Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Irlandia Północna z Anglii 190+

Zdjęcia przedstawiają: Słabo widoczne zarysy wzgórz Irlandii Północnej, przy wilgotności powietrza 60-70%. Ich prezencja jest wynikiem przesunięcia zakresu widzialności poziomej wywołanej przez wzmocnienie kontrastu pomiędzy wodą, a obserwowanym obiektem.

Zdjęcia wykonano z : Lake District National Park Helvellyn – 950m.n.p.m. https://en.wikipedia.org/wiki/Helvellyn

Zdjęcia wykonano dnia: 22.06.2019

Odległości: Slieve Croob near Newcastle – 192km ,Slievienisky Hill – 192km Divis – 194km ,Cave Hill – 194 km , Agnew’s Hill koło Larne – 191km

Autor: Mariusz Krukar http://www.mkrgeo-blog.com/the-aspect-of-light-reflection-in-the-long-distance-observations/

Sprzęt: Nikon D5300 + Nikkor 55-300mm @300mm

Podobne wpisy:

  None Found

6 komentarzy

 1. Krzysiek_S pisze:

  No nie, mecz dopiero się zaczął i już 2:0 dla botów. Zdjęcia są ciekawe, ale musiały zostać poddane nadzwyczaj agresywnej obróbce, bo wyglądają prawie jak wirtualny krajobraz z symulacji komputerowej. Pomimo to, z trudem dostrzegam kontury odległych wzgórz. Czy było je widać także gołym okiem?

 2. Gorne zdjecie – widzialem golym okiem, a nizej 2 i 3 na granicy. Pozostale juz tylko z obrobki, ale w innych kierunkach nawet po takowej obrobce nic nie bylo widac. To tlumaczy niewielkie wzmocnienie kontrastu pod wplywem odbijania swiatla od tafli wody w poblizu azymutu slonecznego.

 3. Piotr_Long _Island pisze:

  Artykuł o refleksie na wodzie ciekawy. Zdjęcie pierwsze jest OK, ale bez mapki trudno cokolwiek ogarnąć. Da się dorzucić?

 4. Piotr_Long _Island pisze:

  Już znalazłem. Gdyby można było opisać poszczególne szczyty, byłoby według mnie lepiej się orientować. Bo inaczej zdjęcia wydają się nieco mylące na pierwszy rzut oka. Może było inetncją autora wgryzienie się w temat?
  Na zdjęciu nr 1 grzbiet pierwszy po prawej, Hill of Glaserton leży na półwyspie Machars (95km). Za nim pojawia się Mount Sallie na półwyspie The Rhins of Galloway (127km) (oba w Szkocji). Odległości podałem zakładając, że zdjęcie wykonano ze szczytu Helvellyn. Pozdrawiam serdecznie.

 5. Tak, dokladnie. Fotografie byly wykonane ze szczytu Helvellyn. Jest dokladnie tak jak piszesz. Do The Rhins of Galoway jest jakos pomiedzy 125 a 132km. Tak wynikalo z Urlicha.
  Zrezygnowalem a opisu poszczególnych gór juz kilka lat temu. Mapka, cóz w artykule jest tylko pogladowa. Jezeli jest potrzeba przedstawienia wiecej szczegolow (mapka, szczyty itp) zrobie to nastepnym razem.

 6. Piotr_Long _Island pisze:

  Ja tam wolę podpisane 🙂 Na przykład w opisie pod zdjęciem. IMHO oczywiście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *