Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Wschód Księżyca zza Połoniny Caryńskiej

Po dłuższej przerwie wracamy z zapowiedzianym wcześniej wpisem. Tym razem przeniesiemy się na górę Liwocz – najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego. Stąd po kilku nieudanych próbach, 5 lipca warunki pozwoliły na utrwalenie unikatowego wschodu Księżyca zza Bieszczadów – a mianowicie wschodu zza szczytu Połoniny Caryńskiej (na środku tarczy Księżyca na poniższym zdjęciu).

Ze zdjęć wykonanych w minutowych odstępach czasu powstał poniższy time-slice. Na drugim oraz trzecim zdjęciu zza wzgórza nieśmiało na tle tarczy Księżyca wyłania się szczyt Połoniny Caryńskiej.

Na koniec porównanie widoku z 5 lipca w trakcie błękitnej godziny…

… z widokiem z 22 maja podczas złotej godziny we wspomnianym kierunku. Oprócz wspomnianej Połoniny Caryńskiej zauważyć można Połoninę Wetlińską, Osadzki Wierch oraz Smereka.

Kończymy wpis tradycyjnie już symulacją panoramy z góry Liwocz (screen poniżej)…

… oraz symulacją wschodu Księżyca na stronie preakfinder (screen poniżej).


Zdjęcia przedstawiają: wschód Księżyca zza Połoniny Caryńskiej
Zdjęcie wykonane z: taras widokowy na g.Liwocz (49.813287, 21.351346)
Odległość: Połonina Caryńska – 117 km
Zdjęcie wykonano dnia: wschód – 5.07.2020 [21:18h – 21:23h] oraz zdjęcie porównawcze – 22.05.2020 [4:59h]
Autor: tomekz
Aparat: Canon 1300D + Tamron 150-600 G1

Podobne wpisy:

  None Found

7 komentarzy

 1. KaeS pisze:

  Brawo! Świetna obserwacja

 2. Bulizzor pisze:

  Ale klimat! 🙂

 3. michals pisze:

  Nie lubię się chwalić, ale oprocz rożnych powiedzmy dobrych obserwacji na koncie mam jeszcze jedną zaletę tudzież przekleństwo i nazywa się to ” cięty język” co mogą potwierdzic koledzy z redakcji i współobserwatorzy. Dlatego też w chciałbym go wykorzystać. Od dawna w zakladce ” team” widnieje zaproszenie do wspołredagowania strony oczywiście bez odzewu. Nie kazdy kochani wpis da się wrzucic a’vista. Trzeba czasem nad niektorymi posiedzieć zrobic symulacje, rozpoznac zrobic zasięg widocznosci w koncu opisac. To noeetety wymaga czasu i robimy co mozemy ażeby mialo to wygląd i jako takie przesłanie. Robimy to w czynie spolecznym godząc czas między rodzinę a pracę zawodową, pracę w terenie i pracę nad wlasnymi blogami ktore leżą i kwiczą. Dlatego proszę Januszów internetu, wszystkich niecierpliwych i tych co po prostu z czystej zlosliwosci nie wiedzą co napisac i uśmiercają stronę – doceńcie najlepiej milczeniem ktore jest złotem w obecnych czasach tą naszą pracę a na pewno zaowocuje to jej lepszą wydajnością. Ad Maiorem DO Gloriam!

 4. Adi pisze:

  Michał: brawo, i nie chodzi mi tylko o zdjęcia. Pozdr.

 5. Piotr_Long_Island pisze:

  Czad i korba po prostu.
  @Michals nie przejmuj się. Robicie super robotę.

 6. mateusz pisze:

  Należy się Michale absolutnie nie przejmować tym, co ludzie piszą w internecie. Za dużo jest przejmowania innymi, rzeczywiście ważnymi sprawami.

  DO publikuje co i kiedy chce, nie patrząc się na preferencje odbiorców, bo nie prowadzi działalności komercyjnej. Ma w zamyśle (a przynajmniej ja tak myślę ;)) publikowanie tylko najważniejszych dla społeczności obserwacji, jeśli takowe się nie pojawiają, to po prostu nic nie jest publikowane.

  Jeśli ktoś jest innego zdania bądź coś innego traktuje jako ważne obserwacje, zapraszamy serdecznie do naszego bezinteresowanego zespołu redakcyjnego.

 7. MichałGum pisze:

  Oprócz wartości obserwacyjnej to także po prostu piękne zdjęcia! Zapierają dech. Gratuluję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *