Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Świdowiec i Gorgany z Wielkiej Rawki

Panorama z Wielkiej Rawki w stronę Karpat Ukraińskich
Kamionka, Negrowiec, Strimba oraz wystający szczyt Tempy
Tempa 1634 m n.p.m. w głównym grzbiecie Świdowca
Symulacja online (szeroka)

Zdjęcie przedstawia: Gorgany, Polonina Boržava, Ostrá Hora, Pikuj, Bieszczady Zachodnie, Svidovec
Zdjęcie wykonane z: Wielka Rawka 1 307 m n. m.
Odległość: Tempa (Svidovec) UA – 141,6 km, Strunżul (Gorgany) UA – 122,4 km, Strimba (Gorgany) UA – 116,2 km, Popadia (Gorgany) UA – 114,3 km, Grofa (Gorgany) UA  – 112,8 km
Zdjęcie wykonano dnia: 7.01.2015
Autor:Milan Bališin
Aparat: Nikon COOLPIX S8200

Podobne wpisy:

12 komentarzy

 1. Milan B. pisze:

  W ciągu dnia było bardzo zimno, rano było -26 stopni. Zima zamroziła mój aparat. Patrząc na Tempu w pasmo Świdowca, moja przyjemność.

 2. PiotrekG pisze:

  Witam
  Być może też bym ustrzelił, bo warunki były wtedy idealne, ale niestety nie poszedłem na koniec Wielkiej Rawki i przysłoniła góra.
  http://piotrg.com.pl/wp-content/uploads/2014/11/Ukrainaopis.jpg

 3. Andrzej pisze:

  PiotrekG – pewnie tak. Na zdjęciu wygląda to rewelacyjnie!

 4. Milan B. pisze:

  PiotrekG: Ładna panorama, dobre warunki. Szkoda, że nie było „strzału” ale i tak gratulacje. 🙂

 5. BartekS pisze:

  Wspaniała obserwacja. Zawsze dalekie obserwacje z Bieszczadów w kierunku Gorganów robią na mnie duże wrażenie. Dobrze na nich widać jak daleko sięgały granice II Rzeczpospolitej (na Popadii do dziś jest polsko-czechosłowacki słupek graniczny). Gratuluje.

 6. Piotr_Long_Island pisze:

  Super! Gratulacje!

 7. Milan B. pisze:

  Dziękuję bardzo! 🙂

 8. Panel pisze:

  A co to za rekord?

 9. Andrzej pisze:

  Warto zwrócić uwagę, że na symulacji pozycja obserwatora została podniesiona o 40 metrów. Inaczej Świdowiec się nie pokazywał, więc w sumie nie wiadomo, czy w innych warunkach temperaturowych byłoby Tempę widać.

 10. Milan B. pisze:

  To może być refrakcja, co mogłoby zwiększyć horyzont i pojawiła się Tempa. Domyślnie może nie być widoczny tak daleko na szczyt Tempa w Świdowcu (jak napisał Andrzej). Musiał dodać 40 metrów w symulatorze, aby dopasować to, co jest na zdjęciu (szczyt Tempa).

 11. Krzysiek_S pisze:

  Moi drodzy koledzy, pragnę podkreślić, że refrakcja atmosferyczna występuje ZAWSZE, tylko że albo słabsza, albo silniejsza. Najlepiej pod tym względem jest w warunkach inwersyjnych. Po zdjęciach wygląda, że inwersji tego dnia nie było. W pobliżu nie ma obserwatoriów, które sondują atmosferę. Najbliższe jest w Popradzie i wyniki stamtąd potwierdzają moje spostrzeżenie:
  http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2015&MONTH=01&FROM=0512&TO=1812&STNM=11952
  Trochę natomiast pomogło, że tamtego dnia było bardzo zimno. Zależność współczynnika załamania światła od temperatury nie jest liniowa i im zimniej, tym większy jest współczynnik i jego pionowy gradient, nawet przy typowym spadku temperatury z wysokością. Stąd refrakcja nieco silniejsza, niż w “przyjemniejszych” warunkach.

 12. Milan B. pisze:

  Szkoda, że chmury zaczęły iść z zachodu. A widoki Tatr nie były już tak dobre. Ale pogoda na skrajnym wschodzie trwała.

  W dniu mojej obserwacji 7. 1. 2015 na niższych pozycjach zarejestrowano najniższą temperaturę – 25,4 °C w mieście Podolínec (Słowacja) na całą zimę 2014/2015. W Bieszczadach było mniej stopni.

  Zima 2014/2015: http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=593

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *