Niemieckie elektrownie węglowe z Łysej Góry
Zdjęcie przedstawia: Niemieckie elektrownie węglowe i ich obłoki kondensacyjne
Zdjęcie wykonane z: Łysej Góry w Górach Kaczawskich (707 m n.p.m.)
Odległość: El. Janschwalde 134,9 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2014.06.15
Autor: Tucznik
Aparat: Sony a100 + Orestegor 500 mm
Opis: Tucznik
konkretna sprawa, szczególnie trzecie zdjęcie, to z dwoma elektrowniami, znakomicie oddaje jak dobre warunki panowały.
Z stosunkowo niewysokiego wzniesienia taka odległość ..no no:) hmm mam pytanie dla znawcy tematu czy jest tam jeszcze pocieniał do jakiś dalszych obserwacji niż elektrownia Janschwalde ? szczególnie gdy rzut beretem znajdują się dużo wyższe Karkonosze ?
@ artur 25 – Janschwalde nie widać, widać tylko obłoki kondensacyjne tej elektrowni. Najdalszym punktem naziemnym jaki widać z Łysej Góry jest Śnieżnik (111 km) bądź znajdująca się niedaleko niego Sušina (115 km). Najdalszą budowlą jaką można obserwować są najprawdopodobniej właśnie chłodnie kominowe El. Boxberg. Drogę dojazdową do Łysej Góry polecam do podziwiania Kotliny Jeleniogórskiej, widok naprawdę szczególny, choć niezbyt daleki. Przy odpowiedniej widzialności i sprzęcie można dopatrzyć się ludzi wchodzących na Śnieżkę
Obserwacja robi wrażenie!
@Tucznik: No, no… Industrial ze 100 km, z takimi szczegółami, to nie byle co. Wyrazy uznania.
Czy widziałeś Śnieżnik, albo chociaż znalazłeś miejsce, z którego dałby się zobaczyć?
Na Łysej Górze byłem ostatni raz wieki temu, jeszcze w erze sprzed DO, ale zapamiętałem ze szczytu szeroki pas czegoś w rodzaju łąki, jakiś maszcik (to były początki telefonii komórkowej w Polsce) i drzewa po południowej stronie. W stronę przełęczy Widok zaczynał się stok, użytkowany narciarsko. Może z niego otwierałyby się możliwości obserwacji na południowy wschód?
Widoki na Karkonosze z tamtych okolic stanowią oddzielny temat, choć to zdecydowanie nie są DO. Dzięki temu, że na pierwszym planie mamy rozległe obniżenie Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonosze sprawiają wrażenie gór większych, niż są w istocie. Wciąż pamiętam, jak to ponad ćwierć wieku temu, stałem z rozdziawionymi ustami, przez prawie 15 minut na Przełęczy Komarnickiej (parę kilometrów na wschód od Widoku), nie mogąc oderwać spojrzenia od Karkonoszy. Przy kolejnych okazjach efekt był już znacznie słabszy, bo raz, że nie było efektu zaskoczenia, a dwa – tak doskonałe warunki już się nie powtórzyły :).
@ Krzysiek_S – Śnieżnik jest dobrze widoczny. Widziałem jego zarysy gołym okiem, fotografie też zrobiłem oczywiście. Na chwilę obecną najlepszym miejscem do jego obserwacji jest najbliższe otoczenie stacji sportów zimowych. Tuż przed budynkiem są ławki i stoliki dla turystów, na małym spłaszczeniu (wys. 670 m n.p.m.). Można sobie tam siedzieć i podziwiać Śnieżnik i Wrocław. Ten pierwszy można łatwo przeoczyć, bo dużo go nie wystaje i kto nie wie gdzie skierować wzrok może go nie zobaczyć. Na szczycie znajdują się dwie wieże, związane chyba z telefonią. Do tej pory ciężko było tam wejść z powodu krów, które nie zawsze były przyjaźnie nastawione. W tym roku jednak na szczycie nic się nie pasie, więc takiego problemu nie ma. Z Łysej widać tez bardzo ładnie Pogórze Łużyckie, do którego tez jest około 100 km odległości.
Witam dziś wieczorem byłem na wzgórzu Wiatraczna (437 m npm.) i na zamku Podskale (422 m npm.) znajdujących się nieopodal wsi Rząsiny (51° 4′ 46″ N, 15° 26′ 59″ E) i z obu tych wzniesień wydajemy się ze widziadłem wszystkie te obiekty (obłoki kondensacyjne) oba te wzniesienia mimo że niewysokie dość znacznie (bo około 200m) wystają ponad otaczając teren ,szczególnie wyraźnie to widać w kierunku pół-wsch. Mam takie pytanie? Jaki potencjał mają te wzgórza i czy mógłby to ktoś sprawdzić . mogę zaznaczyć tylko tyle ze roztacza się z nich piękny krajobraz na Karkonosze , Polskie i Czeskie Góry Izerskie i chyba Góry Łużyckie a na zachodzie widać wygasły wulkan Landeskrone . Pozdrawiam wszystkich “Dalekich obserwatorów”.
@ artur 25 – co do obłoków kondensacyjnych to Ci nie powiem dopóki nie pokażesz zdjęć, ale jest to mozliwe. Co do innych obiektów to sprawdź sobie sam na:
http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm
Na 100% widać Pogórze Łużyckie z maksymalnym dystansem 93 km, z Łysej Góry ten maksymalny dystans do najdalszego obiektu na Pogórzu Łużyckim to 107 km.
ojej chyba nie do końca radze sobie z tym programem :/ a co do zdjęć to będę musiał zaopatrzyć się w jakiś porządniejszy sprzęt bo mój aparat nie nadaje się do takich zbliżeń. A co do dystansu z tych wzgórz to jest moim daniem całkiem niezła .
Odświeżę trochę temat dorzucając lepszej jakości zdjęcia, więcej opisów i zdjęć sięgających od Gór Łużyckich po rejon Zielonej Góry i Głogowa.
https://500-mm.blogspot.com/2017/12/ysa-gora-w-g-kaczawskich.html