Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Zugspitze i Schneefernerkopf z Hornisgrinde

zugspitze-z-hornisgrinde

zugspitze

[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: odwrócony miraż masywu Zugspitze (2962 m npm) i Schneefernerkopf (2875 m npm) (Alpy Bawarskie)
Zdjęcie wykonane z: Hornisgrinde (1164 m npm) – północny Schwazwald
Odległość: do Alp Bawarskich – 245 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2009.01.11

Autor: joe0301b

Podobne wpisy:

8 komentarzy

 1. Leon pisze:

  Czy Zugspitze nie powinien być troche na lewo od strzałki która go wskazuje ? , tzn. czy nie powinien być dokładnie pod czerwonymi literkami ch ?

 2. mateo pisze:

  Wedle wszelkich analiz, włączając w to symulacje z:

  – zadeklarowanego przez autora miejsce wykonania fotografii: http://www.heywhatsthat.com/?view=UHL4RRSP

  – Zugspitze: http://www.heywhatsthat.com/?view=N2A5B0V1

  nie jest możliwe dokonać takiej obserwacji w normalnych warunkach. Trzeba również brać poprawkę na dokładność wskazanego przez autora zdjęcia miejsca jego robienia, które według mnie jest podane mocno zgrubnie, gdyż wg podanych informacji Zug powinien pojawić się na prawo od zaznaczonego przeze mnie kopca “942”.

 3. vrg pisze:

  nikt nie bierze pod uwagę tego że to mogą być zniekształcone przez temp. chmury ? Bo jakoś nie wierze w aż tak mocny miraż.

 4. Krzysiek_S pisze:

  Miraż Gór Czergowskich wygląda bardzo podobnie, to chyba jednak są góry.
  Poza tym szkoda, że nie mam ściągniętych współrzędnych widocznych szczytów, bo zrobiłbym szybko obliczenia. Dzisiaj jestem ostatni dzień i znikam aż do 8 sierpnia, ale obiecuję zająć się tym zdjęciem – tym bardziej, że tu chyba nie będzie trzeba włączać do modelu żadnego przelewania się powietrza przez przełęcze.
  A skoro jesteśmy już przy takim zdjęciu, to wyszło mi właśnie, że mój kolega, który twierdzi, że widział Szumawę z Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika, mógł widzieć właśnie jej odwrócony miraż. Inwersja daje niezwykłe możliwości.

 5. Krzysiek_S pisze:

  No i nie wytrzymałem i pościągałem, i policzyłem, ale mirażu przy niezależnym od miejsca, pionowym rozkładzie temperatury nie dostałem…
  Jak na złość, Monachium ma pomiar tylko z południa, a to zdjęcie jest z poranka lub wieczora. Fiasko poszukiwania mirażu tłumaczę tym, że nad płaskimi rejonami wschodniego Schwarzwaldu mogły się tworzyć lokalne inwersje, ale i tak niepowodzenie pozostaje niepowodzeniem :(.

 6. wicio pisze:

  Z sondowania raczej nie odczytamy danych potrzebnych do wyliczenia mirażu. Tu istotną rolę ogdrywaja duże zmiany temperatury w warstwie powietrza o grubości kilku, najwyzej kilkunastu metrów a tego żadna sonda meteo nie uchwyci.
  Może i kolega widział miraż z Czarnej Góry ale pozostałe argumenty przeciw pozostają a więc idealna zgodność kształtu gór z symulacja Wyżyny Czesko-Morawskiej oraz zbyt duży obraz jak na standardowy obiektyw.

 7. mateo pisze:

  @Vrg – wydaje mi się, że to jednak nie jest chmura. Faktycznie przypomina to odwrócony obraz masywu górskiego. Choć z drugiej strony widząc tą krzywą piramidę rzekomego Zugspitze (obrazu prostego) to mam spore wątpliwości. Obraz może się wykrzywić wertykalnie, ale po skosie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *