Bieszczady z przysiółka Białkówka koło Jasła
Zdjęcie przedstawia: Bieszczady
Zdjęcie wykonane z: wzniesienia między Jedliczami i Moderówką koło DK 28 w powiecie krośnieńskim
Zdjęcie przedstawia: Bieszczady
Zdjęcie wykonane z: wzniesienia między Jedliczem a Moderówką koło DK 28 w powiecie krośnieńskim
woow, byłem dziesiątki razy na Białkówce, chyba ze dwa razy widziałem te górki, ale to było kiedyś kiedyś, bez aparatu ani bez wiedzy co widzę. Miło przypomnieć sobie i dowiedzieć się na co patrzyłem 🙂
ludzie ja pochodzę z Białkówki, czytam ten tekst i nie wiem czy sie za głowe złapać, płakać czy się śmiać!!!!
Ludzie nauczcie się odmieniać końcówki, “wzniesienie pomiędzy JEDLICZEM a nie pomiędzy JEDLICZAMI….” nawet mi komputer podkreślił na czerwono JEDLICZAMI bo to nie poprawnie!
to jest miejscowość JEDLICZE a nie żadne inne odmiany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
np. w JEDLICZU, do JEDLICZA, pomiędzy JEDLICZEM,
@Kasia: Dobrze, że zwracasz uwagę na prawidłową pisownię nazw miejscowości i widzę, że zespół DO skorzystał z Twojej poprawki.
Tylko czemu tak się przy tym unosisz, że aż zdania z małej litery zaczynasz? Przepraszam od razu za tę drobną złośliwość – nie chcę wszczynać wymiany uprzejmości, ale nie mogłem się powstrzymać. Powiedz lepiej, czy Bieszczady z Twoich okolic Ci się podobają – bo mnie i owszem.
Szanowna Kasiu!
Wszystko, o czym tu piszesz w sprawie odmiany nazwy miejscowości Jedlicze to oczywiście prawda. Tyle, że ta odmiana w jęzku polskim to wyjątek, wynikający z archaiczności źródłosłowu nazwy Jedlicze (wywodzącej się od Jodły) nie zaś jak większość tego typu nazw od imienia bądź nazwiska właściciela/założyciela. Większość miejscowości z końcówką -cze wystepuje na tkz. kresach (tereny dawnej I Rzeczypospolitej), np. Baranowicze (odmiana: w Baranowiczach), znane z “Nad Niemnem” Bohatyrowicze (w Bohatyrowiczach), czy mityczne, z sienkiewiczowskiego “Potopu” zaczerpnięte Babinicze (w Babiniczach).
Jak widzisz redaktorzy strony próbowali odmieniać dobrze, jesli przyjąć standardową odmianę tego typu nazw, dzięki Tobie natomiast dowiedzieliśmy się wszyscy, jak powinno być w tym przypadku poprawnie.
Szkoda tylko, że zrobiłaś to w tak obcesowy (trochę jednak nietypowy dla tonu dyskusji na stronie DO) sposób.
Niestety po raz kolejny przekonuję się, że ktoś, kto nie ma nic do powiedzenia w meritum sprawy, stara się zabłysnąć/zaistnieć tu w bardziej nietypowy sposób.
Kasiu, Krzysiek i Łukaszu,
Nie ma sensu kruszyć kopii w tak błahej sprawie. Rozumiem, gdyby się okazało, że to nie Wetlińska tylko inna góra ;), ale odmiana nazwy własnej…
Wiadomo – w całej Polsce warunki nie sprzyjające DO, więc szukamy zajęć alternatywnych. Mam nadzieję, że już przez weekend spłyną pierwsze dalekie zdjęcia na DO.
Sorry Mateo za kontynuowania bezprzedmiotowej w świetle DO dyskusji, ale mnie też zdziwił ton wypowiedzi koleżanki tym bardziej opierając się na słowniku ortograficznym PWN nie ma racji: odmiana nazwy Jedlicze jako rzeczownika liczby mnogiej (niedaleko Jedlicz, do Jedlicz, między Jedliczami) jest alternatywna i również POPRAWNA (“Miejscowość Jedlicze koło Krosna, może występować zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej, a więc mieszka się w Jedliczu albo w Jedliczach, jedzie się do Jedlicza albo do Jedlicz itd. (można to sprawdzić w “Nowym słowniku ortograficznym” PWN”)
W słownikach rzadko opowiadają się za jedną formą, właśnie, aby uniknąć sporów. Przyznajmy rację mieszkańcom:)
Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z fotografią, ale mam nadzieję, że za niedługo będę mógł się pochwalić swoimi pracami. Czasami jeszcze się gubię w tych wszystkich przysłonach itd. Ostatnio byłem zimą w Bieszczadach i udało mi się wykonać kilka zdjęć, które bardzo mi się podobały. Mam nadzieję, że teraz będzie tylko lepiej!