Borżawa, Połonina Równa i Bieszczady Zachodnie z Radziejowej
Zdjęcie przedstawia:Bieszczady Zachodnie, Grupę Połoniny Równej i Ostrą Horę, Połoninę Borżawę
Zdjęcie wykonane z:Radziejowej
Odległość: do Połoniny Caryńskiej 149km, do Połoniny Równej 176km, do Pikuja 188 km, do Stoja 210km
Zdjęcie wykonano dnia:2012.01.29
Autor: Maciej Majewski
Aparat: Canon 550d+70-300mm
Opis: Andis
rewelacja! jestem pod wrażeniem.
Rewelacja!!!
To kolega pozamiatał.
Kilka razy próbowałem uwiecznić taki widok z Radziejowej, ale nigdy jakoś nie miałem szczęścia. Tym bardziej gratuluje!
Tym samym pękł kolejny Most Wanted! Pan Maciek Majewski urasta do bohatera na miarę Roberta J 🙂
Ech, a szykowałem się właśnie w najbliższym czasie dokładnie na ten sam cel… Pozostaje mi pogratulowac świetnych i szczegółowych zdjęc 🙂
Imponująca odległość pogratulować 🙂
Gratulacje 🙂 Coś niesamowitego!
Niezłe zaskoczenie! 210km niekoniecznie z wysokich Tatr! Stoj pięknie wpasował się w tą dolinkę!
No, coś niebywałego!
Właśnie na takie zdjęcie ostatnio czekałem, żeby miec jasność co do pewnej sprawy (albo do owej jasności chociaż się zbliżyć 🙂 ), ale szczerze mówiąc nie liczyłem, że coś takiego szybko się znajdzie, a tu bęc! Ale do rzeczy – pamiętacie niedawno zamieszczone na naszym forum zdjęcia Kuby_Mar z samolotu, z widocznymi na pierwszym planie z prawej Tatrami i czymś z tyłu: http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=73372 (tu w zasadzie Tatry już chyba poza kadrem 🙂 ), i symulację do tego widoku wykonaną by Merti (w ostatnim poscie na tej stronie): http://astropolis.pl/topic/28923-inne-zdjcia-i-wszystko-co-nie-mieci-si-w-pozostaych-wtkach/page__st__300 ?
Otóż to “coś” wg. Mertiowej symulacji wyglądające na Ostrą Horę, Poł. Równą i Borżawę, to moim zdanie nasze Bieszczady z Poł. Wetlińską, Caryńską i czubkiem Tarnicy: http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/panqueryfull.aspx?mode=newstandard&data=lon%3A17.62756%24%24%24lat%3A49.36449%24%24%24alt%3Aauto%24%24%24altcam%3A9000%24%24%24hialt%3Afalse%24%24%24resolution%3A200%24%24%24azimut%3A90%24%24%24sweep%3A20%24%24%24leftbound%3A88.5%24%24%24rightbound%3A94.5%24%24%24split%3A60%24%24%24splitnr%3A1%24%24%24tilt%3A-2.3941666666666665%24%24%24tiltsplit%3Afalse%24%24%24elexagg%3A1.2%24%24%24range%3A500%24%24%24colorcoding%3Afalse%24%24%24colorcodinglimit%3A417%24%24%24title%3AZugspitze%20%5BTelescope%5D%24%24%24description%3A%24%24%24email%3A%24%24%24language%3Aen%24%24%24screenwidth%3A1024%24%24%24screenheight%3A740 , a ta rozbieżność w symulacjach (mojej i Mertiego) wynika przede wszystkim z tego, że najpewniej samolot znajdował się już nieco dalej (w stosunku do koncepcji Mertiego) na południowy-zachód.
Ale dla czego o tym piszę właśnie tutaj? Dziwnym i szczęśliwym trafem tak się akurat składa, że mamy tu wspomniane pasma (Poł. Wetlińską i Caryńską, oraz grupę Poł. Równej) z dość dużego dystansu i wykonane z podobnego kierunku, co wspomniane zdjęcia lotnicze! Po charaketrystycznym ukaładzie pasm i grzbietów można by nawet bez symulacji w udeuschle.de pokusić się o rozszyfrowanie owych tajemniczych łańcuchów górskich widzanych przez Kubę z samolotu!
P.S. Na pierwszym planie na dwóch pierwszych zdjęciach widoczne są trasy ośrodka narciarskiego, dawniej nazywanego “Wierchomla – królowa śniegu”, a obecnie “Dwie doliny”, skądinąd bardzo fajnego. Nie mogłem się powstrzymać od przytoczenia tu fragmentu pewnej rozmowy, którą prowadziłem kiedyś (wraz z kolegą) z pewnym sympatycznym panem z Białegostoku na temat największych alpejskich regionów narciarskich, w której to rozmowie wymienialiśmy się informacjami na temat wielkiej liczby tamtejszych tras, wyciągów itp., kiedy nagle ów pan zapytał nas, cytuję: “A byly panowie w Wierchomly?” :-).
Byłem kiedyś na Radziejowej ale takich cudów nie widziałem. Gratulacje !!!
To mamy kolejny megahit! Most Wanted znów! Jak tak dalej pójdzie z tymi fenomenalnymi obserwacjami to te trzy magiczne trójki pomiędzy Tatrami a Vladeasą niedługo pękną. Widok jest kapitalny, fantastyczny, odległość w lini prostej bardzo duża no bez powodu ta obserwacja w Most Wanted sie nie znalazła. Ale ja wiem i niektórzy tutaj zapewne też, jak daleko i długo trzeba by jechać gdzieś z okolic Radziejowej powiedzmy Starego Sącza pod Borżawę np. do Wołowca, ja mieszkam 7 km od przejścia granicznego w Krościenku – najbardziej na południe wysuniętego w Polsce, a żeby zdobyć Borżawę latem potrzebuję wyjazdu na dwa dni. Dlatego dla mnie to jest niesamowite, całkowicie inne tereny, a tu mamy Borżawę z Radziejowej. I moje wspaniałe Bieszczady, które schodziłem wzdłuż i wszerz, świetne uczucie jak się poznaje tak na zdjęciu, te swoje górki i potem te mniej swoje coraz dalej na wschód, choć widuję połoniny bardzo często jest to dla mnie widok fantastyczny! Maciej Majewski obok Roberta w tym momencie drugi król DO! Gratulacje!
Gratulacje!!!
Mam wrażenie, że wschód, południowy-wschód to nie wszystko co tego dnia udało się uwiecznić Panu Maciejowi:)
Dziękuje za słowa uznania. Miałem już kilka okazji w życiu by podziwiać taki widok gołym okiem, ale dopiero od niedawna mam lufę dzięki której można to jakoś sensownie uwiecznić. Byłem też na Radziejowej w zeszłą sobotę i w niedzielę. Niestety, na wschodzie panorama obejmowała tylko Bieszczady i kończyła się na Dziurkowcu, ale za to udało mi się złapać kłęby pary z elektrowni w Połańcu i Małą Fatrę. Jak się wyrobię, to dziś w nocy podeślę RAW-y.
Do Połańca z Radziejowej dobrze ponad 110 km. Nie powiem, że nie będę na te zdjęcia czekał:)
na 1 i 2 zdjęciu od lewej jest dość blisko wieżyczka oraz trochę w prawo nieco dalej ale jednak nadal blisko druga wieżyczka – gdzie to?
Pierwsza od lewej to Jaworzyna Krynicka z ktorej Radziejowa tego dnia wygladała tak http://i380.photobucket.com/albums/oo245/gezeb/Dalekie%20obserwacje/IMGP1545.jpg , liczyłem ze moze ktoś będzie obecny i widze ze sie udało 🙂 Druga to Stebnicka Magura
Aż się nie chce wierzyć, że tak piękne i dalekie obserwacje są osiągalne, gdy patrzy się, a za oknem tylko mgiełki i najbliższe otoczenie (już chyba 40 dni nie widziałem ani jednej górki!!). Raduje się serce z takich “świeżych” obserwacji. Gratulacje dla autora.
Piękne zdjęcie,
Mam pytanie czy ktoś zna miejsce na nocleg wysoko w górach (schroniska itp) tak aby można było z dziećmi przenocować (oczywiście wiosną lub latem nie teraz :))?
Gazeb- że pierwsza to Jaworzyna to się domyśliłem, nad tą drugą wieżą tez sie zastanawiałem, Magurę Stebnicką znam tylko jedną i jestem zaskoczony, czyżby to była ta górka nad Bardjovem?
Tak, Stebnicka Magura jest właśnie koło Bardejova.
No i wreszcie Radziejowa doczekała się mocnej obserwacji! Dobrze też, że jest wieża widokowa bo bez niej byłoby kiepsko. Brawa za zdjęcia!!!
PS. Tatry chyba przygniatały tego dnia w Beskidzie Sądeckim…
Panie Macieju – gratulacje, można tylko podziękować za uwiecznienie tej pięknej panoramy i pozazdrościć podwójnej przyjemności, bo trafił się i mroźny, pogodny dzień w górach, i dalekie widoki.
@Qbolt04: Stoj będzie czekał na swoim miejscu i jutro, i za rok, i gdy nas już nie będzie. To, że ktoś coś zobaczył i nawet sfotografował nie oznacza, że miejsce jest “spalone”. Wręcz przeciwnie, każdy widok jest inny – wystarczy przejrzeć wpisy na DO, zawierające zdjęcia z różnych dni.
@Bigiel: myślę, że większość górskich schronisk się nadaje. Trzykrotnie spędzałem wakacyjny tydzień z synem na Hali pod Śnieżnikiem. Za pierwszym razem miał 7 lat i trochę się obawiałem, jak przyjmie schroniskowe warunki, ale gdy zobaczył piętrowe łóżka w pokoju, to po prostu wpadł w zachwyt.
Szacun Sloniu! Kto by pomyslal, ze Zakarpacie widac znad domu 🙂
Pięknie…. tydzień temu przewędrowałem pasmo Radziejowej. na wieży była taka mgła że ledwo widziałem własne buty:)
Magura Stebnicka jest wraz z wieżą na 100% ..jako off topowe info.bardzo strome wejście szlakiem od wschodu porównywalne ze stromizną Lackowej..ze szczytu Magury wlaściwie nic nie widać..Za flachę Merunki wpuścił mnie gościu z dojazdowej obsługi na galerię masztu na wysokość ok 30 m..ale co najdalej na wschód było widać do Kamienia Jasielskiego..
Kolejny kamień milowy z Beskidu Sądeckiego…
https://www.refraktor.pl/2024/01/dalekie-obserwacje-stoj.html