Masyw Ślęży z Góry Świętej Anny
Zdjęcie przedstawia:Masyw Ślęży
Zdjęcie wykonane z:Góra Świętej Anny, okolice MOP
Odległość: Radunia 109,6 km, Ślęża 111km
Zdjęcie wykonano dnia:(1)2009.06.14, (2,3)2011.08.29, (4-7)2014.06.06
Autor: Pierwsze Michał Gondzik, pozostałe Robert J
Aparat: (2,3)Nikon D90 + Rubinar 500 mm, (4-7)Nikon D7100 + nikkor 18-105 mm/sigma 120-400 mm
I mamy dalszą część udanego weekendu z Gosią. To zdjęcie robione było wyżej niż poprzednie Ślęzy, że nawet widać Radunię po lewej. To chyba jednak jeszcze za mało aby złapać choć najwyższe światła na Żórawinie.
Wydaje mi się, że Żórawina pojawiłaby się wraz z Wieżycą. Jak widać MOP to jeszcze za nisko na taką obserwacje, a na Annie nie ma już chyba wyższego miejsca z dobrym widokiem na zachód. Nie mylę się?
Tak swoją drogą okazało się, że Northwood znalazł w końcu Radunie z naszego punktu obserwacyjnego – http://w1.fotoupload.be/4a3f5f55e1c5e163337371.jpg
Jak widać różnica w wysokości znaczna…
Maszt w Żurawinie ma 286 m, a jest położony na wysokości ok 130 m npm co daje ok. 416 m npm. Na powższym zdjeciu łapie się Radunia, a nie łapie się już przełęcz Tąpadła ( 384 m npm ), można mniemać, że szczyty “wystają” przynajmniej od wysokości 450 -500 m npm. W takich warunkach Żurawina nie powinna być widoczna, ale znajduje się ona znacznie bardziej na prawo i po drodze nie zasłaniają jej już żadne Wzgórza Strzelińskie ( jak jest w przypadku Ślęży ).
A więc tak jak mówiłem. Wieżyca ma 415 m npm, czyli dokładnie jak wyliczona przez Ciebie Żurawina.
W kierunku na Żórawinę rzeczywiście są niższe wzgórza, więc szanse są większe, nawet gdy Wierzyca juz się schowa. Jednak bez weryfikacji tego tutaj nic nie wymyśłimy
Skąd dokładnie to zdjęcie zostało zrobione ?
piękny widoczek;)
W tym roku piętno odbiły dwa miesiące: kwiecień i końcówka sierpnia. W myśl “do trzech razy sztuka” liczę, że pojawi się dzień kiedy pękną Tatry z Salomina 🙂
Gratulacje, super wyszła ta rzeka samochodów na A4. Ślęża świetnie prezentuje się z GSA, bo wystaje w tym kierunku jako jedyna, przykryta trochę przez krzywiznę Ziemi i to daje wrażenie “ogromnej” odległości.
@luki trochę zawyżyłeś wysokość masztu w Żórawinie. Ma on zaledwie 258 m i to jest pewna informacja. Do tego wg serwisu RadioPolska posadowiony jest na wys. 135 m. n. p. t., więc razem to zaledwie około 393 metry.
Kapitalne są te nocne zdjęcia!
Powtarzam pytanie Leona, czyli skąd dokładnie te zdjęcia i jeszcze jedna sprawa: jakim sprzętem zrobione… a tak na marginesie:) widok zapiera dech w piersiach! Mnie jeszcze nie dane było oglądać ślęży z GSA:)
Czy można dojrzeć Ślężę gołym okiem z Góry Świętej Anny?
@Seba- Tak można dojrzeć Ślężę nieuzbrojonym okiem z Annabergu przy sprzyjających warunkach. Wczoraj tj. 28.04 było ją widać niemal przez cały dzień 🙂
Szukaj jej na lewo od cementowni Górażdże, centralnie za nitką autostrady A4
A czy ktoś się pokusi sfotografować Górę Świętej Anny ze Ślęży? Nikt się jeszcze nie podjął tego wyzwania?
@Marco – sądzę, że takich zdjęć może być niemało. GSA jest przy sprzyjajacych warunkach b. dobrze widoczna ze Śleży, tyle, że nisko wystaje nad horyzontem i trzeba wiedzieć, w którą stronę patrzeć. Ja np. mam już ją uwiecznioną ze Ślęży, co prawda w nienajlepszej jakości, bo kiedy robiłem fotkę widocznosć nie była rewelacyjna.
Najwyższa pora wybrać się na Ślężę i porobić parę ładnych fotek. Tak blisko, a nigdy tam jeszcze nie byłem.
@Marco: jest dokładnie tak, jak pisze luki. Sam już 2 razy złapałem Górę św. Anny ze Ślęży, tylko że ledwo-ledwo i do publikacji niespecjalnie się nadaje.
Rzecz w tym, że niemal wszyscy, którzy wchodzą na wieżę widokową na szczycie, rozglądają się za Śnieżką… Tymczasem warto skupić się na z pozoru zupełnie nieciekawym fragmencie, na lewo od Wzgórz Strzelińskich.
…fragmencie horyzontu, oczywiście…
Ja najpierw muszę złapać Ślężę z GSA. Muszę tylko znaleźć dobry punkt obserwacji zachodniego horyzontu
@Seba: słuchaj Roberta J, a bez problemu dojrzysz Ślężę. To przepiękny okaz, pięknie prezentujący się z GSA.
Zdjęcia GSA ze Ślęży. http://astropolis.pl/topic/28577-sudety/page__st__510
Hej. Jak myślicie kiedy będzie lepsza widoczność? W ostatnich dniach nie dojrzałem Ślęży z GSA. Nie mogę się doczekać na dni z lepszą widocznością.
Wiedziałem, że się pojawią zdjęcia robione 6.06. Byłem wtedy na zachodzie słońca na Trzech Lipkach i widoczność w kierunku zachodnim na pewno była pod 100 km 🙂
Zdjęcia dobre, co tu dużo komentować. Wygląda to tak jakby pomiędzy Ślężą a Radunią było z 15 km odległości. Gdy byłem w tym miejscu to po lewej rzepak był w pełni rozkwitnięty a po prawej na tym polu nic nie rosło, teraz widzę że jakiś groszek albo bób rośnie.
Moim zdaniem to nie Radunia. To Szczytna , najwyższy szczyt Gór Kiełczyńskich.
Radunia od tej strony jest zasłonięta przez Wzgórza Olszańskie.
Świetne.
Też mam obiekcje co do Raduni,aż taka odległość od Ślęży?
Ale świetna obserwacja,tak czy siak.
To na pewno Radunia. Kształt jest charakterystyczny. Poza tym Szczytna jest dużo niższa i położona dalej, więc niewidoczna. Zważcie, że widać jest tylko część masywu powyżej ok 450 mnpm, stąd ta pozornie duża odległość Raduni od Ślęży.
Wicio masz rację. Przyglądam się ostatnio z różnych stron jadąc autem Raduni i faktycznie nie bardzo da się ją zasłonić Wzgórzami Olszeńskimi. Ona jest zdecydowanie wyższa i będzie widoczna z każdej strony przy tak duzej odległości obserwacji.
Chyba w drugą stronę gorzej widać. Pięknie uchwycone …
To jest dobry wynik!
Najnowsze zdjęcia Masywu Ślęży z tej miejscówki:
https://500-mm.blogspot.com/2017/11/zyrowski-wierch.html