Zachód słońca za Śnieżką z Zajęczej Kopy [Film]
Zdjęcie przedstawia:Śnieżka 1602 m n.p.m.(Karkonosze)
Zdjęcie wykonane z:Zajęcza Kopa 369 m n.p.m.
Odległość: 137,5 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2011.08.18
Autor: Robert J
Aparat: (Film)Nikon D90 & Rubinar 500/5,6 + TC 2.0, (zdjęcia) Nikon Coolpix P90
Opis: Robert J
Kategoria artystyczne zdjęcie roku ma kandydata, genialne zdjęcia i film wielkie brawa!
Bardzo udana obserwacja! Mam tylko jedną uwagę. Wzgórze nosi nazwę Zajęcza Kępa a nie Kopa.
@Rancor- Na wszystkich mapach, które posiadam widnieje nazwa Zajęcza Kopa 369,1 m. Natomiast w Geoportalu jest nazwa Góra Święconka(Kapliczka).
Film najlepiej obejrzeć w HD na stronie Vimeo 🙂
Ale szybko to słonce zachodzi, świetne fotki i filmik !
Kawał dobrej roboty.
świetny pomysł aby jechać na dwa aparaty. teraz żałuję że wiosną nie zrobiłem tego samego z Keprnikiem z GSD 😉
Gratuluję !
Cześć.
Od pewnego czasu śledzę dalekieobserwacje. Wczoraj udało mi się sfotografować Skrzyczne z Pisarzowic pod Toszkiem. Chciałbym zaznaczyć na mapie guglowej odległość, tylko nie wiem niestety jak tego dokonać. Czy mógłbym prosić o wskazówki?
Mam pytanie do autora filmu: czy zachód słońca za Śnieżką został uchwycony przypadkiem, czy też były wykonane wcześniej odpowiednie obliczenia (wysokość słońca, odległość, azymut itp.), żeby ustawić się w odpowiednim miejscu i czasie? Z własnego doświadczenia wiem, że dość trudno obliczyć dokładnie te parametry (które przy tym zmieniają się dla każdego dnia, a wiadomo, że przy takiej odległości bardzo trudno trafić na dzień z odpowiednimi warunkami pogodowymi), żeby w momencie zachodu słońca nie biegać po całym wzgórzu z aparatem. Przykładowo, nawiązując do zaprezentowanego filmu, przypuszczam, że wystarczyło przesunąć się ze statywem kilkadziesiąt metrów w prawo na punkcie obserwacyjnym (o ile istniała taka możliwość), aby uchwycić zachód słońca dokładnie nad wierzchołkiem Śnieżki. Tym razem się to nie udało i właśnie dlatego bardzo ważne jest, moim zdaniem, wykonanie wcześniej dokładnych obliczeń. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowny imienniku Admina 🙂 Odpowiem za Autora. Istnieje program, który pozwala dokładnie określić wschody i zachody Słońca i Księżyca, a zwie się The Photographer’s Ephemeris (TPE)
Fajnie, że tyle wiesz. Skoro jesteś taki zorientowany, to może znasz jeszcze przyjacielu jakiś dobry poradniczek (najlepiej po polskiemu), jak używać tego cudeńka? Interesuje mnie też, na ile dokładnie wyznacza on zachód słońca/księżyca, tj. czy w momencie zachodu nie będę musiał biegać ze statywem po całym wzgórzu, czy też mogę spokojnie ustawić się w określonym miejscu, w oczekiwaniu na Godota?