Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Mont Pelvoux (FR) z Grigna Meridionale (IT) [200+]

Porównanie z symulacją wykonaną w programie udeuschle.de:

Lokalizacja miejscówki oraz azymut obserwacji:

Zdjęcie przedstawia: Mont Pelvoux [260 km] w Alpach Delfinackich (Francja)
Zdjęcie wykonane z: Grigny Meridionale w Alpach Bergamskich (Włochy)
Zdjęcie wykonano dnia: 05.09.2017, 8:28
Autor: Adrian Sobczyszyn
Aparat: Sony HX 300

Podobne wpisy:

  None Found

23 komentarze

 1. michals pisze:

  Adi to może kiedyś zlot na Monte Cinto???

 2. Adi pisze:

  Michał a może Monte Rotondo ? Jest gdzie przekimać 😀 Bulizzor wspominał o tym, dobra miejscówka.

  https://astropolis.pl/topic/30795-dalekie-obserwacje-z-g%C3%B3r/?do=findComment&comment=697275

 3. Krzysiek_S pisze:

  Michałowi prawie na pewno chodzi po głowie ta Korsyka, bo z Monte Cinto można złapać Monte Rosa z 400 km. Zlot mógłby trwać aż do skutku :-).

 4. Staszek pisze:

  Moi drodzy, jeśli ktoś z was posiada ciekawe ujęcia na południe z Wielkiej Raczy z widokiem na Velką Javorinę, czy Małe Karpaty (Zarubny) to proszę się podzielić tymi zdjęciami, będę bardzo wdzięczny !!!

 5. michals pisze:

  @Krzysiu aleś mnie wyczuł aczkolwiek obserwacja ze względu na azymut i kontrast to tylko w lecie i o wschodzie. Do skutku może nie bo źle by się to skończyło. Wyobraź sobie kilku zdeowych chłopów w jednym miejscu, no coś trzeba by było zabrać a na Cinto ekspozycja dosyć spora

 6. Krzysiek_S pisze:

  @Staszek: właściwie to dziwne, ale nie przypominam sobie, żebym widział ostatnio jakieś ciekawe zdjęcia z Wielkiej Raczy.
  Może nie z ostatniego roku, bo wiadomo – zaraza, ale w poprzednich latach też jest słabo. Na DO znalazłem jeden wpis: “Mogielica i Turbacz z Wielkiej Raczy”. Tymczasem szczyt jest powszechnie opiewany jako bardzo widokowy, a schronisko stoi praktycznie na samej górze. Z noclegiem, nie trzeba robić żadnych nocnych podejść ani zejść. Obliczenia sugerują, że 2.I. wieczorem mógł być z Wielkiej Raczy widoczny Schneeberg. Dlaczego nic stamtąd nie spływa?
  No, wystarczy tego marudzenia, zwłaszcza, że jest off-topic. Nawet nie pogratulowałem Adrianowi, a przecież przywozi piękne obserwacje ze wszystkich zakątków świata!

 7. Krzysiek_S pisze:

  Z tą Wielką Raczą, chodziło mi o dzień cudów – drugiego stycznia zeszłego roku :-).

 8. Adi pisze:

  Dzięki Krzysztof, Mont Pelvoux w zasadzie to przypadkowe odkrycie, wcześniej dostrzegłem maks. Monte Viso i Mont Blanc.

  PS naprawdę możemy Schneeberga z Raczy ustrzelić?myślałem z Małe Karpaty stoją zbyt wysokim murem.

 9. Bulizzor pisze:

  Z Monte Rotondo też da się Monte Rosa ustrzelić. Ja obfociłem cały horyzont o wschodzie i zachodzie Słońca, ale w tamtym kierunku niestety nic nie wyszło. Pamiętam jak na kuchence z rana podgrzewałem baterie bo mi zaraz na starcie padły z zimna, a tu takie widoki. Szybka akcja i pomogło 🙂
  W Alpach Bergamskich byłem bodajże w lipcu 2019r. ale maks jaki wycisnąłem to chyba ok. 170 km. Nie miałem wtedy szczęścia do pogody. Codziennie burze i słaba widzialność.

 10. Adi pisze:

  Bulizzor gdzie byłeś dokładnie? Jakieś bivacco?

 11. Bulizzor pisze:

  Szedłem od Lago di Como na wschód Alpi Orobi (tam też jest Monte Rotondo :D). Bardzo fajnie umiejscowiony Bivacco Silvestri – 1 nocleg. Tam właśnie przy zachodzie Słońca złapałem maks. ok 170km. Spałem w różnych miejscach wzdłuż szlaku: jakieś biwaki, szałasy, raz w schronisku. Dużo improwizacji 😉

 12. Adi pisze:

  Ja najdalej dojechałem do miejscowości Bellano. Pamiętam że jak pierwotnie zakładalem przejście na Grigne Settentrionale to było po drodze parę fajnych schronów bodajże Riva Girani.

 13. Krzysiek_S pisze:

  @Adi: Według obliczeń, przy inwersji takiej jak 2.I.2020, Schneeberg powinien dać się z Wielkiej Raczy dostrzec. Wyglądałby zapewne nawet nędzniej niż Rax ze Śnieżnika, czyli jak czarna pozioma kreska na tle nieba. Trzeba wiedzieć, czego się spodziewać, bo inaczej można łatwo uznać, że nic ciekawego nie widać :-). Jakiś rok temu zamieściłem symulację, naniesioną na wirtualny widok z udeuschle.de, na astropolis.

 14. Bulizzor pisze:

  Schron wygląda zacnie 🙂 Ja zacząłem trochę bardziej na północ. Dobrych schronów miałem niewiele. Ale generalnie myślę, że tam jeszcze wrócę, bo jest gdzie pochodzić no i mam dobre, tanie połączenie lotnicze z Bergamo.

 15. Adi pisze:

  Krzysiek jakby udało Ci się odgrzebać tę symulację to podeślij proszę, szukałem ale nie wpadło mi w oko

 16. Krzysiek_S pisze:

  Adi, symulacja ta jest na trzeciej stronie wątku “Most Wanted 2011”. Zobaczymy, czy uda się wkleić link:
  https://astropolis.pl/topic/34688-most-wanted-2011/page/3/?tab=comments#comment-801713

 17. Staszek pisze:

  @Krzysiek, dziękuje za szybki odzew, obszerny opis i link. Na Wielkiej Raczy bywałem wielokrotnie i jak wspomniałeś, widywałem Gorce, Mogielicę, Pradziada, Velką Javorinę i słaby zarys Małych Karpat. Zawsze jednak przeszkadzała mniejsza lub większa mgła lub inwersyjne chmury. Dolina Vahu prawie zawsze spowita jest we mgle. Ostatnio bardzo dobrze było widać Pradziada, a Małe Karpaty nie były już widoczne. Ponawiam prośbę, jeśli ktoś posiada dobre zdjęcia w tym kierunku, podzielcie się sukcesem.
  Raz jeszcze dziękuję za szybką odpowiedź.

 18. Adi pisze:

  Dzięki Krzysztof, kto by pomyślał że nawet stąd istnieje możliwość ustrzelenia Schneeberga. Wielka Racza mocno sentymentalna, dla mnie taka góra z dzieciństwa często tam bywałem a nocleg na szczycie w namiocie to wręcz obowiązek w lato/jesień. Pozdro

 19. Staszek pisze:

  Mam prośbę do @twmichal, który był na Wielkiej Raczy w grudniu 2013 podczas pięknej pogody, by przesłał mi link do zdjęć w kierunku południowym. Na astopolis nie otwiera się link. Pozdrawiam

 20. Krzysiek_S pisze:

  @Adi,@Staszek – mam na Wielką Raczę trochę za daleko, więc widok Schneebergu z niej, to już nie moje zadanie ;-). Na pewno będzie jeszcze trudniej, niż ze Śnieżnika, bo jest i dalej, i punkt obserwacyjny leży prawie 200 metrów niżej. W dodatku symulacja nie uwzględnia lasu, częściowo porastającego Lysicę. Jeśli jednak nikt nie będzie próbować, to na pewno nic z tego nie będzie, a cień szansy na wiekopomną obserwację jest.

 21. Czarny pisze:

  Z tą Wielką Raczą to jest niezły chichot historii. Co prawda dalej mam pewne wątpliwości, by legendy były oparte na faktach, ale przez to sprawa jest jeszcze bardziej ciekawsza.

 22. Staszek pisze:

  @Krzysiek, @Czarny – Wielka Racza raczy nas pięknymi panoramami górskimi, Twój doping Krzysztofie, może w przyszłości, przy rewelacyjnych warunkach atmosferycznych, da oczekiwane rezultaty, choć osobiście mało w to wierzę. Nie deprecjonuję wiedzy i obserwacji ludzi w minionych, dawnych latach, lecz myślę, że innym szczytom, przypisano zaszczyt być alpejskimi.

 23. Krzysiek_S pisze:

  @Staszek: To nie jest kwestia wiary, tylko fizyki. Wystarczająco sprzyjające warunki atmosferyczne zdarzają się bardzo rzadko, ale nieregularnie. W przypadku widoku ze Śnieżnika, oczekiwanie trwało kilkanaście lat i wiem, że w tym czasie dwie okazje przeszły mi koło nosa. O ilu nie wiem? Podobny widok z Wielkiej Raczy może się zdarzyć za 50 lat, a może za tydzień :-).
  Natomiast obaj z @Czarny macie prawie na pewno rację, że legendy mają swoje źródło w obserwacjach Małych Karpat.
  Szczyty Záruby i sąsiednia Havranica leżą w odpowiednim kierunku (azymut różni się o niespełna 3 stopnie), są niezbyt wysokie (768 i 714 m n.p.m), za to odległe ( około 150 km), więc na pewno widać je rzadko. Z tej odległości wyglądają jednak tak, jak się tego spodziewamy po górach, a nie jak płaskie pociemnienie na granicy mgły inwersyjnej – a tylko tak może się zaprezentować Schneeberg. Legenda, którą wiele lat temu słyszałem, mówiła o dwóch szczytach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.