Tatry z hałdy KWK Krupiński w Suszcu
Zdjęcie przedstawia: Tatry Zachodnie między stokami Magurki Wilkowickiej (z lewej) i Pilska (z prawej)
Zdjęcie wykonane z: hałdy KWK “Krupiński” w Suszcu
Odległość: 118 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2009.05.24
Autor: Tomasz S.
Dobrze wiedzieć ze tak blisko ma sie miejsce z którego widać troche więcej niż Beskidy 😉 gratulacje dla autora
Jaki potrzeba sprzęt żeby zobaczyć z tego miejcsa tatry.Jaka lornetka wystarcza?
Bystre oczy. Powa*nie, je*li chodzi Ci tylko o to, *eby zobaczy* i rozpozna* Tatry, to nieuzbrojone oko w zupe*no*ci wystarczy. Ze wspomaganiem oczywi*cie zobaczysz wi*cej szczeg***w, chyba *e powietrze b*dzie ma*o przejrzyste – wtedy *aden sprz*t Ci nie pomo*e ;).
ok.dzięki.Byłem tam dzisiaj,rzeczywiśćie widok nie zły,chociaz pogoda nie najlepsza;beskidów w ogóle nie było widać tylko elektrownie rybnik,łaziska,hałda w rdułtowach,czerwionce i kwk borynia.wybiorę sie tam jak będa warunki sprzyjały ku temu,mpże upoluje tatry:)pozdro
@Robson – żeby złapać je gołym okiem poluj na takie dni jak dzisiaj – zaraz po opadach, gdy się niebo rozpogadza. W czerwcu nie można liczyć na kontrastową biel na stokach (choć ponoć ostatnio w Tatrach coś spadło…), więc celuj w takie pory dnia, kiedy światło słoneczne jest najmniej rozpraszane przez wilgoć.
Jaka lornetka wystarczy?Czy 20×50?można coś już zobaczyć?
W zupełnosci. Ja w góry biorę 10×30 z Lidla – bo małe i lekkie i dużo tym mogę zobaczyc.
Robson – wg mnie i nie tylko mnie najlepsza lornetka do uniwersalnych zastosowań (także dalekoobserwacyjnych)to 10×50. Wynalazki typu 20×50 są ciemne (to akurat w rzypadku dziennych obserwacji nie jest wielkim problemem) i trudne do utrzymania bez statywu. Ale jak pewnie wiesz na oznaczenia niefirmowych lornetek trzeba uważać. Sam mam podróbę Bressera oznaczoną 20×60 a jest to góra 12×60 – chociaż jest całkiem niezła 🙂
W srodku dnia paradoksalnie im ciemniejszy sprzet, tzn z wiekszym powiekszeniem, tym lepiej. To dodaje troche kontrastu gorom i wycina lewe swiatlo. Gorzej gdy sprzet jest ciemniejszy przez szklo lub slabe pryzmaty. To akurat w niczxm nie pomaga, a te bina z kategorii 1000000×50 najczesciej budowane sa z takich imitacji szkla.
Warto kupić lornetke optisan 12×50 czy 8-24×50 optisan cena ta sama.
Lornetka z zoomem, czyli ta druga, jest zupełnie bez sensu. Układy optyczne z opcją zoomowania są zwykle bardzo ciemne, tu dodatkowo średnica obiektywów nie jest za duża. Poza tym pole widzenia w takim wynalazku przy największym powiększeniu z biedą pokaże Ci Świnice w jednym kadrze 😉 W optyce im prościej tym lepiej, im mniej szkła, tym jaśniej i tym większa szansa na dostrzeżenie mglistych obiektów z oddali. Dlatego jak już coś, to ta pierwsza opcja.
Dokładnie, nie jestem ekspertem w dziedzinie optyki ale kiedyś rozważałem zakup lornetki z zoomem. Jak przez nią spojrzałem to tak jak patrzyłbym przez dziurkę od klucza. Pomijając ciemność pole widzenia jest baaardzo wąskie
Cze!Wszystkim!Mam pytanie do autora zdjęcia,otóż co to za pasmo górskie co widać tóż nad żorami gołym okiem ledwo co.I co można z tamtąd zobaczyć przy bardzo dobrej widocznośći w kazdym kierunku?Jakie pasma górskie,miasta,elektrownie?itp itd.Pozdro.
mam 16×50
@ lorneta – http://www.heywhatsthat.com/?view=M3SPDEVC po nacisnieciu visibility cloak pokażą się obszary, które widać z Kupinskiego. To co widzisz nad Zorami, to na 99% beda Jeseniki.
Byłem dzisiaj na krupinskim,beskidy gołym okiem jak na dłoni,jeseniki kiepsko,tatry przez lornetke
Witam.mam pytanie odnosnie lornetki,jaka jest różnica pomiędzy lornetką 10×30 10×50 a np 10×60 która z tych lornetek jest najleosza do dalekich obserwacji w ciągu dnia i drugie pytanie mieszkam na 10 piętrze i chcę z balkonu obserwować góry itp jaką lornetkę najlepiej kupic zeby dobrze sie przyjzec oddalonym obiektom.
W dalekich obserwacjach najważniejsze jest powiększenie, dlatego odradzam Ci kupowanie lornetki przybliżającej 10x. W ramach swojego ograniczenia budżetowego wybierz taką lornetkę, która będzie przybliżała najbardziej. W dziennych obserwacjach naziemnych takie parametry, jak średnica obiektywu czy pole widzenia odgrywają drugorzędną rolę. A zatem przyjmij to minimum na pozimie 15x, a takie lornetki najczęściej występują w wariancie 15×60 lub 15×70, to drugie według mnie jest optymalne dla naszych zastosowań.
bresser 20×60?lub optisan20x60 ogólnie do 1000pln
Celestron SkyMaster 15×70 – patrzyłem wiele razy przez to bino i warte jest każdej wydanej złotówki. Tania, ładny i czysty obraz. Obiekty do 100 km będziesz mógł oglądać ze szczegółami.
A ten bresser?lub 20×50?
Nie patrzyłem nigdy przez Bressera, ale jeżeli faktycznie powiększa te 20x, to można spróbować.
Skoro średnica obiektywu w dziennych obserwacjach nie ma znaczenia to dlaczego by nie kupić np nikona 16×50 lup 20×50?jaka będzie różnica od 15×70?
Średnica obiektywu decyduje o jasności obrazu. W lornetce, w której nie ma możliwości zmiany jasności poprzez zwiększenie powiększenia, trzeba wybrać taki stosunek powiększenia do obiektywu, aby obraz w dzień nie był za jasny (kontrastowy). Najczęściej niskiej klasy bina mają kiepskie szkło i dlatego są ciemne. Stąd 7cm jest optymalne dla 15-20x, 20×50 to dziadostwo.
Taka rada – jak wszędzie indziej tutaj najlepsze jest najdroższe. Weź swój budżet, ustal sobie dolny limit powiększenia na 15x, średnicy >6 cm i szukaj najdroższą na którą Cię stać. EOT
Świetne zdjęcie – mieszkam blisko tej hałdy wiele razy tam byłem ale TATR to tam jeszcze nie dostrzegłem.
Gdy będzie tylko ładna pogoda (tzn. bez śniegu) to zaraz się tam wybieram.