Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Widok na Rudawy i Góry Łużyckie ze Śnieżki


fgdghghf
Zdjęcie przedstawia: (pierwsze trzy) Rudawy, (ostatnie) Góry Łużyckie
Zdjęcie wykonane z: Śnieżka (1602 m npm, Karkonosze)
Odległość: do Kahle-Berg – 142 km
Zdjęcie wykonano: 2010.01.27 (trzecie 2010.12.31)
Autor: Tomek N.

Podobne wpisy:

20 komentarzy

 1. mateo pisze:

  Uff… Pół dnia spędziłem nad opisem tego zdjęcia, ale było warto 🙂 Wg HWT powinny pojawić się tam jeszcze dalsze obiekty (głównie za Kahle-Berg), ale zdjęcie tego nie potwierdza. Zapraszam do dyskusji!

  Przy okazji gratulujemy Autorowi dalekiej obserwacji i pozdrawiamy całą ekipę Wysokogórskiego Obserwatorium na Śnieżce!

 2. merti pisze:

  Można było jeszcze zaznaczyć dla potomności Jested i Cerna Hore… 😉
  A obserwacja przednia tylko brakło trochę w lewo, pewnie inwersja zakryła, no i byłby nowy rekord ze Śnieżki – Fichtelberg 200km 🙂

 3. merti pisze:

  No i już sprawdziłem – wszystko gra, dobry opis…

 4. wicio pisze:

  Gratuluję Tomku i czekam na kolejne dalekie fotki, które ukażą się pewnie dopiero jesienią. Wreszcie właściwy człowiek na właściwym miejscu.

 5. Mateo pisze:

  @Merti – z tym Fichtelbergiem ze Śnieżki może być bardzo ciężko. Zwróć uwagę, że na zdjęciu z lewej strony szczytu Kahle-Bergu teoretycznie powinno być widać wzniesienia koło Rechenbergu (za Altenbergiem), bo mają one tutaj http://www.heywhatsthat.com/?view=CC2EEAMQ całkiem spore czerwone plamy. W praktyce nie ma szans odróżnić go od grzbietu K-B. A wg HWT widoczność Fichtelbergu to jeszcze mniejsza czerwona plamka.

  Zastanawia mnie jednak co innego. Jeżeli połączyć linią szczyty Śnieżki i Fichtelbergu, to po drodze nie zasłania ich żadne większe wzniesienie. No chyba że to kwestia Lucni hory i dopiero z niej widać coś więcej…

 6. Mateo pisze:

  PS. Sam sobie odpowiedziałem… Faktycznie z Lucni hory widać już zdecydowanie więcej Fichtelberga http://www.heywhatsthat.com/?view=J6JRRKHN

 7. merti pisze:

  @Mateo – sądzę że raczej nie. Powołuję się tu na symulację z MD, a nie “zabawkowe” Heya. Widoczność przy wypatrywaniu może być podobna do tej co Szumawa z Czarnej Góry (choć muszę się temu zdjęciu dokładniej przyjrzeć od strony symulacji MD) z forum ale jest możliwa. Dodatkowo łapie się jeszcze Klinovec.
  Co do samego zdjęcia powyżej, to nic więcej na horyzoncie nie można zobaczyć – ta fota to max, a te pasmo jest jak zapora – zasłania wszystko za…

 8. Sławek pisze:

  Mam pytanie, co to za góra na pierwszym planie i w jakiej jest odległości od Śnieżki?

 9. Fryta pisze:

  Ta ze stożkową wieżą? To Ještěd górujący nad Libercem, 54km na zachód od Śnieżki.

 10. Pecuś pisze:

  Mam prośbę do Mateo lub Fryty. Sprawdzcie mi jakbyscie mogli czy widać Tatry z góry Jawor nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach. Współrzędne szczytu 49.3842 N , 22.4928 E . Z góry dziekuję!

 11. Mateo pisze:

  @Pecuś – zaznaczyłeś miejsce, gdzie jest szczery las. W ogóle jak przypominam sobie Jawor, to nie widziałem tam nigdy punktu widokowego. Chyba że na terenie Ośrodka, bo tam akurat nigdy nie byłem.

  Wg symulacji nawet ze szczytu nie widać – http://www.heywhatsthat.com/?view=T1U8SP6O

 12. Sławek pisze:

  Kiedyś wydawało mi sie, że Beskidy z Katowic odległe o 50 km to granica horyzontu,a teraz pisze o górze “na pierwszym planie”odległej o 54 km. Co to za powiększenie?

 13. Mateo pisze:

  @Sławek – EXIF zdjęcia pokazuje 300 mm.

 14. Krzysiek_S pisze:

  @Merti: Miło mi słyszeć, że Klinovec też się łapie – sądziłem, że może się schować za Lucni horą. Porównanie z hipotetyczną obserwacją Szumawy z Czarnej Góry idzie za daleko, bo tam mówiliśmy o odległościach >250 km, a do Fichtelbergu jest ze Śnieżki “marne” 200 km – i to bez jakichś 100 m ;). Poza tym punkt obserwacyjny leży prawie 400 m wyżej, no i w końcu mamy twardy dowód w postaci zdjęcia z kamery na Lysej horze, a to tylko kilkanaście km bliżej, a przy tym 300 m niżej.

 15. luki pisze:

  Panowie,
  Fichtelberg się łapie, ale Klinovec już nie ( zasłania go Lucni Hora ). Jeśli chodzi natomiast o zdjęcie “Szumawy” z Czarnej Góry to nie ma co szukać analogii – okazało się przecież, że góry na tamtym zdjęciu znajdowały sie nie dalej niż 50 km (zresztą Szumawa z Czarnej Góry nie jest możliwa, co potwierdza symulacja na Hey-u).
  A poza tym piękna fotka – wielokrotnie bywałem w Karkonoszach zimą i ani razu nie udało mi się ( no chyba, że nieświadomie jako dziecko) zobaczyć Rudaw.
  Data wykonania zdjęcia (27.01) potwierdza, że w Sudetach była wtedy świetna widoczność. Szkoda, że ja nie miałem takiej robiąc tego samego dnia swoje zdjęcia w kierunku NE…

 16. wicio pisze:

  Ta część Rudaw dość często widywałem zimą ze Szrenicy. Zawsze wydawało mi się, że to pasmo jest tak ustawione, że im bardziej na prawo to bliżej a tu z opisu wynika cos innego. Odległość podobna do Milesovki a ta zimą przy inwersji to standard.

 17. luki pisze:

  Witek – różnica między nami jest taka, że ty 20 lat mieszkałeś na Szrenicy, a ja bywałem tam tylko na nartach – czyli dojeżdzałem do górnej stacji krzesełka (skąd zresztą Rudaw nie widać) i w dół…
  Częściej bywałem natomiast w Karpaczu, gdzie co najmniej raz do roku (najczęściej zimą) odbywałem wycieczkę trasą Śniezka – Równia pod Śnieżką – Strzecha Akademicka i niestety nigdy z tego szlaku nie udało mi się Rudaw wypatrzeć.

 18. wicio pisze:

  Troszkę przesada z tym 20 letnim mieszkaniem na Szrenicy. Po prostu jeżdziłem tam na 2 – 2,5 miesiąca w roku, głównie zimą, więc razem było tego prawie 4 lata.
  Szrenica, chociaz niższa od Śnieżki jest lepszym punktem obserwacyjnym Rudaw, a jeszcze lepszym jest Wlk Szyszak

 19. Voytas pisze:

  Dodałem zdjęcie (trzecie) wykonane przez tego samego autora, tym razem na pożegnanie starego roku 🙂

 20. Gratulacje, dla takich zdjęć warto spindrać się taki kawałek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *