Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Widok na grupę Hochschwab i Reisalpe (AT) z wieży widokowej Ostra Horka (Brno, CZ)

Hochschwab 1


Hochschwab 2


Hochschwab 3


Reisalpe 1


Reisalpe 2


Reisalpe 3


Zdjęcie przedstawia: grupę Hochschwab (2.277 m n.p.m., Północne Alpy Wapienne, Austria) i Gutensteiner Alpen (w tym Reisalpe 1.399 m n.p.m.,  Austria)
Zdjęcie wykonane z: wieży widokowej Ostra Horka na wzgórzu Strom (405 m n.p.m., 16 m n.p.g., wysokość wieży – 19 m) 
Odległość: do Hochschwab – 214 km, do Hohe Veitsch – 200 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2015-07-19 (Hochschwab 1 i Reisalpe 1), 2017-02-23 (Hochschwab 2 i 3 oraz Reisalpe 2 i 3 – widoczne relatywne podniesienie horyzontu)
Autor: Mira Kadlec
Aparat: OLYMPUS DIGITAL CAMERA E-M1 @ 150 mm-300 mm

Podobne wpisy:

29 komentarzy

 1. Andriu pisze:

  To się nazywa strzał. Alpy z Brna są wielokrotnie poruszanym tematem i w końcu mamy je na DO. Gratulacje.

 2. mateo pisze:

  To coś zdecydowanie więcej. Dotychczas Alpy z Brna sprowadzały się do ‘przedmurza’ alpejskiego, czyli m.in. Schneeberga. Hochschwab jest prawie 40 km głębiej i jak widac po tym wpisie, jego pojawienie się w pełnej krasie inaczej niż w formie mirażu mozliwe nie jest.

 3. Krzysiek_S pisze:

  @mateo: zdjęcia są świetne, ale nie przesadzajmy z tymi mirażami, bo tu mamy zwykłe podniesienie drogi światła. Miraże pojawiają się, gdy światło mogłoby dotrzeć do obserwatora więcej niż jedną drogą.
  @andriu: Alpy z Brna i okolic już wielokrotnie pojawiały się na DO, a niektóre wcześniejsze obserwacje też były autorstwa Miry Kadlec:
  https://dalekieobserwacje.eu/masyw-schneeberga-oraz-raxa-z-brna/
  https://dalekieobserwacje.eu/alpy-z-brna-hady/
  https://dalekieobserwacje.eu/alpy-austriackie-widziane-z-brna/
  https://dalekieobserwacje.eu/alpy-ze-wzgorza-kozi-hora-moravany-k-brna-cz/
  https://dalekieobserwacje.eu/alpy-z-zidlochovic-kolo-brna/

 4. ResearchFlatEarth pisze:

  Miraże miraże. Ziemia jest płaska i to zdjęcie jest chociażby dowodem na ten fakt.

 5. Krzysiek_S pisze:

  No tak. Mój komentarz od prawie tygodnia oczekuje na moderację, bo umieściłem w nim kilka URLi do starszych obserwacji Alp z Brna i okolic, a trollowanie o płaskiej Ziemi wchodzi, jak w masło.

 6. Krzysiek_S pisze:

  Właściwie to sprawa nie zasługuje na dyskusję, ale pomyślałem, że na kłamstwo trzeba jednak reagować, bo jeśli się je ignoruje, to nawet największa bzdura rozlewa się, jak zaraza i nagle się okaże, że koncepcja okrągłęj Ziemi, to “tylko teoria”, podobnie jak teoria ewolucji. Przypomnę tylko, że teoria jest spójna, sprawdzalna, wyjaśnia znane i ma siłę przewidywania nowych obserwacji, zatem nie żadne “tylko”.
  Koncepcja płaskiej Ziemi nie zasługuje dzisiaj, wobec jawnej sprzeczności z mnóstwem obserwacji, nawet na miano hipotezy. Nie pomoże nawet, jeśli głoszący ją wstawi sobie angielskie słówko “research” do nicka. A co do kłamstwa, to zdjęcie jest (kolejnym z niezliczonych) dowodem na kulistość (geoidalność 🙂 Ziemi, bo widać tylko szczytowe partie odległych gór.

 7. jacek pisze:

  Krzysztof- dyskutować można. dalekie obserwacje(poza horyzont) bez refrakcji i innych miraży są możliwe przy założeniu ,że żyjemy w środku kuli a nie na zewnątrz. Z dowodami z geodezji i z optyki można to wytłumaczyć.

 8. Krzysiek_S pisze:

  Facepalm. Jacek – nie dam się na to nabrać. Dyskusji nie będzie, bo żadnych “dowodów z geodezji i optyki”, ani w ogóle z czegokolwiek, po prostu nie ma. Są wyłącznie kłamstwa, niedomówienia i manipulacje, na co zresztą zwrócono już jakiś czas temu uwagę na tym forum.
  W najlepszym razie, koncepcja ta mieści się w tych samych kategoriach, co tolkienowskie Śródziemie.

 9. Matko… z córką! Znowu średniowiecze w natarciu. Szczerze powiedziawszy, to brakuje mi tu tylko kłótni płaskoziemców z wlkęsłoziemcami, którzy starają się przeforsować absurdalną teorię nad jeszcze bardziej absurdalną. Aż bym sobie piwo otworzył i powolutku sącząc czytał kolejne wersy kabaretu.

 10. Tucznik pisze:

  W odniesieniu do spekulacji na temat płaskiej Ziemi proszę by nie używać angielskiego słowa “reserch”! Słowo to oznacza dosłownie badania, lub prace naukowe/badawcze. Biorąc pod uwagę jakie “badania” przeprowadzają zwolennicy płaskiej Ziemi i jakie dowody wysnuwają na podstawie tych “badań” można stwierdzić że słowo “reserch” powinno zastąpić bardziej trafnym słowem “illusion”.

  Geodezyjne i optyczne dowody na to że żyjemy w środku kuli? – brzmi poważnie, ale jak się tym “dowodom” przyjrzeć bliżej to zwolennicy życia w środku Ziemi nabierają dziwnie wody w usta.

 11. krucku pisze:

  Jeszcze kilka lat wstecz ludzie nie wierzyli, że widać góry z Zagłębia czy Śląska, teraz podważają już geoidalność planety. Można pomyśleć, że ewolucja to też bajki, gdy widzi się takie uwstecznienie :p

 12. Zosia pisze:

  Przeczytałem i nie zawiodłem się. Będę tu częściej zaglądał.

 13. Adi pisze:

  wymysły magików obalających Kopernika dowodzą zdecydowane o dewoluzji części społeczeństwa wierzących w te bzdury. Odniosę się do Krzyśka_S – “Właściwie to sprawa nie zasługuje na dyskusję (…)”. Pozdro i odpalcie coś w końcu nowego. Hej

 14. Real World pisze:

  ZIEMIA jest PŁASKA i właśnie takie obserwacje są na to dowodem.
  Zjawisko refrakcji jest mylnie interpretowane jako by wyginało obraz, a to ni eo to tutaj chodzi. Refrakcja zachodzi w przypadku jak obraz przemierza poprzez RÓŻNE MEDIA (które mają różne właściwości chemiczne i strukturalne) poprzez co zmienia swój kierunek na skutek przejścia przez to medium.
  W przypadku takich obserwacji jak na powyższych zdjęciach, mamy do czynienia z medium w postaci powietrza atmosferycznego, więc cały czas jest takie samo i nie może być mowy o refrakcji.
  Nie żyjemy w kuli, nie żyjemy na kuli, żyjemy na płaskiej i stacjonarnej ziemi.
  https://www.youtube.com/watch?v=-05QbysBAlE&t=1s

 15. Tucznik pisze:

  *Real World obejrzyj to:

  https://www.youtube.com/watch?v=YdfNuwMhMg4

  A to ze powietrze jest zawsze takie samo nie jest prawdą. Refrakcja zachodzi na granicach medium o dwóch różnych gęstościach. Generalnie jak otwierasz okno by wywietrzyć gorące pomieszczenie to zimne powietrze napełnia najpierw pomieszczenie od dołu, tak że marzną stopy, a pod sufitem jest jeszcze gorąco. Ktoś się zastanawiał dlaczego tak jest? Otóż zimne powietrze jest cięższe bo ma inną gęstość.

 16. Krzysiek_S pisze:

  …A skoro ma inną gęstość, to także inny współczynnik załamania. Granica ośrodków, o której mowa, nie musi być ostra. Jeśli jest rozmyta, to zamiast skokowej zmiany kierunku wiązki światła, obserwujemy łagodne ugięcie.
  Przyczyna zjawiska jest jednak taka sama – światło podróżuje jako fala, a im większy współczynnik załamania danego ośrodka, tym mniejsza jest w nim prędkość światła.
  Ziemia natomiast nie zrobi się płaska od upartego powtarzania fałszu, a dalekie obserwacje są dowodem na jej, że tak powiem, okrągłość, bo inaczej już dawno mielibyśmy tutaj Mount McKinley z Radomia :-).
  Redaktorzy – dajcie coś nowego, proszę, albo odświeżcie chociaż jakis stary wpis.

 17. UKraina pisze:

  jesteśmy właśnie świadkami końca tej strony. jakieś ćpuny wkręcają sobie, że ziemia jest płaska i majaczą o tym. od trzech miesięcy nie ma niczego nowego. szkoda 🙁

 18. Mateo pisze:

  Spokojnie, wszyscy żyją 🙂 Od jakiegoś czasu brak materiału nadającego sie do publikacji, ale powoli spływają ciekawe zdjęcia. Mamy tez w zanadrzu dawna już obserwacje dotąd nie publikowana. Cierpliwości 🙂

 19. Anna pisze:

  Zatem czekamy z niecierpliwością 🙂

 20. Adi pisze:

  Pozwolę sobie wtrącić iż dopiero co przyjechałem z Zakopca z udanego ataku na Rysy (pogoda nie była zbyt pewna). Mało tego, udało się zdążyć na wschód i choć jakość i efekt zdjęć odbiega od poziomu “lustra” to udało się ustrzelić Borżawę i Riwną z wierzchołka 2503 🙂 zdjęcia odpale na jakims linku tylko je ogarnę. pozdro

 21. Adi pisze:

  dobra Panowie być może za bardzo sie pospieszyłem z oceną nie mniej jednak będę musiał jednak prosić Was o pomoc. identyfikacja nie bardzo mi pasuje do rzeczywistości w linku daje wszystko co mam prosze o komentarz czy to góry czy chmury czy cholera wie co jeszcze 😉 pozdro i dzięki z góry

  foto w oryginale
  http://wyslijto.pl/plik/n513l3bm60

 22. Adi pisze:

  w sumie porównuję zdjęcie to do zdjęcia wykonanego kiedyś w zimie (link: https://dalekieobserwacje.eu/stoj-widziany-z-rysow/) i Stoj pasuje elegancko, dla porównania wstawiam fote.

  http://wyslijto.pl/plik/ik62hl96mt pozdro

 23. Adi pisze:

  aktualizacja:

  porównałem zdjęcia ze zdjęciami z rysów w zimie (tymi ze strony DO) i pasuje wszystko. male opracowanie dla chętnych w linku pozdro

  http://wyslijto.pl/plik/xt4hz9imd1

 24. vermes pisze:

  Ludzie, nie wdawajcie się w dyskusje na temat płaskiej Ziemi. Dyskutowanie z kimś takim to dorzucanie im prochu do strzelania.

 25. Tucznik pisze:

  Od ponad 130 dni nie pojawiło się nic nowego dlatego zapraszam na Dalekie obserwacje do Wikipedii:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalekie_obserwacje

 26. Bulizzor pisze:

  No bo: “Od jakiegoś czasu brak materiału nadającego sie do publikacji”.
  Próg publikacji to teraz chyba 300 km, bo moje marne 265 km z Teneryfy się nawet nie nadaje 😀

 27. przemek123 pisze:

  Wydaję mi się ,ze DO zaczyna się sypać,jedna kamerka na Mikołowie ledwo zipie :/

 28. UKraina pisze:

  Minęło półtora miesiąca od czasu mojego ostatniego postu i nadal nic się nie dzieje. Terminy niczym w “polskim sądownictwie”. Chyba warto rozważyć oficjalne zamknięcie tej strony. Szkoda 🙁

 29. Tucznik pisze:

  @ Przemek123, Buzlizzor, UKraina: przeanalizujcie sobie ile obserwacji opublikowano w tym roku a ile w latach poprzednich. Wniosek nasunie się sam 🙁

  “Chyba warto rozważyć oficjalne zamknięcie tej strony” – osobiście takiej sytuacji bym nie chciał. Jeśli już to przekształcić w archiwum DO. Pod jakimkolwiek względem by nie analizować działalności tej strony to nasuwa się jeden wniosek: zgromadzono tu na przestrzeni lat wielki dorobek, dużego grona osób i nie wolno go zmarnować. Redaktorzy w tym czasie wykonali mnóstwo pracy i o tym też należy pamiętać. Bez tej strony nie byłoby DO w obecnej postaci, jeśli byłoby w ogóle, więc zamknięcie/likwidacja DO.eu to jednak najczarniejszy z możliwych scenariuszy którego bym sobie nie życzył, nawet jeśli strona już aktywnie nie działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *