Alpy Austriackie z Ostredoka. MOST WANTED!!!
Z wielką przyjemnością przedstawiamy jedne z pierwszych MOST WANTED! z 2.01.2020 roku!
Zdjęcia przedstawiają: Alpy Styryjsko – Dolnoaustriackie oraz masyw Stuhleck pasmie Randgebirge ostlich der Mur w Alpach Wschodnich
Zdjęcia wykonano z : Ostredok 1592m. (Wielka Fatra – Słowacja)
Zdjęcia wykonano dnia: 2.01.2020
Odległości: Klosterwappen (masyw Schneeberg’a) 273 km, Heukuppe (masyw Rax’a) 285 km, Stuhleck 285 km.
Autor: Maciej Majewski – więcej na blogu REFRAKTOR.PL
Aparat: Pentax K 50 + Sigma 120-400.
Gratulacje! W tym dniu był bardzo dobry warun w Karkonoszach, pomyślałem sobie czy aby przypadkiem nie było widać Alp ze Śnieznika.
Laus Alpy że Śnieżnika mamy na skrzynce. Stopniujemy trochę emocje.
Gratulácia k rekordu! Dosť dobré! Podmienky boli super.
To jest teraz najodleglejsza obserwacja z terytorium Słowacji!
Ranking słowacki:
https://www.naobzore.net/slovensky-rebricek
Przepiękne! Jeśli się nie mylę, to potencjał Ostredoka powinien też pozwolić na Jeseniki.
Niesamowite osiągnięcie, wielkie gratulacje Maciek. Blisko 300km, a widać w dzień ośnieżone Alpy, natomiast wieczorem niesamowite miraże. Coś pięknego!
No i jest pierwsza “bomba”, gratulacje!
Laus trumienka przyszykowana? 😉
Adi wiesz co szykujemy niebawem. Już na skrzynce jest
Nie mogę się doczekać 🙂
No i moje marzenie legło w gruzach. A tak chciałem to zdobyć ale nie ma co. Duże gratulacje dla Autora
Kurczę muszę tę trumienkę zamówić, i to szybko. Ponieważ czuję po kościach że lada moment eksploduje tutaj bomba większego kalibru – Alpy z polskiego szczytu 🙂
Laus bomba już tyka.. pozostały już tylko Apuseny z Tatr lub Tatr Niznych i magiczne +300 km.
Gratulacje! szczere gratulacje! Wyglada na to, ze wypada stworzyc nowa liste “Most wanted” rozszerzajac ja o inne pasma gorskie i kraje, nawiazujac do domeny .eu. Moglbym pomyslec nad UK dla przykladu.
Dzięki wszystkim za uznanie. Tym sposobem uzbierałem sobie już trzecie Most Wanted (licząc obserwację Pradziada z Kamiennika, której nie ma na zbiorczej liście, ale jest na portalu opisana jako MW). Obserwacja z Ostredoka udała się za drugim podejściem. Rok wcześniej, miałem tam co prawda przypadkowe wyjście, ale byłem ze sprzętem i nie widać było nawet Małych Karpat. Mam jeszcze kilka nieobrobionych kadrów i niebawem trafią na moją stronę.
Co do ilości punktów MW, to zupełnie zgadzam się z Mariuszem. Taka lista z resztą już istnieje na stronie Beyond Horizons, ale to nie znaczy, że nie można stworzyć osobnej, analogicznej listy na tym portalu. Tym bardziej, że można tu umieścić naprawdę sporo pozycji. Temat jak najbardziej do przedyskutowania, ale proponował bym, by najlepiej porozmawiać o tym Astropolis, a grupę na FB czy tutejsze komentarze pominąć.
Chylę czoła. Wielki wyczyn. Gratulacje! 🙂
Wertując wpisy z tej strony, niejaki Pecuś w dniu 12.11.2011 napisał, myśląc o Alpach ze Śnieżnika “Także jak ktoś zrobi zdjęcie Alp ze Śnieżnika to jestem gotowy postawic mu pomnik “.
Brawo brawo brawo.
Nowa , bardziej międzynarodowa lita byłaby niezmiernie ciekawa. Choćby wspomniany przeze mnie kiedyś Krym z Turcji.
Mariusz Krukar – parę obserwacji z Europy i nie tylko już mamy i nie chodzi mi o MW, ale o fakt zdobycia już paru ciekawych perełek. Przykładowo wiele strzałów Bulizzora np. Atlas z Hiszpanii, Fuerta z Teide i Alpy z Korsyki. Jest też Etna z Malty jak i wiele innych. Tucznik wspominał też coś o Etnie z Wezuwiusza.
Dobrze by było przygotować tak jak mówisz coś np z UK lub z południa kontynentu, być może uruchomiło by to rodaków za granicą. Pozdrawiam
Ech te stycznie… Piękne!
2.I.2020 – dzień cudów! Cudem pierwszym były oczywiście warunki, a cud drugi to fakt, że na tylu punktach widokowych ktoś świadomy był!
Gratuluję Autorowi i jeszcze raz wyrażam swój podziw ze zorganizowania poważnej, a przy tym błyskawicznej wyprawy w Wielką Fatrę, uwieńczonej wspaniałą obserwacją.
Nie wiem, jakie plany ma Redakcja, ale bardzo proszę, by nie zapomnieli o uzupełnieniu wpisu z Pradziada.
Laus, zamiast bajać coś o jakichś trumienkach, czy ogólnie o “warunie w Karkonoszach” – przyznaj się, czy było widać Szumawę!
To drugie zdjęcie jest hipnotyzujące :).
Kochani jutro ciąg dalszy. To są kamienie milowe.
Ranking słowacki:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Diaľkové_pozorovanie#Najvzdialenejšie_pozorovania_z_územia_Slovenska
Rekordný dohľad – z Veľkej Fatry bolo vidieť Alpy
https://mybystrica.sme.sk/c/22297330/rekordny-dohlad-z-velkej-fatry-bolo-vidiet-alpy.html
Wielka Fatra jest niezwykłym miejscem do dalekich obserwacji. Można stamtąd obserwować góry kilku europejskich państw – słowackie, czeskie, węgierskie, polskie i austriackie. Jeżeli dobrze pamiętam, to na Ostredoku są ustawione tablice z panoramami gór na wszystkie strony świata i są na nich zaznaczone Alpy. Zatem tę obserwację zaliczamy do “oficjalnie możliwych”, w przeciwieństwie do Śnieżnika 🙂
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ): Z Veľkej Fatry bolo možné vidieť Alpy!
https://www.facebook.com/shmu.sk/posts/3463844227022459
Slovensko má nový diaľkový rekord. Poľský fotograf z Veľkej Fatry spozoroval 285 km vzdialené Alpy
https://www.interez.sk/slovensko-ma-novy-dialkovy-rekord-polsky-fotograf-z-velkej-fatry-spozoroval-285-km-vzdialene-alpy/
Alpy z Ostredku 2.1.2020: nakoľko výnimočné boli podmienky?
https://naobzore.net/clanok/245-alpy-z-ostredku-2-1-2020-nakolko-vynimocne-boli-podmienky
Przepraszam z góry, że tu pytam, ale czy jest możliwy widok z Lachów Gronia /Hala Janoszkowa/ na RTCN Święty Krzyż /Telegraf/. Swego czasu przez lornetke, daleko za Krakiem na granicy postrzegalności….
Wygląda na to, że RTCN Święty Krzyż powinien wystawać. Tzn. 80-90 metrów wieży przekaźnika można uchwycić. Sam Łysiec przy standardowej refrakcji nie powinien być widoczny.
Dokładnie tak było widać, dziękuję.