Panorama Karpat Wschodnich ze szczytu Stoya
Zdjęcie przedstawia: panorama na wschód i południowy wschód
Zdjęcie wykonane z: Połoniny Borżawa (Stoy)
Odległość: do Hoverli – 110 km, do Farcaula – 122 km, do Pietrosa Rodniańskiego – 157 km, do Tibles – 146 km
Zdjęcie wykonano dnia: ?
Autor: baranyielek
Moje gratulacje. Świetne zdjęcia. Mateo na pewno musiał włożyć wiele wysiłku w opisanie tych panoram, zwłaszcza na dalekich, trudnych do rozszyfrowania planach.
Można by jeszcze dorzucić opis do zdjęcia opublikowanego juz kiedyś na DO pod tytułem “Góry Rodnianskie z Połoniny Borżawa” – tam widać jeszcze więcej rumuńskich gór z prawej strony panoramy (zwłaszcza, że taki opis juz chyba istnieje).
Zrobi się 🙂 Czarnohra okazuje się bardzo niewdzięcznym obiektem w DO. Symulacje z Hoverli i sąsiednego Pietrosa nie pozostawiają wątpliwości – Borżawa to szczyt możliwości na zachód a zasięg w innych kierunkach też nie powala. Już niedługo w odświeżonym dziale DEM będzie można się o tym przekonać. Proponuję przy okazji małą zabawę – kto znajdzie najdłuższą linie widoczności w Karpatach… Ciekawi nas np, czy z Zakarpacia lub okolic można zerknąć na drugi koniec (południowy) łuku Karpat? Wysokich szczytów nie brakuje ani na północy ani na południu, a zatem są szanse.
Tatr nie udało mi się znaleźć. Czyżby za wysoko inwersja?
Ta mnogość gór w kazdym kierunku jest niesamowita. W Sudetach czy Karpatach zawsze widać tylko pare pasm i koniec gór a tu niezliczona ilość szczytów i to całkiem wysokich.
Pewnie i się da Mateo 🙂 Na razie znalazłem coś takiego ale pewnie to jeszcze nie to http://www.panoramio.com/photo/8251861
Merti – to faktycznie na razie nie to, ale skąd inąd bardzo ładna panorama.
Postaram sie tu na gorąco opisać zdjęcie zalinkowane przez Mertiego: otóż od lewej na ostatnim planie mamy góry Ciucas z ich najwyzszym wzniesieniem Ciucas – 1956 m npm., dalej na prawo charakterystyczne, nieco podobne do naszych Bieszczadów, ale znacznie wyższe (przekraczają w najwyższych wierzchołkach 1900 m npm.) góry Bailui (zwane dawniej w polskiej literaturze górami Gribova), dalej na prawo na nieco bliższym planie już nad miastem Brasov góra Piatra Mare (1843 m ) i dalej masyw Postavaru (1800 m) nad znanym w Rumunii osrodkiem narciarskim Poiana Brasov, a z tyłu za nimi góry Bucegi z najwyzszym szczytem Omul (2507 m npm). Dalej na prawo za obniżeniem Branu mamy masyw Piatra Craiului (czyli po polsku Królewskiej Skały) przekraczajacy 2200 m npm, zza którego dalej na prawo “wystają” g. Iezer od strony szczytu Papusa (2391 m npm), a jeszcze dalej na prawo na końcu panoramy powinny się już zaczynać góry Fogaraskie. Na pierwszym planie panoramy mamy obniżenie kotliny Braszowskiej, a samo zdjęcie było robione z podnóża gór Bodoc nieopodal miasta Sfintu Gheorghe – tak, że odległosci do najdalszych gór nie są bardzo imponujace, chyba nigdzie nie przekraczają 100 km, ale jak widać bardzo ładnie przedstawia się tu spory fragment rumuńskich Karpat.
Powstaje pytanie, gdzie szukać takiej obserwacji. W większości przypadków szczytów na dwóch biegunach łańcucha Karpat odległości przekraczają tą dzielącą Karpaty od Alp Austriackich, dlatego szukanie potwierdzenia czegoś takiego w necie mija się z celem. Mówimy tu o pionierskich wyzwaniach w końcu 🙂 Nawet stali górscy bywalcy nie ustrzelą przypadkowo gór z 300 km, jeżeli tego nie planowali. Musimy zdać się na heywhatsthata, aby na daremnie nie tracić czasu na flickrze i innych tego typu miejscach – ja sam na to poświęciłem już sumarycznie z tydzień…
Wicio: Tatry były na innym zdjęciu tego samego autora zamieszczonym niedawno na DO pod tytułem “Widok na zachód z Borżawy”.
Mateo, juz pisałem niedawno na forum, że taka obserwacja jest możliwa z Kralovej Holi w Niznych Tatrach, skąd widoczny może być masyw Vladeasy w rumuńskich górach Muntii Apuseni po drugiej stronie łuku Karpat (ok. 308 km):
http://www.heywhatsthat.com/?view=U8GJTL6K . Ciekawy widok mozliwy jest tez z Pietrosula w g. Rodniańskich – widac prawie cały łuk rumuńskich Karpat + Zakarpacie, a także niektóre szczyty w “naszych” Karpatach Zachodnich, a mianowicie Slanske Vrchy na Słowacji. Jesli chodzi o widoki z samej Vladeasy, to oprócz wspomnianej Kralovej Holi i kilku blizszych pasm Słowackich, mozliwych jest nawet kilka wierzchołków Tatr Wysokich (ok. 330 km!), no i oczywiście spory fragment łuku gór rumuńskich, poczawszy od Gutii i Rodnianskich na N: http://alpinet.org/main/foto/showfoto_en_display_poze_what_punct_item_66633_idxfoto_0_vot_0.html , a skończywszy na Retezacie na S: http://alpinet.org/main/foto/showfoto_en_display_poze_what_punct_item_54838_idxfoto_16_vot_0.html . Widok z Vladeasy: http://www.heywhatsthat.com/?view=NO4630QS . Dla ewentualnych zainteresowanych podaje inforamcje, że pod szczyem Vladeasy znajduje sie schronisko, a na samym wierzchołku jest stacja meteo, przy której zapewne zgodnie z rumunskim zwyczajem można rozbic namiot i przenocować. Do Rumunii jest jednak daleko, a jeszcze trudniej jest pojechac tam i trafic akurat na widocznośc>300 km. Dlatego pozostaje Kralova Hola, niewiele bardziej odległa od polskiej granicy niz słowackie Tatry Wysokie, gdzie przy odrobinie szczęścia może któremus z “naszych” uda zasadzić się i ustrzelić rekordowe zdjęcie.
Patrząc z Łomnicy czy Sławkowskiego horyzont mamy powyżej wierzchołków Slanskich czy Kralowej holi, więc te dalekie obiekty powinny być lepiej widoczne z Tatr, chyba że w połowie drogi w danym kierunku coś niskiego je zaslania.
Wicio: zgadza się, ale weź pod uwagę, że mówimy o obserwacjach >300 km, a tu każdy dodatkowy kilometr oznacza szybkie chowanie się wypatrywanego obiektu za horyzont – z wierzchołków Tatr wysokich jest ok. 30 km dalej do wspomnianej prze ze mnie Vladeasy. Zreszta potwierdza to symulacja na Hey-u – o ile z Kralovej Vladeasa “wystaje” ponad horyzont nie najgorzej, o tyle ze szczyów tatrzańskich już ledwo-ledwo.
Chodziło mi o najwyższe szczyty Tatr i te rzeczywiście są na Hey-u. Tu jest prosta geometria – jeśli co widać na horyzoncie z danego szczytu a ten jest widoczny z dalszego wyższego na tej samej linii poniżej horyzontu to i z tego dalszego musi też być to widoczne. Tu odległość jest rekompensowana wysokością. Dlatego np G. Świętokrzyskie zobaczymy z Tatr ponad Gorcami, ale już ponad Babią czy Skrzycznym już nic.
A tutaj panorama z przeciwnej strony (z gór Rodniańskich): http://alpinet.org/main/foto/showfoto_ro_t_valea-viseului_item_83093_gol_0_vot_0.html . Widoczek przedstawia od lewej na najdalszym planie g.Gutii, dalej na prawo na końcu ten biały to Menczul, dalej na prawo na bliższym planie Pop Ivan Marmaroski, a z tyłu za nim jescze na prawo połoniny Świdowca.