Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

El. Kozienice, maszt Ostrołęka/Różan i maszt Przysucha/Kozłowiec widziane z tarasu widokowego PKiN w Warszawie [+100 km]

kozienice

ostroleka_zoom

kozlowieczoom

kozlowiec

Zdjęcie przedstawia: (1) Elektrownia Kozienice, (2) maszt TV Ostrołęka/Różan (117 m n.p.m., 76 m n.p.t.) z prawej strony kadru, (3) maszt Przysucha/Kozłowiec (310 m n.p.m., 213 m n.p.t.), (4) widok ogólny w kierunku (3)
Zdjęcie wykonane z: taras widokowy PKiN w Warszawie (115 m n.p.t.)
Odległość: do Kozienic – 70 km, do masztu Ostrołęka/Różan – 70 km, do masztu Przysucha/Kozłowiec – 101 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2016.07.14 (18:30)
Autor: TWMichał
Aparat: Nikon d80 + Sigma 150-600mm (@600mm)

Podobne wpisy:

20 komentarzy

 1. Piotr_Long_Island pisze:

  sweet 😉

 2. mateo pisze:

  Nizinna rewelacja od powracającego po latach Michała. O Ostrołęce/Ławy z Warszawy nikt nawet nie marzył, a zważywszy na stołeczny, słaby ruch w DO będzie to prawdopodobnie pierwsza taka udokumentowana obserwacja w historii. Gratulacje i chciałoby się rzec “chcemy więcej”, pytanie tylko czy Warszawy da się wycisnąć coś dalszego niż to. Nie sądzę.

 3. Endrju Warszawa pisze:

  Jestem pod wrażeniem i proszę o więcej takich fotek z Warszawy 🙂

 4. twmichal pisze:

  Być może da się wycisnąć – nie miałem czasu na jakieś głębsze analizy ponieważ pojawiło się doskonałe okienko widocznościowe a wejście na taras niestety nie jest darmowe (20zł dzień, 23zł – wejścia nocne). Są i wyższe punkty obserwacyjne ale nie są niestety dostępne turystycznie.

  Być może z PKiN da się zobaczyć jakiś dalszy, niepozorny obiekt typu BTS czy słup linii WN.

  Elektrownie w Kozienicach można już właściwie tylko z PKiN oglądać. Nie wiem kiedy wyburzono ten 300m komin w Kozienicach, w każdym razie tak wysoki komin dało się przy dobrej widoczności oglądać np. z Kopca Powstania Warszawskiego i pewnie z Górki Szczęśliwickiej.

 5. Wygląda na to, że mamy rekord obserwacyjny na naszym niżu. Poprzedni max. to był chyba przy ustrzeleniu Wzgórz nad Rumunkami z Wierzycy, jeśli mnie pamięć nie myli. Gratuluję!

 6. Konrad pisze:

  Bardzo ciekawe zdjęcia! Odległość do Ostrołęki sugeruje że z Warszawy można ściągnąć kominy elektrociepłowni w PKN Orlen w Płocku (95km). Jestem ciekawy czy to prawda.

 7. mateo pisze:

  @Konrad – zwróć uwagę, że szczyt Ostrołęka/Ławy sięga prawie 250 m n.p.m. a wystaje go tak niewiele. Musiałbyś sprawdzić, jak się sprawa ma z wysokością bezwzględną kominów PKN. Co więcej, w kierunku Płocka patrzymy przez całą szerokość Kampinosu a dla płaskich nizin drzewa to już potencjalny killer DO.

 8. twmichal pisze:

  Robiłem symulacje w Kashmirze i z wysokości tarasu (114mnpt) jest to teoretycznie możliwe – ale po drodze stoi Hotel Intercontinental i Rondo-1
  Możliwe jest pobicie rekordu – symulacja pokazuje że da się dojrzeć także maszt RTCN Przysucha/Kozłowiec (zaraz na prawo od Mariotta). Kilka metrów brakuje do… komina EC-4 Łódź, a to już 115km. Ciekawe czy możliwe jest takie “podniesienie” horyzontu żeby komin dało się zaobserwować.
  Nie mówiąc już np o obserwacji obłoków kondensacyjnych z Bełchatowa (prawie 160km) – wychodzi idealnie nad Złotymi Tarasami.

  Strasznie trudno zrobić jest obserwację w drugą stronę – czyli wypatrzenie Warszawy z odległości co najmniej 40km. Widoczność wypada albo gdzieś w środku lasu, albo widok zasłaniają lokalne zbudowania, drzewa lub sady.

 9. mateo pisze:

  Obłoki kondensacyjne to już nie DO… Przynajmniej nie te koszerne 😉
  A co do weryfikacji obserwacji wieża-wieża to trudny temat. Niby jak to sprawdzałeś w Kashmierze?

 10. twmichal pisze:

  Hmm, im dalej od obserwacji tym więcej miałem wątpliwości – i przyznam się bez bicia że popełniłem błąd – teraz już wiem że na 100% nie jest to maszt Ostrołęka/Ławy. Ten daleki obiekt z lewej strony kadru planie to właśnie Ostrołęka/Różań a ten bliższy obiekt to jakiś dawny maszt Centertela i odległość to ok. 40km.

  Dziś, wykorzystując jeszcze lepsze warunki widokowe jeszcze raz odwiedziłem taras na Pałacu – ale i tak 100km pękło 🙂

  Jeżeli chodzi o sprawdzanie obiektów w Kashmirze to przy obiektach industrialnych zawsze podaje jego maksymalną wysokość, choć i tak delikatnie ją zaniżam.

  Dystans punkt-punkt i widzialność optyczną w Kashmirze sprawdza się prawym klawiszem myszki wybierając opcję “visibility”

 11. Artur pisze:

  Usystematyzujmy. Na zdjęciu nr 2 ten duży maszt na środku to dawny maszt Centertela. Maszt Ostrołęka/Różan to w końcu który? Przy lewym skraju kadru, czy prawym? Po prawej stronie mamy też dwa różne dalekie maszty. Ktoś rozpoznaje co to, bo wyglądają na dalekie obiekty.

 12. twmichal pisze:

  Różań to po skrajnej prawej stronie kadru jest. A co do innych obiektów – to jakieś dalekie BTSy. Trudno określić gdzie stoją, ale odległości to min. 60km.

 13. mateo pisze:

  Mamy to! Zmodyfikowałem wpis po ostatnich ustaleniach Michała, potwierdzonych redakcyjnie. Faktycznie Przysucha wychodzi, choć wymaga dość istotnych ingerencji w materiał zdjęciowy. To akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę odległość i szerokość kątową masztu.

  Mam jeszcze jedną refleksję. Jakiś czas temu wywiązała się dyskusja o możliwości zobaczenia masztu na Św. Krzyżu (150 km, 592 m n.p.m. i 157 m n.p.t.) z PKiN. Tutaj mamy (100 km, 310 m n.p.m., 213 m n.p.t.). Czy konstrukcja wznosząca się 226 m wyżej niż Przysucha byłaby możliwa do zobaczenia 50 km dalej przy sprzyjających warunkach atmo? Myślę, że odpowiedź nie jest wcale taka jednoznaczna.

 14. twmichal pisze:

  Dziękuje za poprawki.

  Niestety, maszt na Św. Krzyżu nie jest widoczny nawet z “czubka” iglicy PKiN, a komina EC Kawęczyn (90+300m) wychodzi, ale bardzo niewiele, możliwe że roślinność lub jakieś zabudowania po drodze i tak czynią taką obserwację niemożliwą.

  Chyba że możliwe jest podniesienie horyzontu lub miraż, który taką obserwację z tarasu PKiN umożliwiłby.

 15. Konrad pisze:

  Jeśli potencjalnie Płock z PKiN zasłaniają budynki to może z Warsaw Spire lub WTT dałoby się ściągnąć kominy Orlenu? Przyznam szczerze że zawsze się nad tym zastanawiałem ale niestety nie dysponuję takim sprzętem aby mógł zadziałać 🙁

 16. twmichal pisze:

  Jest to możliwe, tylko że te budynki nie są otwarte normalnie dla zwiedzających a taras na PKiN to jedyny, najwyżej dostępny punkt obserwacyjny – nie liczę ekskluzywnego klubu The View, który jest położony kilka metrów wyżej.

 17. Paweł W. pisze:

  Sądzę, że obserwacja masztu w Przysuchej daje nam już w dużej mierze to czego pragnęliśmy od widoku Świętego Krzyża: pasmo wyżyn polskich z Warszawy. Ale jeśli ktoś już bardzo chce podniesionego horyzontu-pamiętacie obserwację kolegi rosim z Zielonej Góry, gdzie podniosły się Góry Kaczawskie?

 18. twmichal pisze:

  Tak, to dokładnie o ten maszt chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *