Panorama z Pietrosa Rodniańskiego w tym Peleaga w masywie Retezat [281 km!]
Gory Rodnianskie (Alpy Rodnianskie), 19.10.2012 r. Widok z gory Pietrosul (2303 m n.p.m.). Fot. Lukasz Zarzycki / www.lukaszzarzycki.pl
Zdjęcie przedstawia: Varful Peleaga (2509 m n.p.m.) w Masywie Retezat, Parangul Mare (2519 m n.p.m.) w Parang, Moldoveanu (2544 m n.p.m.) w Górach Fogaraskich (Fogaraszach), Stoj (1677 m n.p.m.) na Połoninie Borżawskiej (Połoninie Borżawa), Sywula (1836 m n.p.m.) w Gorganach, Howerla (2061 m n.p.m.) w Czarnohorze, Pop Iwan (2022 m n.p.m.) w Czarnohorze, Ineu (2278 m n.p.m.) w Górach Rodniańskich (Alpach Rodniańskich)
Zdjęcie wykonane z: Pietrosul (2303 m n.p.m.) w Górach Rodniańskich (Alpach Rodniańskich)
Odległość: do Varful Peleaga – 281 km, Parangul Mare – 264 km, Moldoveanu – 222 km, Stoj 156 km, Sywula 112 km, Howerla 63 km, Pop Iwan – 43 km, Ineu – 20 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2012.10.19
Autor: Łukasz Zarzycki / www.lukaszzarzycki.pl
Aparat: Canon EOS 7D i Canon EF 70-200 f/2.8L
Obserwacja, która długo czekała na publikację przez ciągły brak czasu w redakcji. Niemniej jest, prawdopodobnie w Europie już nic lepszego w tym roku się nie pojawi. Już na wstępie przepraszamy za niski poziom eksploracji panoramy, czytelników strony dobrej woli prosimy i zachęcamy do głębszej analizy tego co widać, a co nie. Ostatni zoom to próba odszukania Tarnicy, której na 90% tam nie ma. Co do rekordowego Retezatu i Peleagi za to wątpliwości nie ma. Wielkie gratulacje dla autora Łukasza i podziękowania nie tylko za przesyłkę zdjęć, co za chęć odgrzebania archwium i podzielenia się nim z całą społecznością DO.
Mega !!!
Szkoda tylko, że ostatnio na “DO” jest tak słabe odświeżanie “nowości”, skoro wiele ciekawych i interesujących czeka w “kolejce”. Systematycznie choć raz na tydzień a nie “zwiechy” wielotygodniowe i wtedy będzie git 😉
Chyba niewiele brakło i by była Tarnica. Robiłem kiedyś symulację 360 stopni z Pietrosula i pomyślałem, że trzeba nieziemskich warunków, żeby to zobaczyć. A tu proszę, 280 km lekką ręką 😉 Ciekawe co jeszcze redakcja tam chowa po kątach… 😀
Czad! 🙂
Gruuubo ! Gratulacje 🙂
Gratulacje przez duze G
no przepiękne! ta panorama 360 jest śliczna! Wielkie dzięki za ucztę dla oka!
Znowu pozamiatane.
Gratuluję wyczynu Autorowi fotek.
Ale Wielkie podziękowania dla Mateusza. Prekursora Dalekich Obserwacji w Polsce, który z nie gasnącą pasją wyławia takie perełki.
Czasami wydaję się jest sam w redakcji, czasami chyba nikogo tam nie ma… 🙂
Ale jak już zamieści to fachowo, nie do przebicia obserwację.
Aż chce się zapytać “kiedy robimy zlot?”
Bardzo dobra i bardzo daleka obserwacja. Gratulacje dla autora.
Duże wrażenie z tej odległości robi pasmo Gór Fogaraskich (aż prosi się większa ogniskowa).
Panorama obejmuje horyzont od 317-257. Mam pytanie, czy były wykonywane zdjęcia obejmujące 302st ? Według symulacji jest szansa na bardzo ciekawą obserwację pow. 270km gór na Słowacji (Makovica i Mensi Vrch).
@BartekS – też mnie to zastanawiało, ale nie pytałem. Rzeczywiście w kierunku Słowacji można dokonać wyczynu nie ustępującego Retezatowi. Łukasz jedynie informował o tym, że w kierunku N i NW widoczność była gorsza niż S.
@benji – (…) i nie zgaśnie. Do zlotu potrzeba faktycznie zaangażowanych obserwatorów, a tych póki co na Śląsku jak na lekarstwo.
Świetny wynik!
Czy Ziemia jest płaska?
Po pierwsze mamy coraz lepsze kamery i wykonano zdjęecia z odl 200 km z Sandomierza widać Giewont
a nawet ostatnio 360 km
Mamy przeliczniki krzywizny Ziemi
Tutaj mamy Link z dwoma parametrami… wysokość obserwatora… odległość —aby otrzymać obniżenie wynikające z tzw krzywizny ziemi
Kalkulator krzywizny ziemi
odl 200 km – krzywizna 3.1 km
odl 360 km – krzywizna 10.5 km
https://gloria.tv/article/BMCUdDtKBvmQTEBrSS8YbFGPZ/postings/
Kalkulator krzywizny ziemi
http://www.proroctwa.com/kalkulator.htm
Kapitalna panorama. Nie da się przejść obok obojętnie.
Tarnicy, niestety, nie ma na niej, na 100%. Potrzebne byłoby wsparcie inwersyjne, tak jak było w drugą stronę – przypomnijcie sobie odwrócony miraż Pietrosula z Tarnicy!
BTW, podałbym link, ale galeria znowu “nie funguje”. Przyczyna? Stawiam na zbyt duży plik z pierwszym zdjęciem (11 MB!). Zacznijcie od czegoś mniejszego.
Byłem ostatnio z dobrą lornetką nad morzem i widziałem statki w bardzo dużej odległości … gołym okiem nic nie widziałem . Żadnych samych żagli … całe statki . Gdzie jest ta krzywizna ziemi ? Mimo upływu minut i godzin statki robiły się mniejsze ale były CAŁE , całe widoczne za pomocą lornetki. Jak to jest z teorią ,że najpierw widzimy masz a później cały statek … to zupełnie bez sensu .
marek, wg “autorytetów” lornetka sięga poza krzywiznę dzięki refrakcji. brzytwa Ockahama mówi, że najprostsze wytłumaczenia są najlepsze- zamiast mówić o zewnątrz mówmy o środku- wtedy obserwacje “poza horyzont” to normalka. zwłaszcza ,że w górach i nad morzem horyzont się zawsze podnosi poza najdalsze obiekty…
Wow, niesamowita panorama! Chętnie bym się wybrał, widok musi być niezapomniany. Świetny artykuł, dzięki za podzielenie się tą wspaniałą przygodą!