Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Grupa Schneeberg (Klosterwappen, Rax) [AT] z Boubina [CZ]boubin

Zdjęcie przedstawia: Schneeberg (Klosterwappen)
Zdjęcie wykonane z: Boubina (1362 m n.p.m., Szumawa)
Odległość:  180 km do Goller, 200 km do Klosterwappen
Zdjęcie wykonano dnia: (1)2011.11.25 (2) 2011.11.02 (4,5)2011.11.14
Autor:(1) Jam Tláskal, (2-5) Roman Szpuk
Aparat: (1) Finepix S100FS, (2-5) FinePix S 9600
Opis: Rav

Podobne wpisy:

20 komentarzy

 1. jacek pisze:

  Myślę,iż to zdjęcie rozwiewa wątpliwości co do milesovki, nie da się dostrzec alp stamtąd gołym okiem. Na w/w zdjęciu dopiero przy 600mm cokolwiek widać. Szacunek dla autora zdjęcia

 2. Bigiel pisze:

  Kij z Milesovką…Te zdjęcia są piękne. Widzę że DO zaraża nie tylko już w Polsce ale i w Czechach 🙂

 3. merti pisze:

  Dokładnie, kij jej w oko, bo max z Milesovki to Szumawa, choć też należy taką obserwację traktować jako wyczyn (~180 km) też nadającą się na DO.

  Widać, że te naprawdę dalekie obserwacje, w okolicach jesien do wiosna, staja się możliwe o bardzo wczesnych porach lub mocno po zachodzie słońca 🙂 Ten Schneeberg, z niektórych okolic środkowej Europy, jest jak Tatry z Salomina – trudny do wypatrzenia ale możliwy 🙂

 4. Maciek B pisze:

  To co dwa w jednym? Ale naprawdę ta Milesovka to zaraza, koniec z tym tematem 😀 okrągła dwusetka, super. Klosterwappen po raz kolejny, wprawdzie tym razem trochę bliżej niż ostatnio, ale każda taka obserwacja zawsze zwiększa nadzieję na Alpy z Polski…;)

 5. mateo pisze:

  Wspaniała obserwacja, wielkie gratulacje i podziękowanie dla Pana Romana Szpuka za wynik i chęć podzielenia się nim z nami.

  Każdy kolejny Schneeberg z bliskich nam terenów pokazuje, że to hiper trudna obserwacja. 250 km potrafi być “daleko” i “blisko”. 250 km z Pradziada w Tatry to jednak zdecydowanie “bliżej” niż z Radhosta do Schneeberga.

 6. Maciek B pisze:

  Hehe no mateo z Pradziada chyab trochę bliżej w Tatry niż 250 km, ale wiem o co ci chodzi. To co mówisz może wynikać z faktu, że Tatry do “kupa” gór a Schneeberg to tylko jeden masyw, no i Tatry są troszkę wyższe 😉

 7. Maciek B pisze:

  A tak propo to z Karpat można zobaczyć Sudety, czy nawet Alpy, są jakieś inne spore góry powiedzmy przynajmniej koło 2000, które można zobaczyć z Karpat (mam na myśli raczej Karpaty Południowe)?

 8. twmichal pisze:

  Tak – z Moldoveanu w Rumunii można zobaczyć Starą Płaninę w Bułgarii z najwyższym szczytem Botec 2376m. A widok musi być epicki, bo pasma choć odległe od siebie o 300km to biegną niemal równolegle. Może gdzieś w sieci są zdjęcia (także w drugą stronę). Z tego co wiem, obydwa szczyty są dość łatwe do zdobycia.

 9. Lusatius pisze:

  Dlaczego zdjęcia nie opisane? Który to Schneeberg?

 10. Maciek B pisze:

  twmichal tej górki w Bułgarii nie znam, ale zgadzam się co do Moldoveanu, to jest o tyle łatwy szczyt, że to nie góry typu Tatry Wysokie, ale jednak daleko od cywilizacji, taki mały problem trzeba po prostu zamieszkać w schroniskach, nie da rady wybrać sie tam na jeden dzień 😉
  Lusatius jest przecież symulacja…

 11. Rymek pisze:

  @Lusatius – patrz tytuł

  Fajny miraż na zdjęciu nr 2, odległość do pozazdroszczenia, magiczne 200 kilosów… i to bezdyskusyjne. A tak przy okazji – Alpy z Wiednia – blisko bo blisko ale temat fajny. Z centrum można nawet zobaczyć 🙂

 12. twmichal pisze:

  Alpy można także zobaczyć z okolic Bratysławy. W Google Earth można całkiem sporo zdjęć znaleźć.
  Sorry za literówkę – nie Botec tylko Botev.
  A co do braku cywilizacji w Rumunii to byś się zdziwił. Znajomi byli właśnie na Moldoveanu a okoliczne schroniska przypominają luksusowe hotele, w środku chodzą elegancko ubrani kelnerzy. Szlaki są świetnie oznakowane, po drodze jest też wiele schronów, więc jeśli się nie ma namiotu – można spać i tam.

 13. jerro pisze:

  piękne!
  a gdzie można znaleźć informację, w którym punkcie na horyzoncie zachodzi słońce? Chcę sprawdzić kiedy będzie zachodzić za Babią Górą z okolic Dębicy. Pozdrawiam

 14. Maciek B pisze:

  Hehe mnie chodziło raczej nie o zacofanie, tylko o dalekość miejscowości, a jakości tamtejszych schronisk nie znam, ale fajnie, że powiedziałeś przydatna informacja dzięki;)

 15. Northwood pisze:

  @jerro: Możesz skorzystać z programu The Photographer’s Ephemeris

 16. wicio pisze:

  @twmichał Botev to taka bambuła jak Praded czy Kralova hola też z przekażnikiem i szosą asfaltową. Tak przyjnajmniej sobie przypominam sprzed 31 lat. Widok przy niskiej inwersji musi być super bo po drodze jest głeboka i szeroka dolina Dunaju.

 17. luki pisze:

  @Twmichal, Maciek, Wicio – temat wałkowałem już ze dwa lata temu szukając zdjęć na panoramio i niestety – wtedy niczego nie znalazłem (znalazłem za to przypadkiem panoramę z Bałkanu obejmującą góry południowej Bułgarii od Riły po Rodopy – nawet przymierzaliśmy się wtedy z Mateuszem do wrzucenia jej na DO, ale temat jakoś upadł), ale może teraz po dwóch latach coś nowego się pojawiło, więc jeśli chcecie- myślę, że warto szukać. Moja rada – nie skupiałbym się na Moldoveanu i sąsiednich wierzchołkach, gdyż tam zimą dochodzą na prawdę nieliczni, ale raczej np. na nieodległych górach Bucegi – panorama Bałkanu jest zapewne równie spektakularna, a istnieje w tych górach kilka ośrodków narciarskich (np. kolejki na szczyty z miejscowości Sinaia i Busteni), więc i ludzi, a co za tym idzie zdjęć zimowych jest zancznie więcej.

 18. Leon pisze:

  No jest kawał siły na najnowszym zdjęciu (zoom, jakość, widzialność, miraż …) Brawo !

 19. Maciek B pisze:

  Miraż to nie jest codzienność, super to już jest to co w DO najciekawsze 😉

 20. Patb pisze:

  Fajne! Południe Czech ma duży potencjał na Alpy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *