Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Schneeberg widziany z Pradziada [278 km!]

Aktualizacja. 02.01.2020. Schneeberg i Heukuppe widziane z Pradziada. Autor Tobiasz Rangno (Rambo 75).

Zdjęcie przedstawia: szczyt Kaiserstein i Klosterwappen w masywie Schneeberg w paśmie Rax-Schneeberg-Gruppe (2.061 m n.p.m. / 2.076 m n.p.m., Północne Alpy Wapienne, Austria),oraz Heukuppe (Rax – Schneeberg Gruppe)
Zdjęcie wykonane z: Pradziad (1.491 m n.p.m., Wysoki Jesenik, Republika Czeska)
Odległość: do Klosterwappen – 277,8 km, do Heukuppe  289 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2016-12-31 / 2017-01-01 oraz 2020-01-02
Autor: RobertJ, Tobiasz Rangno (Rambo 75)
Aparat: Nikon D 610 @ Nikkor 24 – 120 mm / @ Sigma 120 – 400 mm – Robert J.
Nikon D750 + Sigma 150-600  – Tobiasz Rangno

Podobne wpisy:

40 komentarzy

 1. BartekS pisze:

  Gratulacje (ponowne 🙂 ) Niesamowity strzał. Dobrze, że to osiągnięcie wreszcie trafiło na DO.

 2. Andriu pisze:

  Wiadomo, że to musiał być Robert. Świetne!!!

 3. Piotr_Long_Island pisze:

  Wow. pięknie. Patrzę na Udeuschle i wychodzi, że podniesienie jest dość spore.

 4. Paweł W. pisze:

  Spore, ale możliwe, skoro mnie tego samego dnia wyszła Szumawa z Karkonoszy.

 5. Bulizzor pisze:

  Gratulacje! Niesamowity wyczyn! 🙂

 6. No to jeszcze został do ustrzelenia Schneeberg ze… Schneeberga ino inksego 🙂

 7. merti pisze:

  Nosz kur… to jest nie możliwe 😀

 8. mateo pisze:

  Ta obserwacja wpisuje się idealnie w powtarzający się model zdobywania kolejnych most wanted. Na razie Robert jest na etapie zdjęć, gdzie “coś” jest. Następne – kto wie, może na przełomie tego roku – pokażą już pewnie szczyt w całej okazałości.

  Natomiast Schneeberg z inksego Śnieżnika to nie kropka nad “i”. Najtrudniejsze myślę będzie zdobycie Schneeberga z Radhosta.

  @Krzysiek_S – letarg i zasypanie to złe określenia. Bliższy byłbym czuwaniu.

 9. czarek pisze:

  @mateo schneeberg z radhosta już był, więc chyba nie jest to najtrudniejsze 🙂 https://dalekieobserwacje.eu/schneeberg-klosterwappen-z-radhosta/
  przy czym jak sam autor wówczas twierdził – nieuzbrojonym okiem nie był widoczny

 10. mateo pisze:

  @Czarek – no tak masz rację, przy czym to właśnie było “coś”. Gdyby nie radykalna obróbka Schneeberga by nie było. Kierunek z Radhost jest radykalnie trudniejszy przez niedużą wysokość linii patrzenia nad gruntem i zanieczyszczenia generowane przez okoliczne miasta. Zresztą dyskutowalismy o tym w komentarzach przy okazji Radhosta.

 11. O ile mnie pamięć nie myli to Schneeberg z Radhosta już padł i dokonał tego ten sam autor. Trzeba przerobić koncepcję kropki nad i 🙂

 12. No i tak IMHO uważam, że trudniejsze może być ustrzelenie Tatr z Salomina, a to przez dość niekorzystne położenie gdzie linia strzału przebiega dość nisko, a po drodze są ośrodki miejskie i tereny wilgotne.

 13. Paweł W. pisze:

  Z tym Salominem nie jest tak, że główna trudność w tym, że to jest…daleko i nikt z “naszych” (prócz kolegi Mario33) tam nie bywa?

 14. Adi pisze:

  również Vladeasa z paru tatrzańskich szczytów – to już chyba najwyższa półka. Może się okazać sytuacja tak jak w przypadku wspomnianego Schneeberga z Radhosta, a Vladeasę z Tarnicy już mamy 🙂

 15. Laus pisze:

  TAKIE zdjęcie trafia na DO prawie rok po wykonaniu….szkoda, tego typu materiały powinny zostać opublikowane w ciągu max 2 tygodni.

 16. Czarny pisze:

  @Paweł W. Ekipa z Rzeszowa może się szybciej wybrać do Salomina niż na Tarnicę. Z resztą z tego co wiem, to było już kilka prób z tym Salominem i choć miejscówka wygląda obiecująco, to przy obecnym kopceniu z pieców będzie trudno.

 17. dfghj pisze:

  hmm

 18. m pisze:

  przeciez to ch*ja widac

 19. jacek pisze:

  brawo Robert- król polowań DO

 20. RadekW pisze:

  Gratulacje, w końcu ta obserwacja wylądowała na DO. Co do Salomina, to odwiedzałem to miejsce już kilkakrotnie w tym roku, przy niezłych warunkach i nic nie wylazło – a w tym samym czasie były widoczne np. z Magdalenki.

 21. Krzysiek_S pisze:

  Widziałem już te zdjęcia, ale cieszę się, że wreszcie tu trafiły. Najlepiej widać Klosterwappen na zdjęciu porannym i pozwolę sobie zapytać, czym są, waszym zdaniem, wyraźne, ciemne obszary na lewo i prawo od najwyższej kulminacji? Czy to są zniekształcone optycznie stoki góry, czy może po lewej, za masztem, widać boczny wierzchołek ok. 1880, a po prawej – Heukuppe? Ta ostatnia wydłużyłaby obserwację do 189 km. Trudno mi się na oko zorientować, bo na Wyżynie Drahańskiej dramatycznie brakuje wyraźnych punktów odniesienia.

 22. Krzysiek_S pisze:

  …do 289 km.

 23. Patb pisze:

  Miazga! – krótko i na temat. Gratulacje!

 24. Adrian pisze:

  Schneeberga widać z tych miejsc, na które można wjechać rowerem 😉 Na Śnieżnik trza się wdrapać i już mały kłopot. Pozdrawiam Autora zdjęć, wielki szacun

 25. Maciek B pisze:

  A ja już myślałem, że portal umarł… Są jednak na tym świecie ludzie niezawodni!!! 🙂

 26. Bardzo interesujący wpis. Twój blog sprawia, że często się do niego wraca. Jeśli chcesz możesz odwiedzić mój kreator regałów

 27. były pisze:

  stronka umiera, zero nowości … do widzenia, wylatujecie z ulubionych 🙁

 28. UKraina pisze:

  nic nie trwa wiecznie, ale przynajmniej jest to wystarczający motywant żeby ruszyć tyłek w Alpy 🙂 pozdrawiam

 29. hawk pisze:

  Bardzo fajna strona, oglądam ją od kilku ładnych lat, szkoda, że powoli umiera

 30. monka pisze:

  To zdjęcie to czyste piękno! 🙂 Pozdrawiam

 31. Strona umiera, ale aktywnosc wzrasta na FB, przynajmniej ja to zauwazam. Mimo wszystko serwis powinien byc bardziej zywy.

 32. […] Najciekawiej zrobiło się, gdy poruszona została kwestia tej obserwacji masywu Schneeberg z góry Pradziad: […]

 33. […] The most interesting part was when they touched upon the issue of this observation of the Schneeberg mountain from the Praděd peak: […]

 34. Krzysiek_S pisze:

  Śpieszę z gratulacjami dla Autora i muszę koniecznie zauważyć, że Pradziad wcale jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Na prawo od Heukuppe, do krawędzi ostatniego zdjęcia, widać kreski na horyzoncie. Wszystko to są Alpy i być może niektóre w odległościach ponadtrzystukilometrowych, aż po pasmo Hochschwab. Niestety, widać zbyt mało szczegółów, żeby jednoznacznie te góry zidentyfikować. Gdyby warunki się powtórzyły i ktoś “z branży” był akurat na miejscu, to koniecznie należy obfotografować horyzont na najdłuższej dostępnej ogniskowej. Wtedy wątpliwości powinny zostać ostatecznie rozwiane.

 35. michals pisze:

  Zapomniałem dodać – opis ostatniego zdjęcia- Krzysiek. S.

 36. Gringo01 pisze:

  Gratulacje !!! Mamy nowy rekord z Pradziada.

 37. michals pisze:

  Popatrzcie jeszcze uważnie na ostatnie zdjęcie Roberta z rana i nic więcej nie powiem…

 38. Mikusgorolaz pisze:

  Wielkie brawa dla Tobiasza R. Warto jeszcze bardziej się przyjrzeć tym zdjęciom z 02.01.2020r. coś mi tam pachnie na 300+.graty za rekord z Pradeda.

 39. Fabian BRZ pisze:

  Wooow…Heukuppe 289km.niesamowicie też to widać na zdjęciach.Gratulacje dla autora.Słyszałem drugi dzień stycznia to dzień cudów DO.PZDR

 40. Krzysiek_S pisze:

  Michał, jeżeli chodzi Ci o to, co już napisałem (komentarze 21/22) przeszło 2 lata temu, to cóż… Nic nie poradzimy, ze nikt wtedy nie podjął tematu. Teraz przynajmniej nie ma juz wątpliwości.
  A co do tych zdjęć, to ciągle im się przyglądam, ale 300 km nie bardzo jest jak zweryfikować, bo nie widać szczegółów. Obliczenia pokazują prawie w tym samym miejscu nad horyzontem, alpejskie szczyty o wysokościach różniących się o kilkaset metrów. Co gorsze, Austriacy (i nie tylko – Szwajcarzy, Francuzi, Hiszpanie i Portugalczycy chyba też) zamknęli dostęp do swoich danych z sondowań atmosfery. Wszystkie obserwatoria, leżące w tych krajach, znikły ze strony Uniwersytetu Wyoming. Nie sposób sprawdzić, jak bardzo warunki termiczne w pobliżu Alp różniły się od tych, które panowały nad Prostejovem w Czechach, skąd pochodzą dane o stanie atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *