Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Huta Katowice z Bujakowa [mega zoom]

Bujaków-Huta Katowice

czaniec-huta-katowice-zoom

Zdjęcie przedstawia: Hutę Katowicę
Zdjęcie wykonane z: Bujakowa
Odległość: 57 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2013.07.20
Autor: Legre
Aparat: Nikon d3100 + teleskop synta 8″ + barlow x2 TeleVue Powermate

Podobne wpisy:

26 komentarzy

 1. Staszek S. pisze:

  Bardzo ciekawe zdjęcia z uwagi na bardzo duże zbliżenia. Warto pokazac więcej, jeśli takimi dysponujesz. Moje gratulacje

 2. Andriu pisze:

  Zajefajne. Ale jaki trzeba mieć sprzęt żeby ustrzelić takie zbliżenie.
  Bujaków to fajna miejscówka na obserwacje GOP-u.

 3. Maciek B pisze:

  To jakiś kosmiczny sprzęt czy co? Świetne!

 4. Andriu pisze:

  @Maciek B, zobacz sobie w grafice google. Faktycznie kosmiczny do obserwacji planet i gwiazd.

 5. Tucznik pisze:

  Podoba mi się pomysł i “moc” tej kombinacji sprzętowej. tylko mam wątpliwości co do potrzeby umieszczania drugiego zdjęcia, na większym zoomie widać “mydełko” bez zwiększenia ilości szczegółów. Gratuluje autorowi urozmaicenia zawartości strony DO, bo dawno takich zdjęć nie było.

 6. loopp pisze:

  świetne zdjęcie – technika bardzo interesująca i coś innego na stronie DO.
  prosiłbym o inne zdjęcia – może coś w kierunku Tatr albo Krakowa? 🙂

 7. karol pisze:

  Wiecie dlaczego możliwe są niektóre spektakularne dalekie obserwacje ? Z powodu wklęsłości ziemi i eliptycznego odgięcia promienia w górę. To nie żart. Sprawdzcie Góry Ignis i Gutai.

 8. Tucznik pisze:

  @karol – chodzi Ci o jakiś lokalny zwiększony wpływ masy skorupy ziemskiej na ugięcie światła w atmosferze ? czy o to po prostu że Ziemia jako planeta jest wklęsła ? bo nie wiem jak mam to rozumieć. Jeśli chodzi o to drugie to szkoda dyskusji.

 9. karol pisze:

  Tucznik -> policz zasięg widoczności z Tarnicy i porównaj z rekordową obserwacją na 216km (Pietros)

 10. karol pisze:

  Maciek B
  2013/01/13 o 14:56

  “Hmmm… Podsyłaj podsyłaj, ale Pietrosul (216,5 km) potrzebuje podniesienia i to chyba nie małego (mnie wyskoczył wyraźnie po 200 m ile trzeba by tylko się pojawił nie wiem). To byłby hit chyba większy jak Vladeasa choć trochę bliżej czyżbyś na lewo od opadającej Borżawy coś znalazł? ”

  Artur Wysocki
  2013/01/13 o 16:19

  “Też się zdziwiłem, bo z tej wysokości nie powinno być go widać – http://www.wyso.pl/blog/2013/01/dalekie-obserwacje-z-tarnicy-nowy-rekord/

 11. benji pisze:

  Istny Snajper Shot – Gratuluję.
  Można wiedzieć jaki to jest przelicznik w mm?

 12. karol pisze:

  Wzór jest prosty i powszechnie znany: 3,57*pierwiastek z h:

  3,57*pierwiastek z 1346 = 131km

  Tyle widzimy i dalej…nic. Petros jest na 216 km od Tarnicy czyli za..horyzontem o 87 km.

 13. pawel pisze:

  No nieżle ustrzelone akurat jestem z bujakowa ale (dolnego) i jakieś 3 tygodnie temu byłem w tym mniej wiecej miejscu skąd było robione to zdjęcie zastanawiam się czy możliwe by było zaobserwować stamtąd jesionki z pradziadem na czele?

 14. tomkos pisze:

  Super. Czy autor zdjęcia używa synty 8″ jako sprzęt mobilny ?

 15. O)))) pisze:

  bardzo ciekawa fotografia, zresztą z mojej okolicy 🙂
  przyłączam się do apelu o zdjęcia innych obiektów, bo istotnie jest to pewne novum tutaj. autor ma bardzo duże możliwości przy użycie takiego sprzętu.

 16. Legre pisze:

  Koledzy fotka, a raczej panorama z 6 ujęc robiona była grubo po 19h, w nie za dobrym już wtedy oświetleniu. W dodatku z każda minutą pogarszały się warunki. Sprzęt typowo do astronomii, ale wykorzystywany do focenia samolotów na wysokościach przelotowych. Waga ok 25 kg, po złożeniu siedzeń wchodzi do samochodu, ale potrzeba miejscówki z dogodnym dojazdem by tego ustrojstwa nie dźwigać. Ogniskowa w przeliczeniu na mm to Synta 1200mm, x soczewka powiększająca(2x) x crop lustrzanki (1,5x) daje 3600mm!!! Mega zoom, ma moc ale ciężko zrobić nie poruszone zdjęcia, a ostrzenie w tym tylko manualne. Mam jeszcze kilka obiektów GOP, ale trzeba poprawić w lepszych warunkach i bez dekoncentrujących przypadkowych gapiów 🙂 Marzy sie strzał w kierunku Jesioników i Tatr ale raczej z tej miejscówki nie ma szans. Tatry mam w planach z pobliskiej Hrobaczej o ile nie zgubie zawieszenia. Chyba ze tomkos ma coś fajnego w okolicy Andrychowa 🙂

 17. Danka Zet pisze:

  Może jestem laikiem, ale nie rozumiem co mówi karol … jak to nie widzimy dlej nic … tyle jest przykładów na DO, że widać dalej niż 131 km …
  Co do zdjęć powyżej – piękne …

 18. Tucznik pisze:

  @Karol – tym wzorem możesz z przybliżeniem zakres widzialności wyliczać na morzu, gdzie poziom wody próbuje naśladować geoidę. Dla górskiego a nawet pagórkowatego ukształtowania terenu ma się on nijak. Pietros jest 87 km za horyzontem wyliczonym matematycznie, a nie za realnym, prawdziwym horyzontem wynikającym z ukształtowania terenu. W Twoim rozumieniu horyzont widziany z danego miejsca jest linią która znajduje się w odległości wyliczonej podanym wzorem. Reszta za nim wystaje ponad (bo Ziemia jest wklęsła?). W rozumieniu DO horyzont to najdalsza linia obiektów naziemnych widzianych z danego miejsca w warunkach normalnego rozchodzenia się światła w atmosferze.

 19. karol pisze:

  Tucznik -> Czy znasz wzór, który odnosi się do..lądu ? Bo ludzie to mylą i liczą tak jak poniżej.

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/HorizonDistance.png/300px-HorizonDistance.png
  http://www.crazynauka.pl/jak-daleko-jest-horyzont/

  I wychodzą niezłe kwiatki.

 20. Krzysiek_S pisze:

  Wzór podany przez Karola wynika z elementarnej geometrii – wpisujemy trójkąt prostokątny w okrąg tak, by dłuższa przyprostokątna i przeciwprostokątna pokrywały się z promieniami okręgu, a krótsza przyprostokątna przy kącie prostym była do tego okręgu styczna. Stosujemy twierdzenie Pitagorasa, upraszczamy wyrazy jednakowe i zaniedbujemy ten składnik sumy, który “w realnym życiu” jest dużo mniejszy od drugiego. Na koniec wstawiamy promień Ziemi, przeliczamy jednostki i mamy nasz wzór.
  Sęk (a właściwie dwa sęki) w tym, że został on źle zastosowany, a w dodatku jest prawidłowy np. na Księżycu (z innym współczynnikiem), ale nie na Ziemi, gdzie jest atmosfera. Po pierwsze – wzór ten podaje odległość do horyzontu, a odpowiednio wysokie obiekty mogą zza horyzontu wystawać. Po drugie – w dobrym przybliżeniu działa na małych wysokościach, np. wzrostu człowieka, dachu budynku jednorodzinnego czy nawet galeryjki na wieży kościelnej. Na szczytach gór już nie bardzo, ponieważ atmosfera nie jest optycznie jednorodna i światło nie rozchodzi się w niej po liniach prostych.
  Przeszkody terenowe stanowią oddzielny temat, nie dotyczący poruszanego równania.

 21. Andriu pisze:

  No to Karol swoim wpisem rozwinął całkiem ciekawy temat.

 22. Rymek pisze:

  @karol i reszta – zwykle na takie “teorie” nie reaguję. Jednak Karol podał niepełny wzór, który często jest stosowany do szacowania zasięgu VHF. Pełny wzór to:
  D=a*(sqrt(h)+sqrt(H)), gdzie:
  D – zasięg łączności na falach VHF
  a=3,55 – współczynnik uwzględniający tylko krzywiznę Ziemi
  a=4,12 – współczynnik uwzględniający krzywiznę Ziemi i typową refrakcję w VHF
  h – wysokość nadajnika wzg. Ziemi
  H – wysokość odbiornika wzg. Ziemi

  JEST TO ZALEŻNOŚĆ EMPIRYCZNA, dająca tylko informację poglądową, tym dokładniejsza im wyżej (lecimy) 🙂

 23. tomkos pisze:

  Legre :
  “Chyba ze tomkos ma coś fajnego w okolicy Andrychowa ”
  Pewnie że mam kilka miejscówek z łatwym dojazdem. Teraz jest najlepszy czas na Pradziada z okolic bo słońce zachodzi w tym rejonie. Polowałem przez 3 dni z Leskowca i tylko we wtorek udało mi się zrobić zdjęcie iglicy wieży tv odległość 162 km na tarczy słońca. Przez te 3 dni nad naszymi głowami pogoda super a nad jesionikami chmury.

 24. segel pisze:

  Ja się dołącze do Karola , z takiej odległosci przy wypukłej ziemi nawet z wystającymi obiektami (to można obliczyć) że nie powinno widać Petrosa. Niestety promien swietlny wbrew ogólnym założeniom nie idzie po prostej.
  Gdyby szedł po prostej to dla pomiarów na dalsze odległości nie bylyby potrzebne niwelatory laserowe bo dzięki nim dopiero promien idzie po prostej. Niwelatory optyczne z tego powodu ze promien sie odgina do gory maja zasięg tylko 100 m. Dalej są bezużyteczne. Podaję wzór jak najbardziej stosowany na ziemi do obliczania zasiegu widoczności 2x6371xh/z tego pierwiastek/=, h podawać w kilometrach. To co tu podziwiamy to efekt życia w środku planety. Foty są mega to samo jak z Allauch na lazurowym Wybrzezu. Tam widać Pireneje z 260 km. O dpewnego czasu śledzę tę stronę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *