Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Las Czeski i Rudawy ze Spicaka (Szumawa)

Spicak-RudawySpicak-Rudawy-opisSpicak-Las_Czeski

Spicak-Las_Czeski-opis

Zdjęcie przedstawia: Las Czeski i zachodnią część Rudaw
Zdjęcie wykonane z: Spicak (49 10 24.8 N 13 12 30.2 E)
Odległość: Cerchov 38.6 km, Lesny 104.9 km, Korec 141.4 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2013.08.01
Autor: Krzysiek_S
Aparat: Minolta Dimage Z1
Opis: Krzysiek_S, wykorzystane zostały współrzędne szczytów zebrane przez Roberta J.

Podobne wpisy:

6 komentarzy

 1. Tucznik pisze:

  Takie trochę egzotyczne obszary, w sumie znany mi tylko z kamer internetowych, ale widzę że teren potencjalnie świetny na potrzeby DO

 2. Krzysiek_S pisze:

  @Tucznik: Szumawa jest czymś w rodzaju raju dalekiego obserwatora. Miałem tam przyjemność być z rodziną na urlopie i dość powiedzieć, że w ciagu ośmiu dni wycieczkowych, 7 tras prowadziło przez wybitne punkty widokowe (>200 km). Oczywiście nie mieliśmy bez przerwy Alp na horyzoncie, bo nie codziennie panowała odpowiednia po temu pogoda, ale dwa razy się przytrafiło.
  Pokazane tu zdjęcia zostały zrobione w absolutnie nie zaplanowany sposób, bo dzień nie był wcale wycieczkowy, tylko przeznaczony “na przebazowanie” z Kvildy do Spicaka (wsi) koło Żeleznej Rudy. Widząc, co dzieje się z pogodą, popędziłem wieczorem na Spicak (górę), bo po pierwsze, była bardzo blisko, a po drugie, wycięte na północnym stoku nartostrady dawały nadzieję na widok na Alpy. To przy okazji tłumaczy, dlaczego fotografowałem północny horyzont po zachodzie Słońca :). W miejsce, z którego było widać Las Czeski, trafiłem całkowicie przypadkowo – bo byłem ciekaw, co tam z drugiej strony prześwituje między drzewami.
  Zresztą, skutki opisywania nie oczekiwanego widoku na kompletnie nieznane góry widać powyżej – dopiero po wysłaniu zgłoszenia do redakcji, zorientowałem się, że Lesny nie leży już w Lesie Czeskim, lecz w paśmie o nazwie Las Slavkovski. BTW, na mapce zaznaczone jest, że pola widzenia na obu zdjęciach pokrywają się, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Zapewne wzięło się to stąd, że dwa wzniesienia noszą tę samą nazwę “V Boru”. Pewnie to coś takiego, jak beskidzkie Jaworzyny.

 3. Krzysiek_S pisze:

  Ech… nartostrady są wycięte na POŁUDNIOWYM stoku Spicaka… Pora iść spać.

 4. Rich pisze:

  Bardzo podobny widok z Liwocza w kierunku Gór Świętokrzyskich, zdjęcie wykonane przeze mnie dnia 15.07 – http://s23.postimg.org/3q41qj78b/wietokrzyskie_Kopia.jpg
  Gratulację dla autora, za obserwacje.

 5. mateo pisze:

  @Krzysiek_S – a co w takim razie z Klinovecem (Klinovcem)? Wszystkie znaki na google maps i HWT wskazują, że gdzieś tam musi być, a Twój opis tego nie potwierdza.

 6. Krzysiek_S pisze:

  @mateo: Klinovec jest tuż-tuż za prawą krawędzią zdjęcia Rudaw. Sęk w tym, że nawet nie sądziłem, że na nie patrzę – po prostu “na wszelki wypadek” zrobiłem parę ujęć ciemnego, na oko niemal płaskiego, północnego horyzontu i dopiero gdy w domu poskładałem je w całość, zorientowałem się, co mi wyszło.
  Na szczęście, na DO jest piękna fotografia Klinovca z Boubina, autorstwa Romana Szpuka:
  https://dalekieobserwacje.eu/klinovec-w-rudawach-z-boubina-na-szumawie/
  na której, z lewej strony, wyszedł też Bozidarsky spicak, wystający u mnie zza Bransovskiego vrchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *