej warstwie powietrza.
Co to tych rekordów to typuję że to będzie coś z Francji, Alpy lub Pireneje z Masywu Centralnego albo Alpy z Pirenejów,a być może Pireneje z Alp bo obserwacje na 343 km już były a teraz patrząc w programie TPE widać że wschody i zachody Słońca mogłyby takie obserwacje wspomagać. Przykładem jest choćby:
https://dalekieobserwacje.eu/pireneje-z-mont-ventoux-300-km/
Innym moim typem są Alpy z Korsyki (czyli też Francja) ale chyba teraz Słońce takiej obserwacji by nie sprzyjało.
pytanie tylko czy to będzie to obserwacja dużo dalsza i ładniejsza niż te 343 km które są chyba aktualnym rekordem DO.
Obstawiam, że to będzie Księżyc z Liwocza… 384 403 km w linii prostej.
No i zamiast o elektrowni Opole ze Śnieżki, dyskutujemy o nie istniejącym jeszcze wpisie :). Do wypatrywania kominów z odległości ponad 100 km też trzeba mieć niezłe oczy.
Nie mogąc się powstrzymać… faktycznie, zapomniałem o Monte Rosa z Korsyki, chociaż stawiam (właśnie ze względu na Słońce) na obserwację z Pirenejów (o ile to rzeczywiście Europa). Co do “wymagań sprzętowych”, to przychylam się tu do opinii kol. Bulizzora i Tucznika (Szczyt Gerlacha z Keprnika, przed wschodem Słońca, nad chmurami podinwersyjnymi – nie do przeoczenia gołym okiem).
Obserwacja Pirenejów z Alp wydaje mi się o tyle mało prawdopodobna, że trudno mi sobie wyobrazić kogoś, kto czeka do zmierzchu na Barre des Ecrins, by schodzić potem nocą z nie najłatwiejszej góry.
jest poniedziałek rano 7.09 i nie ma nic nowego. jestem lekko rozczarowany…
Mezo, rekordowa obserwacja ma podobno ukazać się o 8.00
Ja czuwam od 1 w nocy i dalej nic :-p
http://astropolis.pl/topic/46000-rekord-do/
Świetne jest to ostatnie zdjęcie, z czubkiem komina “wiszącym w powietrzu”.
Na zdjęciu z ramką nie widzę nic, natomiast reszta superowa !
@Danka – zdjecie z ramka ma choc troche oddac to, co widzi (a dokladniej nie widzi) ludzkie oko, gdy ma do czynienia z obserwacja na dystansie 150 km. Decyzja o publikowaniu szerokich katow na DO byla chyba jednym z kamieni milowych w rozwoju tej pasji. Gdyby wszyscy publikowali full zoomy, prawdziwy efekt tego, czym sie tutaj zajmujemy, po prostu by sie stracil.