Elektrownia Bełchatów widziana z Olszyny koło Ostrzeszowa
Zdjęcie przedstawia: EC Bełchatów
Zdjęcie wykonane z: Olszyna k. Ostrzeszowa, wzgórze Bałczyna, 278m n.p.m
Odległość: 100 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1,2)2011.08.27, (3,4)2014.05.31
Autor: (1,2)Radek Karwacki, (3,4)Tucznik
Aparat: (1,2)Canon 20D + 85mm 1.8, (3,4)Sony a100 + Orestegor 500mm
to jest to wzgórze, z którego widać Śnieżkę.
Naprawdę niesamowite niziny górka na niecałe 300 m i widok na 100 km! Rewelacja, brawo! To chyba jakiś nizinny rekord 😉
Tomek, nie widać. Zasłania ją Kobyla Góra między innymi, z której zrobiłem zdjęcie Jeseników (poprzedni wpis na DO). Z niej z kolei widok zasłaniają lasy. Do Bałczyny mam 10 minut rowerem, wiem co mówię.
@Maciek – faktycznie to bardzo duże osiągnięcie, jeśli weźmiemy pod uwagę ukształtowanie terenu. Stąd jak usłyszałem od Radka o Bełchatowie ze 100 km, to od razu wiedziałem, że będzie hit 🙂
Gratuluję.
Dzięki. Zapraszam na obserwacje do siebie, panowie 😉 Wał Trzebnicki jak widać ma coś jednak do zaoferowania. Ten Bełchatów jest z miejscówki doskonale widoczny gołym okiem, możnaby go zrobić z jeszcze większej odległości.
Skąd na przykład? Kurcze, kominy widoczne gołym okiem ze 100 km to wcale nie takie oczywiste…
No właśnie się zastanawiam. Może jest dalej na zachód jakieś wzniesienie na Wale. Kominy jako takie nie są widoczne, tylko ten dym. Akurat gdy robiłem to zdjęcie znikał on troszkę wyżej (co widać), ale następnego dnia widziałem tam cumulusa będącego niejako “przedłużeniem” dymu. Dość ciekawie to wyglądało.
Naprawdę, wystarczyła mi chwilka (a mój wzrok do doskonałych nie należy) żeby dostrzec małą, szarą kropkę tuż przy horyzoncie.
Pamiętam jakiś czas temu, kiedy byliśmy z Adminem na G. Siewierskiej, trafiliśmy na warunki totalne, w każdym kierunku aż po horyzont przejrzystość powietrza była bardzo dobra, w porywach do rewelacyjnej. I właśnie wtedy, z azymutu prawie idealnie północnego, zobaczyliśmy dwa takie słupy chmur, które wraz z wysokością ulegały “kłębieniu”. Byłem bardzo ciekaw czy to był Bełchatów. Teraz już wiem, jak to wygląda ze 100 km (tak jak z Siewierskiej) i jestem prawie przekonany, że widzieliśmy to samo.
Brawo! Macie zdjęcia? Ja niestety nie umiem jeszcze tak dobrze rozpoznać czy widoczność jest db/bdb czy jakaśtam, za krótko siedzę w temacie.
Tego dnia zainteresowałem się tematem DO, z ciekawości pojechałem i ustrzeliłem Bełchatów. A następnego Jeseniki. Teraz już wiem, że miałem chyba naprawdę dużo szczęścia 😉
Tego dnia mieliśmy inne widoki, z kierunku dokładnie przeciwnego 🙂
Jest prosty i sprawdzony sposób na sprawdzenie widoczności: patrzysz na chmury, a dokładniej nad chmury nad horyzontem. Im wyraźniej je widać – tym lepsza widoczność. Jeśli zamiast kształtu chmur widzisz mleko – wtedy nie ma co wybierać się z aparatem w teren…
Dym z kominów ze 100 km i to jeszcze widoczny gołym okiem… prawdziwy hit!
Trochę spóźnione uzupełnienie, ale trudno…
Rzeczony cumulus (o którym pisałem wyżej) przedłużający dym widziany z tej samej miejscówki 29.08:
http://i.imgur.com/R2vCe.jpg
Fajna fotka. Elektrownia Bełchatów jest dość specyficzna bowiem spala bardzo mokry wegiel. Normalnie dym jest w miarę suchy i wyjatkowo tworzą się niewielkie chmurki kondensaycjne. Z kolei typowe obłoki kondensacyjne powstają nad chłodniami kominowymi ale ich temperatura nie jest duża, więc rzadko wznosza się wysoko. W Bełchatowie mamy natomiast obłoki kondensacyjne nad kominami dymowymi, które wystrzeliwują gorącą parę wodną jak z czajnika ze znacznie większej wysokości niz z chłodni dlatego wznoszą się one wysoko i można je zobaczyc z daleka.
niedawno koło supi pod bralinem uchwiciłem śleże oraz wzgorza czestochowkie zapraszam do mnie gdyz mój aparat niemoże robić panoramy a tam nawet można zauważyc tatrymowie o górce z kolic mojego domu tam widac rownież belchatów wiatraki z sieradza kalisza wielunia wzgóraz czestochowkie ale jako pierwszy z supi widziałem sky tower giga panorama jest z warszawskiej zaprazam do dyskusji
Mieszkam w Słupi już ponad 3 dekady ale że TATRY widac to chyba jest nie możliwe :DD
Myślę, że chodziło o Sudety Wschodnie, których cały kawał rzeczywiście ze Słupi widać. W ogóle okolica jest widokowo nadzwyczajna. Kol. Krawat i Tucznik znaleźli tam kilka znakomitych miejscówek. Z jednej z nich widać nawet Śnieżkę. “Mój” punkt obserwacyjny, na stacji benzynowej, niestety traci pomału swoje walory, bo na południe od niego szybko rosną drzewa.
@ Staszek Dudziński – Obłoki kondensacyjne z EC Bełchatów zobaczyć można z Biskupiej Kopy
@ Krzysiek_S – muszę sprostować: generalnie Krawat znalazł miejsca, a ja znalazłem się w tych miejscach w odpowiednim czasie.
Na zdjęciach które zrobił Krawat w 2011 roku są dwa obłoki kondensacyjne z kominów, na moich zdjęciach z tego roku widać dwa obłoki z kominów i jeden wspólny? z chłodni kominowych.
ad241280 jesli chodzi o tatry widać z wygody tokarskiej raz na 5 lat wygoda tokarska mielscowosc obok ostrzyszowa gdzie na górce jest super widok sam z niego widzilem z 5razy obłoki z bełchatowa
obok supi pod bralinem jest super widok na — całe jesionik pardziad wielka kopa snieznik ———sky tower widziełm obok sycowa lecz obok supi niewidziłem pojezdze poszukam jeszcze miejscówke na tą wieże ——-sleza zrobiłem mnostwo zdjec obok stacji beznywowej gdy przyjechalem do domu wszystkie obejrzałem i zauwazyłem śleze—— sudety wschodnie zakładam sie ze było by widac z tamtego miejsca góry ———na samo lewo widac wystający czubek komina w opolu zapraszam do supi choc mam do niej 20km
Bardzo przepraszam wszystkich których wprowadziłem w błąd do dzisiaj nie wiem co mi w głowie siedziało że takie rzeczy napisałem. Oraz za tą ortografie.