Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Jesioniki z Barańca [200+]

Zdjęcie przedstawia: Wysokie Jesioniki: Jeleni Vrch, Vysoka Hole, Medvedi Vrch, Pradziad
Zdjęcie wykonane z: Baranec 2185 m.n.p.m, Tatry Zachodnie
Odległość: Jeleni Vrch 207 km, Vysoka Hole 206km, Medvedi Vrch 206,4 km, Pradziad 207 km, (Keprnik 219 km ?)
Zdjęcie wykonano dnia: 2.01.2020
Autor: Bartosz Szczepanik
Aparat: Canon IXUS 160

Podobne wpisy:

21 komentarzy

 1. Krzysiek_S pisze:

  Na ogół zdjęcia są robione w przeciwnym kierunku. Fajnie, że komuś się chciało uwiecznić zimowy widok Jesioników z Tatr.
  Symulacja natomiast wygląda trochę zbyt optymistycznie. W rzeczywistości nawet Pradziad ledwo wystaje, a Keprnika chyba nie widać. Las w Beskidach, nadmierne podniesienie pozycji obserwatora, czy jedno i drugie po połowie?

 2. michals pisze:

  Czarny!!!! Patrz chłopie!

 3. Andrzej pisze:

  @Krzysiek_S symulacja wygląda bardzo optymistycznie, ale zobacz sam – wysokość obserwatora to tylko 2 m nad gruntem, który również jest niżej niż szczyt Barańca (2162+2m vs. 2185 m) Zdjęcie wygląda jakby nie było robione z samego szczytu.

 4. Bartosz pisze:

  Witam, zdjęcie było wykonane kilkadziesiąt metrów poniżej Barańca, z jego południowego zbocza. Szczyt na pierwszym planie na zbliżeniu po prawej to Jałowiecki Przysłop. Przejrzystość tego dnia była tak dobra, że Jesioniki było widać wyraźnie gołym okiem. Niestety z samego szczytu nie udało mi się już ich uchwycić moim aparatem.

 5. Czarny pisze:

  @michals Patrzę, patrzę… Jestem coraz bardziej sceptyczny co do omawianego w kuluarach widoku. No, ale ja to zwykle działam w trybie kontestacyjnym odnośnie tego typu tematów. Natomiast jak chodzi o Jesioniki, to autorowi gratuluje spostrzegawczości. Myślę, że wiele osób mogło by zignorować ten fakt, nawet jeśli ogniskowa ludzkiego oka pozwala wszystko zarejestrować.

 6. Krzysiek_S pisze:

  Koledzy, jeśli macie jakiś kontrowersyjny widok (bo chyba nie chodzi o te Jesioniki), to mogę go Wam zweryfikować obliczeniowo. Wystarczy napisać, a adres znacie.

 7. Czarny pisze:

  @Krzysiek_S Szczegóły napiszę na Astropolis, bo trzeba tu nieco szerzej opisać temat. Tym bardziej, że bardzo dziwne wyniki dają symulacje.

 8. Krzysiek_S pisze:

  @Czarny: Przy okazji sprawdzania waszego kontrowersyjnego widoku (nie – więcej na astropolis) przypomniałem sobie i sprawdziłem pewną starą, dawno temu zarzuconą sprawę. No i o tym mogę powiedzieć publicznie, zwłaszcza po obserwacji Śnieżnik-Śnieżnik. Z obliczeń wychodzi, że 2.I. wieczorem, Schneeberg mógł być widoczny z Wielkiej Raczy. Oczywiście wypłaszczony i przez to mało “alpejski”, ale jednak :-P. Niech jak najwięcej oczu patrzy i próbuje.

 9. Czarny pisze:

  W odniesieniu do przebytych przez te wszystkie lata dyskusji na ten temat powiem, że faktycznie: odważne słowa 🙂

  Co do reszty, to rzeczywiście. Niech najwięcej osób próbuje; w końcu wizyty na punkcie obserwacyjnym ostatecznie rozwiewają wszelkie spekulacje.

 10. Paweł B. pisze:

  Nawet jeśli Alpy są widoczne raz na 10-20 lat z Wielkiej Raczy, to ktoś kto mówił że je widział w 1980 czy 1990 raczej ich nie widział… 😉 ile osób wtedy uznałoby że rozmazany naleśnik na 27 planie panoramy to Alpy? I to naleśnik którego w ogóle trudno pewnie dostrzec bez dobrego sprzętu optycznego?

 11. Krzysiek_S pisze:

  Paweł, z tym sprzętem bym nie przesadzał, bo ze Śnieżnika, gołym okiem, nie było w ogóle problemu z dostrzeżeniem Schneebergu. Ten naleśnik obejmuje bowiem obszar znacznie rozleglejszy, niż szczytowe partie jednej góry – od Klosterwappen do Waxriegel są jakieś 2 km. Co do reszty, to oczywiście możesz mieć rację i dlatego tak ważna jest dokumentacja fotograficzna, a nie tylko opowiadanie, że się coś widziało.

 12. Czarny pisze:

  Mogę potwierdzić, że faktycznie Schneeberg z takiego dystansu może być widoczny gołym okiem. Z Ostredoka dało się go wypatrzeć nawet za dnia, gdy jeszcze nie był tak wyniesiony przez refrakcje i kontrasty nie były tak dogodne jak o zmierzchu. Ponadto ludzie od dawna mieli lornetki i robili z nich dobry użytek.

  Faktem jest, że owymi Alpami z opowieści mogły być w rzeczywistości Jesioniki czy Małe Karpaty. Niemniej w odniesieniu do tego o czym rozmawiamy było by to nawet nieco zabawne. Tzn. chodzi mi o cały przebieg zdarzeń gdzie np. błędnie zinterpretowano by jakieś szczyty jako Alpy. Powstałą w ten sposób legendę by wykpiono i to nawet po poważnej analizie, a na końcu okazało by się że to jednak możliwe.

 13. Paweł B. pisze:

  Wydawało mi się że na taką odległość Alpy mają tak małą szerokość (nie mówiąc o wysokości…) kątową że jest to taki paproch na horyzoncie – jeśli można je dostrzec gołym okiem to rzeczywiście fajnie 🙂 Chyba jednak hipoteza ‘Małych Karpat udających Alpy’ jest najbardziej prawdopodobna bo są już dość dalekie, z tego co wiem z Wielkiej Raczy wyglądają znacznie bardziej ‘alpejsko’ niż plaskaty Schneeberg – a w świecie bez internetowych symulacji panoram, dostępu do baz danych o warunkach pogodowych z różnych krajów i powszechnej dostępności aparatów z taaaakimi zoomami/matrycami trudno byłoby przekonać innych (i siebie…) że to jednak nie chmura a Alpy…

 14. Krzysiek_S pisze:

  Zrobiłem taką wirtualną panoramę z Wielkiej Raczy – naniosłem swoje obliczenia na teren wygenerowany przez udeuschle. Efekt jest do obejrzenia na astropolis.
  W warunkach takich, jak 2.I, placek “Wiener Schneeberg” miałby szerokość kątową około 0.4° (czyli całkiem-całkiem), z dziurą pomiędzy Waxriegel a resztą masywu, bo przełęcz 1818 już leci w dół. Co ciekawe, wyższe partie, różniące się wysokością o prawie 200 m, miałyby prawie takie same wysokości horyzontalne – całość wyglądałaby zapewne podobnie do Raxa ze Śnieżnika czy z Pradziada.

 15. Staszek pisze:

  Jak zobaczyć tę wirtualną panoramę z Wielkiej Raczy, a raczej efekt, który uzyskałeś ? Wielokrotnie byłem na tym szczycie i interesuję się widokami w kierunku Velkiej Javoriny oraz Małych Karpat.
  Pozdrawiam Staszek

 16. Staszek pisze:

  Krzysiek S. dziękuję za obszerne wyjaśnienie, widać nie wszyscy są godni, aby autorytet zdecydował się na pomoc.

 17. Krzysiek_S pisze:

  Staszek, przestań. Nie siedzę na okrągło na DO i przyznaję, że do tego wpisu ostatnio nie zaglądałem. Wirtualny widok, na którym zaznaczyłem miejsce, w którym należy szukać Schneebergu, znajdziesz na astropolis.pl, na forum “poszerzamy horyzonty – dalekie obserwacje”, na (obecnie) ostatniej stronie wątku “Most wanted 2011”. Spróbuję wkleić bezposredni URL:
  https://astropolis.pl/topic/34688-most-wanted-2011/page/3/?tab=comments#comment-801713

 18. Staszek pisze:

  Krzysiek S. Teraz mogę Ci podziękować, dobrego dnia.

 19. Krzysiek_S pisze:

  Staszek, mam cichą nadzieję, że teraz przy inwersji będziesz jeździł na zachody Słońca, na Wielką Raczę i próbował stamtąd zobaczyć Schneeberg, a gdy już Ci się uda, to go sfotografujesz i się pochwalisz :-). Im więcej oczu patrzy (świadomie), tym lepiej. Dla mnie to niestety trochę za daleko.

 20. Staszek pisze:

  Krzysiek, dziękuję za sympatyczny komentarz, wezwanie bardzo trudne, niemniej warto próbować.

 21. Makademian pisze:

  Odkąd odkryłam tą stronę, jestem po prostu zachwycona widokami, zdjęciami i waszą wiedzą z zakresu górskich szczytów! Czekam na kolejne artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *