Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Panorama Karpat Wschodnich ze szczytu Stoya

panorama-ze-stoya-publish

panorama-ze-stoya-opis

panorama-ze-stoya2

panorama-ze-stoya2-opis

ytutyurtyu

Zdjęcie przedstawia: panorama na wschód i południowy wschód
Zdjęcie wykonane z: Połoniny Borżawa (Stoy)
Odległość: do Hoverli – 110 km,  do Farcaula – 122 km, do Pietrosa Rodniańskiego – 157 km, do Tibles – 146 km
Zdjęcie wykonano dnia: ?

Podobne wpisy:

12 komentarzy

 1. luki pisze:

  Moje gratulacje. Świetne zdjęcia. Mateo na pewno musiał włożyć wiele wysiłku w opisanie tych panoram, zwłaszcza na dalekich, trudnych do rozszyfrowania planach.
  Można by jeszcze dorzucić opis do zdjęcia opublikowanego juz kiedyś na DO pod tytułem “Góry Rodnianskie z Połoniny Borżawa” – tam widać jeszcze więcej rumuńskich gór z prawej strony panoramy (zwłaszcza, że taki opis juz chyba istnieje).

 2. mateo pisze:

  Zrobi się 🙂 Czarnohra okazuje się bardzo niewdzięcznym obiektem w DO. Symulacje z Hoverli i sąsiednego Pietrosa nie pozostawiają wątpliwości – Borżawa to szczyt możliwości na zachód a zasięg w innych kierunkach też nie powala. Już niedługo w odświeżonym dziale DEM będzie można się o tym przekonać. Proponuję przy okazji małą zabawę – kto znajdzie najdłuższą linie widoczności w Karpatach… Ciekawi nas np, czy z Zakarpacia lub okolic można zerknąć na drugi koniec (południowy) łuku Karpat? Wysokich szczytów nie brakuje ani na północy ani na południu, a zatem są szanse.

 3. wicio pisze:

  Tatr nie udało mi się znaleźć. Czyżby za wysoko inwersja?
  Ta mnogość gór w kazdym kierunku jest niesamowita. W Sudetach czy Karpatach zawsze widać tylko pare pasm i koniec gór a tu niezliczona ilość szczytów i to całkiem wysokich.

 4. merti pisze:

  Pewnie i się da Mateo 🙂 Na razie znalazłem coś takiego ale pewnie to jeszcze nie to http://www.panoramio.com/photo/8251861

 5. luki pisze:

  Merti – to faktycznie na razie nie to, ale skąd inąd bardzo ładna panorama.
  Postaram sie tu na gorąco opisać zdjęcie zalinkowane przez Mertiego: otóż od lewej na ostatnim planie mamy góry Ciucas z ich najwyzszym wzniesieniem Ciucas – 1956 m npm., dalej na prawo charakterystyczne, nieco podobne do naszych Bieszczadów, ale znacznie wyższe (przekraczają w najwyższych wierzchołkach 1900 m npm.) góry Bailui (zwane dawniej w polskiej literaturze górami Gribova), dalej na prawo na nieco bliższym planie już nad miastem Brasov góra Piatra Mare (1843 m ) i dalej masyw Postavaru (1800 m) nad znanym w Rumunii osrodkiem narciarskim Poiana Brasov, a z tyłu za nimi góry Bucegi z najwyzszym szczytem Omul (2507 m npm). Dalej na prawo za obniżeniem Branu mamy masyw Piatra Craiului (czyli po polsku Królewskiej Skały) przekraczajacy 2200 m npm, zza którego dalej na prawo “wystają” g. Iezer od strony szczytu Papusa (2391 m npm), a jeszcze dalej na prawo na końcu panoramy powinny się już zaczynać góry Fogaraskie. Na pierwszym planie panoramy mamy obniżenie kotliny Braszowskiej, a samo zdjęcie było robione z podnóża gór Bodoc nieopodal miasta Sfintu Gheorghe – tak, że odległosci do najdalszych gór nie są bardzo imponujace, chyba nigdzie nie przekraczają 100 km, ale jak widać bardzo ładnie przedstawia się tu spory fragment rumuńskich Karpat.

 6. mateo pisze:

  Powstaje pytanie, gdzie szukać takiej obserwacji. W większości przypadków szczytów na dwóch biegunach łańcucha Karpat odległości przekraczają tą dzielącą Karpaty od Alp Austriackich, dlatego szukanie potwierdzenia czegoś takiego w necie mija się z celem. Mówimy tu o pionierskich wyzwaniach w końcu 🙂 Nawet stali górscy bywalcy nie ustrzelą przypadkowo gór z 300 km, jeżeli tego nie planowali. Musimy zdać się na heywhatsthata, aby na daremnie nie tracić czasu na flickrze i innych tego typu miejscach – ja sam na to poświęciłem już sumarycznie z tydzień…

 7. luki pisze:

  Wicio: Tatry były na innym zdjęciu tego samego autora zamieszczonym niedawno na DO pod tytułem “Widok na zachód z Borżawy”.

 8. luki pisze:

  Mateo, juz pisałem niedawno na forum, że taka obserwacja jest możliwa z Kralovej Holi w Niznych Tatrach, skąd widoczny może być masyw Vladeasy w rumuńskich górach Muntii Apuseni po drugiej stronie łuku Karpat (ok. 308 km):
  http://www.heywhatsthat.com/?view=U8GJTL6K . Ciekawy widok mozliwy jest tez z Pietrosula w g. Rodniańskich – widac prawie cały łuk rumuńskich Karpat + Zakarpacie, a także niektóre szczyty w “naszych” Karpatach Zachodnich, a mianowicie Slanske Vrchy na Słowacji. Jesli chodzi o widoki z samej Vladeasy, to oprócz wspomnianej Kralovej Holi i kilku blizszych pasm Słowackich, mozliwych jest nawet kilka wierzchołków Tatr Wysokich (ok. 330 km!), no i oczywiście spory fragment łuku gór rumuńskich, poczawszy od Gutii i Rodnianskich na N: http://alpinet.org/main/foto/showfoto_en_display_poze_what_punct_item_66633_idxfoto_0_vot_0.html , a skończywszy na Retezacie na S: http://alpinet.org/main/foto/showfoto_en_display_poze_what_punct_item_54838_idxfoto_16_vot_0.html . Widok z Vladeasy: http://www.heywhatsthat.com/?view=NO4630QS . Dla ewentualnych zainteresowanych podaje inforamcje, że pod szczyem Vladeasy znajduje sie schronisko, a na samym wierzchołku jest stacja meteo, przy której zapewne zgodnie z rumunskim zwyczajem można rozbic namiot i przenocować. Do Rumunii jest jednak daleko, a jeszcze trudniej jest pojechac tam i trafic akurat na widocznośc>300 km. Dlatego pozostaje Kralova Hola, niewiele bardziej odległa od polskiej granicy niz słowackie Tatry Wysokie, gdzie przy odrobinie szczęścia może któremus z “naszych” uda zasadzić się i ustrzelić rekordowe zdjęcie.

 9. wicio pisze:

  Patrząc z Łomnicy czy Sławkowskiego horyzont mamy powyżej wierzchołków Slanskich czy Kralowej holi, więc te dalekie obiekty powinny być lepiej widoczne z Tatr, chyba że w połowie drogi w danym kierunku coś niskiego je zaslania.

 10. luki pisze:

  Wicio: zgadza się, ale weź pod uwagę, że mówimy o obserwacjach >300 km, a tu każdy dodatkowy kilometr oznacza szybkie chowanie się wypatrywanego obiektu za horyzont – z wierzchołków Tatr wysokich jest ok. 30 km dalej do wspomnianej prze ze mnie Vladeasy. Zreszta potwierdza to symulacja na Hey-u – o ile z Kralovej Vladeasa “wystaje” ponad horyzont nie najgorzej, o tyle ze szczyów tatrzańskich już ledwo-ledwo.

 11. wicio pisze:

  Chodziło mi o najwyższe szczyty Tatr i te rzeczywiście są na Hey-u. Tu jest prosta geometria – jeśli co widać na horyzoncie z danego szczytu a ten jest widoczny z dalszego wyższego na tej samej linii poniżej horyzontu to i z tego dalszego musi też być to widoczne. Tu odległość jest rekompensowana wysokością. Dlatego np G. Świętokrzyskie zobaczymy z Tatr ponad Gorcami, ale już ponad Babią czy Skrzycznym już nic.

 12. luki pisze:

  A tutaj panorama z przeciwnej strony (z gór Rodniańskich): http://alpinet.org/main/foto/showfoto_ro_t_valea-viseului_item_83093_gol_0_vot_0.html . Widoczek przedstawia od lewej na najdalszym planie g.Gutii, dalej na prawo na końcu ten biały to Menczul, dalej na prawo na bliższym planie Pop Ivan Marmaroski, a z tyłu za nim jescze na prawo połoniny Świdowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *