Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Bieszczady z przysiółka Białkówka koło Jasła

img_7059_bieszczady_z_szebniebieszczady_z_szebnie_sym 

[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: Bieszczady
Zdjęcie wykonane z: wzniesienia między Jedliczami i Moderówką koło DK 28 w powiecie krośnieńskim
Odległość: 97 km do Połoniny Caryńskiej
Zdjęcie wykonano dnia: 2009.05.24

Autor: Staszek

img_7059_bieszczady_z_szebniebieszczady_z_szebnie_sym

[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: Bieszczady
Zdjęcie wykonane z: wzniesienia między Jedliczem a Moderówką koło DK 28 w powiecie krośnieńskim
Odległość: 97 km do Połoniny Caryńskiej
Zdjęcie wykonano dnia: 2009.05.24

Autor: Staszek

Podobne wpisy:

8 komentarzy

 1. Leon pisze:

  woow, byłem dziesiątki razy na Białkówce, chyba ze dwa razy widziałem te górki, ale to było kiedyś kiedyś, bez aparatu ani bez wiedzy co widzę. Miło przypomnieć sobie i dowiedzieć się na co patrzyłem 🙂

 2. Kasia pisze:

  ludzie ja pochodzę z Białkówki, czytam ten tekst i nie wiem czy sie za głowe złapać, płakać czy się śmiać!!!!
  Ludzie nauczcie się odmieniać końcówki, “wzniesienie pomiędzy JEDLICZEM a nie pomiędzy JEDLICZAMI….” nawet mi komputer podkreślił na czerwono JEDLICZAMI bo to nie poprawnie!
  to jest miejscowość JEDLICZE a nie żadne inne odmiany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  np. w JEDLICZU, do JEDLICZA, pomiędzy JEDLICZEM,

 3. Krzysiek_S pisze:

  @Kasia: Dobrze, że zwracasz uwagę na prawidłową pisownię nazw miejscowości i widzę, że zespół DO skorzystał z Twojej poprawki.
  Tylko czemu tak się przy tym unosisz, że aż zdania z małej litery zaczynasz? Przepraszam od razu za tę drobną złośliwość – nie chcę wszczynać wymiany uprzejmości, ale nie mogłem się powstrzymać. Powiedz lepiej, czy Bieszczady z Twoich okolic Ci się podobają – bo mnie i owszem.

 4. luki pisze:

  Szanowna Kasiu!
  Wszystko, o czym tu piszesz w sprawie odmiany nazwy miejscowości Jedlicze to oczywiście prawda. Tyle, że ta odmiana w jęzku polskim to wyjątek, wynikający z archaiczności źródłosłowu nazwy Jedlicze (wywodzącej się od Jodły) nie zaś jak większość tego typu nazw od imienia bądź nazwiska właściciela/założyciela. Większość miejscowości z końcówką -cze wystepuje na tkz. kresach (tereny dawnej I Rzeczypospolitej), np. Baranowicze (odmiana: w Baranowiczach), znane z “Nad Niemnem” Bohatyrowicze (w Bohatyrowiczach), czy mityczne, z sienkiewiczowskiego “Potopu” zaczerpnięte Babinicze (w Babiniczach).
  Jak widzisz redaktorzy strony próbowali odmieniać dobrze, jesli przyjąć standardową odmianę tego typu nazw, dzięki Tobie natomiast dowiedzieliśmy się wszyscy, jak powinno być w tym przypadku poprawnie.
  Szkoda tylko, że zrobiłaś to w tak obcesowy (trochę jednak nietypowy dla tonu dyskusji na stronie DO) sposób.
  Niestety po raz kolejny przekonuję się, że ktoś, kto nie ma nic do powiedzenia w meritum sprawy, stara się zabłysnąć/zaistnieć tu w bardziej nietypowy sposób.

 5. mateo pisze:

  Kasiu, Krzysiek i Łukaszu,

  Nie ma sensu kruszyć kopii w tak błahej sprawie. Rozumiem, gdyby się okazało, że to nie Wetlińska tylko inna góra ;), ale odmiana nazwy własnej…

  Wiadomo – w całej Polsce warunki nie sprzyjające DO, więc szukamy zajęć alternatywnych. Mam nadzieję, że już przez weekend spłyną pierwsze dalekie zdjęcia na DO.

 6. athomer pisze:

  Sorry Mateo za kontynuowania bezprzedmiotowej w świetle DO dyskusji, ale mnie też zdziwił ton wypowiedzi koleżanki tym bardziej opierając się na słowniku ortograficznym PWN nie ma racji: odmiana nazwy Jedlicze jako rzeczownika liczby mnogiej (niedaleko Jedlicz, do Jedlicz, między Jedliczami) jest alternatywna i również POPRAWNA (“Miejscowość Jedlicze koło Krosna, może występować zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej, a więc mieszka się w Jedliczu albo w Jedliczach, jedzie się do Jedlicza albo do Jedlicz itd. (można to sprawdzić w “Nowym słowniku ortograficznym” PWN”)

 7. Sławek pisze:

  W słownikach rzadko opowiadają się za jedną formą, właśnie, aby uniknąć sporów. Przyznajmy rację mieszkańcom:)

 8. ClickWeek pisze:

  Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z fotografią, ale mam nadzieję, że za niedługo będę mógł się pochwalić swoimi pracami. Czasami jeszcze się gubię w tych wszystkich przysłonach itd. Ostatnio byłem zimą w Bieszczadach i udało mi się wykonać kilka zdjęć, które bardzo mi się podobały. Mam nadzieję, że teraz będzie tylko lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *