Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Karkonosze z Łosiowa

Pkt do symulacji

Zdjęcie przedstawia:Karkonosze i Góry Wałbrzyskie.
Zdjęcie wykonane z:Łosiowa.
Odległość: 127.7 km do Śnieżki, 139.5 km do Wielkiego Szyszaka.
Zdjęcie wykonano dnia: 10.IV.2011
Autor: Krzysiek_S
Aparat: Minolta Dimage Z1
Opis: Krzysiek_S

Podobne wpisy:

15 komentarzy

 1. mateo pisze:

  Krzysiek, pięknie! Po ostatnich wpisach widać ewidentnie, że zbliżamy się do kolejnego most wanted 🙂

 2. Tomasz pisze:

  No ładnie.. musiały być naprawdę niezłe warunki.. 🙂

 3. Marcin pisze:

  Gratuluję fotki, sam poluję na Karkonosze z podobnej odległości 🙂 Zastanawia mnie jednak jak duże jest przybliżenie widoku na powyższych zdjęciach, z chęcią zobaczyłbym normalną fotkę horyzontu z Karkonoszami w tle 🙂

 4. Pablo pisze:

  Muszę przyznać, że kiedyś, jadąc samochodem ciężarowym ze Szczecina do Głubczyc, warunki atmosferyczne były na tyle dobre, że Śnieżkę na horyzoncie miałem od Polkowic aż do okolic Brzegu. Różnica jest taka, że ja widziałem ją z poziomu autostrady.

  @Marcin
  Zrobiłem wtedy taką fotkę. Niestety jest ona wykonana telefonem komórkowym, podczas jazdy więc nie wiele tam widać. Generalnie bez problemu można wychwycić Śnieżkę gołym okiem, ale na pewno nie wygląda ona tak okazale jak na tych zdjęciach.

  @Mateo
  O jakim most wanted mówisz?:)

 5. Marcin pisze:

  Karkonosze obserwowałem już z Wrocławia, Legnicy, ale nigdy jeszcze z Wielkopolski i to jest moim celem 🙂 Barierę stanowią Wzgórza Trzebnickie, lasy i brak znaczących punktów widokowych w mojej okolicy. Cóż, żyję nadzieją, że kiedyś, gdzieś mi się Śnieżka wybije ponad las zamykający horyzont 🙂

 6. Krzysiek_S pisze:

  Dzięki za dobre słowa 🙂
  @Marcin: W dobie fotografii cyfrowej coś takiego, jak normalna fotka horyzontu, nie istnieje. Wystarczy, że ten sam (nawet nie “o takiej samej ogniskowej”, tylko dosłownie ten sam) obiektyw przyłączy się do aparatu z inną matrycą, to już wszystko będzie inaczej wyglądało.
  Powiem tyle – Śnieżka była widoczna gołym okiem, trzeba było tylko oderwać wzrok od wielkiej jak wół Ślęży ;). Wielkiego Szyszaka już tak nie widziałem i wymagałby lornetki, chyba że ktoś ma naprawdę sokoli wzrok.
  @Pablo: Most wanted to Śnieżka z okolic Opola. W symulacjach wychodzi ze wzniesień koło Turawy, “wystarczy tylko” znaleźć jakieś miejsce bez zamykającego horyzont lasu albo dostępną wieżę.
  @Tomasz: Niezłe warunki to dopiero zaczynały się robić, ale trzeba było jechać do domu… Zdjęcie i tak jest zrobione po drodze.

 7. rosim pisze:

  @Krzysiek_S, gratuluję fotki, jak na te odległość, warunki i wysokość, z której robiłeś wyszła bardzo ładnie. Poza tym Śnieżka od strony wschodniej wyszła bardziej “potężnie” niż z podobnej odległosci od strony północnej, tj. z Zielonej Góry
  @Marcin, wg mojej wiedzy, to przy lustrzankach i pełnej klatce obiektyw o ogniskowej zblizonej do oka ludzkiego jest w okolicy 50mm, przy niepełnej klatce canona trzeba przeliczyć x1,6, czyli ogniskowa w okolicach 30 mm.
  Pod linkiem niżej wrzuciłem zdjęcie Karkonoszy z Zielonej Góry, odległosć podobna jak to Krzyśka z Łosiowa. Tak mniej więcej na tym zdjęciu, ale bez powiększania wyglądały Karkonosze z odległości ok. 130 km.

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/222d09332b6be428.html

  Pozdrawiam

 8. Krzysiek_S pisze:

  @rosim – moim zdaniem Twoje zdjęcie (notabene przepiękne) potwierdza moją tezę, że teraz wszystko zmienia się od aparatu do aparatu. Śnieżka jest tylko 3x mniejsza niż u mnie (trzeba patrzeć na zdjęcie z Wielkim Szyszakiem, to drugie jest składanką zoomów cyfrowych), a robiłem na max zoomie 10x, odpowiadającym 380 mm ogniskowej dla małego obrazka. Matryca też niby o podobnej rozdzielczości (u mnie 2048×1536), a wrażenie zupełnie inne. Bez powiększenia miałbym Karkonosze na 6-7 pikseli.

 9. rosim pisze:

  @Krzysiek_S – nie tylko jest to zależne od aparatu, ale też od wielkości wstawionego zdjęcia. To wyżej z linka, które wstawiłem do fotosika (tak na marginesie zrobione pamiętnego 14.11.2010 r.), robiłem canonem 450D – obiektywem canona 60mm makro, czyli stałoogniskowym, co w przeliczeniu na pełną klatkę daje ok. 96 mm. Zdjęcie zmniejszyłem do rozmiaru ok. 2000×1333, w oryginale miało rozmiar 4272×2848 i przy oglądaniu w rozmiarze 100% na przeglądarce byłoby większe.
  Ale nie o to mi chodziło, tylko, o ile pamiętam, tak jak na tym zdjęciu z linka, tylko bez powiększenia 100%, wyglądały wtedy mniej więcej “gołym okiem” Karkonosze z Zielonej Góry.
  Aha, tutaj http://www.youtube.com/watch?v=6XdVJC_YgpU&feature=mfu_in_order&list=UL
  wrzuciłem jeszcze film, przy ruchomym zoomie bardziej widać te odległości, zwłaszcza w miejscu, gdzie Śnieżka pojawia sie nad dachem domu.
  Pzdr

 10. Marcin pisze:

  Dzięki serdecznie za fachowe wytłumaczenie. Wnioskuję z tego, że Śnieżka z odległości 120-130 km powinna być spokojnie widoczna gołym okiem 🙂 Pozostaje tylko czekać na warunki i znaleźć jakiś ogólnodostępny punkt widokowy, tak jak napisał Krzysiek_S – bez lasu na horyzoncie 🙂 Dla uściślenia dodam, że mam na myśli okolice Rawicza w Wielkopolsce 🙂
  Pozdrawiam serdecznie,
  Marcin

 11. Maciek B pisze:

  Fajna obserwacja, Śnieżka rzeczywiście potężna 😉

 12. Pedro90 pisze:

  naprawdę niesamowite. Przejeżdżam dość często przez tą miejscowość i jeżeli już widziałem jakąś górę to zawsze myślałem że to Ślęża jest. A tu proszę, Śnieżke widać. Tego bym się nie spodziewał. To prawdopodobnie w Zwanowicach niedaleko Łosiowa też będzie widać jeśli się obierze jakiś dobry punkt widokowy.

 13. Krzysiek_S pisze:

  @Pedro90: Ze Ślężą miałeś rację, jest stamtąd widoczna kawałek w prawo od Karkonoszy, a że jest dużo bliżej, to i rozmiar kątowy ma odpowiednio większy, i powietrze nie musi być tak przejrzyste, by ją dojrzeć. Pod adresem
  http://pracus.ch.pwr.wroc.pl/~strasbur/widoki/Losiow/10.04.2011/index.html
  zamieściłem całość widoku na góry ze wzniesienia, przez które prowadzi droga. Łosiów jest w ogóle świetny widokowo – koło stacji kolejowej jest “miejscówka” na Wysoki Jesionik i Masyw Śnieżnika. Nawet kilka razy próbowałem robić zdjęcia z pociągu, ale podczas jazdy jakoś słabo mi to wychodziło…

 14. Pedro90 pisze:

  Dzięki wielkie za informacje 🙂 Sam kiedyś spróbuję zrobić dobre zdjęcie z tej “miejscówki” koło stacji kolejowej, jeśli trafię na dobrą pogodę.

 15. Tucznik pisze:

  Więcej nowych zdjęć Karkonoszy, Gór Sowich, Bardzkich, Kamiennych i Wałbrzyskich z Łosiowa:

  http://500-mm.blogspot.com/2015/05/osiow.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *