Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Ślęża ze Szrenicy


[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: Ślężę
Zdjęcie wykonane z: Szrenicy
Odległość: 85 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2011.01.31
Autor: wicio
Aparat: Sony A200
Opis: Voytas

Podobne wpisy:

14 komentarzy

 1. Maciek B pisze:

  Fajny widoczek 😉

 2. Arek pisze:

  Bardzo ładne zdjęcia! Przy okazji mam małą prośbe: czy ktoś mógłby mi powiedziec, jak nazywa się góra – na drugim zdjęciu najbardziej po prawej na horyzoncie? Mam nadzieję, że nie sprawi to duzo kłopotu. Pozdrawiam i z góry dziekuję.

 3. VoytasOsuch pisze:

  @Arek – To Lesista Wielka lub Stożek Wielki. Może też Borowa. Nie byłem pewny na 100%, więc nie zaznaczylem na symulacji.

 4. Tomasz pisze:

  Przyznajcie.. Ślęża to bardzo wdzięczny obiekt do fotografowania.. ładnie się prezentuje…

 5. Piotrekk pisze:

  Ten wpis przypomniał mi skąd znam nazwę Ślężą. Z lekcji geografii wiele lat temu ;). Bardzo ładne zdjęcia.

 6. Krzysiek_S pisze:

  Arek, Voytasosuch – po prawej stronie drugiego zdjęcia jest niezły galimatias. Widać (choć nie do samego siodła, które jest schowane we mgle i w dodatku za – chyba – Wołową Górą) głęboko wciętą przełęcz, która nazywa się Kozia (jak w Tatrach). Na lewo od niej jest grzbiet ze szczytami Wołowiec (znowu jak w Tatrach…), Kozioł i Mały Wołowiec, za nią Sucha, a z prawej Borowa. Wydaje mi się jednak, że na tym nie koniec, bo z tyłu jest coś jeszcze, chyba w Górach Sowich, ale tak na pałę tego nie rozstrzygnę. W ogóle fajne zdjęcia, teraz w górach jest takie mleko, że szkoda gadać.

 7. wicio pisze:

  A nieprawda, bo wczoraj na Czarnej Górze było pięknie, a dziś i przez najbliższy tydzień, a może i 2 super pogoda, niestety raczej nie na DO.

 8. Krzysiek_S pisze:

  Pięknie to i owszem, było, tylko właśnie, zupełnie nie dalekoobserwacyjnie. W sobotę na Czernej horze (tej w czeskich Karkonoszach) nawet nie wchodziłem na wieżę widokową, bo nie było po co. Ledwo widoczne zarysy Gór Orlickich, ot i co.
  Dopóki będzie napływać powietrze ze wschodu i pionowe zmiany temperatury będą prawie żadne, to i tak leżymy. Obym był złym prorokiem, ale obawiam się, że dla DO ta zima już się skończyła.

 9. Krzysiek_S pisze:

  Może jednak się mylę. Jeśli COAMPS dobrze pracuje, to pod koniec tego tygodnia może się pojawić inwersja, bo wreszcie będziemy w centrum wyżu, ustanie ruch powietrza ze wschodu i wypromieniowywanie ciepła w nocy może zrobić swoje. Witek, znasz się lepiej – co o tym sądzisz?

 10. Krzysiek_S pisze:

  Ustaliłem, przy pomocy narzędzia odkrytego właśnie w sieci przez Rafała, że za Borową na horyzoncie są niewysokie (ok. 750 m) szczyty w zachodniej części Gór Sowich, mniej więcej między Glinnem a Wielką Sową. Do ustalenia nazw potrzebna będzie drukowana mapa.

 11. Robert.J pisze:

  Tym szczytem jest Kokot (755 m) 😉

  http://zapodaj.net/9226a7c4b05c.jpg.html

 12. Arek pisze:

  @Robert J.: A dlaczego na tej symulacji leżacy dalej Kokot (755 m) jest wyższy niz leżąca przed nim Sucha (775 m) ?

 13. wicio pisze:

  @Krzysiek_S.: Przez tydzień mieliśmy mroźne, wilgotne i mocno zapylone w grubej warstwie powietrze ze wschodu, a należało się spodziewać inwersji. Dziś już było całkiem nieźle. W drugiej połowie tygodnia napłynie wreszcie czyste chłodne powietrze z pn-zach i zregeneruje się wyż. Warunki zdecydowanie się poprawią, na ciekawe inwersje raczej nie ma co liczyć, bo to juz marzec i słońce wysoko. Prognozy jednak czesto się nie sprawdzają ( w niedzielę miał padać śnieg a tu nic) a miłe niespodziewanki też się zdarzają.

 14. Krzysiek_S pisze:

  @Arek: Dzieje się tak dlatego, że miejsce obserwacji (Szrenica) jest prawie 500 metrów wyżej, a rzeczone szczyty nie są aż tak daleko, żeby krzywizna powierzchni Ziemi zmieniła ich względne położenie na widoku.
  @Wicio: No to zobaczymy. W telewizorze straszą, że w piątek pogoda już się popsuje, ale na COAMPSie nie wygląda to jeszcze tak źle. Szkoda, że zaczął się już semestr, bo wziąłbym kilka dni urlopu i w środę pojechał obsadzić Śnieżnik, a tu trzeba robić…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.