Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Apeniny z Vojaka w Chorwacji [300 km]


Zdjęcie przedstawia: Monte Vettore i Scoglio del Lago w Apeninach. Po ekstremalnej obróbce można dostrzec Pizzo di Moscio
Zdjęcie wykonane z: Vojaka w Chorwacji
Odległość: 284 km Monte Vettore i Scoglio del Lago; 300 km Pizzo di Moscio
Zdjęcie wykonano dnia: 2012.08.28
Autor: Piotr Stryjek
Aparat: Nikon D70s + 70-300mm
Opis: Voytas

Podobne wpisy:

10 komentarzy

 1. Paweł B. pisze:

  Na wysokości Cima Lepri wyobraźnia zaczyna przeważać nad zmysłami… 😉 Ale gratulacje, tak czy inaczej jest to już naprawdę daleka obserwacja.

 2. gawain74 pisze:

  Nie dość, że po drugiej stronie Adriatyku, to jeszcze daleko w głąb lądu 🙂

 3. Tadeusz Bieg pisze:

  Obserwacje morskie mają swoją specyfikę. Ciekawe, jak dalekie obserwacje są możliwe poprzez morze z danej wysokości npm i przy danej wysokości oglądanych gór?
  Z jakiej wysokości npm były robione zdjęcia? Czy “gołym okiem” te góry wyróżniały się na horyzoncie? Gratuluję “dalekowzroczności” 😉

 4. Leon pisze:

  Ale zdjęcie !!

  Doskonale kojarzę z okolic Ancony ‘ogromne’ Monte Conero, które z 20km wydaje się dużo wyższe niż nasze Skrzyczne, oraz góry z pasma Monte Vettore oglądane z około 70km, których wygląd zalatuje już Tatrami oglądanymi np z trasy Jordanów-Gorlice.

  Tutaj widać obie góry na jednym zdjęciu, ta wyższa mimo 70km dalej wydaje sie faktycznie wyższa. Bardzo mi się podoba ta perspektywa powodowana ogromną odległością.

  Może autor ma zdjęcia troszkę na prawo ? Powinien być doskonale widoczny charakterystyczny Monta St Vicino z około 240 km …

 5. Autor pisze:

  @ Tadeusz Bieg: zdjęcie zrobione było z wysokości 1400 m.n.p.m, z wieży widokowej na szczycie Vojaka. Gołym okiem widoczny był tylko szeroki i płaski masyw Monte Conero, reszta objawiła się dopiero na zdjęciu.

  @ Leon: mam z tego miejsca zdjęcia także na prawo, gdzie widać dalszy ciąg Płw Apenińskiego, elektrociepłownię położoną przy ujściu Padu do Adriatyku, a także widoki w kierunku Alp oraz Dalmacji (odległości od kilkudziesięciu do 200-kilkudziesięciu km).

 6. Kasjan pisze:

  Wspaniałe, odległość robi wrażenie. Szacunek.

 7. Leon pisze:

  Autor, Piotrze, to może poślij mi te na których jest reszta płw Apenińskiego, bardzo chętnie bym obejrzał i przeanalizował 🙂 OK?

  gtxleon@gmail.com

 8. benji pisze:

  Gratuluję.
  Ja na nie dwa razy polowałem. Raz z okolic Splitu, a drugi z okolic Orebica. Trzeba być w odpowiednim miejscu , czasie i widoczności 🙂

 9. Autor pisze:

  “Odpowiedni czas” w basenie Morza Adriatyckiego to pierwszy/drugi dzień po wystąpieniu wiatru bora (Włochy) / bura (Chorwacja). Wieje on z pn/pn-wsch, jest lodowaty, bardzo silny i porywisty. Zostawia na parę dni widzialność-żyletę. Akurat miałem te szczęście, że pojawił się pod koniec sierpnia w Chorwacji (choć występuje przede wszystkim zimą).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *