Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Pradziad z Katowic

pradziad_z_katowic_6001

z

Zdjęcie przedstawia:Pradziad – najwyższa góra Jeseniku z wieżą telewizyjną.
Zdjęcie wykonane z: Hałdy Kostuchna
Odległość: 127,5km
Zdjęcie wykonano: 2008.08.04, drugie 2009.06.13

Autor: Rafał K.

z

Zdjęcie przedstawia:Pradziad – najwyższa góra Jesioników z wieżą telewizyjną.
Zdjęcie wykonane z: Hałdy Kostuchna
Odległość: 127,5km
Zdjęcie wykonano: 2010.06.23, drugie 2009.06.13

Autor: Rafał K.

 

Podobne wpisy:

14 komentarzy

 1. Gryf pisze:

  Ale kapitalna inwersja! Świetne zdjęcie!

 2. wicio pisze:

  Świetne zdjecie, tylko inwersji brak, zreszta tu akurat by przeszkadzała. Powietrze było przejrzyste, a widoczność polepszyło podświetlenie z tyłu.

 3. Mateo pisze:

  Piękna ta nowa odsłona Pradziada z Katowic! Gratuluję Rafał! Przy okazji można zobaczyć, jaki postęp poczyniły Dalekie Obserwacje w fotografii dalekich widoków na przestrzenii czasu istnienia strony, bo to jedna z pierwszych i ostatnia fotografia tego samego obiektu z tego samego miejsca.

 4. admin pisze:

  Mnie zastanawia różnica wystawania Pradziada nad Mikołowem. Pierwsza fota z 2008 r była robiona z ręki…czyli jakieś 1.6m nad ziemią..druga ze statywu 30cm nad ziemią. Czy to mogło spowodować taką różnicę ? A może Hałda Kostuchna się zapada.

 5. Mateo pisze:

  Nie od dzisiaj wiadomo, że góry sie konsekwentnie wypiętrzają 😉 A tak na poważnie, to wg mnie kwestia powiekszenia.

 6. wicio pisze:

  To nie kwestia powiększenia bo zwróć uwagę na jakiej wysokości są druty. Wyraźnie widać różnicę. Przyczyn może być parę:
  1. Minimalnie inne miejsce.
  2. Niższa wysokość focenia npt.
  3. Różny rozkład temperatury dający inne ugięcie światła.

 7. Mateo pisze:

  Rafał, czym był robiony pierwszy (tzn. wcześniejszy) Pradziad z Kostuchny? Bo jeżeli oba to Orestegor, to mamy piękny przykład, że body robi ogromną różnicę. Szczegóły wieży oraz kolorki na nowej fotce pokazują, jak daleko zaszły Dalekie Obserwacje od czerwca zeszłego roku do dzisiaj!! 😉

 8. Northwood pisze:

  Wczoraj jak zobaczyłem od siebie jaki był zachód słońca to czułem, że musi być rewelacja na Jeseniki.

 9. Fryta pisze:

  Nie wiem czy wspominałem, ale u siebie z balkonu mam widok na zachód, widać dobrze komin EC Zabrze (9km) oraz Łaziska (19,5km) na południowym zachodzie. Patrząc na te dwa kominy robię pierwszy rekonesans warunków seeingowych. Wczorajszego wieczoru komin w Zabrzu był jak żyleta – totalne zero mleka, rzadko kiedy jest tak wyraźny, do tego ten zachód słońca… Można się było spodziewać, że ktoś wczoraj ustrzelił Jeseniki :).

  Gratulacje Rafał!

 10. Tomek (kowalTM) pisze:

  kapitalne zdjęcia! gratulacje!

 11. Piotrekk pisze:

  widzę, że okolice Katowic mają duży potencjał jeśli chodzi o obserwację. Niestety nie znam tamtych okolic i widocznych gór, ale mam nadzieję, że kiedyś je odwiedzę 🙂

 12. Mateo pisze:

  @Piotrekk – cała południowa Polska to świetne miejsce do DO. Co prawda nie mamy wybitnie wysokich gór i możliwości znajdowania naprawdę długich linii widzenia się punktów na ziemi, ale w patrzeniu nic nam tutaj nie przeszkadza. Prawda jest taka, że wysokości gór przyrastają stopniowo, dzięki czemu rzadko kiedy coś przysłania nam dalsze obiekty. Jeseniki dla Sląska są jeszcze lepsze niż Tatry, bo tutaj nie przysłania ich już kompletnie nic i stąd te bardzo dalekie “Pradziady”.

  Do Katowic oczywiście serdecznie zapraszamy, gdybys kiedyś zapuścił się w te okolice, to daj znać.

 13. merti pisze:

  Po wpisach nie widzę by ktokolwiek przywiązał większą uwagę do filmu nt Jesenika. A tam po prawej stronie nagrania mamy jeszcze odległy o ok. 121km Medvedi Vrch 🙂 Dla przypomnienia podobny wpis na DO Orlik oraz Medvědí vrch z Katowic Murcek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *