Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

[200+] Pireneje z Marsylii


[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: masyw Canigou (Pireneje), na pierwszym planie Marsylia z bazyliką Notre Dame de la Garde
Zdjęcie wykonane z: wzgórz nad Marsylią w okolicach miasteczka Allauch
Odległość: do Canigou 263 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2012.01.22
Aparat: NIKON D7000 + Nikon ED 400mm
Opis: Fryta

Podobne wpisy:

23 komentarze

 1. Przemek z Rybnika pisze:

  Piękne zdjęcie 🙂 i do tego taaaaaaak daleko 😀

 2. Danka Zet pisze:

  Niesamowite ! nawet nie widać tej odległości, kurde ponad 260 km, szok ! Wydaje się, że można motorówką przepłynąć …. :):)

 3. Krzysiek_S pisze:

  Piękne – to fakt, a w dodatku gdzieś to niedawno widziałem. Ponadto na TEJ stronie jest odnośnik zatytułowany “obserwacje poza horyzont”. Proszę odnaleźć i zajrzeć :).

 4. Maciek B pisze:

  Zdjęcie wspaniałe, niczym pejzaż i ta odległość, niesamowite!

 5. Bulizzor pisze:

  @Krzysiek_S – było na forum gdzieś wrzucone jako link z jakieś stronki gdzie pisało że taka obserwacja jest możliwe jedynie dwa razy do roku ;).
  A zdjęcie to magia. Ta odległość i klimat powalają 🙂

 6. Bulizzor pisze:

  tu jest link bezposredni do artkułu

  http://www.geekweek.pl/dalekodystansowe-zdjecie-gor/361328/

 7. Fryta pisze:

  @Bullizor – w polu autora jest link do strony autora zdjęć, na której jest bardzo dużo zdjęć i innych mediów z Canigou w roli głównej z okolic Marsylii.

  Sam autor Alain Origné jest wielkim entuzjastą i teoretykiem nadzwyczajnych zjawisk atmosferycznych takich jak podniesienie horyzontu przez refrakcję, które pomaga nam w dalekich obserwacjach. Taka sytuacja ma miejsce na tym zdjęciu – symulacja jest podniesiona o 100 metrów, aby szczyty były widoczne w takim kształcie jak na zdjęciu.

 8. Andi pisze:

  Co za widok ! i jeszcze wydaje się że to tak niedaleko.

 9. Tucznik pisze:

  Super zdjęcie, zarówno jako DO jak i też pod względem artystycznym. Odległość jest duża to i duże podniesienie względem prawdziwego horyzontu. Ciekawe ile tutaj w Europie Środkowej takie podniesienie może maksymalnie wynieść, bo daje to możliwość zajrzeć jeszcze kawałek dalej ( np tak jak Dumbier z Pradziada)

 10. Mateo pisze:

  I to by było na tyle 😮

 11. Krzysiek_S pisze:

  @Tucznik – podniesienie horyzontu (a właściwie drogi optycznej; podnoszenie obserwatora tak, by dobrze wyszedł najdalszy plan, daje nieprawidłowy obraz obiektów znajdujących się bliżej) zależy bardzo mocno od warunków. Widzieliśmy je już wiele razy (jest nawet wątek na forum), tylko że niezwykle rzadko zdarza się tzw. gwóźdź programu, czyli ukazanie się jakiegoś szczytu, który normalnie jest schowany.
  Zjawisko to “dzieje się” w warstwie powietrza z inwersją temperatury, najlepiej w powietrzu wystarczająco suchym, by na jej spodzie nie tworzyła się mgła. Z tym jest w naszym regionie największy problem – nie przypominam sobie, podczas kilku ostatnich jesieni i zim, dnia z silną inwersją i granicą mgły poniżej 700 m npm.
  Tak więc “podnosiło się” to, co i tak widać – np. Tatry i Beskidy z Jesioników, wyłaził Dumbier zza Małej Fatry, ale na taki cymes jak np. normalnie leżąca za horyzontem Babia Góra z Kalenicy w Górach Sowich, nie było co liczyć.

 12. Mateo pisze:

  @Alain – we are glad to have your picture published on dalekieobserwacje. First time I saw it, and for the very first time in my long distance observations career, I thought it was a fake and it turned out I was wrong. We are aware of such views (+200 km) also in Poland and neighbourhood but in this particular case there’s also esthetic factor going on. And IMO that’s the thing that makes this observation so special.

 13. Tomek (kowalTM) pisze:

  Cudowne zdjęcie. Pojawiło się już parę tygodni temu w serwisie “Twoja Pogoda” pod artykułem o niesamowitym zjawisku obserwacyjnym , występującym 2 razy do roku

 14. Paweł pisze:

  zdjęcie roku !

 15. wicio pisze:

  Świetna fotka – jak pieknie namalowany obraz. Nie sugerujcie się tą statystyką, bo 2 razy w roku to moze oznaczać i 10 razy w roku a potem przez kilka lat nic. Jak juz wiele razy było to mówione – trzeba być we właściwym czasie we właściwym miejscu.

 16. Darek pisze:

  Po prawej stronie zdjęcia jeszcze ewidentnie coś wystaje… cóż to?

 17. Mateo pisze:

  @Darek – słuszna uwaga, nie wygląda mi to na chmurę, a raczej na wyciągnięty (i rozciągniety) obiekt. Symulacja jak widać milczy na ten temat, trzeba by zrobić dogłębny research.

 18. Fryta pisze:

  Darek, Mateo – a mi to wygląda na statek. Spytam u źródła 🙂

 19. Krzysiek_S pisze:

  @Darek, Mateo, Fryta – może to Mont Coronat (278 km)? Szkoda, że zdjęcie kończy się tam, gdzie się kończy – na prawo mogłoby być jeszcze kilka górek z szansą nawet >300 km (Puig de la Portella Gran). Poza tym mielibyśmy “wyjście spod horyzontu”.

 20. Krzysiek_S pisze:

  Gwoli uzupełnienia – wyniki sondowania atmosfery na Majorce i Korsyce pokazują nocną inwersję nad morzem. Jeśli zostanie dokładniej zidentyfikowane miejsce, z ktorego zrobiono zdjęcie, to biorę się do roboty. Nie znam Marsylii, więc trudno mi się zorientować, nawet po tej bazylice.

 21. Krzysiek_S pisze:

  Zidentyfikowałem wzgórze ok. 370 mnpm (43.3207 N, 5.5230 E) jako prawdopodobne miejsce, z którego zrobiono zdjęcie, ale ten obiekt po prawej stronie zupełnie do niczego nie pasuje. Jeśli się nie pomyliłem, to Mont Coronat odpada, bo wyszedłby daleko poza kadrem.

 22. Ela Wolny pisze:

  wow! 263 km i taki krajobraz… Coś pięknego!

 23. Hi mates, pleasant post and pleasant arguments commented
  here, I am actually enjoying by these.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *